Power Amplifkatör

Başlatan birgitay, 28 Aralık 2015, 18:38:57

birgitay

Arkadaşlar merhabalar.......
İlk önce ihtiyaç duyduğum bir Subbass tasarımı için Yüksek Watt'ta Amplifikatöre ihtiyaç duydum. Bunun için bazı hazır kitlerde Class D Amplifikatör yapılmış. Oldukça'da güçlü ama lakin , ses çok mat vede sahne geniş değil. Bana göre yüksek frekansta osilatörden ziyade devredeki anahtarlama işini yapan Mosfet'ler tamamen Empedans uyumsuzluğu gösteriyor ...... Normal Bjt olarak bir çalışma yapmaya karar verdim ama sizlerinde bilgisine ihtiyacım var. Bu resimdeki devreyi yaptım kit olarak elimde duruyor sadece transistörleri bağlamadım........... Zira transistörlü devreler hantal vede büyük yer kaplıyacağından vede bu devrenin sağlıklı çalışmasından şüphe ettiğimden elinizde daha önce denenmiş güçlü vede sorunsuz çalışan devre varmıdır ? Hepinize teşekkürler...... Zira komple birşey yaparsam bütün tasarımı sayfada paylaşacağım ........

birgitay

Arkadaşlar bu Amplifkatör'ü yaptım çalıştı ama çok distortion var. B5198 yerine sürücü olarak Mje15030-Mj15031 taktım. Voltajlarıda uyuyor ama maalesef devrede sorun var sanırım . Yapan varmı bu devreyi ?

toyer

c9 ve r23  ile oynayın biraz.

bide klasik şaseleme iyi olmalıymış :)

birgitay

Bu bilgiyi çevirerek mi okudunuz bilemedim ama deneyeyim. Zira sanki devrede yanlışlık var. 2073 transistörünün Baze ucu şaseye geliyor. Üst taraf sürülmüyor sanki ?   

birgitay

Çıkıştaki yükün boşta kalmaması için konuşmuş R 23 ve C9...... O olsada olmasada parazit hâlâ var...

toyer

çevirmedim biyerlerde okufdum. paraziti kesmek içim olması lazım yüksek frekans parazitleri mantıken.

toyer

kapasitör ve direnç yük oluşturmaz orada. sadece direnç olsa yuk olur evet. ama ikisi beraber rc filtre olur.

birde r10 direncini deneyin . 

NOT: Yazdıklarım sadece yorumdur. çok fazla bilgim yok apliler hakkında.

birgitay

Çıkışta Rc Filtre ne işe yarar ki ?  Frekansımız sabit değil :D Bende öyle anlıyorum ...... Ama bu amplifkatör çalışmıyor  . Komik olacak ama şimdi başlık açsam , çalışan Power Amplifkatör Pcb ile varmı diye eminimki sayfada yoktur :D  Bulamadım çünkü şöyle 300-500 watt lık denenmiş Pcb si olan.  Bende çok şema var ama hangisini deneyecen ?  Çalışanlarda varda 2x75 volt ile çalışmaz. Daha düşük voltta

birgitay

Sağol arkadaşım. Yıllar önce yapmıştım bu devreyi , vede hâlâ var bu devre çalışıyor ama  2x75 voltta çalışmıyor .. Bu devre basit iyi birşey ama , nedense sevemedim...... Hâlâ üzerinde çalışılması gereken şema diye düşünüyorum. Sorun çıkarabilir yani şu haliyle.

birgitay

Yinede sağol bu amplifkatörü kullanmayacağım. Aslında şunu demek istiyorum . Sayfamız tamamen Elektronik vede Audio üstüne kurulu , ama nedense Power Amplifkatör yok neden acaba ? Sadece bilinen Tamircihasan devremiz mi var? :D Ben göremedim başka.

birgitay

Arkadaşlar bu devreyi çalıştırdım , güzel sonuç var. Ama uğraştığım biraz kafa yordum oldu ...... Zira katılan arkadaşlara teşekkür ederim .

birgitay

https://www.youtube.com/watch?v=a9b369XzD08&feature=youtu.be

Buda çalıştığımın ısbatıdır. Kimileri eğlendi yılbaşı vs. diye bizde işimizi yaptık. Sıra bu amplifkatörü daha güzel çizim vede Stereo yapıp projemi tamamen canlandıracağım...

birgitay

Bu devreyi monte ettim . Zira projede sıkıntı vardı. Orjinal hali ile ... Q3 , Q4 , Q5'i iptal ettim . Preamplifikatörün regüleli çalışması için yapılmış ama gerek yok ..... Fakat sorun yapıyordu bunları söktüm vede ikinci düzenlemeyi yaptım gayet güzel çalıştı. Ancak şu sorunlarla karşılaştım. c5198 vede o kısıma bağlı olan q12 , q14 transistörü biraz ısınıyor boşta iken. C5198 Base voltajı 1,1 volt. Q11 1941 Base voltajı ise oda 120mv civarı. Sanırım . C5198'e fazla voltaj gittiğinden bias kayık çalışıyor. Ama çıkışta 0 volt var. Sizce ne yapmalı ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın