3p-6p toggle switch kullanımı

Başlatan Okutkan, 17 Ocak 2016, 21:13:31

Okutkan

İyi akşamlar. Foruma yeni kayıt oldum. Elektrik konusunda çok fazla bilgim yok. Onun için yapacağım proje hakkında bilgi almak istedim. Yapacağım proje ağaç yakma aleti. Yani lehim tarzı bi cihaz ile ahşap üzerine işleme yapılan bir alet. Cihazın içine taktığım trafodan iki ayrı kaleme çıkış yapacağım. Kalemin ikisi aynı anda çalışmayacak. On-off-on toggle switch ile birini açtığımda diğeri kapanmış olacak. Bu işlem için 3 pin mi yoksa 6 pin mi switch kullanmam gerekir? Birde 12v 25va ve 12v 50va trafoların yaklaşık watt değerleri ne kadardır?

asma

Merhaba
Ağaç yakma aleti için kullanacağınız devre şemasını bizlerle paylaşın. Şemadan tarif edelim.
Şema yok ise, kendiniz tasarlıyorsanız, elinizdeki malzemeler hakkında tam bilgi vermelisiniz. Mesela trafolarınızın kademelerinden ve rezistansın gücünden bahsetmediniz. Malzemeyi ben seçersem 3 pinli anahtarla bu iş olur. Zaten bahsettiğiniz anahtar 3 pinden oluşur , 6 pinli olanı 2 adet 3 pinli anahtarın birlikte hareket edenidir.
Trafonun çıkışına rezistans bağlarsanız , P=VxAx COS φ  formülünden  COS φ~=1 kabul edilir, 0,96 olarak hesaplarsak , VA=VxA dır 50VAx0,96=48W olur. 
12V ve 4A değerlerini elde etmiş olursunuz.

Kolay gelsin.

Okutkan

Şimdilik bütün malzemeler elime ulaşmadı. Bir ay içinde bir konu açıp bütün malzemeler ve yapmak istediğim şey hakkında tam paylaşım yaparım. Cevabınız için teşekkür ederim.

Okutkan

asma, trafolar bugün elime ulaştı. Bir tanesi 40watt diğeri 100watt.  Bunlardan çıkış AC oluyor sanırım. Bu projede dimmer, volt-amper metre lcd, olacak.  Yakma aletinde DC ye çevirmeye gerek yok diye biliyorum.  Fakat voltmetre lcd göstergesi DC olarak çalışıyor. Bu sistemde ne gibi parçalar kullanmam gerekir acaba. Aşağıda bir site verdim, ordan malzemeleri alacağım, diyot vb. şeyler için arama yapıp adres verebilir misin.. Aşağıda aldığım lcd voltmetrenin de adresini verdim.

MalzemeAlacağımSite

VoltMetre

Okutkan

1N4007 Diyot bu güçteki alete uygun olurmu dc ye çevirmek için?

asma

Ne gücü ne aleti ne diyotu?
Yapmak istediğin proje hakkında bilgi vermeyeceksen havadan sudan konuşacak vaktim yok benim.
Bahsettiğin panel metre Idc ve Vdc değeri ölçer , sen neden AC ile çalışacağın sistemde bunu alıp sonra DC de nasıl çalışır tarzında soru soruyorsun?
Trafonun gücünden neden bahsediyoruz?
Anahtarla kademeli yapacağın devrede dimmer ne işe yarayacak?
Voltmetre beslemesi ayrı olacacağına neden 12v çıkışlı trafo alıyorsun? Kademeli trafo , çok çıkışlı trafo alman daha doğru olmazmıydı?
Neden senin yapacağın işi sen biliyorsun , kafan takılınca soru soruyorsun?
Dünyada tek tip ahşap yakma aleti yok!
Bilgi verirsen doğru bilgi alırsın.
Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın