Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: 0-30 V ayarlı Güç kaynağı arızası (1428 Kez okunmuş)

Ynt: 0-30 V ayarlı Güç kaynağı arızası

Yanıt #15
Dostum ,

ADJ için kullanılan direncin 240 ohm olması lazım. Bu direnç sizin işaretlemenizde 7 nolu direnç. Ölçümünüzde 20 ohm dediniz. Bu direnci devreden söküp ölçermisiniz? Kaç ohm dur. Renklere göre 240 ohm olması lazım ama 20 değil. Birde pcb yi daha geniş açı ile tümü görülecek şekilde resimleyip eklerseniz pcb hatası varmı bakabiliriz.

4 nolu kondansatör hiç olmamalı.

Birde kullandığınız regülatör LM317 ama farklı bir firmanın ürettiği muadil bir ürün. Sanırım Alman malı bir transistör. Datasheetine baktığığımda öyle görünüyor.

Aşağıdafarklı bir markanın entegresini görüyorsunuz.

Yanıt #16
@serkan_48  hocam o direnci devreden söküp ölçtüğümde 235 ohm olarak gösteriyor.
ve 317 yi değiştirdikten sonra devrede bağlıykende 235 ohm gösteriyor.

bu arada pcb yi tam olarak çektiğimi sanıyordum fakat eksik olduğunu yeni farkettim.

devreye ek olarak böyle bi bağlantı var :

Yanıt #17
Bu devrede en önemli 3 parça var.

1- Ac voltajı dc ye dönüştürme ( sizin devrede dönüyor dc voltaj okuyorsunuz.
2- 240 ohm direnç ve 5 k ohm potansiyometre ( 240 ohm direnci okudunuz birde potu multimetre ile sağlıklımı çalışıyor diye ölçünüz )
3- LM317 doğru çalışan bir LM317 kullanmak. Elinizdeki LM317 bana biraz patates baskı gibi görünüyor kaliteli bir ürün değil galiba.

Aşağıdaki ST microelectronics firmasının ürettiği bir ürün. Farklı markalarda var. bu bir örnekti.

Yanıt #18
Bu devrede en önemli 3 parça var.

1- Ac voltajı dc ye dönüştürme ( sizin devrede dönüyor dc voltaj okuyorsunuz.
2- 240 ohm direnç ve 5 k ohm potansiyometre ( 240 ohm direnci okudunuz birde potu multimetre ile sağlıklımı çalışıyor diye ölçünüz )
3- LM317 doğru çalışan bir LM317 kullanmak. Elinizdeki LM317 bana biraz patates baskı gibi görünüyor kaliteli bir ürün değil galiba.

Aşağıdaki ST microelectronics firmasının ürettiği bir ürün. Farklı markalarda var. bu bir örnekti.

hocam potu ölçüyorum ama probu potun bacaklarına değdirince değer geliyor 1 saniye filan durup hemen kayboluyor. bu durumda pot mu bozuk oluyor ?

yeni taktığım 317 aynı marka ve şekil olarakta birebir aynı :)

Yanıt #19
hocam potu ölçüyorum ama probu potun bacaklarına değdirince değer geliyor 1 saniye filan durup hemen kayboluyor. bu durumda pot mu bozuk oluyor ?

yeni taktığım 317 aynı marka ve şekil olarakta birebir aynı :)
POT'un uçlarına ohmetreyi bağla. Bir süre bekle. Sonra POT'u çevir. Sıfır ohmdan 5K ohma kadar değeri ölçü aleti ile okuyabilmelisin.
Eğer hiç değer okuyamıyorsan POT bozuk veya yanlış bağlantılıdır.
POT'a giden iki telin birisi POT'un orta ucuna bağlanmış olmalıdır.

Yanıt #20
POT'un uçlarına ohmetreyi bağla. Bir süre bekle. Sonra POT'u çevir. Sıfır ohmdan 5K ohma kadar değeri ölçü aleti ile okuyabilmelisin.
Eğer hiç değer okuyamıyorsan POT bozuk veya yanlış bağlantılıdır.
POT'a giden iki telin birisi POT'un orta ucuna bağlanmış olmalıdır.

biraz önce ben ölçememişim hocam şuan oldu dediğiniz gibi 5k ohm okuyorum.

Yanıt #22
POT'u çevirerek sıfır ohmdan 5Kohma kadar ölçü aletindeki sapmaları görmelisin.

Aynen hocam kontrol ettim tekrar 0 dan 5 ka ya kadar görüyorum.

Yanıt #23
Aynen hocam kontrol ettim tekrar 0 dan 5 ka ya kadar görüyorum.
O halde şunları sırasıyla yap.
Potun şase bağlantı telini plaketten sök ve köprü diyottan sonraki büyük kondansatörün eksi ucuna alttan direk bağla.
köprü diyottan sonraki 100nF lık küçük kondansatörü oradan sök ve çıkış uçlarına bağla. Elinde bu değerde başka kondansatör varsa onu çıkışa bağlayabilirsin.
Yine de çalışmıyorsa LM317 yi değiştir ve sonuca bak.

Yanıt #24
O halde şunları sırasıyla yap.
Potun şase bağlantı telini plaketten sök ve köprü diyottan sonraki büyük kondansatörün eksi ucuna alttan direk bağla.
köprü diyottan sonraki 100nF lık küçük kondansatörü oradan sök ve çıkış uçlarına bağla. Elinde bu değerde başka kondansatör varsa onu çıkışa bağlayabilirsin.
Yine de çalışmıyorsa LM317 yi değiştir ve sonuca bak.

hocam ne demek istediğini anlamadım.
rica etsem pcb üzerinde gösterirmisin.

Yanıt #26
Siz pota paralel kondansatoru soktunuz mu?

Yanıt #29
yardımcı olurmusunuz lütfen