pcbway

AKAI-AM-U2 Aktif Modifiye + EBU DIGITAL PPM montajı

Başlatan ozgurece, 03 Ocak 2016, 22:28:43

ozgurece

03 Ocak 2016, 22:28:43 Son düzenlenme: 04 Ocak 2016, 17:25:33 ozgurece
Değerli Forum arkadaşlarım, Çalışır durumda ikinci el olarak satın aldığımız AKAI-AM-U2 anfiye ,Profesyonel Tecrübe ve ileri düzeyde bilgi sahibi olan Onursal Hocamın Yapacağı Modifiye çalışmalarını buradan Konuya ilgi duyan ve bilgi sahibi olmak isteyen tüm arkadaşlarımızla Paylaşmak istiyoruz. Anfinin Mevcut bant genişliği Arttırılacak , ve EBU DIGITAL PPM Led skala ön panele Monte edilecek. Hatırlatmak isterimki EBU DIGITAL PPM oldukça hassas ,gelişmiş ve yüksek maliyetli   -60   - 0 db arası sinyalleri tam doğru olarak okuyabileceğimiz bir seviye ölçüm devresi olarak Tanımlayabiliriz. Onursal Hocamın Modifiye için yapacağı çalışmaları buradan detaylı Resimlerle paylaşacağız.

Öncelikle Modifiye yapılacak cihazın standart özelliklerini Tanımlayalım

Power output: 30 watts per channel into 8Ω (stereo)
Frequency response: 20Hz to 20kHz
Total harmonic distortion: 0.05%
Damping factor: 27
Input sensitivity: 2.5mV (MM), 150mV (line)
Signal to noise ratio: 72dB (MM), 100dB (line)
Channel separation: 50dB (line)
Output: 150mV (line)
Speaker load impedance: 4Ω to 16Ω
Dimensions: 440 x 100 x 247mm
Weight: 4.9kg
Projesini ,çizimleri ,devre kartlarını ve montajını Onursal Hocamın yapmış olduğu EBU DIGITAL mainboard
AES EBU DIGITAL PPM ler profesyonel cihazlar için yapılmıştır.
60db ölçüm aralığına sahiptir ve digital arabirimlerin ölçümü amacıyla geliştirilmişlerdir.
Biz modifiyemizde 60db lik ölçümümüzü analog ses seviyesi (GİRİŞ SEVİYESİ) ölçümü için kullanmak amacındayız.
serkan_48


ozgurece

03 Ocak 2016, 22:41:39 #2 Son düzenlenme: 03 Ocak 2016, 22:43:53 ozgurece
Teşekkürler Serkan Arkadaşım, Ben Şunuda ifade etmek isterim ki Onursal Hocamın AES EBU DIGITAL PPM projesi Muhteşem, ben Ebay da ve yabancı tüm sitelerde bile bunu Hazır Devre kartı olarak satan bir firma görmedim ,Sadece Hazır Kutulu cihaz olarak satışı var, EBU DIGITAL in Ne kadar zor ve meşekkatli bir Proje olduğunu gerçekten biliyorum, mükemmel bir Tasarım olmuş, Anfi içinde de Kendini Efsane yapacak bir Proje. Elinize sağlık Onursal Hocam.. Sırada SMPTE DIGITAL var. ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 03 Ocak 2016, 22:41:39Teşekkürler Serkan Arkadaşım, Ben Şunuda ifade etmek isterim ki Onursal Hocamın AES EBU DIGITAL PPM projesi Muhteşem, ben Ebay da ve yabancı tüm sitelerde bile bunu Hazır Devre kartı olarak satan bir firma görmedim ,Sadece Hazır Kutulu cihaz olarak satışı var, EBU DIGITAL in Ne kadar zor ve meşekkatli bir Proje olduğunu gerçekten biliyorum, mükemmel bir Tasarım olmuş, Anfi içinde de Kendini Efsane yapacak bir Proje. Elinize sağlık Onursal Hocam.. Sırada SMPTE DIGITAL var. ;D
Hapı yuttuk CUMALİ.
Ben 60db ile uğraşırken akıllı oluyorum. 70db ler ile uğraşırsak külliyen profesör olurum :D

mustafayilmaz

hocam bu ppm lerden satın alabiliyor muyuz? veya baskı devresinden?
ledleri ben döşerim :)
 
kolay gelsin, başarılar dilerim..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 03 Ocak 2016, 23:48:55hocam bu ppm lerden satın alabiliyor muyuz? veya baskı devresinden?
ledleri ben döşerim :)
 
kolay gelsin, başarılar dilerim..
KALİBRASYONUNU NASIL YAPACAKSIN :D
20 adet LM3915 çöp oldu. Piyasadaki ucuz LM3915 ler ile çalışmıyor. Ayrıca devrede LM307-308 var ki PSRR değeri çok uçuk bir entegre. Her yerde bulunmuyor. Bulunanlar da ÇÖP.

ozgurece

04 Ocak 2016, 10:50:10 #6 Son düzenlenme: 04 Ocak 2016, 17:39:33 ozgurece
Onursal hocam PPM leri  ilk defa bende sizin sayenizde öğrendim, daha önceden Led vu meter leri izlerdik hoşumuza giderdi ama PPM lerdeki hassasiyeti ,doğru seviye ölçümünü ve müzik seviyesinde dans eden  yumuşak iniş ve çıkışları izledikten sonra Led vu Meterler ÇÖÖÖÖP olmuştur.Her ne kadar PPM lerin Maliyeti yüksek olsada buna Kesinlikle değer..Anfiyi Anfi yapan ses kalitesidir ama Kalitesini ve görselliğini Tamamlayan da PPM dir. Siz projeyi Tamamlayınca Youtube da 6 - P10 Panel ile Teknik tanıtım videosu yapalım, izleme rekor olur, Fanatikler EBU DIGITAL PPM Görsün. ...Ha Ben de yaparım diyen varsa Buyursun Tabiki..  ;D


Mr_YAMYAM

04 Ocak 2016, 17:08:28 #7 Son düzenlenme: 04 Ocak 2016, 17:16:30 Mr_YAMYAM
Yanlız oradaki bir anlam karmaşasını hatırlatayım.
EBU DIGITAL standardı, genel olarak DIGITAL hatların seviyelerinin ölçümü için geliştirilmiştir.
Digital bir kayıt masası veya digital yayın yapan bir kuruluşun hat seviyelerinin genel takibi ve gözlemlenmesi gibi amaçlar dahilindedir.
Bizim yapmış olduğumuz şey ise analog bir sinyalin çok alt seviyelerdeki dinamik alanını ölçebilmektir. Çoğu amatör cihazın gürültü (NOISE) seviyesi -60db den daha yüksek olabildiği için bizim ölçü aletimizderahatlıkla göstergeye dahil olabilecektir.
Sağlıklı çalışan ama gürültü seviyesi -52db olan bir radyo alıcısı sistemde bağlı ise ilk 3 LED'in boşta iken yanmış olması gürültü seviyesinin gösterileceği anlamına gelmektedir.
Keza sağlıklı çalışan bir kaset band sistemi ile kasette hiç ses yokken bile -40 civarı kabul edilmiş gürültü seviyesi (DOLBY NR OFF iken) bizim displayimizde ilk 6-7 LED'in devamlı yanması anlamı taşımaktadır.

Bizler her ne kadar böyle cihazların genel karakteristiğinin iyi olduğunu düşünsek te esasen dinamik alan olarak oldukça kaybımız olduğu bir gerçektir.
Biz analog giriş seviyesi ölçeceğimiz için DIGITAL yerine ANALOG ibaresi bence daha uygun olacaktır. Ama kullandığımız display standardı EBU DIGITAL olduğu için de bir çelişki içerisinde olmaktayız.
Bana göre doğru ifade şöyle olabilir.
EBU LEVEL DISPLAY  ''ANALOG METERING''


mustafayilmaz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Ocak 2016, 00:00:03KALİBRASYONUNU NASIL YAPACAKSIN :D
20 adet LM3915 çöp oldu. Piyasadaki ucuz LM3915 ler ile çalışmıyor. Ayrıca devrede LM307-308 var ki PSRR değeri çok uçuk bir entegre. Her yerde bulunmuyor. Bulunanlar da ÇÖP.


güzel baskı devre çiziyorsunuz, tasarımlarınızı seviyorum.

kalibrasyon kaç volt bilmiyorum. elimde pc tabanlı osiloskop 1-2 ölçü aleti var.
devreyi yapmaya karar verirsem malzemeleri pahalı da olsa güvenilir kaynaklardan temin ederim. ( farnell, RS. )

---
birde bulabilirseniz entegrenin SMD olanı ile deneyin. DIP kılıflarda sahtecilik daha yaygın.

Mr_YAMYAM

06 Ocak 2016, 02:13:52 #10 Son düzenlenme: 06 Ocak 2016, 02:34:23 Mr_YAMYAM
Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 06 Ocak 2016, 00:59:50güzel baskı devre çiziyorsunuz, tasarımlarınızı seviyorum.

kalibrasyon kaç volt bilmiyorum. elimde pc tabanlı osiloskop 1-2 ölçü aleti var.
devreyi yapmaya karar verirsem malzemeleri pahalı da olsa güvenilir kaynaklardan temin ederim. ( farnell, RS. )

---
birde bulabilirseniz entegrenin SMD olanı ile deneyin. DIP kılıflarda sahtecilik daha yaygın.
KALİBRASYON AMATÖR CİHAZLARIN ÇIKIŞ SEVİYESİ DEĞERİNE GÖRE BELİRLENMEKTEDİR.
1V pp yani 0.7V giriş seviyesi standarttır. Demekki 1V pp verdiğimizde en sondaki kırmızı LED çalışmalıdır.
İYİ DE BUNU NASIL YAPACAĞIZ. ?
Kendi kendime güzel bir soru sormuş olayım. :D
PPM de kullandığımız redresör (rectifier) PEAK rectifier olduğuna göre girişten AC 1V pp girdiğimizde çıkıştan DC 1V elde etmemiz gereklidir. Devre tasarımındaki tolerans faktörü bu değeri etkiliyorsa uygun değerlerdeki elemanlarla bu değeri bulmalıyız.
Aynı zamanda frekans karakteristiği için 20Hz ten 20 KHz e kadar tüm frekanslarda eşit seviye almalıyız ki ölçümümüz tüm frekanslarda eşit olabilsin.
Bundan sonrası displayın referans değerini ayarlamaktır.
Rectifier girişinden 0db yani 1Vpp 1Khz frekans verilir. Referans 1 trimpotu ile kırmızı LED in tam yandığı nokta ayarlanır.
-30db kalibrasyonu ise diğer trimpot ile ayarlanmalıdır.
İlk 10 LED -30db gösterge seviyesi olduğuna göre giriş sinyal seviyemizi 30 db düşürürüz. 10. LED'in yandığı nokta tespit edilerek burada bırakılır.
Böylece giriş seviyemizi yavaş yavaş artırarak seviyemizi ve LED'lerin sıralı yanmasını test edebiliriz.
EBU DIGITAL standardında PPM hızı DIN normuna göre çok daha hızlı hareket etmektedir. Eğer DIN standardı seviyesinde yapacak olursak çözünürlüğümüzün düşük olmasından dolayı (Her LED 3db) LED'ler çok yavaş kalkıp inecek hatta HEADROOM seviyesi dar olan eserlerde neredeyse hiç hareket etmiyor gibi olabilecektir.
Bunu da rectifier çıkışındaki kondansatörün değeri belirlemektedir. Bir switch ile bu kondansatörün değerini değiştirirsek (Bir kondansatör ilavesi ile) aletimizin sapma hızı (RESPONSE) uygun iki ayrı hızda çalıştırılabilecektir.
EBU PPM projemizde referans seviyeleri her iki entegre eşitlenecek şekilde Op-Amp kullanılarak stabil bir kalibrasyon sağlanmıştır.
PSRR değeri oldukça iyi olan bu entegre tasarımda oldukça önem arzetmektedir.
BAKINIZ LM3915 60db DISPLAY.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3915.pdf


HAA NOT:
Benim elimdeki tüm LM3915 ler orijinaldir. Yıllar önce temin etmiştim ve elimde bol miktarda bulunuyordu.
Ama birkaç proje ve bizim ET'li @ozgurece  ye DIN PPM li ampli yapınca elimde birkaç adet kalmış.
Bunun üzerine çin pazarından 20 adet getirttik ama hepsi ÇÖP oldu :D
Üzeri beyaz yazılı olan ürünler bendeki ürünlerdir ve orijinaldir. Yazıları belli olmayan ürünler ise Made in Çin olanlar. :D
Orijinaller 10 dolarcık olmuş :D
http://tr.aliexpress.com/item/Special-new-LM3915N-LM3915-it-shipped-the-same-dayFree-Shopping/1801237814.html?spm=2114.49010508.4.2.YPDUJe

seron

seron oğlum, beynini yorma böyle şeylerle. nasıl olsa iki güne kalmadan unutacaksın. sonra yamyam'dan dayak yiyeceksin...

abi sana yarın birkaç hoparlörün resmini yollayacağım ve yorumunu isteyeceğim. bunlara birşeyler yapılabilir mi ona bakalım, sonra VU metreli ucuz birşey yapmak istiyorum. şayet değmez ise boşvereceğim.
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 06 Ocak 2016, 11:56:21seron oğlum, beynini yorma böyle şeylerle. nasıl olsa iki güne kalmadan unutacaksın. sonra yamyam'dan dayak yiyeceksin...

abi sana yarın birkaç hoparlörün resmini yollayacağım ve yorumunu isteyeceğim. bunlara birşeyler yapılabilir mi ona bakalım, sonra VU metreli ucuz birşey yapmak istiyorum. şayet değmez ise boşvereceğim.
Artık ucuz bişeyler kalmadı.
Sen yine de yamyamlar bölgesinden gönder bi bakalım.

Mr_YAMYAM

07 Ocak 2016, 23:38:12 #13 Son düzenlenme: 07 Ocak 2016, 23:49:31 Mr_YAMYAM
ET'li butlu @ozgurece 
Bu gün ampliyi söktüm. Vaziyet KEL, acele gel.
PPM için yeterli boşluk olmadığını daha önce sana demiştim. Öndeki füme paneli yapışkanından söküp arka kısımdaki çıkıntıları traşlamak gerekiyor. Bu durumda panele zarar verme olasılığımız ortaya çıkıyor. Bunun için sen ne öneriyorsun.

Alttaki resimlere bak meseleyi anlarsın.ozgurece

07 Ocak 2016, 23:44:58 #14 Son düzenlenme: 07 Ocak 2016, 23:57:13 ozgurece
Onursal Hocam Paneli söküp gerekli işlemleri yapabilirsiniz, Maket bıçağı ile kolayca mümkün görünüyor, panel bozulursada canınız sağolsun hiç hiç önemi yok,ben oraya birşeyler uydururum , Eti sizin kemiği benim. Kolay gelsin Hocam.

ozgurece

Ameliyat nasıl geçti Onursal Hocam, Hasta Yaşarmı ? Durumu Ağırsa Narkozda kalsın hocam..  ;D
Hocam Şaka bir yana EBU ile AKAI Dehşet ötesi Olacak Elinize sağlık, Tabiki Satışa Kapalı olarak Youtube da tanıtım için sabırsızlanıyorum.


Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 08 Ocak 2016, 10:39:23Ameliyat nasıl geçti Onursal Hocam, Hasta Yaşarmı ? Durumu Ağırsa Narkozda kalsın hocam..  ;D
Hocam Şaka bir yana EBU ile AKAI Dehşet ötesi Olacak Elinize sağlık, Tabiki Satışa Kapalı olarak Youtube da tanıtım için sabırsızlanıyorum.


Gecenin hayrından sabahın şerri diyerek sökme işini bu güne aldım.
Önce yıkanma ve banyo işleri olacak. Cihaz çok kirlenmiş.. Kuruduktan sonra panel ile ilgileneceğim.
Yanlız panel tasarımın uymayacak. Çünkü display kartı milim milim tek şekilde oturabiliyor. Kartın arkasında kalan metal kısmın kesilmesi gerekli. Eğer geniş panel değil de dar paneli istemiş olsaydın daha rahat olurdu işler.
Ayrıca cihazın arızalı parçaları potlar motlar sökülüp elden geçirilecek.
Sonra da yapılabilecek modifiye halledilecek.

Yani bu işler öyle golay bir olay değil.

ozgurece

Onursal Hocam Siz ne yapar yapar Modifiye ve PPM işini En güzel ve mükemmel şekilde başarı ile sonuçlandırırsınız MaşAllah. Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Amplinin midesi bağırsakları söküldü ve ÇİMMEK için hazırlandı.
Sen de gelsen de şunlara bir KESE atsak :D

ozgurece

Ooo ONursal Hocam hiç kimse böyle meşakkatli , detaylı Temizlik ile uğraşmaz , Elinize Kolunuza sağlık.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 08 Ocak 2016, 15:46:48Ooo ONursal Hocam hiç kimse böyle meşakkatli , detaylı Temizlik ile uğraşmaz , Elinize Kolunuza sağlık.
Bu arada evin içişleri bakanı üzerime geldi.
NAAPIYORSUN BURDA DEDİ.
BEN DE ALETLERİ YIKIYORUM DEDİM.
BANYOYU MAHVETMİŞSİN Diyerek beni bir güzel kötekledi.
5 gün iş yapamaz raporu almış durumdayım. Modifiye işlerine 5 gün kadar sonra devam edebileceğim.

Mr_YAMYAM

Ciğerli @ozgurece
Bi bak bakalım nasıl olmuş.
Ancak bu kadar yapabildim.

ozgurece

Ooo Onursal Hocam Sağlam Adımlarla ilerliyorsunuz.. Kartı Çok güzel Ayarlamışsınız, Tam istediğim gibi Elinize sağlık.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 08 Ocak 2016, 23:25:50Ooo Onursal Hocam Sağlam Adımlarla ilerliyorsunuz.. Kartı Çok güzel Ayarlamışsınız, Tam istediğim gibi Elinize sağlık.
Kartın köşelerinden delik delinecek. Aynı deliklerin karşısındaki metal sac ta delinecek.
Metal saca M3 somun açılacak. Oraya yükseltme aparatı takılacak.
Sonra yükseltme aparatına kart vidalanacak.
Diğerleri zaten belli.

Mr_YAMYAM

Özgür çuvalladık adamım.
POT özel .
Plastik kondiktif ve defaet özelliği için özel.
Birisini söktüm ama arızalı kısım metal vidalama bölümünde. Orayı da söküp tamir edebilme şansım hiç yok.

ozgurece

Tamam Hocam ,bu pot treble ses tonu için olan sanıyorum ,o zaman mademki Projeyi yapamıyoruz, yapılması gerekenler.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 09 Ocak 2016, 17:40:27Tamam Hocam ,bu pot treble ses tonu için olan sanıyorum ,o zaman mademki Projeyi yapamıyoruz, yapılması gerekenler.

Çaresine bakacağım.

ozgurece

Onursal Hocam oradaki potun değeri nedir 50K ?? siz değerini verin ben araştırayım, sadece ses tonu için  L veya R ise çok önemli değil ama yinede bulunur.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 09 Ocak 2016, 20:13:32Onursal Hocam oradaki potun değeri nedir 50K ?? siz değerini verin ben araştırayım, sadece ses tonu için  L veya R ise çok önemli değil ama yinede bulunur.
100Kohm CX tipi.
Tek yer AKAI'den isteyeceksin.

Mr_YAMYAM

Çok kıymETli ve de köftelik etli arkadaşım @ozgurece

Son modifiyeler ve yapılandırma çalışmalarım bunlar.

ozgurece

Hocam oldukça meşakkatli , ama güzel çalışma oluyor Elinize sağlık.

ozgurece

10 Ocak 2016, 17:25:06 #31 Son düzenlenme: 10 Ocak 2016, 17:26:01 ozgurece
Onursal Hocam resimde görülen iki led arasındaki mesafe kaç mm ?? Plaket hazırlıyorum ölçüye göre delik açılacak onun için gerekiyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 10 Ocak 2016, 17:25:06Onursal Hocam resimde görülen iki led arasındaki mesafe kaç mm ?? Plaket hazırlıyorum ölçüye göre delik açılacak onun için gerekiyor.

mm olarak veremeyeceğim.
Çünkü ölçüler inch hesabı.
İnch hesabına göre mm olarak verirsem .05mm lik kaymada bile ledler yerine oturmaz.

ozgurece


Mr_YAMYAM


ozgurece

11 Ocak 2016, 13:56:28 #35 Son düzenlenme: 11 Ocak 2016, 14:04:35 ozgurece
Plaketi kabaca ölçersek 18cm x 6cm tabiki sizin verdiğiniz ölçüler doğrultusunda kesilecek  ve etiket için hazırlık yapmaya çalışacağım


Mr_YAMYAM

Evet.
Ölçülendirme doğru.
Ancak şu an için tüm skalanın ölçülerini tam olarak veremeyeceğim. Daha doğrusu skalanın tam ölçüleri belli ama LED'lerin skalada yerleşimi belirsiz.
Skalanın tam ölçüleri 30mm ye 138mm.
Ama LED'lerin yerleşimi yerleşim bittikten sonra ortaya çıkacak.
Sol kenardan ilk LED'lerin mesafesi yaklaşık 11 mm
Son LED'in sağ kenara olan uzaklığı yaklaşık 30mm
Üst kenardan Left kanal LEDlere olan uzaklık yaklaşık 8mm
Alt kenardan Right LED'lere olan uzaklık yaklaşık 14mm
Bu ölçüler kabaca ölçülmüş olup iç pencere genişliğine göre baz alınmıştır.

Mr_YAMYAM

Son durum vaziyetleri ve gelişmeler.

ozgurece

Ooo Onursal Hocam Tek kelime ile ................. M U H T E Ş E M ...................  elinize sağlık , Çok Güzel bir proje Oluyor Hocam.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 12 Ocak 2016, 22:55:02Ooo Onursal Hocam Tek kelime ile ................. M U H T E Ş E M ...................  elinize sağlık , Çok Güzel bir proje Oluyor Hocam.
Ancak display tasarımı ve yapımı sana ait olacak.
LED'lerin yerleşeceği bölgeyi de sen yapacağın için LED'leri söküp yeniden monte etmen gerekebilir.

ozgurece

Tamam Onursal Hocam ben yapmaya çalışırım, Yanlız sizden ricam Modifiyedeki ve  Ebu PPM deki teknik özellikleri ve  detaylı verirseniz P10 panel için hazırlayacağım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 12 Ocak 2016, 23:47:51Tamam Onursal Hocam ben yapmaya çalışırım, Yanlız sizden ricam Modifiyedeki ve  Ebu PPM deki teknik özellikleri ve  detaylı verirseniz P10 panel için hazırlayacağım.
Modifiye için henüz hazır değiliz. Genel elemanlar incelendiğinde ilgili komponentler iyi kalite olduğu görüldü.
Ancak band genişliğinin dar olmasının sebepleri şimdilik belli değil. Tek bir unsur vardı. Giriş konnektörlerinden sonra bobin kullanılmıştı.
Bobinlerin değeri tam bilinmediği için kabaca şu yorumu yapabilirim.
Bir devreye serii bağlı bobinler yüksek frekanslarda zorluk (fazla direnç) gösterirler. Pikap devresinin iptali ile bu bobinler de iptal olmuş oldu. Eğer bu haliyle yeterli band genişliğine ulaşılabilirse fazlaca birşey yapmadan modifiye tamamlanmış olacaktır. Hala yeterli band genişliği görülemezse sebepleri araştırılacak.

PPM e gelince.
Teknik spectler şöyledir.
60db metering FULL SCALA
3db LOW RESOLOTION LINEAR
RESPONSE: Selectable.  VERY FAST ve FAST.
FAST RESPONDING = For 1 db 10 ms ATTACK 15sn DECAY for 30 db NEAR the DIN spect.
VERY FAST RESPONDING= For 1 db 4ms ATTACK, 5sn DECAY for 30 db. NEAR the EBU DIGITAL METERING

ozgurece

13 Ocak 2016, 10:23:35 #42 Son düzenlenme: 13 Ocak 2016, 12:06:23 ozgurece
Tamam Onursal Hocam EBU için Teknik verileri P10 a aktardım, şimdi AKAI nin değişen çıkış Teknik verilerini siz projeyi tamamlayınca burada paylaşırsınız. Kolay gelsinMr_YAMYAM

Kemiksiz ve ciğerli @ozgurece 
Ampli monte edilmiş ve ilk testleri yapılmıştır.
Band genişliği için önceki öngörüler ve küçük birkaç eleman değişikliği muaffak olmuştur.
Elbette ki sana yapmış olduğum ampli kadar olmasa da oldukça tatminkar netice elde edilmiştir.

Display kartının hafif eğri olmasından dolayı LED'ler eğri durmaktadır. Bunun sebebi iç şase vidalamasındaki mecburi eğrilikten kaynaklanmıştır.
LED kartının uygun şekilde traşlanıp eğelenmesinden sonra düzelecektir.

ozgurece

Oooo Onursal hocam görünüş çok güzel sesini duyamıyorum ve Ebu dansını göremiyorum ama serigrafiden sonra muhteşem olacağını düşünüyorum. Bu arada Treble potu da olmuş , süper, Siz sesini beğendiyseniz OK dir. Sizden ricam Bant genişliği ,çıkış empnd, (Modifiye ile değişen)gibi teknik bilgileri, paylaşırsanız P10 panel için hazırlayayım. Elinize sağlık.

serkan_48

Abi bant genisligini nasil olcuyorsun?  Nasil bir olcu aleti ile?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 13 Ocak 2016, 21:46:43Abi bant genisligini nasil olcuyorsun?  Nasil bir olcu aleti ile?
Spectrum analizer ile.
Bende PC tabanlı var. Audio için. Ses kartından analog line seviyesinde giriyorum frekans responsunu realtime olarak görebiliyorum.
Neutrik ile doğruluk testi yapmıştım daha önce. Oldukça doğru diyebilirim.
Alıntı yapılan: ozgurece - 13 Ocak 2016, 21:42:12Oooo Onursal hocam görünüş çok güzel sesini duyamıyorum ve Ebu dansını göremiyorum ama serigrafiden sonra muhteşem olacağını düşünüyorum. Bu arada Treble potu da olmuş , süper, Siz sesini beğendiyseniz OK dir. Sizden ricam Bant genişliği ,çıkış empnd, (Modifiye ile değişen)gibi teknik bilgileri, paylaşırsanız P10 panel için hazırlayayım. Elinize sağlık.
Bunlar için işin tam bitmesi gerekli.
Tam bittikten sonra tüm değişiklikleri yazacağım.
Şu an için acilen STK nın kazancının düşürülmesi gerekmekte.

serkan_48

13 Ocak 2016, 22:06:19 #47 Son düzenlenme: 13 Ocak 2016, 22:07:35 serkan_48
Peki bant genisligini olcerken sinyal jeneratoru olarak ne kullaniyorsunuz?  Genligi ve frekansi bilinen bir sinyal mi giriyorsunuz? Sonra cikistan bu ornek sinyalimi olcuyorsunuz?

ozgurece

Serkan, Onursal Hocam Güzel bir cihaza senin içinde modifiye yapsın Keyifle dinlersin Dostum ,Hocamın yaptığı Anfi ses kalitesini başka bir anfide duyman mümkün değil. Tüm Enstrumanları ve detayları rahatlıkla  işitebilirsin. Ne demek istediğimi ancak dinleyerek Anlayabilirsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 13 Ocak 2016, 22:06:19Peki bant genisligini olcerken sinyal jeneratoru olarak ne kullaniyorsunuz?  Genligi ve frekansi bilinen bir sinyal mi giriyorsunuz? Sonra cikistan bu ornek sinyalimi olcuyorsunuz?
NEUTRIK AUDIO ANALYZER
PC tabanlı ölçüm için ses (Müzik) girmek yeterlidir. Yanlız girmiş olduğumuz müziğin de kaynağı bilinmelidir.
NASIL TEST YAPILIR.
Geniş bandlı bir ses kaynağı (Örnek PLAK OKUYUCU) Önce direk PC ye girilir. Spektrumun bilinen bir yerinde Örnek karakteristik eğrisi hafızaya alınır.
Sonra plak okuyucu sisteminin çıkışı ampli girişine verilir ve tüm katlardaki (Ton kontrol, pre ampli vbg) çıkışından PC ye bağlanarak karşılaştırma yapılır.
Görülen düşüklükler veya daralmalar not alınır.
Ampli çıkışının testi ise ampli çıkışı normal yük altında 1V pp ye ayarlanarak PC ye girilmelidir.
Buradaki testler genel olarak görecelidir. Tam ve kesin ölçüm için cihaz NEUTRIK ile ölçülmelidir.
Neutrik ölçümlerinde saf sinüs verilerek tam olarak ölçüm yapılmaktadır. Bu ölçü aleti pahalı olduğu için ben işyerinde kullanmaktayım.

serkan_48

13 Ocak 2016, 23:09:34 #50 Son düzenlenme: 13 Ocak 2016, 23:10:33 serkan_48
Ozgurece hoparlor isini halledebilsem allah razi olsun yamyam abi bana kart gonderdi. Elimde trafoda var ancak komponentler kutu ve hoparlor yok.

Kutu ve malzemeyi hallederim ama hoparlorun iyisi kolon seklinde nasil nerden alabilirim bilmedigim icin yol alamiyorum.

Devreyi yapsam bile ses alamayinca bir anlami kalmiyor. Ikinci sorun evdeki esaret az cok onursal abi biliyor durumu..

Mr_YAMYAM

İLAVE NOT.
Alıntı yapılan: ozgurece - 13 Ocak 2016, 22:24:37Serkan, Onursal Hocam Güzel bir cihaza senin içinde modifiye yapsın Keyifle dinlersin Dostum ,Hocamın yaptığı Anfi ses kalitesini başka bir anfide duyman mümkün değil. Tüm Enstrumanları ve detayları rahatlıkla  işitebilirsin. Ne demek istediğimi ancak dinleyerek Anlayabilirsin.
Serkan benim ÇAY'lı (TEA) lı amplimi Alanyada iken dinlemişti.
Çoğu kişiye bu entegreyi bedava versek bile ne işe yarar diyerek kabul bile etmez. Ama böylesine uyduruk bir entegre ile bile sanırım o zaman @serkan_48  ın hoşuna gitmişti.
Acaba bir ampli tasarımındaki bu gizli sır ne idi ki, kötü bir entegre ile bile tatminkar ses üretebiliyoruz.
Eğer Serkan bu sırrı benden isterse seve seve veririm. Ancak bana belirtmiş olduğuna göre bu sırrı tam anlamıyla çözebilmek için imkanları yok.

serkan_48

14 Ocak 2016, 12:03:28 #52 Son düzenlenme: 14 Ocak 2016, 12:04:20 serkan_48
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ocak 2016, 23:13:47İLAVE NOT.Serkan benim ÇAY'lı (TEA) lı amplimi Alanyada iken dinlemişti.Çoğu kişiye bu entegreyi bedava versek bile ne işe yarar diyerek kabul bile etmez. Ama böylesine uyduruk bir entegre ile bile sanırım o zaman @serkan_48  ın hoşuna gitmişti.Acaba bir ampli tasarımındaki bu gizli sır ne idi ki, kötü bir entegre ile bile tatminkar ses üretebiliyoruz.
Eğer Serkan bu sırrı benden isterse seve seve veririm. Ancak bana belirtmiş olduğuna göre bu sırrı tam anlamıyla çözebilmek için imkanları yok.

Elbette öğrenmeyi isterim değerli abicim.

Eskiden bu elektronik hobimi ilerletirken ses elektroniği dışında güç elektroniği v.s. ilede çok ilgilendim. O zaman ses elektroniğini öğrenirken anfileri incelerken ilk başta güç dikkatimi çekmişti watt volt v.s. Daha sonra anfi tek başına olmadığı uygun güçte hoparlörlerle birlikte kullanılması gerektiği idi. Hoparlörleride öğrendikçe farklı hoparlörler farklı frekanslara hitap ettiği özel filtreler kullanıldığı v.s. Daha sonra bu anfilerle birlikte ton kontrol mikser ve preanfileri öğrendim.

Burada bulunarak sizden öğrendiğim başka bilgiler anfilerin frekans karakteristikleri ile ilgili bazı yazılarınızı okudum ve dedim ki bu güne kadar öğrendiklerim bu işin yarısı bile etmezmiş. Asıl önemli olan anfinin ses frekans bandında nasıl davrandığı ve dahasıda var.

Özünde evet vereceğiniz her bilgiyi almak isterim. Sessizce oturuyor gibi görünsemde sizin ve diğer yorum yazan üstadlarımızın bir çok yazısını okuyup kendi süzgecimden geçirerek irdeliyorum.

Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Son durum vaziyetleri.

seron

Offf cillop. Yalnız ters giden bir şeyler var sanki ??? Çözemedim...
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

ozgurece

15 Ocak 2016, 15:50:41 #55 Son düzenlenme: 15 Ocak 2016, 15:57:37 ozgurece
Onursal Hocam Elinize sağlık Gayet güzel Olmuş , Serigrafiden sonra Muhteşem olur.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Ocak 2016, 15:50:01Offf cillop. Yalnız ters giden bir şeyler var sanki ??? Çözemedim...
Ters giden hiçbirşey yok. Sadece ledler sönme esnasında ters giderler :D
Bu arada senin isteğin olan Hi-Fi SURROUND ampli ile ilgili araştırma yaptım.
Benim HIYAR arkadaşım geçenlerde hurdadan bir ses sistemi almıştı. Aynen senin istemiş olduğun gibi iyi kalite SURROUND sistemi yapalım dedi.
Ben de küçük bir maliyet hesabı yapıp arkadaşın önüne koydum.
Yaklaşık 3000$
Eh artık arkadaşımızın tepkisini sen düşün.
Şimdilerde bu işi nasıl daha ucuza halledebilirim diye gıbızlanıyo :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2016, 16:05:53Ters giden hiçbirşey yok. Sadece ledler sönme esnasında ters giderler :D
Bu arada senin isteğin olan Hi-Fi SURROUND ampli ile ilgili araştırma yaptım.
Benim HIYAR arkadaşım geçenlerde hurdadan bir ses sistemi almıştı. Aynen senin istemiş olduğun gibi iyi kalite SURROUND sistemi yapalım dedi.
Ben de küçük bir maliyet hesabı yapıp arkadaşın önüne koydum.
Yaklaşık 3000$
Eh artık arkadaşımızın tepkisini sen düşün.
Şimdilerde bu işi nasıl daha ucuza halledebilirim diye gıbızlanıyo :D

BEn gıbızlanmıyo'm doğrusu. Elimdeki ile yetineceğim. Ne para veririm, ne de sana ödetirim. Vazgeçtim. Fakat bırakmadın ki, kendi kendime bir iki hazır devreden faydalanayım...
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Ocak 2016, 16:08:40BEn gıbızlanmıyo'm doğrusu. Elimdeki ile yetineceğim. Ne para veririm, ne de sana ödetirim. Vazgeçtim. Fakat bırakmadın ki, kendi kendime bir iki hazır devreden faydalanayım...
Birşeyleri bilmeden biryerlere gitmenin sonu hüsrandır.
1TL ye satılan bir entegre ile yapılan amfinin maliyeti 250TL oluyorsa 250-300TL ye 6 kanal ampli yapamazsın.
Yaparsın ama elindeki gibi RUHSUZ olur.
Kalite unsuru sadece çıkış katındaki kalite ile belirlenemez.
Başta besleme devreleri olmak üzere birçok elektronik devre kalite faktörünü belirtir.
Üstelik gerçek anlamda kalite unsurunu sistem GROUNDING belirler ki @ozgurece ye yapmış olduğumuz amplinnin tasarımında gizlidir.
Yani KUTU KUTU denilen şey hiç te sanıldığı kadar basit değildir.
Sistemi bilimsel olarak hesaplarsak.
Tekniğine tam olarak uygun kutu tasarımı yaklaşık 1000 TL (%90 maliyet işçiliktir)
Uyduruk bir kutu yapılır ama işin tekniğine uygun malzeme ile yapılırsa belki 50-100TL dir. Örnek @memleket
Sonra besleme devresi ve montaj planı.
Daha sonra yardımcı elemanlar ortaya çıkar.
Giriş konnektörleri, potlar ve benzeri elemanlar.
En son maliyet ise çıkış katları ve elektronik devrelerdir.

ozgurece

15 Ocak 2016, 16:52:15 #59 Son düzenlenme: 15 Ocak 2016, 16:55:49 ozgurece
Evet Onursal Hocam Konuyu Gayet güzel açıklamışsınız, Ben elimdeki anfilerle Gurur duyuyorum, sizin de ifade etiğiniz gibi gerçek anlamda kalite unsurunu sistem GROUNDING belirler ki Bu benim için yapmış olduğunuz Anfi projenizde mevcut ve tabiki  DIN PPM Türkiye'de Kaç kişinin Anfisinde var ??  EBU PPM den hiç bahsetmiyorum o zaten kimsede yoktur..Elinize sağlık Onursal Hocam.

ozgurece

15 Ocak 2016, 18:52:56 #60 Son düzenlenme: 15 Ocak 2016, 19:06:58 ozgurece
Ön Paneldeki macentanın ölçülerini tam olarak verebilirmisiniz YAMYAM Hocam  Uzunluk ?  Yükseklik ve kalınlık.?

Mr_YAMYAM

15 Ocak 2016, 19:28:41 #61 Son düzenlenme: 15 Ocak 2016, 19:34:24 Mr_YAMYAM
Şu an için veremeyeceğim.
Çünkü ampliyi monte ettim ve test için PC ye bağladım. Bir süre bu şekilde bana hizmet edecek.
Bir ara dışardan ölçerek verebilirim. (Ön panel dışardan sökülemiyor)

NOT:
Ampliyi bu şekilde ben kullanabilirim. Yani benim aradığım kalınlık ve iş istasyonum için uygun yükseklikte.
Eğer ampliden vazgeçersen ampli için harcadığın tüm masrafları sana geri gönderebilirim.

Şimdi ölçtüm. MACENTANIN ÖLÇÜLERİ.
Yükseklik 3.8cm=38mm
Genişlik 14.05cm=140.5mm

ozgurece

15 Ocak 2016, 19:33:21 #62 Son düzenlenme: 15 Ocak 2016, 19:35:16 ozgurece
Hocammmmmmmmmm Şaka Falan mı yapıyorsunuz..  ;D  Para önemli değil ben Anfimi istiyorum, sizin Profesyonel bilginiz,Tecrübeniz Emeğiniz, var. Ne demek istediğimi Ancak Sizin Projenizi ,Modifiyenizi Dinleyenler Anlayabilir.Siz kendiniz için başka Yaparsınız. Ben Anfimi SATMAM..  ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 15 Ocak 2016, 19:33:21Hocammmmmmmmmm Şaka Falan mı yapıyorsunuz..  ;D  Para önemli değil ben Anfimi istiyorum, sizin Profesyonel bilginiz,Tecrübeniz Emeğiniz, var. Ne demek istediğimi Ancak Sizin Projenizi ,Modifiyenizi Dinleyenler Anlayabilir.Siz kendiniz için başka Yaparsınız. Ben Anfimi SATMAM..  ;)
YAMYAMLIK yapma işte.  >:(  ;D
Gel bu ampli bende kalsın. Ben bunun gibi bir kutu bulamam. Sana lazım olan zaten EBU PPM. Bunu da başka bir kutuya monte ederiz.

serkan_48


ozgurece

15 Ocak 2016, 21:18:04 #65 Son düzenlenme: 15 Ocak 2016, 21:21:04 ozgurece
Onursal Hocam CİDDİ ve TEKNİK Şakaları sever. ;D

serkan_48

Cok iyi bilirim. Beraber bocuklu cay icmisligimiz var. ☺☺

Mr_YAMYAM


serkan_48

Bende de cok guzel arizali bir kutu vardi benim eniste tamirini yaptiririm diye istedi bende verdim. Niyeti bozcam bende yapcam bir anfi.

Resmini bulursam ekleyeyim. Bu hafta ici bir kurdacilari gezeyim. Pek umudum yok ama yinede belli olmaz. Seronda musait olursa beraber gezeriz.

serkan_48

15 Ocak 2016, 22:58:35 #69 Son düzenlenme: 15 Ocak 2016, 23:00:50 serkan_48
Su urunden vardi elimde. Technics hastasiyim birde bizim buradaki hurdacilarin arkadaki biyerleri cok havada oluyor fiyatlari ucuruyor. Sizler bu kutulari kaca aliyorsunuz? Bileyimde bulursam olacak ne ise o paradan fazlasini vermeyeyim.


ozgurece

Serkan cihaz çok güzelmiş umarım bu cihazı satmamışsındır.

serkan_48


Mr_YAMYAM

16 Ocak 2016, 00:45:08 #72 Son düzenlenme: 16 Ocak 2016, 00:46:24 Mr_YAMYAM
Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Ocak 2016, 22:58:35Su urunden vardi elimde. Technics hastasiyim birde bizim buradaki hurdacilarin arkadaki biyerleri cok havada oluyor fiyatlari ucuruyor. Sizler bu kutulari kaca aliyorsunuz? Bileyimde bulursam olacak ne ise o paradan fazlasini vermeyeyim.


Technics in hurda üretimlerinden :D
Benzer bir model de bende vardı. CLASS-AA yazısına aldanıp bir dünya para ile aldığım, ama cihaza verdiğim paralara değil de amplinin yaktığı tweeterlarıma acıyorum.
Neyse ki sattım da kurtuldum.
NOT:
Günümüzde CLASS-A amplilere soğuk bakıyorsam sebebi bu markadır :D

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 15 Ocak 2016, 22:51:43Bende de cok guzel arizali bir kutu vardi benim eniste tamirini yaptiririm diye istedi bende verdim. Niyeti bozcam bende yapcam bir anfi.

Resmini bulursam ekleyeyim. Bu hafta ici bir kurdacilari gezeyim. Pek umudum yok ama yinede belli olmaz. Seronda musait olursa beraber gezeriz.
serkan ben genelde müsait oluyorum vaziyetlerimi biliyorsun. ama para konusu sıkıntı daima. aslında param pulum var çok şükür ama, bilgisayarıma batarya+wifi modülü almam lazım. evdeki bilgisayarım öyle kaldı, harddisk lazım. hangi birini halledeceğimi şaşırdım. sadece gezmek için gelirim ama birşey alamam. daha önemli sıkıntılar var.

Bir de boşa umutlanma bizim hurdacılarda inşaat demirinden başka birşey olmaz. karaoğlan parkının o taraflarda Antalya lisesi vardır bilir misin bilmem. oralarda antikacılar vardır, eski piyanolar (bir ara cillop gibi bir kuyruklu piyano ile duvar piyanosu görmüştüm! yıllar oldu satılmıştır), 60lardan kalma eski makaralı teypler, plakçalarlar, pikaplar, radyolar falan satarlar ama genelde kazık fiyattan.
belki oralarda birşeyler olabilir ama kazık fiyattan...
yine şiir gibi oldu :)
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

Mr_YAMYAM

16 Ocak 2016, 13:42:16 #74 Son düzenlenme: 16 Ocak 2016, 13:46:25 Mr_YAMYAM
Alıntı yapılan: seron - 16 Ocak 2016, 13:25:18Bir de boşa umutlanma bizim hurdacılarda inşaat demirinden başka birşey olmaz. karaoğlan parkının o taraflarda Antalya lisesi vardır bilir misin bilmem. oralarda antikacılar vardır, eski piyanolar (bir ara cillop gibi bir kuyruklu piyano ile duvar piyanosu görmüştüm! yıllar oldu satılmıştır), 60lardan kalma eski makaralı teypler, plakçalarlar, pikaplar, radyolar falan satarlar ama genelde kazık fiyattan.
belki oralarda birşeyler olabilir ama kazık fiyattan...
yine şiir gibi oldu :)
Nerelerde neler arıyorsunuz bilmiyorum, ama Antalyada da bazı şeyler var.
Alın size bir PEYNİİİR
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-pioneer-deck-amfi-radyo-hediye-262685927/detay
Biraz daha ciddi bişey olsun derseniz işte bir SONY
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-sony-ta-ax3-amfi-ve-st-jx2l-tuner%2Csuper-kondusyonda-263115549/detay
350TL ecik pahalı gibi olsa da pazarlıkla 250TL gibi bir fiyata alınabilir belki.
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-sony-muzik-seti-full-calisir-cok-temiz-uygun-fiyata-263488559/detay
Bu cihazın trafosu bile bu kadar para eder.

Aporlör ile uğraşamam diyenler için de çözüm var.
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-pioneer-muzik-seti-262679719/detay

Ben bu kadar görebildim. Siz de bakabilirsiniz.
http://www.sahibinden.com/ev-elektronigi-ses-sistemleri?pagingOffset=20&pagingOffset=20&address_country=1&address_city=7

PİLİPİS anfi bilem varmış :D
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ses-sistemleri-philips-vintage-amfi-ibreli-vu-metreler-257708141/detay

serkan_48

Ya benimkide meraktan piyasa arastirmasi icin. Bisey akacagimdan degil. Ha fiyati yamyam abininde dedigi gibi hurda fiyatindan olursa bakariz. Yoksa bizim hurdacilari bilirim sifirinin yarisi fiyati cekerler...

seron

Ne zaman uygun olursan ara, uygunsam gezeriz. Doğrusu ben nerede hurdacı var onu bile bilmiyorum.
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

ozgurece

30 Ocak 2016, 16:23:00 #77 Son düzenlenme: 30 Ocak 2016, 16:32:16 ozgurece
Onursal Hocam videolar Hazır ama biliyorsunuz Youtube yüklemesi oldukça uzun sürer , 2 ayrı video var 1 kısa , 1 uzun .Ortalık Fena dağıldı ..
https://youtu.be/ntU_W9gzv9I
Mr_YAMYAM

30 Ocak 2016, 16:46:47 #78 Son düzenlenme: 30 Ocak 2016, 17:08:36 Mr_YAMYAM
EBU PPM gayet şipirdek çalışıyor.
Yapılan masrafa değmiş :D
Ben müziğin HEADROOM seviyesine dikkat ettim. Gayet başarılı ölçüm yapıyor.
Düşük headroom seviyeli müziklerde ölçüm very fast responding seçeneğinde iyi olacaktır.
Bu herif çok iyi anlatmış.
https://youtu.be/ug5UQNg8F4k
Üstelik linux kullanıcısı.

Düzeltme:
APPLE kullanıcısı imiş.

ozgurece

Hocam elinize sağlık ,uzun olan videoda (640x 480 en düşükte kayıt yapıldı) netlemeyi tam yapamadım ,aslında kamera orta seviye fena sayılmaz ama nasıl yapılacağını araştırıp öğrenmek lazım ,birde önde objektif koruma camı ışığı yansıtıyor videoda çıkıyor, adamlar satarken bunu belirtmiyorlar.

Mr_YAMYAM

Makina netlik ayarını kendisi yaparken objektifteki uç halkalar (muhtemelen) döner. Diğer kalın halka zoom içindir.
Bu halkayı el ile çevirebiliyorsan manual netlik yapabilirsin demektir.

serkan_48

Objektif uzerımdeki AF ve MF  ibareli iki konumlu anahttar var onu MF konumuna getirip on halkadaki ringi çevirirseniz manual focus ayarı yapabilir istediğiniz noktaya netlik ayarı yapabilirsiniz.

Şu p10 paneller hakkında sizden bilgi alabilir miyim?

ozgurece

30 Ocak 2016, 17:29:51 #82 Son düzenlenme: 30 Ocak 2016, 17:34:16 ozgurece
Serkan p10 paneller 32 x 16 cm boyutunda , kontrol kartına bağlayıp PowerLed yazılımı ile istediğin yazı ve hareketli gifleri oynatabilirsin. Tabiki bu düzenlemeleri PC ye bağlayarak yapılıyor usb üzerinden kaydedilen dosya panellere aktarılıyor, istediğin kadar p10 panel bağlayabilirsin,en küçük kontrol kartı en az 15 P10 destekler.

ozgurece

30 Ocak 2016, 17:30:57 #83 Son düzenlenme: 30 Ocak 2016, 17:33:07 ozgurece
Diğer video yüklemesi devam ediyor % 31 bitince paylaşırım

serkan_48

Şimdi dostum eğer konu dağılmasın dersen yeni konudan devam edelim.

Benim yapmak istediğim şu. Power led programını bende indirdim. Bir kontrol kartı edineceğim ve bir adet P10 panel. Bir sıcaklık sensörü alacağım. Eğer pahalı değilse hem sıcaklık hemde nem sensörü alacağım parasına bağlı. Nem sensörleri genelde pahalı oluyor.

1 adet P10 panel dediğiniz gibi 16 x 32 yani 16 satır 32 sütundan oluşuyor.

yatay olarak ikiye böleceğim. Üst satırda saat görünecek. Alt satırda nem ve sıcaklık görünecek. Üst satırda saat göründükten 30 saniye sonra sola kayarak gidip yerine tarih gelecek. Alt satırda önce sıcaklık görünüyor olacak 30 saniye sonra sola kayıp nemi gösterecek.

Böyle bir bilgi panosu yapmak istiyorum ama power led programıni indirdim. Sürücü kartını seçmek istediğimde hata veriyor.. Bu program sürücü kartı takılı olmadan programlama yapmıyor mu? Benmi beceremedim.

Teşekkürler.

ozgurece

30 Ocak 2016, 17:47:08 #85 Son düzenlenme: 30 Ocak 2016, 17:49:54 ozgurece
Dostum çok kolay ,sürücü kartının modelini yazarsan daha kolay çözüm buluruz, şu linkten kontrol kartlarına ve sensörlere bakabilirsin, kontrol kartı olmadan aktarım yapamazsın düzenleme yapabilirsin. bendeki TF-AU olan. http://www.allesithalat.net/

ozgurece


Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 30 Ocak 2016, 19:50:11Evet Forum Arkadaşlarım Projenin Son Videosunu yayınlıyorum

Rica minnet.
Beğenmeseydin geçirirdim CİNNET :D

memleket

Alıntı yapılan: ozgurece - 30 Ocak 2016, 19:50:11Evet Forum Arkadaşlarım Projenin Son Videosunu yayınlıyorum

Çok güzel olmuş. Güle güle kullan arkadaşım. 
@Mr_YAMYAM ellerine sağlık...

ozgurece

YAMYAM Hocam gönderdiğiniz Elemanlar hangileri ile değiştirilecek ? Resim üzerinde işaretlerseniz ben ona göre değişiklik yapmaya çalışacağım, ayrıca devre üzerinde eleman değişikliğinde Ebu PPM in kalibrasyon ayarları değişir mi ? Teşekkürler.
Mr_YAMYAM

Resim üzerindeki 1 numara direnci göndermiş olduğum minik dirençle değiştir.
Devrede takılı olan 330ohm sana göndermiş olduğum 560ohm.
Resim üzerindeki yeşil kondansatörü sana göndermiş olduğum sarı kondansatörle değiştir.
Önceki değer 470nF sana gönderdiğim 1uF,

Bu değişiklikler PPM kalibrasyonlarını değiştirmez. Sadece LED sapma hızını değiştirecektir.
Yani LED'ler öncekine göre daha yavaş hareket edeceklerdir.
Bu seçenek kişiseldir. LED sapma hızları kullanıcı isteği doğrultusunda daha yavaş veya daha hızlı yapılabilir.

ozgurece

Tamamdır şimdi montajlayıp deneme yaparım sonucu yazarım.


ozgurece

-39 -57 çok hızlı düşüyor ama -39 kadar seviye düşüşü  normal , dediğiniz gibi seviye hızı yavaşladı şimdilik güzel, teşekkürler.


Mr_YAMYAM

Orijinal LM3915 lerin giriş empedansı tipiksel 22Kohm olarak verilmiş idi.
Dolayısı ile sapma hesapları bu değerler üzerine yapılıyordu. Ama sana almış olduğumuz bu entegrelerin aynısından ben kendim için de alınca bu entegrelerdeki giriş empedanslarının daha aşağılarda olduğunu farkettim.
Çinden getirtmiş olduklarımız ise külliyen bozuk. Giriş empedansları neredeyse 5 Kohmdan bile düşük. Belki de bu yüzden çalışmıyorlardı.
Ne yazık ki çalışabilen tek entegreler son aldıklarımız. Orijinal LM3915 ler piyasada yok. Sadece sendeki Technics amplideki DIN PPM deki entegreler orijinal. Son aldıklarımız İNFERNO üretimleri olup nispeten çalışabilen entegreler.
Benim peyniir ampliye de EBU PPM yaptığım için bu farkları farketmiştim.

ozgurece

04 Ekim 2016, 14:16:56 #94 Son düzenlenme: 04 Ekim 2016, 14:18:00 ozgurece
Evet DIN PPM lerde böyle bir sorun yok ,aslında sorun değil ama göz yakalıyor ,Sorunlu Elemanın yan sanayi entegreler olduğunu anlamış bulunuyorum , şimdilik yeterli. Elime orjinal LM 3915 geçerse o zaman Ebu PPM lerde denerim.

Mr_YAMYAM

Bir yerlerde görmüştük ama 10 sterlin civarı idi :o
Getirtmeye kalksak bile daha fazlaya mal olacaktır. 10 tane istesek 100 sterlin Bir dünya para.
Değmez.
Ben şimdilik elinde eski kalmış olan satıcılar varmı diye bakınıyorum.
Benim elimde birkaç tane var ama kullanmaya kıyamıyorum.

ozgurece

16 Ocak 2017, 14:32:07 #96 Son düzenlenme: 16 Ocak 2017, 14:37:21 ozgurece


Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2017, 14:32:07


bu kondansatör neden intiharr etmiş ki? canlı bomba,,,,,,,bundan korkulur....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Ocak 2017, 15:00:55bu kondansatör neden intiharr etmiş ki? canlı bomba,,,,,,,bundan korkulur....
Kenwood EQ osilasyon yapınca ampliye yüksek frekans yolladı.
Böyle kötü olasılıkları arıza tamiri anında belirtmiş olsam da arıza düzeltildikten sonra da meydana gelebiliyor.
Kötü besleme devreleri, kötü şaseleme, kötü kablolama bu gibi şeylere sebebiyet vermektedir.
Bu yüzdendir ki fabrikasyon da olsa bazı cihazlara cihaz demem.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2017, 15:22:20Kenwood EQ osilasyon yapınca ampliye yüksek frekans yolladı.
Böyle kötü olasılıkları arıza tamiri anında belirtmiş olsam da arıza düzeltildikten sonra da meydana gelebiliyor.
Kötü besleme devreleri, kötü şaseleme, kötü kablolama bu gibi şeylere sebebiyet vermektedir.
Bu yüzdendir ki fabrikasyon da olsa bazı cihazlara cihaz demem.


nasıl yani hocam? Bu intihar eylemi bugün mü olmuş?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.