DTMF devresi yardım

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 21 Aralık 2015, 22:40:13

Furkan KELEŞOĞLU

4 röleli bir DTMF devresi yaptım fakat devrem calışmadı kısa devre yok tinerle silip defalarca kontrol ettim soğuk lehimde yok fakat tek bir yerde kafamı kurcalayan birşey oldu MT8870 entegresine bağlı kristal mhz var normalde değeri 3.57 Mhz 

1-Fakat elektronikci bana bu ara bir değer bende yok dedi ve benim oturduğum ilcede sadece bir tane elektronikci var bende 3.57 Mhz Yerine 4 Mhz alıp taktım ama devre calışmadı bu yüzden olabilirmi ?
2-devreye bağlı telefon android telefon ve telefonu arıyorum ve kendim acıyorum androidlerde kendi kendine acma özelliği yok galiba.
3- 16F628A mikro Denetleyicisi ile devre kontrol ediliyor bölümdeki öğretmenden rica ettim icine programı attım entegre ve mkro denetliyiciyi devreye doğru taktığımda eminim cünkü enerji vermeden önce elemanları kontrol ettim

4-Acaba nerde hata yaptım ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

Devreye giden voltajı kontrol ettim hiç bir sıkıntı yok LM7805 Voltaj regülatörü var cıkışında 5 voltu görebiliyorum entegre ve mikro denetleyicinin girişlerinde de görmek istediğiim değerleri alıyorum her tuş ton sesinde yeşil ledin yanması lazım fakat arayınca örnek birinci röleyi aktif etmek cin telefondan #1 tuşladığımda yeşil ledin 2 kere yanıp sönmesi lazım hiç yanmıyor led sağlam kontrol ettim

gevv

kristal  3.579 Mhz  olmalı   

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Furkan41 - 21 Aralık 2015, 22:45:00Devreye giden voltajı kontrol ettim hiç bir sıkıntı yok LM7805 Voltaj regülatörü var cıkışında 5 voltu görebiliyorum entegre ve mikro denetleyicinin girişlerinde de görmek istediğiim değerleri alıyorum her tuş ton sesinde yeşil ledin yanması lazım fakat arayınca örnek birinci röleyi aktif etmek cin telefondan #1 tuşladığımda yeşil ledin 2 kere yanıp sönmesi lazım hiç yanmıyor led sağlam kontrol ettim
4 mhz olmaz.
frekanstan numara tanıyan bir üründe bu değer önemlidir. dtmf devresi ile ilgili forumda arama yap, 4 röleli devre hakkında bayağı bir soru cevapladım bir amatör elektronikçi arkadaşımıza. kendi yaptığım devrenin resimlerini vs koymuştum. sen de oradan takip et. sonra çözüm bulamazsan kendi devreni şemanı resim vs koy devam edelim.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Furkan KELEŞOĞLU

bugün izmite gidip elektronikcilere bakayım 3.57 Mhz yi inşallah bulabilirim bulursam değiştirir denerim olmassa dediğiniz gibi resimlerini koyarım buraya

Furkan KELEŞOĞLU

teşşekür ederim hepiniz sorun kristalin değerindeymiş :D ancak telefondan şimdi tuşlarken bazen sanki almıyor yeşil led yanıyor ama röleyi aktif etmiyor şimdi iki türlü aklıma bişey geldi devre cok profesyonel olmadığından diğer aklıma gelen şey ise kulaklık girişine taktığım kablonun dandik olması

Furkan KELEŞOĞLU

yanlışım varsa düzeltin abi bu devre galiba her telefonda calışmıyor ?

Yusuf usta

bu devre dediğinin hangi devre olduğunu bir bilebilseydik :)

Furkan KELEŞOĞLU

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Furkan41 - 23 Aralık 2015, 17:59:39DTMF devresi ustam

furkan dtmf devresi olduğunu anladık da, yaptığın devrenin şemasını bir görseydik. entegreye dtmf tonları olduğu gibi sokulmuş mu, trafo kullanılıp sabit hata mı uydurulmuş, cep telefonuna uygun parazit filtresi mi konmuş... yani devre dediğin anda iş bitiyor mu?

Furkan KELEŞOĞLU

DEVRE BU USTAM

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın