zaman kontrollü dimmer

Başlatan jevix, 28 Aralık 2015, 07:25:09

jevix

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum var. Ben bir dimmer yapmak istiyorum ama yapmak istediğim dimmerde ampul yavaş yavaş tıpkı gün doğumu gibi 5 ila 10 dakka içinde tam parlaklığa ulaşcak ve tabi bu parlaklığa ulaşma süresini ben ayarlayabileyim hem akkor hemde tasarruflu lamba için bana bir devre önerebilirmisiniz.  Not : bunu kuşlarım için kümeste kullanacam

Yusuf usta

Alıntı yapılan: jevix - 28 Aralık 2015, 13:09:57Yokmu yorumu olan

4017 sayıcı kullan. 555 osilatörün frekansını 0n led 0n dakikada yürüyüp tamamlanacak şekilde ayarla.
led sayımı tamamlanınca başa alsın istiyorsan standart devre kur. başa almasın istiyorsan reset ucunu boş bırak.

led çıkışları artı polaritelidir. her artı polariteye (entegre ayağına)  farklı direnç koy bir transistörle gün ışığı renginde led şerit sür.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

serkan_48

Not tasarruflu lambalar dim edilmezler. Voltaj düşerse lamba için sağlıklı değil.

jevix

Tam olarak istediğim 1 yada birden fazla 50 yada 100 er wattlık lambaların ilk yanma işleminin ve düğmeyi kapattığımda da yavaşça sönmesini istiyorum bahsettiğin devre ile nasıl yapabilirim

jevix

sayangku

tasaruflu  lamba ile yapamassın akkor ile olur dediğiniz devreyi pic ile yapabilirsiniz pwm yöntemi ile pwm sinyalini yavaş yavaş verirseniz 5 ile 10 dk ayarlayabilirisiniz  bu video kendine göre editle zamanı sen ayarla
https://www.youtube.com/watch?v=tHWEC4BSvd4
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın