0-30 V ayarlı Güç kaynağı arızası

Başlatan Hanedan, 08 Aralık 2015, 21:35:10

Hanedan

Merhabalar değerli hocalarım, arkadaşlarım ben 0-30 volt ayarlı güç kaynağı yaptım ama ne yazıkki ayar yapmıyor :(

potansiyometreyi nasıl ayarlarsam ayarlayım sonuç hep 33 volt olarak sabit kalıyor.

bu sorunla ilgili potansiyometreyi değiştirdim ama hala aynı.

devrenin fotoğrafı:

devre elemanlarına ait foto :

devrede kullanılan elemanlar (fotodaki numaralara göre)

1- köprülü diyot
2- kondansatör galiba ama değerini unuttum
3- 50v 1000uF kondansatör
4- 50v 470uF kondansatör
5- LM317 Regülatör
6- 2.2k ohm direnç
7- kırmızı,sarı,kahverengi renkli direnç ama ölçü aletinde 20,5 ohm olarak gösteriyor.
8- 5k potansiyometre bağlı.

devre bağlantı şeması :

Sorun nedir veya nerede hata yaptım  :( 
bilenler cevap yazabilirmi lütfen. benim için çok önemli

serkan_48

Slm dostum. Sorunu aradigina gore elektronik bilginizin oldugunu saniyorum. Elinizdeki devre klasik lm317 sabit gerilim devresi.

Buyuk ihtimal cikistan ya asiri akim cektiniz yada kisa devre oldu saniyorum. Bu noktada LM317 arizalanmis olma ihtimali cok yuksek.

Lm317 kontrol etmiyor. Pcbnizin saglam kablo baglantilarinizin dogru ve saglam oldugunu dusunursek lm317 yi olcun yada elinizde varsa yenisi ile degistirin.

Kolay gelsin.

Hanedan

Alıntı yapılan: serkan_48 - 08 Aralık 2015, 22:06:30selam dostum. Sorunu aradigina gore elektronik bilginizin oldugunu saniyorum. Elinizdeki devre klasik lm317 sabit gerilim devresi.

Buyuk ihtimal cikistan ya asiri akim cektiniz yada kisa devre oldu saniyorum. Bu noktada LM317 arizalanmis olma ihtimali cok yuksek.

Lm317 kontrol etmiyor. Pcbnizin saglam kablo baglantilarinizin dogru ve saglam oldugunu dusunursek lm317 yi olcun yada elinizde varsa yenisi ile degistirin.

Kolay gelsin.

Hocam çok teşekkür ediyorum, en yakın zamanda yenisiyle değiştirip sonucu burda paylaşırım.

ekrem3457

6 Numaralı 2K2 direnç yanlış değerde.  Standardı 240 om'dur.220 de olur,direnci değiştirin büyük ihtimal çalışır.Arrıca 317 ye bağlı soğutucu çok küçük mümkün olduğu kadar daha büyük birşeyler takın.
Bi dakkaaa. Orda bir direnç daha var sanki.İşler değişti o zaman .Hangisi nereye bağlı tam seçilmiyor.2K2 direnç çıkıştan girişe kuple edilmiş gibi.Oralarda bir hata var ama tam görünmüyor.

Ayrıca üstdeki resimde görülen aç kapa anahtarının bağlantısı yanlış.Anahtar birinci konumda iken adaptör çalışır,diğer konuma alınca direk kısa devre.Belki sizin anahtarınız böyle değildir ama bu resme bakarak birşeyler yapmaya kalkan birisi çıkarsa hata yapar.

Hanedan

Alıntı yapılan: ekrem3457 - 09 Aralık 2015, 09:22:366 Numaralı 2K2 direnç yanlış değerde.  Standardı 240 om'dur.220 de olur,direnci değiştirin büyük ihtimal çalışır.Arrıca 317 ye bağlı soğutucu çok küçük mümkün olduğu kadar daha büyük birşeyler takın.
Bi dakkaaa. Orda bir direnç daha var sanki.İşler değişti o zaman .Hangisi nereye bağlı tam seçilmiyor.2K2 direnç çıkıştan girişe kuple edilmiş gibi.Oralarda bir hata var ama tam görünmüyor.

Ayrıca üstdeki resimde görülen aç kapa anahtarının bağlantısı yanlış.Anahtar birinci konumda iken adaptör çalışır,diğer konuma alınca direk kısa devre.Belki sizin anahtarınız böyle değildir ama bu resme bakarak birşeyler yapmaya kalkan birisi çıkarsa hata yapar.

Hocam yeni LM317 almıştım tam değiştirmeye hazırlanırken yorumunuzu gördüm. sizce hangisi değişmeli dirençmi lm317 mi ?

buton olayına gelirsek buton ledli olduğu için 0 konumundaykende yanması için böyle bağlı

ekrem3457

Devreyi neye göre yaptın,şema nerede. Kartı sen mi bastın.Sen eteğindeki taşları bir dök bakalım gerisi kolay.
Yada devrenin ayrıntılı foğrafını çek altdan üstden.

Hanedan

Alıntı yapılan: ekrem3457 - 09 Aralık 2015, 15:53:38Devreyi neye göre yaptın,şema nerede. Kartı sen mi bastın.Sen eteğindeki taşları bir dök bakalım gerisi kolay.
Yada devrenin ayrıntılı foğrafını çek altdan üstden.

Hocam devreyi okulda yapmıştım. hoca yazıcı aracılığı ile baskı devreyi yazdırıp plakete basmıştı.
maalesef şema yok :(

fotoğraflar :

ekrem3457

Yanlış görmedi isem;
1. 5 nolu kondansatörün orada işi yok.Gördüğüm kadarı ile ayar potuna paralel bağlanmış.Onu sök öncelikle.
2. Sanki potun bacaklarının hepsi birbirine lehimli gibi görünüyor.

Hanedan

hocam karışıklılığa sebep olmamak amacıyla bağlantıları plaket üzerinde isimlendirdim.
potun bağlı olduğu bakır yüzey çıktığı için lehimle biraz oynama yapıldığı için öyle görünüyor olabilir hocam

ekrem3457

5 No diye yanlış yazmışım,4 nolu 470 uf'lık kondansatör,potun olduğu hatta paralel bağlı onu sök öncelikle.Birde devre üzerinde değil potun bacaklarında lehim sorunu var gibi sanki hepsi birbirine lehimlenmiş gibi görünüyor resimde.

ekrem3457

Pot'un bir ve ikinci bacağı birbirine lehimlenip kablo ile karta götürülecek.Sonra üçüncü bacak kablo ile karta götürülecek.

Hanedan

hocam söylediğiniz gibi 4 nolu 470 uf'lık kondansatörü söktüm ama değişen hiç bir şey yok.
pot bağlantısına gelirsek tüm bacakları hepsi birbirine lehimli değil hocam :) yandan çekildiği için öyle görünmüş
yeşil olan kabloya 2 bacak bağlı turuncuya 1

Mr_YAMYAM

Sarı ile gösterdiğim noktaları bir kablo ile birleştir.
2 numaralı kondansatörü oradan söküp pembe renkle işaretlediğim yere (ÇIKIŞ UÇLARI) bağla.
Çalışacaktır.

gevv

@Mr_YAMYAM   hocam  büyük ihtimal kartın devamında  şase potun arkasından devam ediyor  resim kırpılmış   ama öyle değilse  birleştirme gerekli haklısınız

devrede  sorun yok gibi 2.2k  giriş voltajı  görterge ledi için    adj için  240-ohm kullanılmış 

lm317 bacaklarının arasını iyice temizleyin, kazıyın  kısa devre olabilir hatta kartı komple sellozik tinerle fırçalayın  büyük ihtimal çalışır çalışmazsa lm317yi değiştirin

Hanedan

hocam 317 yi yenisiyle değiştirdim fakat sonuç bu defa 25 volt ta sabit kaldı ve değişmiyor.
sorun 317 demi yoksa başka bi yerdemi anlamadım. bu arada devreden  söktüğüm 317 (veya ben öyle sanıyorumdur) fotosunu atıyorum

devreden sökükken bile ölçü aletinde bütün bacakları kısa devre olarak gösteriyor.

@Mr_YAMYAM  hocam bu durumda sizin gösterdiğiniz birleştirmeyi uygulamalımıyım ? bu değişimden ve sonuçtan haberdar etmek istedim.

serkan_48

Dostum ,

ADJ için kullanılan direncin 240 ohm olması lazım. Bu direnç sizin işaretlemenizde 7 nolu direnç. Ölçümünüzde 20 ohm dediniz. Bu direnci devreden söküp ölçermisiniz? Kaç ohm dur. Renklere göre 240 ohm olması lazım ama 20 değil. Birde pcb yi daha geniş açı ile tümü görülecek şekilde resimleyip eklerseniz pcb hatası varmı bakabiliriz.

4 nolu kondansatör hiç olmamalı.

Birde kullandığınız regülatör LM317 ama farklı bir firmanın ürettiği muadil bir ürün. Sanırım Alman malı bir transistör. Datasheetine baktığığımda öyle görünüyor.

Aşağıdafarklı bir markanın entegresini görüyorsunuz.

Hanedan

@serkan_48  hocam o direnci devreden söküp ölçtüğümde 235 ohm olarak gösteriyor.
ve 317 yi değiştirdikten sonra devrede bağlıykende 235 ohm gösteriyor.

bu arada pcb yi tam olarak çektiğimi sanıyordum fakat eksik olduğunu yeni farkettim.

devreye ek olarak böyle bi bağlantı var :

serkan_48

Bu devrede en önemli 3 parça var.

1- Ac voltajı dc ye dönüştürme ( sizin devrede dönüyor dc voltaj okuyorsunuz.
2- 240 ohm direnç ve 5 k ohm potansiyometre ( 240 ohm direnci okudunuz birde potu multimetre ile sağlıklımı çalışıyor diye ölçünüz )
3- LM317 doğru çalışan bir LM317 kullanmak. Elinizdeki LM317 bana biraz patates baskı gibi görünüyor kaliteli bir ürün değil galiba.

Aşağıdaki ST microelectronics firmasının ürettiği bir ürün. Farklı markalarda var. bu bir örnekti.

Hanedan

Alıntı yapılan: serkan_48 - 13 Aralık 2015, 00:01:56Bu devrede en önemli 3 parça var.

1- Ac voltajı dc ye dönüştürme ( sizin devrede dönüyor dc voltaj okuyorsunuz.
2- 240 ohm direnç ve 5 k ohm potansiyometre ( 240 ohm direnci okudunuz birde potu multimetre ile sağlıklımı çalışıyor diye ölçünüz )
3- LM317 doğru çalışan bir LM317 kullanmak. Elinizdeki LM317 bana biraz patates baskı gibi görünüyor kaliteli bir ürün değil galiba.

Aşağıdaki ST microelectronics firmasının ürettiği bir ürün. Farklı markalarda var. bu bir örnekti.

hocam potu ölçüyorum ama probu potun bacaklarına değdirince değer geliyor 1 saniye filan durup hemen kayboluyor. bu durumda pot mu bozuk oluyor ?

yeni taktığım 317 aynı marka ve şekil olarakta birebir aynı :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Hanedan - 13 Aralık 2015, 00:43:47hocam potu ölçüyorum ama probu potun bacaklarına değdirince değer geliyor 1 saniye filan durup hemen kayboluyor. bu durumda pot mu bozuk oluyor ?

yeni taktığım 317 aynı marka ve şekil olarakta birebir aynı :)
POT'un uçlarına ohmetreyi bağla. Bir süre bekle. Sonra POT'u çevir. Sıfır ohmdan 5K ohma kadar değeri ölçü aleti ile okuyabilmelisin.
Eğer hiç değer okuyamıyorsan POT bozuk veya yanlış bağlantılıdır.
POT'a giden iki telin birisi POT'un orta ucuna bağlanmış olmalıdır.

Hanedan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Aralık 2015, 00:47:42POT'un uçlarına ohmetreyi bağla. Bir süre bekle. Sonra POT'u çevir. Sıfır ohmdan 5K ohma kadar değeri ölçü aleti ile okuyabilmelisin.
Eğer hiç değer okuyamıyorsan POT bozuk veya yanlış bağlantılıdır.
POT'a giden iki telin birisi POT'un orta ucuna bağlanmış olmalıdır.

biraz önce ben ölçememişim hocam şuan oldu dediğiniz gibi 5k ohm okuyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Hanedan - 13 Aralık 2015, 01:42:50biraz önce ben ölçememişim hocam şuan oldu dediğiniz gibi 5k ohm okuyorum.
POT'u çevirerek sıfır ohmdan 5Kohma kadar ölçü aletindeki sapmaları görmelisin.

Hanedan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Aralık 2015, 01:51:25POT'u çevirerek sıfır ohmdan 5Kohma kadar ölçü aletindeki sapmaları görmelisin.

Aynen hocam kontrol ettim tekrar 0 dan 5 ka ya kadar görüyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Hanedan - 13 Aralık 2015, 01:52:21Aynen hocam kontrol ettim tekrar 0 dan 5 ka ya kadar görüyorum.
O halde şunları sırasıyla yap.
Potun şase bağlantı telini plaketten sök ve köprü diyottan sonraki büyük kondansatörün eksi ucuna alttan direk bağla.
köprü diyottan sonraki 100nF lık küçük kondansatörü oradan sök ve çıkış uçlarına bağla. Elinde bu değerde başka kondansatör varsa onu çıkışa bağlayabilirsin.
Yine de çalışmıyorsa LM317 yi değiştir ve sonuca bak.

Hanedan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Aralık 2015, 02:26:38O halde şunları sırasıyla yap.
Potun şase bağlantı telini plaketten sök ve köprü diyottan sonraki büyük kondansatörün eksi ucuna alttan direk bağla.
köprü diyottan sonraki 100nF lık küçük kondansatörü oradan sök ve çıkış uçlarına bağla. Elinde bu değerde başka kondansatör varsa onu çıkışa bağlayabilirsin.
Yine de çalışmıyorsa LM317 yi değiştir ve sonuca bak.

hocam ne demek istediğini anlamadım.
rica etsem pcb üzerinde gösterirmisin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Hanedan - 13 Aralık 2015, 15:54:48hocam ne demek istediğini anlamadım.
rica etsem pcb üzerinde gösterirmisin.
Alttaki resme bak.

serkan_48

Hanedan

Hanedan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Aralık 2015, 16:17:49Alttaki resme bak.

hocam elektronikten pek o kadar anladığım sayılamaz :( potun bacaklarını hangisini nereye bağlıycam. yüksek affınıza sığınaraktan tekrar sormak istiyorum  :-[

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın