Çalışan Smps İsteği

Başlatan birgitay, 09 Aralık 2015, 19:24:46

birgitay

Şemayı yayınladım . En baştaki başlıkta olmalı .

birgitay

Alıntı yapılan: birgitay - 09 Aralık 2015, 19:53:34Bu çalışma çok önceden beri elimde duruyor . İyi bir ustadan almıştım dökümanlarını. Paket'ide vardı kayboldu . Bu çalışma hakkında fikirlerimizi paylaşalım arkadaşlar. Devrede akım koruma trafosu vede Pcb bile mevcut......... Sadece istediğimiz voltaj aralıkları kalıyor birde akım trafosunda kullanılacak vede pulse trafosunda kullanılacak tel çapları. Belki sizlerinde gözüne çarpar birşeyler.
Şema bu linkte.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

birgitay

toyer

baştan gidelim. devre 150 volt cıkıs vermiyor. 2 x 75 volt veriyor ve feedback 75 voltta göre ayarlı. cünkü feedback bacagı artı 75 volt ile sıfır volt arasında kurulu.

kaç volt almak istiyorsunuz devreden? 150 demeyin 2x75 deyin.
kullandıgınız zener kaç voltluk suan ?

soruları cevaplarsanız daha kolay olur bu iş.   

Adnancoskun

Alıntı yapılan: birgitay - 19 Aralık 2015, 00:22:20Proteus nereden çıktı ?
Telefondan belirtilen dosyayı acamadigimdan proteus diye düşünmüştüm,
Ofise gecince bir bakayım dosya uzantısı nedir?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

birgitay

Tamam eksik anlatmışım pardon. 2x75 volt alıyorum . 2x90 volt almak istemiştim devremden. Zira o zener diyotlu yere hala anlam veremedim. Trimpot 'u çevirindede gerilim değişmiyor.

toyer

potunuz 50 k mı? r5 direncinizin değeri nedir?

yukarıda hesap yaptım oraya bakarsanız aslında hesabı anlatıyorum. nasıl yapacagınız konusunda.

dhan000

birgitay

Birinci başlıkta devre şeması vede dökümanları........

birgitay

Alıntı yapılan: toyer - 19 Aralık 2015, 04:22:38baştan gidelim. devre 150 volt cıkıs vermiyor. 2 x 75 volt veriyor ve feedback 75 voltta göre ayarlı. cünkü feedback bacagı artı 75 volt ile sıfır volt arasında kurulu.

kaç volt almak istiyorsunuz devreden? 150 demeyin 2x75 deyin.
kullandıgınız zener kaç voltluk suan ?

soruları cevaplarsanız daha kolay olur bu iş.   

100 volt zener.....

toyer

Alıntı yapılan: birgitay - 19 Aralık 2015, 21:50:37100 volt zener.....

cıkıs voltajından büyük zener oldugu için feedback hiç gitmez dolayısıyla sürekli maximum pwm üretir devre.  50k pot var dimi ?

90 volttan aşağıda bir zener kullanın 87 volt gibi. veya 82 volt.  tabi zenerlerin akım dayanımını göz önünde bulundurun.  50k pot fazlasıyla zenerin akımını kısıtlar.  zenerden 1ma falan geçecek bir pot kullanın veya voltaj değeri biraz düşük zener kullanın. mesela atıyorum 70 volt kullandınız. bu durumda çıkış 90 iken geçecek akım
(90-70)/50k=0.4mA yapar.  bu durumda pot u 2.5/0.0004=44k ya 6 k gibi ayarlarsanız 90 volt çıkış verir devre .

Ama bütün bunlar yerine oraya basit bir gerilim bölücü devre yapıp 1 nolu bacaga onu girsenizde çalışır. zenerin orda olması pek bir anlam ifade etmiyor gibime geliyor. zenersizde olur orası. gerilim bölücü ile.

birgitay

Gerilim bölücü ile istediğimiz voltaj aralığını ayarlarsak Feedback asıl çalışmış olur ozaman. Şuanda max. gerilim alıyor olamayız . Çünkü 200votu gördüm :. Zeneri söksem belki en yüksek voltajı alacağız 150 voltun üzerinde.

birgitay

Zener Diyot'u söktüm . Ve devrenin çıkışında max. 157 volt oldu. Zener Diyot'u 51 volt taktım dolayısı ile Feedback çıkışı 100 volta kadart hassas olmasada ayar yapabildim. Zira 100 voltta devre biraz zorlandı Zener 'in üstüne düşen voltajla alakalı olsa gerek . Bence benim sarımlarıma göre devre tamamen çalışıyor artık . Oraya gerekli 69 volt zener koysam yeterli bana.

toyer

hayırlı olsun :9 güzel çalışma.

sarım sayıları elde ettiğiniz oranda voltaj oranında mı? 

birgitay

Evet aynen aynı oranda. Zira Ben Primer'i 30 tur sarmışım. Sanırım o farketmez tek tur. Asıl olay Emae B sınıfı telden örgülü çok damarlı sarmak ......... Ozaman trafo trafo olur. Bu Devre ile D sınıfı Power Amplifkatör çalıştıracağım 2 tane Bridge modda. Ondan anlıyormusunuz ?

toyer

amplifier mı yapacaksınız yoksa var mı elinizde hazır?

toyer

üçgen dalga üreteceksiniz. bunu ses sinyali ile comparatora sokup pwm elde edeceksiniz. bu pwm ile bridge süreceksiniz. çıkışıda low pass filetrdan geçirip haparlörünüzü süreceksiniz.

birgitay

Zira D sınıfı amplifikatörde , Girişte opamp vede Ir2110 var. Çıkışta 2 adet mosfet vede oldukça güç. Yeni yaptığımdan bilmiyorum tam anlamıyla nasıl bir sonuç olacak. Ama maalesef mosfet amplifkatörler benim için yüksek empedans olduğundan istediğim sesi vermez diye düşünüyorum ...... Teori ama. Rcf gibi büyük firmalar Bass hoparlörlerini böyle çalışma yaparak bitirmiş işi ......  2 adet amplifkatörü köprü bağlayacağım....... Faz tersleyici olacak biride normal....... Sonucu merak ediyorum oldukça güç olacak . Ama bu güç 57hz'lerde tamamen kayboluyor hoparlörü mutlaka bridge çalıştırmak zorundayım o yüzden

birgitay

Amplifikatör resimler ektedir....... Köprü bağlamak içinde bunu kullanacağım .

newzat

En iyi D-class şemalarından birisi bu devre,çıkış transistörü olarak İrfb4227 kullan,400khz civarında osilasyon yaptırabilirsen,çıkış transistörleri hemen hemen hiç ısınmadan çok iyi çalışacaktır..İrf250 çok yavaş kalıyor bu anfilerde...

birgitay

Newzat abi selamlar. Zira Irfp4229 kullandım....... Bu Transistörleri iyi buldum.. Seninle geçmişte Subass için iyi proje yürütmüştük yarım kalmıştı. Şimdi onu tamamlamak üzereyim inşallah. Bu Amplifkatör'lerde Crossover'u Spl metre ile tam Hoparlörün doyum noktasına ayarlayıp bırakacam.  Yada bildiğin Crossover varsa onuda değerlendirebilirim .

newzat

Güzel transistörler bulmuşsun,Türkiyeden'mi buldun fiyatı nasıl..Subbass hoparlörlerinin empedans eğrisini çıkarabilirsen bir şeyler geliştiririz..

birgitay

Ben rezonans eğrisi biliyorum :D Mesela kulakla tam anladığım noktayı diyeyim :  Rcf hoparlöre göre testi ilk orada kullanırım , Digital Mixer'de Frekans yollayıp test edebiliyorum. Tam 57hz'de en yüksek desibeli alıuyorum sonra frekans gittikçe duyulmamaya başlıyor. 57hz ideal bir değer...

newzat

En çok sesi duyduğun yer değil duyamadığın yer önemli empedansın en yüksek olduğu frekansı bilmek lazım,o frekansa boost yapmak lazım..

birgitay

Tamamda duymadığım frekans 30hz'den başlıyor  150hz'e kadar . O neticede kulak yetersiz. Bosst deyincede 2 adet amplifkatör yapmamızın sebebi o .

newzat

Empedans eğrisi için resim ekleyemedim ama internetten bulursun,orada yükselen bir tepe göreceksin,hoparlörün kasaya takılmadan empedans eğrisidir,birde kasaya takınca ikinci bir tepe daha oluşacak,bu iki frekansa parametric EQ ile boost yapacaksın,iki anfi değil benim söylediğim..O tepe frekanslara bakınca 8 ohm hoparlörün 40-50 ohm gibi empedanslara çıktığını göreceksin,8 ohmda mesela 500 watt anfi ile sürüyorsak o frekanslarda amplifierimiz,mesela 100 watt 200 watt gibi bir güç verebilecektir..Bu empedans eğrisini ne kadar düzeltebilirsen,o kadar yüksek desibel alırsın hoparlöründen,o yüzden her hoparlörün empedans eğrisini çıkarmak zorundasın..

birgitay

Demek ki Hoparlör'leri test ekmek için Spl metre şart. Dışarda boşta iken mixer'den frekans göndereyim bakalım ne olacak. Sonra tekrar Kasaya koyarım oradaki frekansı gönderip tekrar ölçeyim. İki frekans faklılığı görünce Parametrik eq. orada iş nasıl görecek ?  Düşük frekans aralığı bana lazım olacaktır . 30hz ile 150 arasındaki boost. Bunun önünede dediğin kadarı ile Crossover koymacağız :D Ona gerek kalmıyor. Yadayaptığın bir  çalışma varsa göster abi :D Yoksa bende Digipro var...... Orada Bu dediklerini yapmamışlar. İstersen şemaları paylaşırım .

newzat

Spl metre ile empedans ölçemezsin,onunla yapacağın ölçüm çok sonra,crossover tabiiki yapılacak ama,hangi frekansda başlayıp hangi frekansda bitireceğine empedans eğrisi görülerek karar verilir..Hoparlörün empedansının en doğrusal olduğu bölge seçilip kaçıncı dereceden hangi tip filtre yapılacağına kara vereceksin..Parametric EQ için şöyle örnek vereyim sana,mesela 53 hz ve 80 hertzde iki tepemiz var bu frekanslarda iki adet EQ yapıp boost uygulayacaksın,sana bir link vermiştim MR yamyam ile yaptığınız bir sohbette hatırlarsan,o ölçüm devresiyle çok iyi ölçüm yaparsın..İyi kaliteli bir avometren vardır muhakkak,yada iyi bir analog milivoltmetren varsa daha iyi olur..

birgitay

Abi bazı şeyleri tam yazı ile anlaşılmıyor teknik olduğundan. Tam şema çizmen lazım ......

newzat

Evet yazı ile anlatmak zor oluyor,ah yakın olsan sana yardım etmeyi çok isterim,sana söylediğim linki hatırladınmı o şemada hoparlörden akan ac akımı ölçmek için kurulan bir devre var,o devre ile hoparlörü ölçmeye çalış ona göre devam edelim,çok karışacak bu şekilde,bir ara tlf veya skype üzerinden iletişim kuralım,detaylı şekilde anlatayım bildiğim kadar..Şema çizmek sorun değilde şu anda sadece genel mantık üzerine bir şeyler çizerim ama detaylar önemli detay içinde senin muhakkak hoparlörü ölçmen lazım..

birgitay

Peki bu anlattığıın verilere göre nasıl bir sonuç olacak ?  Hiç yaptınmı böyle birşey ?  Yani yaptıysan onun üzerine konuşalım abi daha mantıklı. Çünkü Eq. hiç işin için katmadım. Zira Crossover  + Xlr Preamp + Ampliatörlerden oluşan birşey yapmak lazım. Booster yaparsak eq. çok kuvvetlendirmiş oluruz gibime geliyor. Paramaetrik eq. kısımını gelince kaç kanal birşey olacak ona kafam basmadı ?

newzat

Bu bütün iyi markalarda uygulanan sistemdir,dijital processörlerin orjinal setuplarında incelersen belli frekanslarda bir crossover ve parametric Eq lar ve limiterler ve delay vardır,bazı markalar bunu analog processörle bazılarıda digital processörle yapıyor,ben analog olanınıda yaptım digital processörlerede ölçüm yapıp yazılım yaptım ve baya iyi performanslar ortaya çıktı.. 

birgitay

Burda Rcf yapmış. Parametrik Eq. vs. kısım kısım belli etmesede Opamplardan anlaşılır ne yapıldığı sanırım .

birgitay

Dsp'lerle yazılabilir. Yüksek ses çözünürlülüğü olan dsp ile yapılabilir sanırım . Ama  Şu Diagramı  Block olarak  çizmen gerekli .

newzat

Rcf de adau1071 processör yokmuydu yanlışmı hatırlıyorum..Tekrar karta baktım analog processör varmış..

birgitay

Yokmuş demekki :D Bu aleti yapmak lazım. Herkes bilgi sakladı bu zamana kadar yada bilmediğinden oyaladı. Her neyse zaman aşımına uğramasın artık. Biliyorsak yapalım diye düşünüyorum .

birgitay

newzat

Alıntı yapılan: birgitay - 21 Aralık 2015, 00:05:53Yokmuş demekki :D Bu aleti yağmak lazım. Herkes bilgi sakladı bu zamana kadar yada bilmediğinden oyaladı. Her neyse zaman aşımına uğramasın artık. Biliyorsak yapalım diye düşünüyorum .
Bilgi falan saklamıyorum eğer beni kastediyorsan..Bir çok şey yazdım fakat,başlamak için senin yapman gereken şey olan empedans ölçüm kısmı ile pek ilgilenmiyorsun,sana şimdi orjinal bir markanın şemasını versem çok iyi sonuç çıkacağınımı sanıyorsun..Herkes kendi kullanacağı hoparlörü ölçüp ona göre yapıyor processörü..Benim bilgilerim bu yönde,başka yöntemlerle yapılırmı bilmiyorum..

birgitay

Empedans eğrileri dediğin zaman abi , Hoparlör'ün çıplak vede kasaya girdikten sonraki rezonans ölçüleri diyorsun.  İki tane ölçüm var kafam karıştı brada. Belki anlatmak istediğin çok basit birşey ama teori olarak geliyor şuanda çünkü hiç yapmadığım birşey böyle yaklaşmam mantıklı değil mi ?  Hem şahıs olarak sana demedim bilgi saklıyor diyorsun diye  ..... Genel olarak piyasa adına konuştum. He çokta önemli değil İnternet var artık . Doğru zamanda  , doğru bilgiyi kullanmak anlamak gerekiyor sadece. Birde dün yayınladım Parametrik Eq. linktei iş görür mü ? Yani en mantıklısı bana Paint yada bir programda block diagram çizmelisin..

newzat

Yok linkdeki parametric Eq yarı parametrik,sana full parametrik lazım,yani frekans,kazanç ve Bw potları olan parametric eq kullanacaksın..Hoparlör ölçümünü iki tane yapmak zorundasın,hoparlörün boştaki rezonans frekansı ile kasadaki rezonans frekanslarını bulup bu frekanslarda parametric eq ile kazancı artıracaksın,ayrıca empedans eğrisine göre yapacağın crossoverin kesim frekanslarını ve kaçıncı dereceden ve crosover tipine(butterworth,bessel,linkwitz)karar vereceksin,eğer uygun ölçüm aletlerin olursa hoparlörlere delay vereceksin,limiter ayarlayacaksın şeklinde devam eder liste..http://sound.westhost.com/articles/eq.htm bu linkteki 15 numaralı şema uygun resim yüklemesini bilmiyorum o yüzden link verdim..

birgitay

Bu anlattıklarını yapmak ohoo çok ciddi iş :D Yani kolay olmaz gibime geliyor.   Bu işin basit yönü mutlaka vardır. Ve unuttuğun birşey var , Digital mixer'leerde Compressör /Lİmitert herşey var: Bana anlattıklarından sadece Parametrik Eq kısımı vede Bosster yapmak mantıklı geldi. Ama Crossover ( butterworth,bessel,linkwitz ) Bunlar Desibelle alakalı birşey. Bendeki Aktif Crossover olacak ..... Ama Bu Crossover'i yapmak şunla alakalı birşey  :  Eğer Kasa vede Çıplak hoparlör rezonansları ölçülünce ne kadarr kazanç kayıpları varsa onlara göre uygun Crossover yapmak lazım.  Ama ben diyorum ki bendeki Crosover'da Frekans ayarı vs. Phase ,  diğer birkaç özellik var. İyide çalışan birşey. Ama ezbere koyup kulakla test yapmak istemiyorum işte.

newzat

Active crossover da linkwitz butterworth bessel yokmu yani sence??

birgitay

Aktiff değil pasiftede var bunlar Desibel orantılarına göre tasarlanırlar..... Ancak  , iyi Crossover yapmak için simule etmek lazım.... Yada Bunu es geçip Hoparlör Rezonans eğrileri çıkartılıp , Kaç Db. kayıp varsa  o dediğin Parametrik Eq. ile Boster yapmak lazım. Crossover'da aynı zamanda değişken bir frekans değeri ayarı olduğundan bendeki devrede onuda sabitlemek lazım ..... Yada hiç olmadı tam done varsa çizelim burada yapalım iyi birşey. Elimizden geliyor demekki. Bir arkadaşımızdada Spl metre vs. varsa bize gönderir bir zahmet. Bende gerisini üstlenirim

birgitay

newzat

Ehh o zaman hoparlörünü ölçmekle işe başlayabilirsin demekki  :) ..

birgitay

Hoparlör'ün neyini ölçeceğim abi?   Bir ara Link vermiştin Avo metre ile birşey vardıı ......

birgitay

birgitay

http://sound.westhost.com/tsp.htm
Bu Linki vermiştin.  Sinyal Jeneratör'ü vede Power Amplifikatör lazım . Sinyal Jenaratör'ü Mixer'de var demiştim.  X32'de . Bunu Amplifkatör'de yükseltip araya direnç koyun diyor. Multimetre yada frekansmetre diye. Bende Mixer'den gönderdiğim frekansıda görüyorum vede duyuyorumda. Analog ölçü aletinde Sinyal şiddetine göre akımmı voltmu ölçeceğiz orayı anlamadım ?

newzat

O sayfada şekil.2 altında yazıyor(frekansı ve gerilimi ölçün)..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın