kablosuz modem radyasyonu

Başlatan mehmet254, 15 Ocak 2016, 02:24:34

mehmet254

Arkadaşlar,bir elektrik transferi devresi yaptım,5 cm  uzakdan bir  adet leed yanıyor.
leedi yakan bobini kablosuz modeme yaklaştırdım,leed  yine yandı,acaba bu kablosuz modemler radyasyonmu yayıyor.
çünkü modemin yanındaki kaktüslerin tamamı çürüdü,soldu,diğer bitkiler zaten yok oldu.
bu konu ile bilgisi ve alakası olan arkadaşlar yazarlar ise memnun olurum.

Mr_YAMYAM

Kablosuz modemler radyasyon yaymaz.
Radyasyon ile de LED leri çalıştıramazsın.
Radyasyonun temel mantığı, atomlardaki yüksek enerjili nötron ve protonlar yayılmasıdır.
Elektromanyetik yayılımlar ise elektron yayılımlarıdır.
Elektronlar bir iletkene rastlarlarsa iletken üzerinde belli seviyede elektrik akımı oluştururlar.

seron

@Mr_YAMYAM ,
Şunu açıklamayı unuttunuz:
LED, modeme yaklaşınca neden yanıyor? Bir şeyler yayılıyor ki yanıyor.
Kaktüsler neden soldu? Şarkı ismi gibi oldu
--------------------------------
Kaktüsler neden soldu?
Gözlerim hep yaş doldu.
Aha da şarkı  gibi oldu;
Bu LED neden yanıyor?

Şöyle böyle diyorsun,
Bizleri meraklandırıyorsun,
Açıklıyor, tamamlamıyorsun,
Bu LED neden yanıyor?

Devre yapmış arkadaş,
Sormuş: Bu nedendir, anlamadı bu baş.
Anlatır mısınız yavaş yavaş;
Bu LED neden yanıyor?

Herkes birşeyler söylüyor.
Kimisi "zehirlidir" diyor.
Kanserden de korkuluyor,
Bu LED neden yanıyor?

İki üç çiçek koyduk soldu,
Diğerlerine olan da oydu,
madem radyasyon yoktu;
Bu led neden yanıyor?

Seron der bana bakmayın,
Her söylenene inanmayın.
İyice okuyup araştırın;
Bu LED neden yanıyor?

;D  Sedar Ortaç şarkısı gibi oldu  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Ocak 2016, 15:20:56@Mr_YAMYAM ,
Şunu açıklamayı unuttunuz:
LED, modeme yaklaşınca neden yanıyor? Bir şeyler yayılıyor ki yanıyor.
Kaktüsler neden soldu? Şarkı ismi gibi oldu

Zaten bilmeyen vatandaşlar bu bilinmeyen ve yayılan BİRŞEYLERİ bilmezler :D
Elektro manyetik alan içerisine yaklaşan her iletkende ELEKTRİK akımı olur. LED elektrikle yanar. Hiroşima zamanında LED olsaydı orada bulunan LED'ler yanmazdı.
Radyasyon bir maddeyi veya canlıyı fizyolojik olarak değiştiren etkenlerdir. Yani atomların çekirdeklerinin değişmesi demektir.
Elektrik akımı ise ELEKTRON akımıdır. Elektronlar atomun dış yörüngesinde bulunan parçacıklardır. İletken maddelerin dış yörüngesinden geçerler, yörüngeden yörüngeye geçerek maddenin diğer ucuna kadar ulaşırlar.
Bir insan vücudunda 10.000 lerce voltluk gerilim oluşabilir. Bu kadar yüksek gerilimler insan vucudunda rahatlıkla iletilebilir.
İnanmayan arkadaşlar yün kazak ve kauççuk ayakkabılar giyerek bir arabaya binebilirler. İndiklerinde erkelerse kapıyı kapatsınlar :D

İLAVE:
Kaktüslerin solması elektromanyetik etkilerden dolayı olmaz. Kaktüsler şiddetli güneş ışığına ihtiyaç duyan bitkilerdir. Kaktüsleri pencere kenarına koyup arada bir güneş ışığı alınması sağlanırsa solmazlar.

ozgurece

seron

Teşekkür ederiz hocam.
Neticede modemin, iletişim kurmak için yaydığı radyo dalgaları da bir manyetik dalga olduğu için bir iletken tel üzerinde gerilim oluşturarak ledi yaktığını anladık. Yani oradan yayılan şey, RADYASYON değil; elekromanyetizma ya da radyo dalgaları diyelim.

Çiçekler neden solar?
Elektromanyetik dalgalar da belli etkilere sahiptir. güçleri ve yakınlıklarına göre bir canlıya zarar veriyor olabilirler ki bu nedenle BAZ istasyonlarının konumlandırılmasında belli başlı kurallar esastır. (acaba nereden biliyorum ;)  )

O modemin hemen yakınındaki çiçekler, yoğun şekilde manyetik dalgalara maruz kaldıklarından, hücre yapılarındaki iyonlar bunlardan etkilenerek zarar görüyor olabilirler.

Öte yandan tamamen bu konuyla alakalı olmayabilip, çiçeklerin kondukları yer, su kalitesi, ışık, hastalık vb gibi etkenlerce de etkilenip ölmek zorunda kalmış olabilirler.

@Mr_YAMYAM 'dan birşey öğrenmek için ille dayak yemek gerekiyor :)
@mehmet254 , anladın mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Ocak 2016, 16:05:21Teşekkür ederiz hocam.
Neticede modemin, iletişim kurmak için yaydığı radyo dalgaları da bir manyetik dalga olduğu için bir iletken tel üzerinde gerilim oluşturarak ledi yaktığını anladık. Yani oradan yayılan şey, RADYASYON değil; elekromanyetizma ya da radyo dalgaları diyelim.

Çiçekler neden solar?
Elektromanyetik dalgalar da belli etkilere sahiptir. güçleri ve yakınlıklarına göre bir canlıya zarar veriyor olabilirler ki bu nedenle BAZ istasyonlarının konumlandırılmasında belli başlı kurallar esastır. (acaba nereden biliyorum ;)  )

O modemin hemen yakınındaki çiçekler, yoğun şekilde manyetik dalgalara maruz kaldıklarından, hücre yapılarındaki iyonlar bunlardan etkilenerek zarar görüyor olabilirler.

Öte yandan tamamen bu konuyla alakalı olmayabilip, çiçeklerin kondukları yer, su kalitesi, ışık, hastalık vb gibi etkenlerce de etkilenip ölmek zorunda kalmış olabilirler.
Çiçeklerin solması olayını bizler sorgulayamayız. O konu ile ilgili bilim dalı vardır ki bizleri aşmaktadır. Ben özetle güneş ışığı demiştim. Bunun testini sizler de yapabilirsiniz. Çünkü benim modemin yakınında da çiçekler vardır ve herhangi bir şekilde modemden etkilendikleri görülmemişlerdir.
Üstelik benim modem profosyonel yapımdır ve çıkış gücü 100mW tır. Ev tipi basit modemlerde ise çıkış gücü 20-30mW civarıdır.
Bir çiçeği dikkatlice inceleyiniz.
Genellikle yaprakları başta olmak üzere çiçekler de güneşe doğru bakmaktadırlar. Yaprakları güneşe bakan bir çiçeği yan çevirirseniz yaprakları güneşe doğru dönmeye çalışırlar. Dönemezlerse o çiçekler solarlar.
Bu olay yaşamın gerekliliği olan doğal FOTOSENTEZ olayıdır. İnsanların nefes alması gibi düşünülebilir.
Elbette ki bir kaktüs ile bir GÜL'ün yaşam koşullarını ben detaylı bilemem. Üstelik eletromanyetik alanların da bitkiler üzerindeki etkileri de bilemem. Bunlar ayrı bir bilim dalıdır. Ben sadece bu konuda duyumlarımı belirtebilirim.
BAZ istasyonlarına gelince.
Günümüz SÖMÜRME amaçlı politikalarından dolayı bu olay insanlarımıza hep yanlış aksettirilmektedir.
Bir baz istasyonunun ERP gücü max. 10W civarıdır.
Bir cep telefonunun reel gücü 1W ERP dir.
100 metre uzaktaki baz istasyonundan yayılan elektrmanyetik dalgalar bir iletkende yaklaşık 10mV gerilim üretirler.
1cm gibi bir mesafeden yayılan 1W gibi çıkış gücü olan bir cep telefonunun bu mesafedeki elektromanyetik etkileşimi ise neredeyse birkaç volttur. Yani 1000-3000mV
Şimdi burda bana baz istasyonları çok zararlıymış diyip te elinden kulağından cep telefonunu düşürmeyen bir vatandaş olursa onu tabiri caizse eşek sudan gelinceye kadar döverim :D

serkan_48

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Ocak 2016, 17:08:53Yazının son kısmı çok manidar oldu abi :D
Bilimsel açıklaması vardır ve herkesler yapabilir.
Bir elektromanyetik alıcı yapalım. Temeli bir bobin ve diyottur. Bobin anten olarak iş yapar diyot ise anten üzerinde indüklenen gerilimi doğrultur.
Bu devrenin çıkışına bir ölçü aleti bağlayıp havadaki elektrmanyetik dalgaları ölçelim. Ya da en basit haliyle bir LED bağlayalım.
Sonra bu devreyi elimize alarak baz istasyonuna yaklaşabildiğimiz kadar yaklaşalım. Bakalım kaç metrede LED yanacaktır.
Aynı devreyi çalışmakta olan bir cep telefonuna yaklaştıralım. Bakalım kaç cm de yanacak.
Cep telefonu kulağa 1cm mesafede kullanıldığına göre referans seviyemiz 1 cm olmalıdır.
Sonra da gelip baz istasyonları ile ilgili olarak feryad edebiliriz.

mehmet254

evet hocam,leed yanarken devrede,diyot,bobin ve ayrıca 4.2 nf kondansatörde seri bağlı,
baz istasyonlara gelince bırakın leed i floresan bile tasarruf lamba  bile ışıldıyor.ama anten kısmında  değil  alttaki,elektronik tablo panosuna yaklaştırınca ,tahmini 50 cm  den ışıldama oluyor.
yazdıklarınıza katılıyorum.yeni konu açmadan önce tt net yetkilileri ile aynı şeyi  konuştum.radyasyon konusuna  yanaşmıyorlar.
ozaman  bu cihazları bebeğimizin odasına,yada  kanser hastası annemizin odasına koyabilirmiyiz,dedim koymayın  dediler,ama bu konuda çok fakirler.

ilgilenen bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mehmet254 - 16 Ocak 2016, 00:44:23evet hocam,leed yanarken devrede,diyot,bobin ve ayrıca 4.2 nf kondansatörde seri bağlı,
baz istasyonlara gelince bırakın leed i floresan bile tasarruf lamba  bile ışıldıyor.ama anten kısmında  değil  alttaki,elektronik tablo panosuna yaklaştırınca ,tahmini 50 cm  den ışıldama oluyor.
yazdıklarınıza katılıyorum.yeni konu açmadan önce tt net yetkilileri ile aynı şeyi  konuştum.radyasyon konusuna  yanaşmıyorlar.
ozaman  bu cihazları bebeğimizin odasına,yada  kanser hastası annemizin odasına koyabilirmiyiz,dedim koymayın  dediler,ama bu konuda çok fakirler.
ben laboratuar ortamında,radyum parçacığını suya atıp rontgenini çekmiş bir araştırmacıyım,sitede bazı arkadaşlar bilirler,
ilgilenen bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim.
Bir modemin odada bulunmasının sakıncası yoktur.
TEMEL KURALLAR:
1) güvenlik açısından en az 1 m mesafe olmalıdır. Hadi attım diyelim 2-3 metre. Bu mesafede bir modemin elektromanyetik alan şiddeti çok fazla değildir. (kablosuz alıcı ile dbm olarak şiddeti ölçülebilir)
2) Modemin yayılımını bozabilecek şekilde yayılımı engellenmemelidir. Duvar çok yakın veya metal eşyalara anteni değecek şekilde yakın konumlandırılmamalıdır. İdeal modem (anten) konumlandırılması en azından 0.5-1 m duvar mesafesinde olmalıdır. Daha yakın mesafe modemin anten SWR değerini değiştirebilir.
Antenin altına konulacak anten boyundan büyük metal plakalar toprağa göre SWR yi düzenler.
3) Mümkünse modemler harici anten ile kullanılmalı. Böyle bir imkan varsa anten oda nın yüksekliğinin yarısından yükseğe konulmalıdır.

İLAVE NOT:
Tasarruflu ampüllerin ışıldaması da radyason ile ilgili değildir. Vücudumuzu elektrik yükleyip tasarruflu ampülü yaklaştırırsak yine ışıldar.
Buradaki ana tema gerilim ile ilgilidir. Yani yüksek gerilim. Bir tasarruflu ampülün ışıldaması için yüksek gerilim gereklidir.
Bahsi geçen ve halk arasında radyasyon olarak telaffuz edilen şeyin etkileri V.A=P yani güç ile ilgilidir. Örnek vermiştim saçlarımızı taradığımız anda bile vücudumuzda 10.000 lerce voltluk elektrik birikimi olmaktadır ama akım zayıftır.
Bir LED'in yanması için en az 1-5mA akım gereklidir. Ama insan vücudu için bu akımın etkileri henüz belirlenememiştir.
Bir floresan lamba ise piko amperler seviyesinde (mili amperin milyonda bir seviyesinde) ışıldar.
Tıbbi cihazlarda kullanılan ve genellikle fizik tedavi sistemlerinde kullanılan akım seviyesi 10mA civarıdır.

olc technics

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 18 Ocak 2016, 22:33:58Yamyam abi de bilgi derya deniz :)
Ne de olsa eski telsizciyim.
Yıllarca elektromanyetik dalgalara maaruz kaldım..
Bende olan etkileri sadece kafayı sıyırmış bir kişi haline gelmem oldu.
Hoş delileri akıllandırdığını da gördüm ama oraları karıştırmayayım :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Ocak 2016, 22:36:16Ne de olsa eski telsizciyim.
Yıllarca elektromanyetik dalgalara maaruz kaldım..
Bende olan etkileri sadece kafayı sıyırmış bir kişi haline gelmem oldu.
Hoş delileri akıllandırdığını da gördüm ama oraları karıştırmayayım :D

Karıştıralım.
Hem konu dahilinde, hem de ben bunu merak ettim.

ilkin, yıllar evvel haberlerde, elektromanyetik dalgalarla akapunktur diye bir şeyin depresyon tedavisinde başarılı sonuçları olduğua dair bulgular elde edildiğini duymuştum. Senin bashettiğin şey de bu mudur acaba?

İkincisi, ısrarla, "elektromanyetik salınımın kansere neden olup olmayacağını bizler söyleyemeyiz; doktorların alanına girer" diyorsun.

Nasıl olur? bir doktor işin biyolojik tarafıyla ilgilenir ve kesin bir şey söyleyemez.

Bir elektronik biliminsanı da işin sadece "cereyan ve etkileri" kısmıyla ilgilenir, yine kesin bir şey söyleyemez.

Eee? Kim ilgilenecek pekiyi bununla?

Tabii ki beraber çalışarak. Yani, "bu bizim işimiz değildir" derken yanlış değilsin, ama eksiksin bence. Sadece doktorlar değil; doktor ve "cereyan işleri mütehassısları ( ;)  ) " beraber çalışırlarsa net ve doğru bilgiye ulaşılır. Hatta örnek vereyim: yine bundan yıllar evvel TV haberlerinde bilmem nereli bir fizik mühendisi, ideal-gelişmiş bir kalp pili yapmıştı.

Fizik mühendisi?.. Kalp pili devresi?.. Tıp?.. Nasıl oluyor bu?
Elbette beraber çalışarak. Doktorlardan yardım ve bilgi almadan yapması çok zor.

Arkadaşımız gözle görülmeyen bir kuvvetin etkilerinden bahsederek soru soruyor. O halde konuyu dağıtmış olmuyoruz; zira hiç bilmeyenler de faydalansın. Şayet bu manyetizma, ortaçağlarda farkedilseydi, biçok kişi birçok kişiyi "büyücülük" yaparak kazıklayacaktı. Şükürler olsun ki "bilim" diye birşey var.

Şimdi benim merak ettiğim konu, manyetizma'nın "deli" yi nasıl akıllandırdığı? açıklar mısınız?

Mr_YAMYAM

ET'siz kemikli @seron
Öncelikle konuyu karıştırma. Manyetizma ile elektromanyetik dalgalar aynı şey değildir.
900-1800 ve 2400MHz lik elektromanyetik dalgalar, dalga boylarından dolayı insan vücudunda anten gibi alınıp bir yerden bir yere akabilir.
İnsan vücudundaki su ve suyun oranından dolayı 2.45GHz lik frekansta su tarafından emilir ve kendi içerisinde akarlar.
Alıntı YapMikrodalga fırınlarda 2,45 GHz'lik bir frekans kullanılır. Bu frekansın kullanılmasının önemli bir sebebi vardır. 2.54 Ghz, su moleküllerinin rezonans frekansıdır. Bunun sonucu olarak 2.54 Ghz'lik mikrodalga ışıma en çok su tarafından emilecektir. Çoğu yiyecek de su içerdiğinden ısınacak, mikrodalga fırına uygun tabaklar ise su içermediğinden ısınmayacaktır.
Ç'Alıntı kaynağı : https://tr.wikipedia.org/wiki/Mikrodalga_f%C4%B1r%C4%B1n
Alıntı YapMikrodalgalar, iyonize edici dalgalar değildir. Besin içinde ısıya dönüşür. Fırın kapandığında, fırında kaplarda ya da besin içinde bir radyasyon kalması vb. bir durum söz konusu değildir. Kalacak olan tek şey ısıdır.
HAA NE DEMİŞ.
MİKRO DALGALAR SU BAZLI BİR NESNE İÇERİSİNDE KENDİ KENDİSİNE KISA DEVRE OLUR VE AKIMIN YOĞUNLUĞUNDAN DOLAYI BU NESLER ISINIR.
Bizler neyi tartışıyoruz.
DİKKAT.
Bir mikro dalga fırının gücü 1000W lar gibi seviyesindedir. Isıtılması gereken cisime olan uzaklığı max. 20cm dir.
YUKARDA NE ANLATMIŞTIM.
20-30mW güç üreten bir kablosuz modemin 1 metre yakınından alabileceğin gerilim ve akım miktarı suyu ısıtabilecek derecede yüksek olamaz. Mikro amperler, hati abartalım en fazla 1 mili amper seviyesindedir.
Ama bir cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgalar 1cm de ısı yaratacak derecede tehlikelidir. (LED ÖRNEĞİ)
Tıp dünyası ise harıl hurul cep telefonları başta olmak üzere bu gibi evde devamlı kullanılan elektronik aygıtların insanlar ve canlılar üzerindeki  elektromanyetik etkilerini araştırmaktadırlar.
Günümüzde bu elektromanyetik dalgaların olumsuz ya da olumlu bir etkisi saptanamamış olup, ne bizlere KULLAN ne de KULLANMA diyemiyorlar. Çünkü 20 sene sonraki etkilerinin belirlenebilmesi için uygun koşullar yaratılmaya çalışılmaktadır.

seron

Pekiyi, deliyi akıllı etme konusuna ne diyorsun? Orada şaka mı yapmak istemiştin; ya da benim dediğim akapunktur haberine ne diyorsun?
Şöyle açıklayayım:

Onlarca, yüzlerce kalem ucu kadar küçük elektromıknatıs düşün. Bir de kask düşün. Bu kaskı bu küçük elektromıknatıslarcla kaplamışlar. Tedavi görecek hastanın kelleye bunu takıyorlar. Kaska bağlı bir alet, kasktaki bobinlere palslar uyguluyor, oluşan manyetik dalgalar beyne ulaşarak... falan filan.

?

Bu arada özgürece'ye avatar buldum:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=HP49[/img]
 ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 20 Ocak 2016, 18:19:04Pekiyi, deliyi akıllı etme konusuna ne diyorsun? Orada şaka mı yapmak istemiştin; ya da benim dediğim akapunktur haberine ne diyorsun?
Şöyle açıklayayım:

Onlarca, yüzlerce kalem ucu kadar küçük elektromıknatıs düşün. Bir de kask düşün. Bu kaskı bu küçük elektromıknatıslarcla kaplamışlar. Tedavi görecek hastanın kelleye bunu takıyorlar. Kaska bağlı bir alet, kasktaki bobinlere palslar uyguluyor, oluşan manyetik dalgalar beyne ulaşarak... falan filan.

?

Bu arada özgürece'ye avatar buldum:

;D
Deliyi akıllı etme konusu elbette bir şakadır. Ama gerçeklik payı da vardır. Ama gerçeklik payı uğraşı üzerinedir. Yani elektrmanyetik dalgalarla uğraşan akıllı birisi benim gibi guduruyorsa, sıyırtmış ve güncel hayatta hiçbir halt yapmayan bir kişinin de akli selim işlere girişerek birşeyleri halletmiş anlamındadır.
Akapunktur ve tıbi tedaviler hakkında yorum yapmamız doğru olmaz. Bizlerin mesleği ile ilgili değildir.

sayangku

7805  de koyarsak olur  beyne fazla voltaj giderse sıkıntı :)
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın