RS232/RS485 Dönüştürücü Devresi Receive Problemi

Başlatan bieaisar, 22 Aralık 2015, 10:55:02

bieaisar

Merhaba,

Bir RS232/RS485 dönüştürücü devresi yapmaya çalışıyorum. Bunun için http://airborn.com.au/layout/232cnv/232to485.html adresindeki devreyi baz aldım ve bazı komponentleri değiştirerek, şemasını belirttiğim bu devreyi kurdum.

PCB Layout (1), (2) ve bitmiş halini de (Copper Pour'u ground olarak kullandım, basma işlemi bittikten sonra eksik ground bağlantılarını kablo ile tamamladım.) linklerde göstermiş olduğum dönüştürücü devresini denemek amacıyla; çalışan bir başka RS232/RS485 dönüştürücü devresinin RS485 connector'ünün A ve B çıkışlarını, kendi devremin connector'ünün A ve B çıkışlarına bağladım ve bu iki devreyi de RS232 USB kablo ile bilgisayara bağladım. CuteCOM seri iletişim terminali kullanarak, kendi devrem ve çalıştığını bildiğim devre için oluşturduğum iki terminal yardımıyla, iki devre arasındaki iletişimi test ettim. (Baud Rate:9600)

Benimkinden diğer devreye veri transmit etti, fakat diğer devreden benim devreye recieve etmedi.

Çalışan devreyi, başka bir çalışan devre ile test ettiğimde hem receive hem de transmit tarafında bir sorun oluşmadan veri transferi yapılabildiğini gözlemledim.

Orijinal şemanın olduğu http://airborn.com.au/layout/232cnv/232cnv40.gif adresindeki devreden farklı olarak kendi devremde şu değişiklikleri yapmıştım;

1. Entegrelerden ICL232 yerine Maxim'in MAX232CWE entegresini kullandım.
2. Diğer entegre olan 75176 yerine Texas Instruments'ın SN65HVD3082E kullandım.
3. Voltaj Regülatorü olarak LM2936Z5 yerine Exar SPX3819 kullandım.
4. Transistör olarak BC557 (pnp) yerine BC2526A (pnp) kullandım.
5. MAX232CWE'ye bağlı olan kapasitörleri 2.2 uF yerine 22uF olarak seçtim.
6. Orijinal şemada RS485 connector'ü olarak, 6'lı connector kullanılmış ve connectör'de A,B bağlantılarının yanısıra bir pin ground'a, diğer bir pin ise bir jumper yardımıyla RS232 connector'ünün 9 numaralı RI (Ring Indicator) pinine bağlanmıştı. Ben ise devrede RS485 connector'ü olarak ikili connector seçtim ve RI ve ground bağlantılarını yapmayarak yalnızca A,B bağlantılarını kullandım.
7. Orijinal devrede SN65HVD3082E RS485 Transreciever entegresinin A ve B pinleri, 120 Ohm'luk bir direnç ve bir jumper yardımıyla terminate edilmişti. Bunu kendi devremde kullanmadım.

Yapmaya çalıştığım dönüştürücü devresinin, sadece transmit edip recieve etmemesi sorununun; yukarda belirtmiş olduğum orijinal devre ile olan farklı seçimlerden mi kaynaklandığı, yoksa herhangi başka bir sebepten kaynaklandığı konusundaki görüşlerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın