Çalışan Smps İsteği

Başlatan birgitay, 09 Aralık 2015, 19:24:46

birgitay

Newzat abi başka yolu yokmu yaw :D Bizi uğraştıracak bu iş ....... Şimdi örneğin ben yarına hoparlör alacağım Frekansmetre'yide götüreyim iş yerine , sonra araya direnç mi bağlayacam değeri ne olacak ?  Yada örnekte dediği gibi Örneğin 29hz'de diyor rezonansa girdi onun alt kısımını değerlendireceksin diyor. Rezonansın alt kısımılarını kuvvetlendirince acaba hoparlör zorlanmasın boğulmasın diyemi bu mantık seçilmiş ? Hiç anlamadığım birşey.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 21 Aralık 2015, 21:51:24@Mr_YAMYAM  Ustamızı çağıralım oda birşeyler katsın ......
Birileri kulağımı kuyruğumu çekiştirmiş galiba :D

Alıntı yapılan: birgitay - 21 Aralık 2015, 21:48:43Hoparlör'ün neyini ölçeceğim abi?   Bir ara Link vermiştin Avo metre ile birşey vardıı ......
Hoparlörlerdeki ölçüm kuralları.
1 Hassasiyet (SENSITIVITY)
Temel frekans (1KHz) referans alınmak üzere...;
Bass hoparlör bass bölgesinde
Medium hoparlör Temel frekansta.
Tiz hoparlörler belirlenen tiz bölgesi (Crossower frekansları) bölgesinde hoparlörlerden 1W güç alınacak şekilde sinyal verilir. Bu sinyaller bir amplifikatörden veriliyorsa sinyallerin gerilim doğruluğu hoparlöre parelel bir AC voltmetre  test edilmelidir.
Referans uzaklık olan 1 metreye konulacak bir SPL metre ile duyarlılık değerleri direkt olarak ölçülür.
Duyarlılık ölçümleri tüm frekans bölgelerinde yapılır ve kazanç grafiği çıkartılırsa hoparlörlerin frekans karakteristiği de ölçülmüş olacaktır.
REZONANS FREKANSI ölçümü.
Bass hoparlörler için geçerlidir.
Hoparlöre uygun değerde ve uygun güçte serii bir direnç bağlanır. Bu dirence bir AC voltmetre bağlanır. 100Hz frekans sinyal verilir ve gerilim ölçümü yapılarak SET edilir. Frekans yavaş yavaş azaltılır. AC voltmetrenin dalgalanmaya başladığı bölge hoparlörün rezonans frekansını gösterir. Rezonans frekansı başlangıç frekansı ve tam olarak sönümlendiği frekans değerleri not alınarak kaydedilir. Bu değer bize hoparlör kabini yapımındaki temel unsuru belirtmektedir ve yapılması gereken kabinin minumum iç hacmi için bir kriter olacaktır.

newzat

Alıntı yapılan: birgitay - 21 Aralık 2015, 22:44:35Newzat abi başka yolu yokmu yaw :D Bizi uğraştıracak bu iş ....... Şimdi örneğin ben yarına hoparlör alacağım Frekansmetre'yide götüreyim iş yerine , sonra araya direnç mi bağlayacam değeri ne olacak ?  Yada örnekte dediği gibi Örneğin 29hz'de diyor rezonansa girdi onun alt kısımını değerlendireceksin diyor. Rezonansın alt kısımılarını kuvvetlendirince acaba hoparlör zorlanmasın boğulmasın diyemi bu mantık seçilmiş ? Hiç anlamadığım birşey.
Bu en basit ama sonuçları güvenilir bir yöntem,bağlayacağın direnç değeri mesela 1kohm olsun A.C voltmertede 1 volt okuyacak kadar sinyali ayarla,sonrada değişik frekanslarda(Sen subbass yapacağın için 20hz 400hz)arasını tarayıp okuduğun voltajları grafiğe çevirip empedans eğrisini çıkarmış olacaksın...Şimdi tekrar baktım 10 ohm direnç demiş mesela sitede,yapılacak işlemleride adım adım anlatmış,kafanı karıştırma oradaki setup kur ve ölçmeye başla hemen kavrarsın zaten çok zor değil..

newzat

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Aralık 2015, 22:59:10Birileri kulağımı kuyruğumu çekiştirmiş galiba :D
Tiz hoparlörler belirlenen tiz bölgesi (Crossower frekansları) bölgesinde hoparlörlerden 1W güç alınacak şekilde sinyal verilir. Bu sinyaller bir amplifikatörden veriliyorsa sinyallerin gerilim doğruluğu hoparlöre parelel bir AC voltmetre  test edilmelidir.
Referans uzaklık olan 1 metreye konulacak bir SPL metre ile duyarlılık değerleri direkt olarak ölçülür.
Duyarlılık ölçümleri tüm frekans bölgelerinde yapılır ve kazanç grafiği çıkartılırsa hoparlörlerin frekans karakteristiği de ölçülmüş olacaktır.
Hoparlöre uygun değerde ve uygun güçte serii bir direnç bağlanır. Bu dirence bir AC voltmetre bağlanır. 100Hz frekans sinyal verilir ve gerilim ölçümü yapılarak SET edilir. Frekans yavaş yavaş azaltılır. AC voltmetrenin dalgalanmaya başladığı bölge hoparlörün rezonans frekansını gösterir. Rezonans frekansı başlangıç frekansı ve tam olarak sönümlendiği frekans değerleri not alınarak kaydedilir. Bu değer bize hoparlör kabini yapımındaki temel unsuru belirtmektedir ve yapılması gereken kabinin minumum iç hacmi için bir kriter olacaktır.

Onur hocam hoparlörün X-max ölçümlerindende bahsedersen Birgitay vazgeçecek:))

birgitay

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Aralık 2015, 22:59:10Birileri kulağımı kuyruğumu çekiştirmiş galiba :D

Yaw Hoca hoş geldin neredesin sen :D Okuyorum yazdıklarını dur :D Aynı zamanda Amplifkatör monte ediyorum dur resim atayımda kendimize gelelim :D

birgitay

Smps tamamen bitti resimlerini paylaştım. Buda yandaki Class D Amplifikatör....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: newzat - 21 Aralık 2015, 23:08:53Onur hocam hoparlörün X-max ölçümlerindende bahsedersen Birgitay vazgeçecek:))
Bu gibi pahalı ölçümlerden bahsedersem Birgitay bizi döver :D
En iyisi elzem olan ölçümlerden bahsedip uygun fiyatlı ölçü aletleri ile bu işi halletmek. birkaç yüz $ lık hoparlör için binlerce dolarlık ölçü aletlerinden bahsetmeyelim :)

newzat

Birgitay çok hevesli bakalım nerelere kadar götürecek konuyu

birgitay

Okadar yüksek dolarlık ölçü aletlerini ne yapacaz :D Kimde varki bizde olsun ? Biz şimdi yarına kısmetse Bass'ın birini indireyim araya amfiyi bağlayım seri dirençte atayım 10 ohm bakalım ne ölçecez :D

birgitay

Alıntı yapılan: newzat - 21 Aralık 2015, 23:28:23Birgitay çok hevesli bakalım nerelere kadar götürecek konuyu
Ne hevesi abi ? İşimiz bu bizim. Yaw Bu memlekette çok uğraşan varda başarıyı yakalayan varmı yokmu onu bilmiyorum. Hiç üstüne düşülmemiş konu bu. Hep Home Audio ...... Madem herkeste bilgi var bizdede malzeme var e uygulayarak yapalım iyi birşey.

toyer

biz ses e 3 harf olarak bakıyoruz. yapanlar en az 5 harf olarak bakıyor. eksiğimiz bu bence. genel olarak...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 21 Aralık 2015, 23:35:11Okadar yüksek dolarlık ölçü aletlerini ne yapacaz :D Kimde varki bizde olsun ? Biz şimdi yarına kısmetse Bass'ın birini indireyim araya amfiyi bağlayım seri dirençte atayım 10 ohm bakalım ne ölçecez :D
Sanırım fazla birşey ölçemeyeceksin :D
Neden 10 ohm direnç ? 5 ohm olmaz mı ? Veya 20 yapalım şunu desem ne dersin :D

birgitay

Ne bileyim . İnanın orada seri bağlayıp direnci  100 hz verip sonra frekansı düşürüp gerilimde ne değişecek onu anlamadım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 22 Aralık 2015, 00:00:38Ne bileyim . İnanın orada seri bağlayıp direnci  100 hz verip sonra frekansı düşürüp gerilimde ne değişecek onu anlamadım :D
Kızmazsan açıklayıcı anlatayım :D
Seri direnç üzerinde bir gerilim düşümü olacaktır. Bu geriim ölçü aletinde İBRE'nin ortalarda biryerlerde olacak şekilde değeri belirlenir.
YANİ.
Ampli çıkışımız 1V ise ve hoparlör empedansımız 4 ohm ise 4 ohm bir direnç bağlarsak uyguladığımız gerilim yarı yarıya direnç üzerinde düşecek demektir.
Yani 0.5V direnç üzerinde 0.5V ta hoparlör üzerinde düşecektir.
Kendi kendimin Ç'alıntısı :)
Alıntı Yap100Hz frekans sinyal verilir ve gerilim ölçümü yapılarak SET edilir.
Demekki ibreli ölçü aletimiz 1V AC tam sapmada ölçen bir alet ise ibre yaklaşık tam ortada kalacaktır. (SET edilmiş)
Sonra frekansımız yavaş yavaş düşürülerek ölçü aletindeki sapmalar gözlemlenir. Alt frekanslarada biryerlerde ibre adeta DANS etmeye (Hoplamaya zıplamaya) başlayacaktır.
İşte ibremizin dansettiği bu frekans bölgesine hoparlörün REZONANS FREKANSI denilmektedir.
NOT:
Bu ölçüm metodu ilkel olsa da oldukça güvenilir bir ölçümdür.

birgitay

Tam anlamı ile anladım ustalar bilginize saygım sonsuz sen vede Newzat abinin.

Zira 8 ohm hoparlör olduğundan 8 ohm direnç bağlayım orayada örneğin 10 volt Ac sinyal versem 10 volt kademesinde İbreyi ortada tutarım bir şekilde. Yada 1 Volt'luk Sinyal jeneratörü bağlayınca işte duruma göre....... Sonra İbre titremeye başladığı andaki rezonans değerini ne yapğacağız  ? Örneğin 59hz. 59 Hz'in aşağısını vede yukarısını parametrik Eq.'da tamamen düşürmek mi lazım ?  Vede 59 hz Rezonans frekansı ise alt katlarınımı değerlendirip 58 hz mi yada daha düşük db'de Crossover mi yapmak lazım ?  Kaç Hz'de düşme varsa öylemi ? Örneğin Spl metre ilede 59 hz 'in aşağısını ölçüyorum belli desibel'de kayıp var onlarımı booster yapmak lazım ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 22 Aralık 2015, 00:51:57Tam anlamı ile anladım ustalar bilginize saygım sonsuz sen vede Newzat abinin.

Zira 8 ohm hoparlör olduğundan 8 ohm direnç bağlayım orayada örneğin 10 volt Ac sinyal versem 10 volt kademesinde İbreyi ortada tutarım bir şekilde. Yada 1 Volt'luk Sinyal jeneratörü bağlayınca işte duruma göre....... Sonra İbre titremeye başladığı andaki rezonans değerini ne yapğacağız  ? Örneğin 59hz. 59 Hz'in aşağısını vede yukarısını parametrik Eq.'da tamamen düşürmek mi lazım ?  Vede 59 hz Rezonans frekansı ise alt katlarınımı değerlendirip 58 hz mi yada daha düşük db'de Crossover mi yapmak lazım ?  Kaç Hz'de düşme varsa öylemi ? Örneğin Spl metre ilede 59 hz 'in aşağısını ölçüyorum belli desibel'de kayıp var onlarımı booster yapmak lazım ?
Tüm söylediklerin yanlış, daha doğrusu mantıksız.
Rezonans frekansı fabrika değerlerinde verilmemişse senin ölçmen için bu testi yapacaksın.
Diyelim ki hoparlörün rezonans frekansı 30Hz olarak verilmiş olsun. Sen ölçümlerinde bu frekansı görüyorsan veriler doğrudur.
Rezonans frekansı ne için gereklidir.
Bass kabinlerde kabin için hava titreşimleri de hoparlöre etki ettiğinden MİNUMUM KABİN İÇ HACMİNİN hesaplanabilmesi için rezonans frekansının bilinmesi şarttır. Aksi takdirde yapacağımız kabin ölçüleri yanlış olacaktır.
Elbette kabin tasarımı için başka değerler de gereklidir ki bu değerlere TS (Tihele Small Parameter) denilmektedir. Zamanla bunlara da aşina olursun.
TS parametreleri ve ölçüm neticelerinde yapılmış bir kabin normal çalışma parametreleri ile yeniden rezonans frekansı ölçümü yapılmalıdır.
Önceki ölçümümüzde bahsetmiş olduğumuz FREE AIR REZONANS FREKANSI değerinden çok daha yukarlarda rezonansa geliyorsa kabin ölçümlerimiz ve bazı bileşenlerin yanlış yapıldığı gerçeği ortaya çıkar. Yani free air rezonans frekansına ne kadar yakın bir rezonans frekansı alabiliyorsak yapmış olduğumuz kabin o derece doğru tasarlanmış demektir.

birgitay

Yaw abi kabine geçtin direk :D Benim yağacağım testleri anlatı gerisini uğraşamam :D Bilgin için sağolda , bana tam mantıksız dediğin şeyler nedir ?

newzat

Alıntı yapılan: birgitay - 22 Aralık 2015, 00:51:57Tam anlamı ile anladım ustalar bilginize saygım sonsuz sen vede Newzat abinin.

Birgitay voltajı 1 voltta tutacaksın çünki 1 volt +3db olarak alınacak değerimiz..Diyelimki hoparlörü açıkda ölçüp 60hz rezonans frekansını buldun,kasada aynı ölçümü tekrar yapıcaksın daha aşağı bir frekansda bir daha empedans yükselecek,mesela bunuda 40 hz diyelim,iki tane parametric Eq ile bu frekanslarda kazancı artıracaksınki anfi bu omaj farkını dengeleyerek aynı çıkış gücünü verebilsin..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 22 Aralık 2015, 01:25:20Yaw abi kabine geçtin direk :D Benim yağacağım testleri anlatı gerisini uğraşamam :D Bilgin için sağolda , bana tam mantıksız dediğin şeyler nedir ?
Lineer bir ses sisteminin en temeli hoparlör (KABİN) ise;
Önce kabin yapım tekniklerini bilmeliyiz.
Kabin yapımı sadece bass bölgeler için geçerli olduğu için yukarda vermiş olduğum ölçümler ve izlenecek yol çok önemlidir.
SONRA:
diğer hoparlörler ile birlikte bir frekans karakteristiği ölçümü yapılabilirse sonuç bilimsel olarak ortaya çıkacaktır.
HATIRLATMA:
Medium veya tiz bölgesinde kabin ölçüsü sözkonusu olmadığı için bu frekanslardaki hoparlörlerin sadece frekans karakteristiği önem arzetmektedir. (Hoparlör kalitesi)
Bir bilinmesi gereken husus daha vardır.
Bir bass hoparlör free air rezonans frekansından daha alt frekanslarda artık kayıp vermektedir. Yani alt frekanslara inildikçe kazancı düşecektir. Bunu engellemenin hiçbir yolu yoktur. İyi kabin yapabilmenin yegane kriteri fabrikasyon olarak iyi üretilmiş (Free air frekansı mümkün olduğunca düşük) hoparlör temini ile mümkündür.
Bass bölgelerindeki bu eksikliği giderebiliyorsak diğer frekanslarda çalışan hoparlörlerimiz (Medium ve tweeter) için kazançlarını düşürerek lineer seviyeye getirebiliriz. Eğer bu hoparlörlerimizin kazançları bass hoparlörün kazancından daha düşük ise ilave sürücüler ile kazanç bass hoparlöre eşitlenebilir.
ÖRNEK:
Bass hoparlörümüz 30Hz ten 500Hz e kadar doğrusal bir frekans cevabına sahip. Ama tiz bölgesinde (10KHz) 3 db zayıf alıyoruz.
Aynı frekans bölgesinde çalışan aynı tweeterden bir adet daha parelel ilave edilirse 3db lik kaybımız tolere edilecektir. Eğer bu frekans bölgesindeki kaybımız 6 db ise o zaman aynı tweeterden 4 adet kullanmak gereklidir.

newzat

Birgitay yaklaşık böyle bir devre oluşacak..Görüntü net çıktımı bilmiyorum ama,hiç anlamıyorum bu resim yükleme işlerinden..

birgitay

Parametrik Eq. 2 tane var sanırım Newzat abi. Onlarda seri bağlanmış. Şimdi yukarıda anlattığınız  yönteme göre  Kasalı vede kasasız İbreli ölçü aletinde , Hoparlör titremeye başladığı zaman yani rezonansa geldiği zaman  bu rezonansa göre mi Crossover vede Parametrik Eq. yapmalıyım ?  Ama hoparlör rezonans değerinde kasalı vede kasasız 2 tip parametrik eq. yapacağıma bir tane yaparım , kuvvetlendireceğim booster yapacağım frekanslar benim belirlediğim kasalı vede kasasız rezonans frekansı olacak sanıırım.... Gerisinide söndüreceğim tamamen doğrumudur ?

birgitay

Ustalar bu başlığımızı sonlandıralım vede , yarım bıraktığımız diğer başlıkta devam edelim . Ses ile alakalı başlık...... Çünkü konuyu bitirdik sonlandırdık sayfaya vede kendimize güzel bir devre kazandırdık . Herkesin yardımı oldu çok çok teşekkürler Smps ile ilgili hemde. Bence ilgilenenler yapsın çok güzel çalışma..... https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,6697.0.html Bu başlıktan devam edelim.

newzat

Alıntı yapılan: birgitay - 22 Aralık 2015, 08:10:14Parametrik Eq. 2 tane var sanırım Newzat abi. Onlarda seri bağlanmış. Şimdi yukarıda anlattığınız  yönteme göre  Kasalı vede kasasız İbreli ölçü aletinde , Hoparlör titremeye başladığı zaman yani rezonansa geldiği zaman  bu rezonansa göre mi Crossover vede Parametrik Eq. yapmalıyım ?  Ama hoparlör rezonans değerinde kasalı vede kasasız 2 tip parametrik eq. yapacağıma bir tane yaparım , kuvvetlendireceğim booster yapacağım frekanslar benim belirlediğim kasalı vede kasasız rezonans frekansı olacak sanıırım.... Gerisinide söndüreceğim tamamen doğrumudur ?
Bu şemadaki P eq sayısı örnekdir,sen hoparlör ölçümünü yaptığında kaç tane rezonans frekansı bulursan o kadar Peq ekleyeceksin ve ölçtüğün frekanslara Peq ile boost yapacaksın..Bazı orjinal hoparlörleri dsp parametrelerini incelediğimde 5 Peq uygulayan bile var,crossover köşe frekanslarınıda hoparlörün veriminin iyi olduğu bölgeye göre belirleyeceksin..

birgitay

Rezonans frekanslarını boster. ilemi kuvvetlendireceğiz sadece.  ?Diğer frekanslarını okunmayan frekanslarımı traşlaacaz tam bunu demediniz *?

newzat

Birgitay kaçıncı defadır anlatıyorum,aynı şeyleri tekrarlayıp duruyoruz,ölçüm yaptıktan sonra hoparlörünün çalışacağı frekans aralığında crossover,çıkan rezonans adedi kadar Peq yapılacak,rezonans frekanslarına ayarlayacağın Peq lar ile o frekansların desibelini artıracaksın,aynı dijital mikserde kanaldaki Peq ile tonlama yapar gibi düşün...

birgitay

Alıntı yapılan: newzat - 22 Aralık 2015, 15:44:07Birgitay kaçıncı defadır anlatıyorum,aynı şeyleri tekrarlayıp duruyoruz,ölçüm yaptıktan sonra hoparlörünün çalışacağı frekans aralığında crossover,çıkan rezonans adedi kadar Peq yapılacak,rezonans frekanslarına ayarlayacağın Peq lar ile o frekansların desibelini artıracaksın,aynı dijital mikserde kanaldaki Peq ile tonlama yapar gibi düşün...
Tamam abi sağol ama yarım anlastılıyor gibi oluyor. Tam uygulayacağım testi direk söylersek o derece hemen anlaşılır. Vede  parametrik eq'yu artıtırken Crossover'dada ozaman kasa vede hoparlör rezonansı ayrı ayrı çıkıyor o nasıl olacak ?  Peq'deki 57 hz. örneğin bu hz. nasıl anlayacağız  ?  Tekrar skoptadamı bakmak lazım ?  Zor iş gibime geldi.

newzat

Alıntı yapılan: birgitay - 22 Aralık 2015, 22:37:04Tamam abi sağol ama yarım anlastılıyor gibi oluyor. Tam uygulayacağım testi direk söylersek o derece hemen anlaşılır. Vede  parametrik eq'yu artıtırken Crossover'dada ozaman kasa vede hoparlör rezonansı ayrı ayrı çıkıyor o nasıl olacak ?  Peq'deki 57 hz. örneğin bu hz. nasıl anlayacağız  ?  Tekrar skoptadamı bakmak lazım ?  Zor iş gibime geldi.
Spectrum analyser yokmu elinde??

birgitay

Alıntı yapılan: newzat - 22 Aralık 2015, 04:27:56Birgitay yaklaşık böyle bir devre oluşacak..Görüntü net çıktımı bilmiyorum ama,hiç anlamıyorum bu resim yükleme işlerinden..
Burada Peg ler seri bağlanmış bunuda anlamadım ??

birgitay

Böyle bir Preamp olacak sanırım. Bu Şema Aktif Amplifkatör'e ait. Parametrik Eq vede Aktif Crossover var. Tabiki frekansları tamamen farklı .

birgitay

@Mr_YAMYAM  Bir önceki linkte Aktif Amplifikatör var. Orada Parametrik Eq. vede devamında Crossover var. Sub için bu değişiklikleri uygulasam sanırım olur.  Rezonans frekasnlarını bilirsek sanırım bu iş olur mu ?  Ne dersin? 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 23 Aralık 2015, 21:11:09@Mr_YAMYAM  Bir önceki linkte Aktif Amplifikatör var. Orada Parametrik Eq. vede devamında Crossover var. Sub için bu değişiklikleri uygulasam sanırım olur.  Rezonans frekasnlarını bilirsek sanırım bu iş olur mu ?  Ne dersin?
Rezonans frekansıyla amplinin ilgisi yoktur.
Rezonansa gelen hoparlördür. Ampli buna birşey yapamaz. Aktif filtreler ile rezonans bölgesindeki frekansları kessen bile o frekanslar ve bileşenleri oldukça hoparlörler rezonansa gelecek demektir.
Bir hoparlör rezonans frekansının altı frekanslarda ciddi kayıplara uğrar. Bu kayıpları en aza indirgemenin tek yolu, tekniğine en uygun HOPARLÖR KABİNİ ile mümkündür. En iyi netice için rezonans frekansı mümkün olduğunca düşük olan hoparlör kullanmalısın.
Ya da rezonans frekansının alt frekanslarındaki kayıpları sineye çekeceksin, sistem budur diyeceksin. (Çin işi mantığı) :D
Üstelik uğraştığın alan profesyonel ve geniş alandaki insanlara hitap edecek bir sistem ise bu işi basite indirgeyerek kalite elde edemezsin.
En iyi kalite sub amplisi yapsan bile hoparlör ve kabinin teknik olarak yeterli değilse, mutlaka bazı frekanslarda kayıp olacaktır.

Önceki mesajımda önerilen free air rezonans frekansı testi, sana hoparlörün hakkında bilgi verir ve en ideal kabini yapabilmen için kriter oluşturur. Rezonans frekansı 50Hz olan bir hoparlörden 30-40Hz gibi alt frekansları yeterince alamazsın. Çünkü bu frekans bölgesinde ciddi düşüş vardır ki profesyonel sistemlerde hiçbir filtre ile tolere edemezsin. Bu frekansları yükseltirsen bu sefer rezonans frekansı bölgesini de yükseltmiş olursun ki her durumda lineerite bozulmuş olacaktır. Üstelik yükseltmiş olduğun her 3 db lik kazanç için 2 kat daha ampli gücü gerekli olacaktır.

birgitay

Kafam karıştı yada anlamadım diyeyim :D Çünkü bu anlattıklarını tamamen yapmış olmalısınki abi bizlere söylüyorsun :D Şimdi bu iş çok zor birşey olmamalı. Peq. Crossover Birdge Preamp vede İki adet Köprü bağlanmış Amplifkatör. Güç kaynağı birde. ... Rezonans dediğiniz şey Hoparlörün tam çalışma frekansı verimli olduğu nokta. Bunu anlıyorumda Peq ile kasaya giren hoparlör tekrar kaç tane rezonans gösterebilir ki ? 6 band Peq yapsam ideal frekansları bosster yapsam diğer 150hz üstü frekansların hepsini yok etsem , bossterladığım vede rezonans frekanslarının aşağısınıda tamamen kırpsam bu iş tamam işte :D Sana kaldıysak senden başka kimse yapamayacak gibme geliyor bu işi :D Yaw imkan var , çizimde yapayorum . Daha niye iyi birşey yapamıyoruz anasını satayım ? :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 23 Aralık 2015, 23:49:03Kafam karıştı yada anlamadım diyeyim :D Çünkü bu anlattıklarını tamamen yapmış olmalısınki abi bizlere söylüyorsun :D Şimdi bu iş çok zor birşey olmamalı. Peq. Crossover Birdge Preamp vede İki adet Köprü bağlanmış Amplifkatör. Güç kaynağı birde. ... Rezonans dediğiniz şey Hoparlörün tam çalışma frekansı verimli olduğu nokta. Bunu anlıyorumda Peq ile kasaya giren hoparlör tekrar kaç tane rezonans gösterebilir ki ? 6 band Peq yapsam ideal frekansları bosster yapsam diğer 150hz üstü frekansların hepsini yok etsem , bossterladığım vede rezonans frekanslarının aşağısınıda tamamen kırpsam bu iş tamam işte :D Sana kaldıysak senden başka kimse yapamayacak gibme geliyor bu işi :D Yaw imkan var , çizimde yapayorum . Daha niye iyi birşey yapamıyoruz anasını satayım ? :D
Bu anlattıklarımı daha önce tamamen yapmıştım. Ama özel hobi veya ticaret amacıyla değil. Çalıştığım işyerindeki profesyonel ekipmanlarla.
Rezonans bölgesinde hoparlör verimli değildir. Bu bölgede hoparlörler istenmeyen salınımlar gösterir.
(REZONANS TESTİNDE İBRENİN OYNAMASI)
Bu bölgeden daha alt frekanslara inildikçe hoparlörün duyarlılığı düşer. Yani 30Hz i nominal duyarlılığında değil daha az seviyede verecektir.
P.EQ dediğin şey olsa olsa 12 db lik kazanç aralığında çalışan filtrelerdir. 50Hz te rezonansa gelen bir hoparlörün kazancı 30Hz te 24 db düşebilir. (Hoparlör grafiklerini incele.) Ayrıca bu bölgeleri yükseltmeye çalıştığında ampli aşırı yüklenecek, öngörülen kazancını aşacaktır.
Bir de P.EQ ların band genişliği vardır ki sen 50Hz teki rezonansı aşağılara çektikçe yan bandlar 40Hz-60Hz gibi bunlar da bir miktar düşecektir. Gerçek anlamda filtre yapabilmek NOTCH filtrelerle olur ki kolay değildir.
Alıntı YapSana kaldıysak senden başka kimse yapamayacak gibme geliyor bu işi :D Yaw imkan var , çizimde yapayorum . Daha niye iyi birşey yapamıyoruz anasını satayım ? :D
Ben böyle pahalı bir işe girişemem. Ucuz olsun diye 200W lık bir ampliyi SMPS ile çalıştırmak istiyorsan zaten anlaşamıyoruz. :D
Çin malı bu tür ampliler var 400$ gibi fiyatla satılıyorlar. Ben böyle bir ampli yapmaya kalksam binlerce dolar masraf etmem gerekir.

birgitay

Yaw abi zaten kim profosyonel ses sistemlerini kulanıyor ki  ? Piyasa işi kalite birşey yapacağız ? Benim amacım herkesin tamir edeceği , Türk yapımı gurur verici birşey yapmak . Yapamıyorsak niye elektronikçiyiz ki ?  Digipro'ları incele Rcf'e amplifkatör yapıyor . İçinde iki tane D sınıf afmplifkatör var. Birde bu amplifkatör için Mikroişlemci var Bridge yada 2 yol çalıştırmak için yazılım yapmış birde preamplifkatör. Bu çok basit . Şimdi elimizde Smps'yi çalıştırdık gayet iyide oldu . Ama Rezonans'ın salınımı yada okumamasını geç onu profosyonel kafayı iyice bu işe sarmışlar bilsin bana gerekmiyor :D Yap gitsin yaw :D Şimdi bana şema yada birşeyler paylaş çizeyim yapalım defalarca dedim yok katılmadın :D Vardır sende doneler......... Bak Aura 412 monitör'ün iç diyagramını çizdim 2 yollu aktif güzel çalışma ........ Bu güzel çalışıyor. Bunu değerlendirdim mesala monitörde iyi oldu....... Frekansları istediiğim gibi değiştirebilirim. Ama Subbass'ta dediğin gibi tam Rezonans'ta amplifkatör yetmiyor. Bridge mod yaptım bende. Köprü çalışacak.....  Crosover'da resmini paylaşmıştım şema olarak onuda incele bir zahmet olur mu olmazmı diye :D Bir sürü şey çizdim daha ...... Şimdi Peq. çizim rezonansları bulup tekrar o frekansları limitlemek için Osilaskop lazım. Çünkü Sinyal jenaratöründen 150hz vereceğim devreye ..... Sonra Eq'dan o frekansaları boster yapıp alt vede üstünü tamamen traşlayacağım...... Sonra tekrar Crossover'a girip oradanda amplifikatörlere gireceğim :D Yine olmaz deme bak :D

Mr_YAMYAM

İşyerinde kullandığım amplinin yeni versiyon üretimi.
http://www.ebay.com/itm/Ashly-ne800c-2-Channel-Network-Amplifier-2-x-400W-4-Ohms-w-CobraNet-/181815896352
O yıllarda network kontrolü yoktu. Basit kablolu remote sistemi vardı.
Şemasını araştır istersen.

birgitay

Yaw Usta kafa geçiyorsun benle :D Yine başka frekansa geçtin  :D Ne yapayım bunu ben ?  Tamam iyi alet olabilir ama benim işime yaramıyor ki ?  Benim işimi çözecek dökümanlar lazm !

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 24 Aralık 2015, 00:56:23Yaw Usta kafa geçiyorsun benle :D Yine başka frekansa geçtin  :D Ne yapayım bunu ben ?  Tamam iyi alet olabilir ama benim işime yaramıyor ki ?  Benim işimi çözecek dökümanlar lazm !
Cahal civelek adamım niye dalga geçeyim.
Senin amacın ampli yapmak değil mi?
Ben de bu ampli ile epey haşır neşir olmuştum. Şemasını ben bulamadım sen bulursan yapabilmen için sana yardımcı olabilirim.
En büyük sorun ise sende ölçü aletlerinin olmayışı. Herhalde bunlar gibi amplileri AVO metre ile yapabilmeyi düşünmüyorsun :)
Hoparlörlerden bahsediyorduk sen 150Hz ten sonra kapatırım falan diyince ben meseleyi halletin sandım ve amplilere yöneldim.

birgitay

İşi yapan benim ,  şemaları bulan gösteren benim sen sadece anlattın amfiye geçtin :D E hani yaptında abi nerede çalışmalar ? Bu amfiyide senmi yaptın şimdi ?  :D Nette şemalarını bulsam sanırım oturup birde bir kaç gün bunun hakkında birşeyler dinleriz senden :D Bana sonuç lazım . 150hz'den sonra sen bu amfiye geçme , 20khz'den aşağı ben hepsini indirdim 150'ye kadar gerisinide senden öğrenmek istiyoruz işte :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 24 Aralık 2015, 01:14:39İşi yapan benim ,  şemaları bulan gösteren benim sen sadece anlattın amfiye geçtin :D E hani yaptında abi nerede çalışmalar ? Bu amfiyide senmi yaptın şimdi ?  :D Nette şemalarını bulsam sanırım oturup birde bir kaç gün bunun hakkında birşeyler dinleriz senden :D Bana sonuç lazım . 150hz'den sonra sen bu amfiye geçme , 20khz'den aşağı ben hepsini indirdim 150'ye kadar gerisinide senden öğrenmek istiyoruz işte :D
Ben ASHLY ampli ile yıllar önce epey haşır neşir olmuştum. İşyerinde bazen arızaları ve ayarları ile ilgilenmiştim. Demekki az da olsa tecrübem var demek istiyorum.
Eğer şemasını bulabilirsen yapım için sana yardımcı olabilirim.

birgitay

Bu abi bir zahmet. Bu arada Smps'Yi bozdum :D Aşırı akım trafosu var oradan entegreye gelen diyot var sürekli yanıyor.

birgitay

@Mr_YAMYAM - @newzat  Ustalar şöyle bir diyagram çizdim :

İlk başta Xlr Balance Preamplifkatör , Sonra Hoparlör kasada iken 4 adet Parametrik boosterlanmış Eq.
Bu Eq.lardn iki tanesi , tamamen middle vede Tweeter için Audio genel sinyalden gelen üst frekansları tamamen kısmak için kapatayım diyorum.....
Diğer iki Parametrik Eq'ları ise , Hoparlör kasada iken örneğin 2 tane rezonans ölçtüm bu iki rezonansıda ayrı ayrı parametrik eq'dan bosster yapıp kuvvetlendireyim diyorum .....Ancak bunların desbieli ne olacak onu bilmiyırum birde,  her bir rezonans farklılığı olduğu için 4 adet parametrik eq yapıp bunları paralel bağlamayı düşünüyorum. Çünkü tek tek kısalım diyorum. Yada tek bir tane parametrik eq yapıp , 4 band yapıp bu frekansları ayrı ayrı kısayım yada booster yapayım diyorum. Sonrada Crossover'a gireyim oradan hoparlör çıplak iken ölçtüğüm rezonansa göre yapayım diyorm....... Geriside şemada gösterdim sizce böylemi olmalı ? Yada bir zahmet diygram çizelim olay tamamlandın çünkü herşeyi tamamladınm gibi. Spl metre alayım diyorum ......

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 03 Ocak 2016, 21:36:03@Mr_YAMYAM - @newzat  Ustalar şöyle bir diyagram çizdim :

İlk başta Xlr Balance Preamplifkatör , Sonra Hoparlör kasada iken 4 adet Parametrik boosterlanmış Eq.
Bu Eq.lardn iki tanesi , tamamen middle vede Tweeter için Audio genel sinyalden gelen üst frekansları tamamen kısmak için kapatayım diyorum.....
Diğer iki Parametrik Eq'ları ise , Hoparlör kasada iken örneğin 2 tane rezonans ölçtüm bu iki rezonansıda ayrı ayrı parametrik eq'dan bosster yapıp kuvvetlendireyim diyorum .....Ancak bunların desbieli ne olacak onu bilmiyırum birde,  her bir rezonans farklılığı olduğu için 4 adet parametrik eq yapıp bunları paralel bağlamayı düşünüyorum. Çünkü tek tek kısalım diyorum. Yada tek bir tane parametrik eq yapıp , 4 band yapıp bu frekansları ayrı ayrı kısayım yada booster yapayım diyorum. Sonrada Crossover'a gireyim oradan hoparlör çıplak iken ölçtüğüm rezonansa göre yapayım diyorm....... Geriside şemada gösterdim sizce böylemi olmalı ? Yada bir zahmet diygram çizelim olay tamamlandın çünkü herşeyi tamamladınm gibi. Spl metre alayım diyorum ......
Hala esas amacını anlayamadım  :)

birgitay

Pardon  abi. Resmi yüklemeyi unutmuşum :D  Bana böyle bir diyagram çizebilirsen tam anlarım ..... Yazı ile gerçekten anlaşılır değil.

birgitay

birgitay

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 04 Ocak 2016, 19:47:48@Mr_YAMYAM  Abi senden diyagram bekliyoruz :D Çizemedin sanırım :D
Ben mevzuuyu anlayamadığım için ne çizeceğimi de bilemiyorum.

birgitay

Yaw usta çok basit....... Bak şimdi bir link vereceğim...... Burada Sub woofer için  örnek diyagam var. Bende birşeyler çizdim paylaştım kendimce.....  Sizin anlatımlarınıza göre , benim parametrik eq'lar kaç adet olacak yada  1 tane mi olacak onunda 4 yada farklı frekans aralığındamı olması gerekiyor ? Crossover frekansıda 1 tane oluyor . Kasanın içindeki ölçümler farklı dışuıındaki ölçümler farklı :D Yani hiç  anlayamadım :D Kafamda  canlandıramadım tam anlamıyla ne yapıalcağını ? :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 04 Ocak 2016, 20:09:12Yaw usta çok basit....... Bak şimdi bir link vereceğim...... Burada Sub woofer için  örnek diyagam var. Bende birşeyler çizdim paylaştım kendimce.....  Sizin anlatımlarınıza göre , benim parametrik eq'lar kaç adet olacak yada  1 tane mi olacak onunda 4 yada farklı frekans aralığındamı olması gerekiyor ? Crossover frekansıda 1 tane oluyor . Kasanın içindeki ölçümler farklı dışuıındaki ölçümler farklı :D Yani hiç  anlayamadım :D Kafamda  canlandıramadım tam anlamıyla ne yapıalcağını ? :D
Ben böyle bişii demedim ki :D
Hangi EQ hangi parametrik.
Bunlarla ilgili önerilerde bulunduğumu hatırlamıyorum.
Konu başlığı SMPS idi. Sonra hoparlörler ve rezonans frekansına değindik. Sonrası zaten çorba oldu :)

birgitay

:D Vay anasını   ? O zaman bu konuda bilgin yok öylemi abi ?  Yok bir daha sormayayım ozaman

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın