SAÇ KURUTMA MAKİNASININ MOTORUNU DEGİŞTİRİP 12 VOLT MOTOR TAKSAK OLURMU

Başlatan sonerbicer, 01 Ocak 2016, 23:10:43

sonerbicer

EVET  SERKANIM  VE SERON KARDEŞLERİM  YİNE  YENİ BİR  SORUNLA  BAŞINIZI AGRITACAGIM
AYRICA  ELEKTRONİK FİZİKCİ ARKADAŞDA  BU KONULARDA  UZAMAN  ODA  CEVAP VERE
BİLİR  VEDE  KONUYU BİLEN HERKES
ARABAMDA  KLİMA  YOK  DOLAYISI İLE  SOGUKTA  ARABA  KULLANMAK  ZOR  OLUYOR  AYRICA  CAMLAR BUGULU OLDUGU İÇİN
GÖRÜŞ ALANIMDA   DARALIYOR
DİYORUMKİ  MANTIK  OLARAK SAÇ KURUTMA  MAKİNASININ  İÇİNDEKİ MOTORU  DEĞİŞTİRSEM 12 VOLT  MOTOR  TAKSAM
ARABA  ÇAKMAK  GİRİŞİNEDE  BAGLASAM  ÇALIŞIRMI?

sonerbicer

HA  PİYASADA  ÇALIŞAN  ŞÖYLE   BİR  CİHAZ   VAR  AMA  BENİMKİ  HEM  YAPMAK  BAŞARABİLMEK  HEMDE  HURDALARI DEĞERENDİRMEK

Mr_YAMYAM

Amaç öncelikle motor gücünün belirlenmesidir.
12V olarak belirtilmiş motor bir teyp motoru olursa yeterli hava akımı sağlayamaz. Ama biimsel bir açıklama ile 12V 1 ya da 2A gibi bir motor bağlanırsa nispeten yeterli güç sağlanmış olur.
Bundan sonrası rezistans ayarlamasıdır ki 12V ile çalışan yeterli ısıyı verebilecek bir rezistans temini gereklidir.

Adnancoskun

Saç kurutma makinesinin içindeki motor zaten 12 volt
Orada problem olan krom nikel rezistans, işte o 220 volta göre sarılı
Onu 12 volt'a uygun şekilde sardirmaniz gerekecek ve bu arada basit bir hesap ile
Saç kurutma makinesi bu ısıyı size kaç watt güç ile verebiliyor? En az 600 watt
Bu 220 volt ile 600÷220= yaklaşık 3 amper
Peki aynı ısıyı 12 volt ile nasıl alabileceğiz?

600÷12=50 amper
Peki akü bu akımı size nekadar sure sağlayabilir?
Ve ayrıca çakmaklıktan bu akımı cekebilirmisiniz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

sonerbicer

YANİ OLURU  VAR  DEMEKTİR BUNA  SEVİNDİM    AKÜLÜÜ ŞARJ CİHAZLARININKİ  ÖYLE  SANIRIM  12 VOLT 1.4 A
TAMAM  ŞİMDİ BUNA  YOGUNLAŞACAGIM  TARİF  VE  YAQRDIM GEREKLİ  SAYIN YAMYAM:))

sonerbicer

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Ocak 2016, 00:10:53Saç kurutma makinesinin içindeki motor zaten 12 volt
Orada problem olan krom nikel rezistans, işte o 220 volta göre sarılı
Onu 12 volt'a uygun şekilde sardirmaniz gerekecek ve bu arada basit bir hesap ile
Saç kurutma makinesi bu ısıyı size kaç watt güç ile verebiliyor? En az 600 watt
Bu 220 volt ile 600÷220= yaklaşık 3 amper
Peki aynı ısıyı 12 volt ile nasıl alabileceğiz?

600÷12=50 amper
Peki akü bu akımı size nekadar sure sağlayabilir?
Ve ayrıca çakmaklıktan bu akımı cekebilirmisiniz?

YANİ  ARAÇTA KULLANACAGIM  ARAÇTA  ÇALIŞIRKEN  AKÜ BOŞALIRMI

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sonerbicer - 02 Ocak 2016, 00:17:05YANİ  ARAÇTA KULLANACAGIM  ARAÇTA  ÇALIŞIRKEN  AKÜ BOŞALIRMI
@Adnancoskun  hoca iyi açıklamış.
Mesele çakmaktan çekilebilecek akım ve akünün dayanma süresi.
Ama rezistans gücünü nispeten küçük tutarsan daha uzun süre akü dayanacaktır. Araba içerisi dar alan olduğu için sanırım 100-200W gibi bir rezistans gücü ideal olacaktır.
Elbette ki bu denli küçük bir ısıtıcı ile harıl hurul ısınma beklenemez. Ama motor ısınıncaya kadar içerdeki havayı kırmaya yetecektir.
Standart oto akülerinin 60W/h olduğunu düşünürsek.
240W lık rezistans aküden 20A çekecek demektir. Bu da sağlıklı bir akü ile 3 saat çalışma süresi demektir. Eh idare eder sanırım  ;)

sonerbicer

HOCAM 3 SAAT  ÇOK FAZLA  15 DAKİKA   BİLE  ÇALIŞŞSA  CAMLARIN BUHARINI VE  İÇERİSİNİN SGUNU KIRSA  YETERLİ BANA
:))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sonerbicer - 02 Ocak 2016, 00:36:21HOCAM 3 SAAT  ÇOK FAZLA  15 DAKİKA  BİLE  ÇALIŞŞSA  CAMLARIN BUHARINI VE  İÇERİSİNİN SGUNU KIRSA  YETERLİ BANA
:))
O halde pılını pırtını topla eşinle dostunla vedalaş ve hesaplamalara başla.
Takribi 240W lık rezistans hesabı. 12V 20A
İyi turlayan bir de motur.
İşte sana bir uğraşı :D
Artık bir süre kimse sana bulaşamaz :)

serkan_48

Abi bu yonteme neden basvuruyorsun aracının marka modeli nedir motor ısınana kadar bu yöntemle buguyu cozmek mi yoksa aracın kaloriferi mi çalışmıyorda bu şekilde ısınmak istiyorsun?

Bir aracı elektrikle ısıtmak çok mantıklı değil. Belki guçlu bir alternator baglanabilir. Bazı arabalara guçlu anfiler bağlandıgında aku bitiyor bu nedenle alternator gucunu yukselterek sorunu aşıyorlar. Asıl sorun camdaki buguyu çozmekmidir soruna yonelelim.

sonerbicer

EVET SERKANIM  ARACIN  CAMLARDA  OLUŞAN  BUGU OLAYI  ÇOK CABUK  ÇÖZÜLMÜYOR
ARACIM 1993 MODEL RENO PPTİMA   KALARİFERDEN  SOGUK HAVA  GELİYOR   KIŞIN  KULLANIRKEN   ELLERİM  DONUYOR  NERDE  İSE  DİREKSİYONU TUTARKEN  HA  ŞUNU  BİLMEN GEREK SERONUM  BENİM ARAÇLARA  HİÇ MERAKIM OLMADI  VE  ALTARNATÖR  VS NEDİR  ARAÇ DİLİNDEN  ANLAMAM  SADECE  BİNER GİDERİM  O KADAR:))

serkan_48

Abi dilimiz dondugunce onuda anlatiriz dicezde o isler biraz ugrastiricidir.

Aracin kaloriferi calismiyorsa radyatoru tikali olabilir yada kalorifer muslugu kapali kalmis takilmis kirilmis olabilir belki basit bi hamle ile calisabilir

Ne dersin?

sonerbicer

valla serkanım sen  burada  olsan  çok faydan dokunurdu bana  beraber   yapardık herşeyi   ALTARNATÖR  FİYATLARINA  BAKTIM ŞİMDİ 480 CİVARLARI   TANIDIK BİRİNE  GÖSTERMEKDEN BAŞKA  ARE YOK

sonerbicer

ŞÖYLE  BİR AÇIKLAMA   BULDUM   YARIN  İLK İŞİM  BUNA  GÖRE   ARABANIN KAPUTUNU AÇIP DENEMEK

serkan_48

Abi yakın olsaydık bujiden girer egsozdan çıkardık.  :)  :)

Bencede en mantıklısı kalorifer bataryasına ve musluğuna bakmak olacak.. Çozum olur bence. Cunku motor sıcaklığı 90 derecedir.

Alternatormus rezistans elbette olur ancak astarı yüzünden pahalı olur.

Saygılar

seron

soner ağabey,
dün antalyada elektrik kesintileri var idi ve hem donduk, hem de internete giremedim.

fakat ısıtma sorunu dışında sana tavsiye edeceğim şeyler var. gerçi sen bu konularda tecrübelisindir fakat ben yine de bildiğimi söyleyeyim:
araç yıkama yerlerindeki çalışanlar ön camını (ve diğer camlarını) kirli bezlerle siler. petrol artıkları bulaşıklı bu bezlerdeki yağlı maddeler camlara bulaşarak, yağmurlu, soğuk puslu havalarda sürücüye hayatı zindan eder. bu heriflerin zararını en aza indirmen için, pril dediğimiz bulaşık deterjanını bir beze sulandırmadan bolca döküyorsun ve camlarını siliyorsun(içten). köpüğün yok olmasını bekiyorsun. geçmiş olsun bitti gitti. eğer etkili olmuyor, yetmiyorsa omo-matik tabir ettiğimiz toz deterjanı ıslak bir beze dök ve bastıra bastıra camlarını, aynalarını sil, sonucu gör. ben bu iki yöntemi de denedim ve fevkalade sonuç aldım. camlar kesinlikle buğulanmıyor. tavsiye ederim.

ısıtma sorunun ise çok çetrefilli bir konu. mesele sadece elektrik hesabı değil; güvenlik de söz konusu. Yangın riski yüksektir ona göre. saç kurutucunun rezistans tellerini çıkarıp, daha kalın rezistans telini daha kısa olacak şekilde takarsan, eh, motor bağlantısını da ona göre ayarlarsan, iyi kötü birşeyler olur ama, bana göre yetmez. bir de rezistansın sarıldığı kağıt, sanırım adına amyant kağıdı deniyor, elledikçe ufalanır dökülür kırılır. uğraşması pek zordur. bunu da belirteyim.

bir saç kurutucusu model ve amaca göre 1000 ve 2000Watt olabiliyor. ev tipi olanlar 1000Watt, kuaför tipi olanlar 1000-2000Watt kademeli olur.

benden bu kadar. aradan çekileyim, ustalar konuşsun...

sonerbicer

seronum  bu  saç kurutma  makinası  olayı çetrefilli  en iyisi  elli tl yi verip  hazır   yapılmışlardan almak

araba  camları konusundada   dediklerini aynen  şimdi  saat 14:00 itibari ile  deneyecegim   sen denediysen ve  memnunsan  ben gözüm kapatır  yaparım  sana ve  serkan 48 e güvenim  sevgim  sonsuzdur   ayrıca   bilgilerinize  ve bildiklerinizi  paylaşmanızada
ayrıca   son derece  saygı duyuyorum 
iyiki varsınız   iyi seneler   ve  saglıklı gnler  dilerim  size

seron

eyvallah abim, kafadan atma bilgiler değildir onlar. o bulaşık deterjanının bulaşığı camlarda olduğu sürece sorun olmuyor. tecrübeli şoförler, servis şoförleri hep kullanıyor o yöntemi. buğulansa bile ön camı şöyle elinle sıyırıyorsun, hemen gidiyor.

yalnız serkanın kalorifer uyarısı dikkatimi çekti. bilmem anlatabildim mi? ;)

sonerbicer

HAKLISIN SERKANIM  ARABAYI ARABA  GİBİ  DÜŞÜNÜP KABULLENİP  ARIZASINA   BAKTIRIP  TAMİR ETTİRMEK  EN MANTIKLISI 
HAFTA İÇİ VEREYİM SANAYİYE  NEYİ VAR NEYİ YOK ARABAYI ARABA GİBİ YAPSINLAR  ETSİNLER  HERŞEYİ UYDURUK YAPMAYALIM
BUGÜN ÇOCUKLAR BİNDİ   TEYZELERİNE GİDENE  KADAR  DONDULAR))

sonerbicer

Alıntı yapılan: seron - 02 Ocak 2016, 14:44:18eyvallah abim, kafadan atma bilgiler değildir onlar. o bulaşık deterjanının bulaşığı camlarda olduğu sürece sorun olmuyor. tecrübeli şoförler, servis şoförleri hep kullanıyor o yöntemi. buğulansa bile ön camı şöyle elinle sıyırıyorsun, hemen gidiyor.

yalnız serkanın kalorifer uyarısı dikkatimi çekti. bilmem anlatabildim mi? ;)

SERONUM DEDİĞİM SAATDE DEDİĞİM GİİBİ DEDİĞİNİ YAPTIM  ŞU SAAT OLMUŞ  ARA SIRA GİDİP BAKIYORUM   MOTOR DONMASIN DİYEDE  ÇALIŞTIRIYORUM  İNAN  SANKİ BAHAR  HAVASINDAKİ GİBİ  CAMLAR BERRAK  VAROL KARDEŞİM BENİM

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın