Vu metre devresi yardım ?

Başlatan FearLes$, 20 Nisan 2010, 16:59:27

FearLes$

S.a Beyler vumetre devresi sitiyorum galiba 2 cesit oluyolarmıs entegreli ve transistörlü yardım ederseniz sevinirim.

_burak_

entegreli olanı yapmak daha basit daha az lehim yapıyorsun falan çok elemanı yok.ben transistörlüyü yaptım entegreyi bulamadığım için araştır eğer entegreyi bulursan entegre ile yap. lm3914 lm3915 entegreleri ile yapılıyor.internetten araştırabilirsin devrelerini bende transistörlünün devresi vardı onu koyarım

FearLes$

tmm tiransistörlüyü koyabilirsen sevinrim.calısıor demi.

gevv

http://www.talkingelectronics.com.au/projects/StereoVUmeter/StereoVU.html

@FearLes$  bir ricam  olacak konularda, yorumlarda yazım kurallarına dikkat edebilirseniz  sevinirim  bir  yere  kadar katlanılıyor  ama çok hata  olunca insanın okumadan sayfayı  kapatası  geliyor :)

İyi çalışmalar

FearLes$

teşekkürler entegreli varsa onuda koyabilirmisin? bu biraz karışık:(

gevv

besleme voltajı  5..14v  arası   standart 12v kullanılabilir

FearLes$

ikinizede teşekkürler özellikle gevv çok teşekkür ederim çok yardımcı oluyorsun koaly gelsin...

_burak_

ben bunu yapmıştım basit bir devre ve led sayısı arttırılabiliyor maliyet olarak 5-6 tl birşey tuttu.ledler bende vardı onlar hariç

gevv

açıklamalı basit  transistörlü devreyi eklemeniz iyi oldu @_burak_  teşekkürler  vumetrenin  çalışma mantığını entegre devreye göre daha kolay anlatıyor

_burak_

bu devre çok hoşuma gitti yaptığım ilk elektronik devrelerinden biri denebilir 3. aslında ama basit bir devre ve led sayısının arttırılabilmesi güzel.entegrelide en fazla 10 tane bağlayabilirken isteğe göre buna 20  tane bile bağlayabiliriz.ayrıca 12volt ile besledim problem olmadı sadece normalde sönük olması gereken 2. led yanıyordu onuda girişe 480ohmluk direnç bağlayarak hallettim.9volt ile beslediğimde sonuncu led yanmıyordu 12 voltla bu sorunda çözülmüş oldu

gevv

evet  aslında  devrelerde  ufak  tefek sorunlar  bir  bakıma  iyi oluyor mantık yürütme devre takibi insan kendini geliştiriyor   benimde vumetre devresinde  başıma  benzer  bir olay   gelmişti ben kanallarda  çok  fazla  led kullanıyordum  ve triyak  ile  ledleri  kontrol ediyordum  ledlerin  parlaklığı  yeterli gelmedi  triyakların  gate  bacaklarındaki direnç değerlerini  azaltmıştım :)

_burak_

bende ona benzer birşey yaptım.girişteki direnci pas geçip ses girişini transistörün base beyz kısmına bağladım girişteki diyottan bağlayınca hoparlörden gelen ses azalıyordu :D

_burak_

devre önceden çalışıyordu fakat şimdi hiç çalışmıyor neden olabilir?transistörler sağlam

çözüldü:girişteki diyot bozukmuş.sonuncu ledin bağlı olduğu kondansatördeki direnç 220kohm yerine 180-200 gibi birşeymiş

can88

Alıntı yapılan: _burak_ - 12 Mayıs 2010, 21:05:13

http://img.donanimhaber.com/upfiles/178923/7FEE10CF04054062B53A94543E90D898.gif

Selamlar, ben bu devreyi kurdum ancak bir sorun var çözemedim yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ben 9vluk pil kullanıyorum ve pili bağladığımda tüm ledler yanıyor, hoparlörlere paralel bağlantı yaptığımda da tüm ledler sönüyor. Sorun nedir acaba? :(

Flatron

ses çıkışına bağlamadan önce entegrenin 4 ve 5 nolu uçlarına parmağınızla dokunun LED lerden 5-6 tanesi yanacak çekilde devredeki trimpotu döndürerek ayarlayın.
Eğer devreniz hatasızsa ses çıkışına bağladığınızda bu ayardan sonra düzgün çalışmalı.
En son bir ayar daha gerekiyorsa sesin şiddetine göre yine bir ayara daha gerek olabilir.

can88

Denedim ancak yine olmadı, trimpot yerine potansiyometre kullandım heralde ondan kaynaklı bir sorun değildir..? Devreyi pc\'ye bağlamadan önce elektriği verdiğimde tüm ışıklar yanıyor, potansiyometreyi döndürdükçe çok bariz olmasa da ledlerin gücü azalıp artıyor. 2 gündür yapmaya çalışıyorum, ben mi beceriksizim diye düşünmüyo değilim, ilk defa entegreli bi devre kurmaya çalıştım ama olmadı.. :(

Flatron

Ümitsizliğe kapılmayın
İlk devreler böyle uzun sürer ,emin olun aynı devrenin 2.sinin yapımı 15 dakikanızı almayacak
http://www.yagizvural.com/?p=823
buradaki açıklamaları iyice okuyun pcb dosyası var sayfada onu indirip açın devre ile karşılaştırın
Belki sinyali yanlış pinden veriyorsunuzdur,yada pcb çiziminde hatanız vardır
Eğer uğraşırsanız çalışır.
Kolay gelsin

can88

Bu gece oturup yapıcam. Teşekkür ederim yardımlarınız için. :) Son birşey daha sorucam, illa hoparlörlerle bağlamak mı gerekir? Sadece kulaklık girişine devreyi taksak sessiz bir şekilde ledler yanıp söner mi yani çalışır mı devre?

Flatron

Entegrenin pdf inde giriş voltajının ayarları var.IPOD vb bişeylede çalışması lazım .çalışmasada girişe bir transistör eklenerek dahada hassaslaştırılabilir.

Çalışmaması nedenlerinden en önemlisi pcb gibi gözüküyor.(En büyük ihtimal)
Kolay Gelsin

Flatron

can88

Pcb değil de delikli plaket kullanarak yaptım yani bolca lehimleme işlemiyle beraber. :)

can88

Alıntı yapılan: Flatron - 09 Ocak 2012, 01:20:27Entegrenin çentiğine dikkat ediyormusunuz takarken?

Evet, çentik üstte sol yukarıdan aşağıya 1-9 sağ aşağıdan yukarıya 10-18 doğru değil mi?

Flatron

çentik solda iken sol taraf 1 numara ,9 un karşısı 10 numara ve devam edecek
zaten ledler in yanması doğru olduğunu gösteriyor
devrenizde ya temassızlık yada soğuk lehim var muhtemelen

can88

Bilmiyorum belki soğuk lehim kaynaklıdır, bread board kullanarak yapmayı deneyeceğim belki ozaman enazından sorunun lehim veya temassızlıktan olduğunu anlamış olurum. Teşekkür ederim yardımlarınız için, sorunu çözdüğümde de buraya yazıcam ve inş. çalışır vaziyette fotosunu da ekleyerek.. :)

Flatron

Bence ölçü aletini buzzer konumuna yada direnç ölçme konumuna alın ve entegrenin tüm bacaklarını iletkenlik testini yapın.Led ların olduğu yeri değilde dieğr kısma bakın özellikle
ekleme:
olmazasada yarin PCB sini çıkarın pcb ye yapın

can88

Mutlimetre şuan yok elimde ve pcb yapmayı bilmiyorum, yani elim mahkum baştan yapıcam devreyi.. :(

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın