tda 2030a 2+1 + ton kontrol

Başlatan alpi19, 13 Ocak 2016, 18:43:57

alpi19

herkese kolay gelsin.devreyi epey düzenli özenli yaptım.
anfi katı bitince bir deneyim dedim.
*Rin kısmına mp3 çaların (+,-) kutuplarını bağladım.
*Rout kısmına hoparlörü bağladım.
* Ac ve gnd kısmından ac12 volt verdim
Sonuç olarak hoparlörden sadece bir vınlama sesi geliyor.
Ve gücü verdiğim anda mp3 çalar çalmayı durduruyor.
Aynı işlemleri entegre bozuktur düşüncesi ile 2.entegre için denedim.Lin
ve Loutu kullandım yine sadece vınnn diye bir ses.
Kısa devre kontrolü yaptım.Yollarda sıkıntı yok gibi.(4.Resimde görülüyor)
Lehimlerden sonra selülozik tinerle sildim. Sorun devam ediyor.
Birde ankara keçiören'de ikamet ediyorum. Bu civarda, bu tarz devrelere ilgisi, bilgisi olan bi aradakaşa ihtiyacım var.
Tez zamanda yardımlarınızı bekliyorum.
http://i.hizliresim.com/m13Gz4.jpg
http://i.hizliresim.com/E5gVqg.jpg
http://i.hizliresim.com/jV842W.jpg
http://i.hizliresim.com/28r2kE.jpg

olc technics

Alıntı yapılan: alpi19 - 13 Ocak 2016, 18:43:57herkese kolay gelsin.devreyi epey düzenli özenli yaptım.
Birde ankara keçiören'de ikamet ediyorum. Bu civarda, bu tarz devrelere ilgisi, bilgisi olan bi aradakaşa ihtiyacım var.
http://i.hizliresim.com/m13Gz4.jpg
http://i.hizliresim.com/E5gVqg.jpg
http://i.hizliresim.com/jV842W.jpg
http://i.hizliresim.com/28r2kE.jpg

İlk önce mp3ünü bağlamadan dene. Bozuk sesi duymaya çalış. Duyamıyorsan mp3 cihazın ampl. ün girişine dc verme ihtimali var. Girişteki dc dekuplaj kond. ünü kontrol et.

Multimetreni mv konumuna alıp çıkıştaki dc voltajı ölç. 100mv a kadar bir değer okuyabiliyorsan gayet iyi. Aslında bu söylediğim, ampl.  tamamlandığında ilk yapıması gereken birşeydir.

Ortak çıkışlı bir (2x12v) bir trafoyla beslemeni tavsiye ederim. O besleme şekli risklidir. Voltajın referans kısmı (gnd) sabit durmadığı için, +railden fazla akım çekersek, - raildeki voltaj düşmeye başlar.

serkan_48

Devrenizi kabaca alttan ve ustten takip ettim.

ac voltaji yanlis yerden vermissiniz. Diyotlar uzerinden degilde en alttaki bir hattan vermissiniz. Ac voltaji diger deldiginiz hata vermelisiniz.

Semanizin orjinalini eklermisiniz devreniz simetrik beslememi asimetrikmi?

asma

Merhaba
Köprü diyot bağlantını kontrol etmelisin. Katotları birleştirdiğin yerden entegrenin 3 numarasını besliyorsun.
4 diyot ta ters. Bağladığın trafo güçlü olsaydı kondansatörleri patlatmıştın.  :'(   
TDA 2030A ile devre yapıyorsan çıkış ve besleme hatları arasında birer tane 1N4001 kullanmalısın.
Bu elemanlar olsaydı , entegrelerin zarar görmezdi...  Sen sigorta da kullanmamışsın ki.   :-[ 
Şimdi seni kim kurtaracak.   ???  Entegreler gitti , kondansatörler zarar gördü... 

Geçmiş olsun.

"Serkan ben yazarken sen yollamışsın. AC voltaj 2XAC şeklinde olmalıydı , tek sargılı trafo ile bu şekilde çalıştırılır. Büyük bir sıkıntı değil.
Diyotlar kesinlikle hatalı. "

Yusuf usta

Alıntı yapılan: alpi19 - 13 Ocak 2016, 18:43:57herkese kolay gelsin.devreyi epey düzenli özenli yaptım.

özetle,
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

asma

Yusuf usta , sizin eklediğiniz şemadaki devreyi kurmamış arkadaşımız. Simetrik besleme ile çalışan TDA2030A devresini yapmış.
Yani diyotlar ters , entegrelere ters voltaj verilmiş ama kondansatörler doğru. AC bağlantısı da olması gerektiği gibi değil ama yanlış ta değil. Boş yuva boş olarak çalışabilir bu devre. olc technics in mesajında belirttiği gibi orta uçlu trafoyla beslemek en doğrusu olurdu.

Kolay gelsin.

Ahmed Yerli

Zamanında devreyi çok basit ve yetersiz bilgi ile çizmişim. Bazı değişiklikleri fotoğrafta anlatmaya çalıştım.

Öncelikle sn asma'nın da belirttiği gibi diyotlar tam tersi bağlanacaktı. Tda2030/A entegrelerinin 5 nolu bacağı +vcc iken 3 nolu bacağı -vcc dir. Eğer ac kaynağınız tek çıkışlı ise yani 12 ve 0, amfi kartındaki tek ac ile pgnd yazan bölüme bağlayarak da çalıştırabilirsiniz fakat bu durumda yarım dalga doğrultma ile çalışacağı için yeterli verimde olmayacaktır.

Fotoğraftaki değişikler ise şu şekilde, öncelikle mavi yol sgnd yani sinyal hattımızın ground yolu. Devrenin standart hali ile sağ ve sol çıkışlardaki gnd aynı hatta ve uzun olduğundan bunu minimum uzunlukta ve akımın eşit de dağıtılması amacıyla yeşil bölümleri matkap ile kazıyarak(veya maket bıçağı) 0.5- 0.75mm2 bakır kablo ile star ground diye belirtilen ana gnd hattına eşit uzunlukta iki kablo ile bağlantı yapabilirsiniz.

Opsiyonel olup iki gndyi birbirinden ayıran direnç ise farklı gndlerin star ground'a bağlanması için tercih edilebilir. Bu dirence paralel bir kutupsuz kondansatör de bağlayabilirsiniz. Direnç değeri 1ohm 0w25, kon. ise 100nf olabilir. Ayrıca amfideki pgnd , hop hatları, +vcc ve -vcc hatlarının tamamı lehim kaplama yapılabilir. Gerçi bu haliyle de akımı karşılar ama daha iyisi varken neden olmasın.

Yine pcb altından, trafodan gelen acler için de ac-ac ac-gnd ac-gnd şeklinde olmak üzere 3 adet 100nf da bağlayabilirsiniz.Ve amfiyi genel koruma amaçlı, trafodan sonra 4a lik sigortalar ve isterseniz de datashetteki gibi çıkış hattına bağlı ters diyotları(4001) kullanabilirsiniz.

Tabi tüm bunlardan sonra basit de olsa bir led eklemek güzel olabilir. +vcc - gnd arasına 1.5kohm 0w25 ve ona seri bir diyot(kırmızı olursa 2k2 de olabilir) ilave edebilirsiniz.

Ton kontrole giren ve ondan çıkan ses hatlarındaki kablolar ekranlı yani yalıtımı iyi bir kablo olmalıdır. Ayrıca gnd döngüsü olmaması için tercihen amfi kısmının gndsi yapılıp ton katında boş bırakılabilir(sadece ton besleme gndsi bağlanır bu durumda). Tabi potların metal yüzeylerini de gnd hattına bağlamayı unutmayın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, kolay gelsin.

alpi19

Herkese teşekkür ederim. Evet diyotları ters bagladigimi gücü verip volt metreyle -4,5 voltu görünce anladım tdalarin + ayaklarına -gitmiş. Ters bagladigim sırada ton kontrolü de bağlayıp denemistim sanırım 4558 ileri yaktim. Ton kontrol olmadan güzel ses alıyorum ton kontrolü bağlayınca taramalı tüfek sesi geliyor sadece.yarin 2 tane daha 4558 alacağım. Yaka yaka öğreneceğiz inşallah :)

asma

Ton kontrol beslemesi amp. kartının beslemesinden zener diyotlarla sağlanmış. Ahmet arkadaşımızın diğer projelerinde de sıkça kullandığı bu yöntem oldukça güvenlidir.
Paralel regülatörde kullanılan zener diyot ters gerilimle beslenirse -0,7V verir. Bu değer beslediği yarı iletken malzemelere zarar veremez.
Farklı bir sorun olabileceğini düşünerek denemelerinize devam edebilirsiniz.
Kolay gelsin.

toyer

pcb nin bakır kalınlığı 35 micrometre mi ? oldukça kalın gözüktü gözüme?nereden temin ediyorsunuz?

birde pcb de pgndyi tüm devreyi cerçeveleyebilecek şekilde ve daha genis yapma imkanınız varmış. Yapmamanızın özel bir nedeni varmıydı? sakıncalı mı?

alpi19

Alıntı yapılan: toyer - 14 Ocak 2016, 20:01:37pcb nin bakır kalınlığı 35 micrometre mi ? oldukça kalın gözüktü gözüme?nereden temin ediyorsunuz?

birde pcb de pgndyi tüm devreyi cerçeveleyebilecek şekilde ve daha genis yapma imkanınız varmış. Yapmamanızın özel bir nedeni varmıydı? sakıncalı mı?

pcb bakır kalınlığı hakkında bilgim yok fakat alırken cem1 diye soruyorum ankara-ulus-konya sokakta. cem1 tercih etmemin sebebi zemin beyaz olduğundan bakırı eritince yollar daha net görülüyor.
pgndy zamanında sn ahmet yerli hocam böyle çizmiş bende hazır çizilmiş projeyi bastım. Kendim şema okuyarak proteusta çizim yapmayı bilmiyorum. Kendim çizebilsem bide ismimi eklerdim devreye :)

alpi19

Dün konya sokaktan 2x12 volt 60watt trafo aldım.3ucuda bağladım. Sağ ve sol hoparlörleri bagladım. Daha önce çalıştırdığım amfi çalışmadı. Hoparlörder cızz sesi geldi. Daha sonra hoparlörleri amfisiz denedim hiç ses yok.2x12 bin hoparlore fazla geldiğini düşünerek daha büyük bi hoparlör bağladım. Cızırtı oldu yine. Sonra sağ sol tda yandı diye düşündüm bass çıkışına bağladım  ama bu sefer AC gnd 2kablo ile bağladım.
Ses güzel geldi. Demek ki tda sağ sol yandı dedim ve trafonun 3.AC kablosunu bağlamakla beraber önce büyük hoparlör cızırt etti arkasından devreden dumanlar çıktı. Emekler yine çöpe gitti :(

serkan_48

Diyotların ters olduğu görülmüştü. Yönlerini düzelttiniz mi? Düzeltmeden önce sağlamlık kontrolü yaptınız mı?

bu entegreye ya ters voltaj gelmiş , ya ac voltaj yada çıkışı kısa devre olmuş olabilir diye düşünüyorum.

asma

Alıntı yapılan: alpi19 - 18 Ocak 2016, 12:06:41Dün konya sokaktan 2x12 volt 60watt trafo aldım.3ucuda bağladım. Sağ ve sol hoparlörleri bagladım. Daha önce çalıştırdığım amfi çalışmadı. Hoparlörder cızz sesi geldi. Daha sonra hoparlörleri amfisiz denedim hiç ses yok.2x12 bin hoparlore fazla geldiğini düşünerek daha büyük bi hoparlör bağladım. Cızırtı oldu yine. Sonra sağ sol tda yandı diye düşündüm bass çıkışına bağladım  ama bu sefer AC gnd 2kablo ile bağladım.
Ses güzel geldi. Demek ki tda sağ sol yandı dedim ve trafonun 3.AC kablosunu bağlamakla beraber önce büyük hoparlör cızırt etti arkasından devreden dumanlar çıktı. Emekler yine çöpe gitti :(
Daha önce diyotları ters bağladığınızı , entegrenin bacaklarına ters voltaj uygulandığını yazmıştık.
Aldığınız trafonun 3 ucu var , kartta bunların bağlanacağı 3 uç var. Acaba doğru mu bağladınız?
O trafo 12V , 0 ve 12V olarak bağlanabilir. 0 , 12V ve 24V olarak bağlanabilir. Trafo çıkışını ölçmeden GND bağlanacak yere doğru ucu bağlamazsanız, elede edeceğiniz DC voltaj , simetrik 33V olacaktır. Haliyle bu şekilde çalıştırmak isteterseniz entegrenin ortadan ikiye ayrılması mümkündür.
Hoparlörleri amfisiz nasıl denediniz? Ölçtünüz mü?

Amplifikatör yapımı bittiğinde önce kontrol edilir , her şey düzgün ise hoparlör bağlanıp ses uygulanır.

Kolay gelsin.

alpi19

İlk olarak diyot yönlerini düzelttim. (gnd,ac) 2 uçlu 12v 25 watt trafo ile  ton kontrol bağlantısı yapmadan, sağ+sol hoparlör bağlayıp ses almıştım. Hatta ac,gnd 25 watt trafo yanmasın diye, sağ sol hoparlörü söküp sadece bası bağladım.Bu trafo ile yine ses almıştım..

Dün 3 uçlu ac gnd ac 2x12v 60 watt trafoyu aldım. Aldığım yerde deneyemediğimden eve geldiğimde uçlara kablo lehimledim ölçtüm 2 kere 12v gördüm.Resimdeki gibi ölçtüm.(ac,gnd,ac). Bugün yüklediğim trafo resmindeki gibi. Bağlantıyıda kolay bi şekilde yaptım. Zaten 2 uçlu trafo ile bağladığımda bi ac açıktaydı.alt tarafı onuda bağladım ekstra bir işlem yapmadım.
Üstelik dediğim gibi sağ sol hoparlör cızladıktan sonra ac(mavi)kablonun birini söktüm. 2 kablo ile bassı denedim müzik geldi. demek ki sağ sol tdalar yandı diye düşündüm 3. kabloyu geri bağladım ve boom.
Hoparlörleri yandığını şöyle anladım. amfisiz direk mp3 çaların ucuna bağladığımda çok azda olsa bir ses geliyordu artık hiç gelmiyor.

buda 2uçlu trafo ile ses aldığım zaman :(
https://www.youtube.com/watch?v=UBRgPCbQy2o&feature=youtu.be

Mr_YAMYAM

Bir elektronik devrenin yapımı belli disiplinler içerisinde gerçekleştirilmelidir.
Bu disiplinler nelerdir ?
Şema okuma ve hangi elemanların hangi yönde ve nasıl bağlantısı olduğu bilinmelidir.
Ölçüm hakkında mutlaka tecrübe ve bilgi gereklidir.
GESTAY formülü mutlaka uygulanmalıdır.
GİDİŞAT.
Önce besleme devresi yapılır. Besleme devresi çalıştırılır ve ölçülür.
Sonra tek kanal çıkışlardan en uygun olan karta monte edilir. Montaj planı gözlemlenir ve hata yoksa besleme uygulanır.
Devre çalışmazsa olası hatalar araştırılır. Yapılan yanlışlıklar varsa düzeltilir. Ölçüm dışı hatalar varsa tasarım prosedürleri gereği ilgili düzeltmeler yapılır.
Devre çalışırsa bir süre testte devam edilir. Herhangi bir aksaklık görülmezse diğer kanal monte edilir ve çalıştırılır.
En son köprü kuvvetlendirici çalıştırılır ve test edilir.
Her aşamada en azından voltajların ölçümü yük unsuruna ve çıkış gücüne göre ölçülmelidir. Hesap edilemeyen akım gereksinimi güç kaynağı gerilimini olumsuz seviyede düşürüyorsa tüm amplileri etkilemesi kaçınılmaz olacaktır.
Alıntı YapBirde ankara keçiören'de ikamet ediyorum. Bu civarda, bu tarz devrelere ilgisi, bilgisi olan bi aradakaşa ihtiyacım var.
Ben BATIKKENT'te olduğum için yakından yardım edemeyiyorum :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın