Ni Multisim Kullanarak Amplifikatör Simule

Başlatan birgitay, 18 Ocak 2016, 22:01:44

birgitay

Arkadaşlar uzun uğraşmalarım sonucunda Devreyi çizip , simule etmeyi başardım. Ancak Programın kendisinde Power güç transistörleri yoktu. O yüzden Watt olarak gücü ölçemedim. Preamp kısımını çizdim vede gayet güzel çalışıyor . Devremiz 10 - 19khz arasında çalışıyor. Çalışmasını gösteren Ölçümlerim böyledir.

toyer

birgitay

Yükleedim. Çok paylaşım yaptım keşke bilenlerin hepsi katılsa güzel şeyler ortaya çıkacak

elsover

Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

birgitay

Süpersin arkadaşım paylaşımına sağlık. Bunu soracaktım bende sen benden önce davranmışsın. Bak buda benim paylaşımım. P.Eq. Zira bu devreyi çalıştırdım ancak , tam anlamı ile gerekli müdehaleyi nasıl yapacam zamanla öğreneceğim sanırım. Yani şöyle , Frekans jenaratöründen 1 volt veriyorum çıkışta istediğim frekansı kesmek istiyorum Db. Frekans eğrisi , vede paraziti göremiyorum. Yani devreyi gerekli yerde nasıl analiz edip kullanmam gerektiğini sırası ile bilmem gerekiyor . Bunlarda benim testlerim......

elsover

Ben de teşekkür ederim.. Senin amfi devresinde transistörlere bağlı(120 pF-470pF) kondansatörleri kaldırdım ve öylece çalıştırdım.. Ekteki pdf dosyasında Multisim 14 power pro komponent listesi mevcut..
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

birgitay

Sprint Layotu gibi Makros'tan Yüklüyorduk Kütüphaneyi bunda nasıl yapacağız ?  Bu Amplifkatörün testlerinde , 709 Watt'ta 1,5 volt girişte Sinyal bozuluyor değil mi  ?  Onu gördüm fakat bu devreyi çalıştırdım ben gayet sesi hoş ama kazancı çok yüksek. Dolayısı ile Fb. direnci 51k . yapmışsınız bende onu öyle yaptım ama kazanç değişmiyor. Şimdi simulatörde çalışıyor ama uygulamada çok işler değişik tabiki :D Bu devreyi orjinal ölçüm notlarında  , Transistöerlin Collector akımının Şase üzerine değilde oradaki yük direncine düreşn akımı ölçtünüz. Gerçi fark etmez . Çıkışta düzgün sinyal aldık o yeter. İkinci devremde var. Onuda yükleyeyimisterseniz hemen kurulu bakabilirsiniz. Orada şunu anlayamadım . Girişe Sinyal  jenaratörü veriyorum . İstediğim frekansları kesemiyorum ..... Acaba neden ?  Dosyayıde  yükledim..... Ve bu devrede Pramplifkatörde  çıkışta istediğim Db. sinyal almak istiyorum potlarla onu Db. metre ilede ölçemedim ..... Crossover'da yapacam aynı zamanda. Yani kısaca yapmam gereken bütün testleri böyle simülasonda izlemek çok önemli.....

birgitay

Multusim 14 Pro Ücretlimidir bilmiyorum nasıl ildireceğiz hâlâ araştırıyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın