Zamanlama ile röle kontrolü HK

Başlatan yolcu27, 07 Aralık 2015, 21:53:02

yolcu27

Arkadaşlar şöyle bir devreye ihtiyacım var.
Devre bir rölenin açıp kapatması ile ilgili. Çalışma mantığı bir butona basıp çekince roleye 1 sn çekili kalacak 3sn duracak . bu döngü butona basmaya beraber 60sn sürecek.
Aklıma ilk 555 geldi fakat burada bir defalığına yapabiliyorum yanı 1sn çekip bırakıyor 3 sn sonra devam etmiyor döngüye. Bu döngüyü nasıl yapabilirim pic kullanmadan. Yarına kadar birşeyler çıkartmak lazım malzeme almaya gideceğim de. Şimdiden fikir ve yardımlarınız için tesekkur ederim. Şema çizim vs ne varsa bekliyorum

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yolcu27 - 07 Aralık 2015, 21:53:02Arkadaşlar şöyle bir devreye ihtiyacım var.
Devre bir rölenin açıp kapatması ile ilgili. Çalışma mantığı bir butona basıp çekince roleye 1 sn çekili kalacak 3sn duracak . bu döngü butona basmaya beraber 60sn sürecek.
Aklıma ilk 555 geldi fakat burada bir defalığına yapabiliyorum yanı 1sn çekip bırakıyor 3 sn sonra devam etmiyor döngüye. Bu döngüyü nasıl yapabilirim pic kullanmadan. Yarına kadar birşeyler çıkartmak lazım malzeme almaya gideceğim de. Şimdiden fikir ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Şema çizim vs ne varsa bekliyorum
4017 sayıcının sayma aralığını en çok kaç sn yapabildiğine bak. osilatör olarak 555 kullan yine. bu aralıkları hesaplayarak uygun ayaktan çıkış al röleni sür derim.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

yolcu27

şöyle bir devre çizdim 555 ler ile.

üstteki kısım monostable olarak 60 sn ye göre değerler belirledim hesaplama aracıyla. alttaki 555 li devreyi 60 sn boyunca sürecek.

alttaki devre ise 3 sn röleyi çekecek 1 sn bırakacak şekilde belirledim . bu iki devreyi böyle birleştirdim fakat koruma amaçlı diyot vs koymam lazımmı devreler arasına.

bu şekilde senaryo şöyle
butona basınca 60 saniye boyunca döngü tekrarlanacak ve bitecek. döngümüz 3 saniye röleyi çek 1 saniye bırak.

EDİT : 555 in 1 bacagını gnd ye bağladım. röleye paralel diyotun yönünü çevirdim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yolcu27 - 08 Aralık 2015, 10:51:51şöyle bir devre çizdim 555 ler ile.

üstteki kısım monostable olarak 60 sn ye göre değerler belirledim hesaplama aracıyla. alttaki 555 li devreyi 60 sn boyunca sürecek.

alttaki devre ise 3 sn röleyi çekecek 1 sn bırakacak şekilde belirledim . bu iki devreyi böyle birleştirdim fakat koruma amaçlı diyot vs koymam lazımmı devreler arasına.

bu şekilde senaryo şöyle
butona basınca 60 saniye boyunca döngü tekrarlanacak ve bitecek. döngümüz 3 saniye röleyi çek 1 saniye bırak.

EDİT : 555 in 1 bacagını gnd ye bağladım. röleye paralel diyotun yönünü çevirdim.

o devreyi yapıp kendini yorma derim boş yere. yorumum yok başka.

düzeltme:
555 ile röle sürdün mü hiç gerçekten?

yolcu27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 08 Aralık 2015, 11:55:51o devreyi yapıp kendini yorma derim boş yere. yorumum yok başka.

düzeltme:
555 ile röle sürdün mü hiç gerçekten?

Evet direk role sürdüm  daha önce. yanlış olan ne acaba. Daha once roleyi sure bildim diye direk 555 den aldim artiyi. Eger transistor yok diye bu şekilde yazdiysaniz ekleyelim. Ama merak ettim daha yeniyim çizimde birşeyler öğrenmek adına çabalıyorum. Hatası ne devrenin

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yolcu27 - 08 Aralık 2015, 12:12:20Evet direk role sürdüm  daha önce. yanlış olan ne acaba. Daha once roleyi sure bildim diye direk 555 den aldim artiyi. Eger transistor yok diye bu şekilde yazdiysaniz ekleyelim. Ama merak ettim daha yeniyim çizimde birşeyler öğrenmek adına çabalıyorum. Hatası ne devrenin

hocam bu iş böyle olmaz. hani olur belki de, olmaz. ilk 555'in 3 numarasından çıkan akımla hem ikinci 555 beslemiş hem de onun da çıkışıyla röle sürmüşsün. zavallı entegre imdat diye bağırıyor da duyan yok.

ilk 555 çıktısıyla bc548 sür. beyzine at 1k. eğer ikinci 555'i 5V ile çalıştırmak istiyorsan transistörün emiteri ikinci 555'e bağla, kollektörü artıya bağla. 555 çıktısı sabit 5 v olduğu için bu bağlantıda transistör en çok 5 çıkartır. aksi halde emiter şaseye kollektör ikinci 555 ayağına gitsin. bu durumda besleme neyse o çıkar transistörden.

röle çıktısı için ikinci 555 ayağında da aynı durum geçerlidir.

usule uygun çalış. bir kere denedim çalıştı deme, 555 ile direkt sürüm yapılmaz.

bunun dışında hesaplamaların doğru ise zamanlamana diyecek bir sözüm yok. tek bir şeyi meraktan soruyorum. ikinci 555 1 saniye ve 3 saniye gibi 2 ayrı peryodu nasıl sağlıyor? 3 numara ya (0) - olur ya +(lojik1). sen 1 saniye - yapıp 3sn + mı yaptın? eşit süre çıkış vermiyor mu bu entegre?

yolcu27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 08 Aralık 2015, 13:41:47hocam bu iş böyle olmaz. hani olur belki de, olmaz. ilk 555'in 3 numarasından çıkan akımla hem ikinci 555 beslemiş hem de onun da çıkışıyla röle sürmüşsün. zavallı entegre imdat diye bağırıyor da duyan yok.

ilk 555 çıktısıyla bc548 sür. beyzine at 1k. eğer ikinci 555'i 5V ile çalıştırmak istiyorsan transistörün emiteri ikinci 555'e bağla, kollektörü artıya bağla. 555 çıktısı sabit 5 v olduğu için bu bağlantıda transistör en çok 5 çıkartır. aksi halde emiter şaseye kollektör ikinci 555 ayağına gitsin. bu durumda besleme neyse o çıkar transistörden.

usule uygun çalış. bir kere denedim çalıştı deme, 555 ile direkt sürüm yapılmaz.

bunun dışında hesaplamaların doğru ise zamanlamana diyecek bir sözüm yok. tek bir şeyi meraktan soruyorum. ikinci 555 1 saniye ve 3 saniye gibi 2 ayrı peryodu nasıl sağlıyor? 3 numara ya (0) - olur ya +(lojik1). sen 1 saniye - yapıp 3sn + mı yaptın? eşit süre çıkış vermiyor mu bu entegre?

Hocam bunu istiyorum işte neler eksik neler yapılmalı temel bilgiler içeren bir devre sonuçta. Akşam gerekli düzenlemeleri yapacağım .

İkinci devre dediğimi birinin tavsiyesiyle hazırladım. 555  in astable modu ile araştır yap dediler. Hesaplama aracı var internette onlar ile hespladim

yolcu27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 08 Aralık 2015, 13:41:47hocam bu iş böyle olmaz. hani olur belki de, olmaz. ilk 555'in 3 numarasından çıkan akımla hem ikinci 555 beslemiş hem de onun da çıkışıyla röle sürmüşsün. zavallı entegre imdat diye bağırıyor da duyan yok.

Şimdi şöyle yapsam olur mu

Üstteki 555 un 3. Bacagini bc548 in orta bacağına yanı base e, bc548 in  emiterini eksiye kollektoru ise alt devrenin eksisine baglayacagim . alttaki devrenin artısini dirk 12v ye baglayacagim. Aynı şeyi alttaki rölenin kontrolü için yapacağım. 555 in 3. Bacağı base e, emiterini eksiye kollektoru ise roleye giden bacağa vereceğim roleyi 548 ile surmus ololacağım rölenin artısini direk 12v ye eksisinide bc548 in kollektorune vereceğim. 1k direnci base ile emiterini arasına mi atacağım. Yoksa 555 ten gelen bacakla base arasına mi atacağım amacım alt ve ust devrede 12v ile çalışsın

Buradan anladığım NPN transistor un base ucunu pozifitf ile tetikleyerek eskinin akışını sağlayacağız. Anlamış miyim  acaba

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yolcu27 - 08 Aralık 2015, 14:58:07Şimdi şöyle yapsam olur mu

Üstteki 555 un 3. Bacagini bc548 in orta bacağına yanı base e, bc548 in  emiterini eksiye kollektoru ise alt devrenin eksisine baglayacagim . alttaki devrenin artısini dirk 12v ye baglayacagim. Aynı şeyi alttaki rölenin kontrolü için yapacağım. 555 in 3. Bacağı base e, emiterini eksiye kollektoru ise roleye giden bacağa vereceğim roleyi 548 ile surmus ololacağım rölenin artısini direk 12v ye eksisinide bc548 in kollektorune vereceğim. 1k direnci base ile emiterini arasına mi atacağım. Yoksa 555 ten gelen bacakla base arasına mi atacağım amacım alt ve ust devrede 12v ile çalışsın

Buradan anladığım NPN transistor un base ucunu pozifitf ile tetikleyerek eskinin akışını sağlayacağız. Anlamış miyim  acaba

doğru anlamışsın. aynen öyle yapacaksın. 1k direnci 555'lerin 3 numaralı ayaklarını beyze bağlarken araya koyacaksın. bc transistör beyzine direkt entegreden bağlantı yapma.

yolcu27

Devrede bahsettiğim değişiklikleri yaptım. Teorik olarak hesaplarim  biraz kaydı. Devre butona basınca  52 sn çalışıyor ve roleyi yaklaşık 4.5sn çekiyor yaklaşık 1 sn bırakıyor. Dirençlerin tam değeri yoktur bende az fazla yada azını aldım. Sapma ondan dolayıdır sanırım yada dirençlerdeki tolerans tan olabilir diye dusundun

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın