pcbway

PA-2400 Power Amlifikatör

Başlatan birgitay, 15 Ocak 2016, 12:03:25

birgitay

Arkadaşlar sanırım sayfada bukadar güçte çalışan Power Amplifkatör çalışması yok.... Yada ben göremedim .Bu gördüğümüz devre 200volt ile besleme gerilimine kadar çalışıyor. (+ -) Dizaynında sürücü transistörleri biraz bulunması zor diye merak etmeyin hepsi var piyasada. Ses kalitesinden ziyade devrenin basitliğide olası Bias ayarını ortadan kaldırılmış mje340 ile direk yapılmış..... Girişte olan Preamp transistörleri Mpsa serisi olmasına rağmen A1015 kullanılırsa dahada hassas olur diye tahmin ediyorum . mpsa serisi yüksek voltajlı olması için tercih edilmiş , kazançlarına bakmadım ama A1015 serisi transistörler tamamen Ses için uygun bir malzeme. Datasheetlerinden karşılaştırma yapabilirsiniz .... Bu Devre şu haliyle sizce çalışır mı ? Pcb çizilmesi gerekecek sanırım...... Yapan olurmu ? Yada çizmeye çalışsam mı ?

cevat1

15 Ocak 2016, 13:08:20 #1 Son düzenlenme: 15 Ocak 2016, 13:17:38 cevat1
Burada bir sürü ampli var. http://zosilnovace.eu/volneprojekty.htm        PCB + şema hepsi var.

Çok yararlı bir site. Kullanılan malzeme türlerini (Dirençler metal film, kapasiteler polyester veya damla tip)   inceleyin. 
Amplifikatörler nasıl yapılmış inceleyin. Ses elektroniği üzerine çok bilgi sahibi olursunuz.

İşinin uzmanı bir site....

birgitay

Sağol Cevat inceleyeyim. Zira bu işte bayağı iyi olduğumu düşünüyorum ancak , bana test edilmiş gayet standar şartlarda sorunsuz çalışan bir çalışma lazım. Bazı Diyaudio sitelerinde  , Amplikatör çalışması yaparken ,  bütün çalışma notlarını vede test cevaplarınıda paylaşyorlar. Bizimde öyle olmamız gerekir.

birgitay

Bu amplifkatörleri inceledim . 250 watt'tan 700wat'a kadar aynı preamplifkatörü kullanmış. Ama girişte 20v zener var. 2 adet seri bağlı . Bunlar 2 adet mi tek adetmi belli değil . İlk olarak bunları gördüm acaba birde çalışırmı ?  Çalışmazsa boşuna masraf vede zaman kayıbı.

cevat1

15 Ocak 2016, 22:58:44 #4 Son düzenlenme: 15 Ocak 2016, 23:00:11 cevat1
Alıntı yapılan: birgitay - 15 Ocak 2016, 13:59:03girişte 20v zener var. 2 adet seri bağlı . Bunlar 2 adet mi tek adetmi belli değil .

Belli belli... Malzeme tarafından PCB üzerine bakarsanız, yanyana 2 ad. zener bağlantısını göreceksiniz.
Site profesyonel bir site... Hem imalat hem satış hem eğitim hemde teknik yardım ( forum ) yapmakta daha ne olsun.

Ayrıca Bu İspanyol  sitesinde de  hazırlamak istediğiniz amplifikatöre benzer bir dizayn var. PCB + şema ve devrenin yapımı hakkında ayrıntılı bilgi hepsi var.  İncelemek isterseniz. http://construyasuvideorockola.com/proyect_amp_zener_1000w_1.php
Kolay gelsin...

birgitay

Bu siteye üyemi olmak lazım ?  Dökümanları indiremedim yada göremedim diyeyim .

cevat1

birgitay

Çok sağol. Nasıl Download ettin banada öğretebilirmisin ?

birgitay

16 Ocak 2016, 22:27:23 #8 Son düzenlenme: 16 Ocak 2016, 22:35:47 birgitay
Tamam buldum Download yerini. Bayağı karışık...... Ama bu devrenin bir tanesini yaptım sorunlu çalışıyordu düzelttim onu. Mesela Bu devrede Fb. direnci 100k . Kazanç aşırı fazla

dhan000

cevat1

Bu siteye de baka bilirsiniz.  http://sombox.com.br/category/amplificadores/

Chrome tarayıcı ile siteleri otomatik olarak Türkçe 'ye çevirerek kullana bilirsiniz.

birgitay

Alıntı yapılan: dhan000 - 17 Ocak 2016, 16:59:20nerdeymiş download yeri...
Şemaları gördükten sonra  >>>Descargue aqui<<< yazısını gördüğünüzde Pdf dosyalarını göreceğiniz Link çıkıyor.

dhan000

Alıntı yapılan: birgitay - 17 Ocak 2016, 19:32:35Şemaları gördükten sonra  >>>Descargue aqui<<< yazısını gördüğünüzde Pdf dosyalarını göreceğiniz Link çıkıyor.
teşekkürler sonunda buldum daha doğrusu anladım...

birgitay

Rica ederim ama dikkat bu sistedeki devreyi yaptım çalışmadı. Bias kayık sanki zar zor düzelttim. Pcb çizdim daha yeni. Palşatım sorun nedir diye cevaplayan olmadı henüz :D