Vestel ZETA TV Üç RGB çizgisi, ses var görüntü yok

Başlatan seron, 13 Aralık 2015, 15:00:26

seron

ARIZA:
Daha geçtiğimiz aylarda tamir ettirdiğimiz TVmiz bugün açtığımızda siyah ekran üzerinde kırmızı, mavi, yeşil üç renk gösteriyor; ses geliyor ama görüntü vermiyor. kanalları TV kumandasından değiştirmeye çalışınca bu üç çizgi hafifçe titreyerek bir iki milim üste ya da alta yer değiştiriyor.

ÖNBİLGİ:
TV CRT ekrandır.
Daha önce EHT bobini yandı ve vir TV tamircisi tarafından değiştirildi.
Evin voltajı normal seyrediyor, ani gidip gelmelerle karşılaşmıyoruz; an azından farketmiyoruz.

SORU:
Ben TV tamirinden anlamam. Yalnız bunun masrafını merak ediyorum; ona göre belki yeni bir TV ye de geçebiliriz. Bir iki transistör değişecekse ben değiştirebilirim. "Elleme" denirse yine tamirciye götüreceğiz mecbur.

Mr_YAMYAM

Bu üç çizgi nasıl bir üç çizgidir.
Yatay çizgiler.
Düşey çizgiler.
Birbirlerine çok yakın çizgiler
Birbirinden uzak çizgiler.
Çizgiler kalın veya ince.
Beyaz ekran üzerinde 3 çizgi. Siyah ekran üzerinde 3 çizgi. (DİKKAT RASTER çizgileri belli mi.)
Siyah ekran ışık açıldığında beyazlaşıyor mu.
Kanal değiştirildiğinde ses te değişiyor mu.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Aralık 2015, 15:05:38Bu üç çizgi nasıl bir üç çizgidir.
Yatay çizgiler.
Düşey çizgiler.
Birbirlerine çok yakın çizgiler
Birbirinden uzak çizgiler.
Çizgiler kalın veya ince.
Beyaz ekran üzerinde 3 çizgi. Siyah ekran üzerinde 3 çizgi. (DİKKAT RASTER çizgileri belli mi.)
Siyah ekran ışık açıldığında beyazlaşıyor mu.
Kanal değiştirildiğinde ses te değişiyor mu.

yatay çizgiler
birbirine 2cm eşit uzaklıkta çizgiler.
ince çizgiler
siyah ekran üzerinde üç çizgi. raster çizgisi nedir bilmiyorum. simsiyah bir ekran, yatay ve sadece renkli üç çizgi.
TV yi açıyorsun bu geliyor. uydu cihazından kanal değiştirince sesler de kanala göre değişiyor, uydu cihazını kapatıp, TV kumandasından değiştirirken doğal olarak yayın yok, kanal geçişinde çizgilerde hafif titreme var, hoparlörde çatırtı patırtı ses yok.
siyah ekranın kumandadan ışığını açmayı denemem için eve gidip tekrar gelmem gerekiyor.

Mr_YAMYAM

TV'nin tam marka ve modeline göre internetten service manualine ulaşman mümkün mü.
Ulaşabilirsen buraya link at.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Aralık 2015, 16:07:39Linkleri iyi okumuyorsun.
https://drive.google.com/file/d/0BwMEltpQoOp6NlV4cWlkTTQxUlE/view
https://drive.google.com/file/d/0BwMEltpQoOp6cGR4RW1PSkNNNms/view
Eee? ne yapacağız şimdi? Sen biraz devreleri incele. üstesinden gelebileceğim birşey ise ben de uğraşabilirim. Elleme dersen hiç kurcalamıyayım. ama açıkçası o TV yi yerinden oynatmak bir ölüm. geçen sefer tamirciye götürüp getirirken çok zorlandık. arabaya yerleştirirken de sağ arka kapının gergi yayını kırdık. para sorun değil; bunlar sorun asıl.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Aralık 2015, 16:10:25Eee? ne yapacağız şimdi? Sen biraz devreleri incele. üstesinden gelebileceğim birşey ise ben de uğraşabilirim. Elleme dersen hiç kurcalamıyayım. ama açıkçası o TV yi yerinden oynatmak bir ölüm. geçen sefer tamirciye götürüp getirirken çok zorlandık. arabaya yerleştirirken de sağ arka kapının gergi yayını kırdık. para sorun değil; bunlar sorun asıl.
Muhtemelen vertikal devresi arızalı.
Arıza notlarında belirtilmiş olan 26V entegrenin bacaklarına gitmelidir. Bu voltaj var ise bu entegre arızalıdır. Bu voltaj yoksa besleme devresi arızalıdır.

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Aralık 2015, 16:31:17Teşekkür ederim abi. Tv yi söküp foto getireyim mi?
Ekrandaki çizgilerin görüntüsü bir nebze açıklayıcı olacaktır.
Ancak şunları da yap.
TV nin ışığını ve kontrastını iyice açıp ekran görüntüleri de al duruma bakalım.

Adnancoskun

tv nin ekranındaki görüntü resimlerini ekleyebilseydiniz  çözüm biraz daha kolay olacaktır,
Ancak vertikal arızası olma ihtimali yüksek,,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 13 Aralık 2015, 17:31:09tamam bugün içersinde; muhtemelen gün sonuna doğru ekleyeceğim.

Seron tv tamiri yapmayalı yıllar oldu, modelinden dolayı alakasız bir bilgi de olabilir. mesela 11ak serilerinde trafo civarında yarım watt 15k direnç olurdu. bu direnç tda 8361 beslerdi 33v civarı... bu direncin bir ucundan voltaj ölçüp diğer ucundan voltaj alamaz  değişirdik düzelirdi.

bazı crt tv'lerde tüp soketinde rgb entegresi arızalı çıkardı değişince bu arıza düzelirdi, sanırım bir şekilde voltajını kesiyordu.

bazı cihazlarda da vertikal entegresi sanırım tda 3561 mi ne öyle bir entegre değişirdik dik bir soğutucuya vidalı -ki vertical entegresidir, düzelirdi. ama vertikal entegre arızalarında entegre değişilip de 100mf 35 v kondansatör değişmezdi tamirciler arıza tekrar ederdi. bazen sadece kondansatör değişerek çözerdik bu arızayı.

tabi senin cihaz yeni model olup vertikal ve horizantal seviyeleri servis menüsünden servis tuşuyla girilip ancak düzenlenebilen bir model de olabilir. benim kanımca tv üzerinde eht çevresindeki elektrolitik kond. hepsini değiştir. vert. devresindekileri de değiştir. kondansatörleri sağlama al. biz sony serviste arızaya bakmaksızın hemen kondansatör yenilerdik, sonra arızayı kontrol ederdik.

genel arıza MR Yamyam'ın da dediği üzere osilatörlerin bulunduğu entegrenin referans gerilimi olan 26v, 33v gelmemesinden kaynaklanır.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ozgurece

Değerli Forum arkadşlarım burada konuda uzman birçok arkadaşımız var ben de Forum kirliliği yapmadan ,yeni konu açmadan buradan sorunumu paylaşmak istiyorum cihaz oldukça eski SONY KV-29CL11E arada parlak sahnelerde göz kırpıyor her zaman yapmıyor, çok azda olsa çok parlak sahnelerde titriyor, ben en son içini açıp tüm tozları güzelce temizlemiştim , servis menü kodları var ama ben bu mesajlardan anlamıyorum, sizin görüşleriniz nelerdir. TV ömrünü tamamlamışmı ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 13 Aralık 2015, 18:39:10Değerli Forum arkadşlarım burada konuda uzman birçok arkadaşımız var ben de Forum kirliliği yapmadan ,yeni konu açmadan buradan sorunumu paylaşmak istiyorum cihaz oldukça eski SONY KV-29CL11E arada parlak sahnelerde göz kırpıyor her zaman yapmıyor, çok azda olsa çok parlak sahnelerde titriyor, ben en son içini açıp tüm tozları güzelce temizlemiştim , servis menü kodları var ama ben bu mesajlardan anlamıyorum, sizin görüşleriniz nelerdir. TV ömrünü tamamlamışmı ?
ET'siz @ozgurece 
Başka konu açsan da kimseler darılmazdı :D
Ama madem bahsetmişsin şu önerilerimi yap.
TV'nin IŞIK, KONTRAST ve RENK ayarları tam orta seviyede mi. ?
Bu seviyeye aldığında yine de yapıyor mu ?
Yapıyorsa bu ayarları %25 seviyesine çekip bir daha bak.

seron

Arıza bir ortaya çıkıyor bir düzeliyor hale geldi. video çektim aşağıya yükledim:
http://www.dosya.tc/server5/5l8thu/zeta_ariza.zip.html
youtube a yüklemedim zipli dosyayı indirin ve direk tıklayarak videyoyu oynatın. zipten çıkarmanıza gerek yok.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Aralık 2015, 19:05:16Arıza bir ortaya çıkıyor bir düzeliyor hale geldi. video çektim aşağıya yükledim:
http://www.dosya.tc/server5/5l8thu/zeta_ariza.zip.html
youtube a yüklemedim zipli dosyayı indirin ve direk tıklayarak videyoyu oynatın. zipten çıkarmanıza gerek yok.
Bu gibi durumlarda SOĞUK LEHİM aramalısın :D
İşin zor.
En azından arızalı bir parça olmadığı belli.

seron

soğuk lehim aramak bence kolay. hiç olmadı, gözüm tutmayan yerler olursa lehimlerim.

Ya bir eleman varsa: bu eleman aslında bozulmuş, bir iletime geçiyor bir geçmiyor gibi bir durum varsa? (yarıiletkenlerde bu durum nadir de olsa oluyor)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Aralık 2015, 20:18:43soğuk lehim aramak bence kolay. hiç olmadı, gözüm tutmayan yerler olursa lehimlerim.

Ya bir eleman varsa: bu eleman aslında bozulmuş, bir iletime geçiyor bir geçmiyor gibi bir durum varsa? (yarıiletkenlerde bu durum nadir de olsa oluyor)
Öyle bir durum olmaz.
Öyle bir durum sıcaklık gibi önemli faktör ile kendisini mutlaka belli eder.
ÖRNEK:
Vertikal entegresi gittikçe ısınıyorsa.
Açılışta normal olan görüntü zamanla kaymaya başlar ve gittikçe dengesizleşerek görüntü kaybolabilir. Veya aşırı soğuk ortamda uygun kazançta çalışamayan bir devre yarıiletkeni ısındıkça belli seviyeye gelip normale dönebilir.
ANCAK.
Röle gibi mekanik bir aksamın temas etmemesinden doğan aksaklıklar senin dediğin teşhise girebilir.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: ozgurece - 13 Aralık 2015, 18:39:10Değerli Forum arkadşlarım burada konuda uzman birçok arkadaşımız var ben de Forum kirliliği yapmadan ,yeni konu açmadan buradan sorunumu paylaşmak istiyorum cihaz oldukça eski SONY KV-29CL11E arada parlak sahnelerde göz kırpıyor her zaman yapmıyor, çok azda olsa çok parlak sahnelerde titriyor, ben en son içini açıp tüm tozları güzelce temizlemiştim , servis menü kodları var ama ben bu mesajlardan anlamıyorum, sizin görüşleriniz nelerdir. TV ömrünü tamamlamışmı ?

tüp ömrü bitik değilse, bu arızayı schaub lorenzler tüp soketinden yapıyor. ne alakası var demiştim ama düzelmişti... fokus atlaması oluyor sanırım ışınlama artınca...  soket yeşillenmişse içten (fokus kısmı) göz kırpar, bir de tüp gidkse göz kırpar. soket değişimi sonuç vermezse tüp mevta...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ozgurece

Yusuf Usta Cevabınız için Teşekkür ederim , Ben kontrasları canlı ayarda ,yani üst seviye kullanıyorum, ayaları kısınca sorun çıkmıyor, siz servis menülerinde bir arıza gördünüz mü ? 19477 saat çalışma görünüyor , ama dediğiniz gibi değişim vakti yakın uydudan 1920 x 1088 HD yayını scarttan 576p olarak izleyebiliyorum. Bir süre sonra Led TV ye transfer Gerekiyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın