63 Amper Sigortanın Atması Neden Kaynaklıdır.

Başlatan ibrahimkk97, 03 Aralık 2015, 22:39:12

ibrahimkk97

Forumda Yeniyim arkadaşlar yanlış yere konu açtm isem özür dilerim şimdi.
 Arkadaşlar evimde kullandığım aşır amper çeken cihazlar var 63 amper sigorta ısınmasından dolayı sürekli atıyor evimin tesisatı yenidir. lamba kabloları 1.5 mm priz kabloları 3 mm dir.
topraklama vardır. ve güç regüklatörü vardır.
ama sorun . klima .bga cihazı ve elektrik sooba ve şohben çalışınca sigorta atıyor bu sistemin sürekli çalışip atmayacagı bir sistem lazım denemedigim sigorta kalmadı c63 schneider marka sigortalara sahibim lambalarıda schneider b10 var klimada schneider c25 şohbende schneiderc32 dışarıda ana panoda schneider c63 var ama c63 sürekli atıyor yenisini aldım taktm kabloları kontrol ettim ısıma oluyor ve korumaya alyor kendini nasl edecegim bilemedim yardımlarınızı bekliyorum

serkan_48

Elektrikli şofben çalışacağı sürede yükünüzü azaltın. Mesela elektrikli şofben çalışacağında bga cihazınıza ihtiyaç yoktur aynı anda klima ve elektrikli sobayı kullanmayın.

Çünkü burada en yüksek akımı elektrikli şofben çekiyordur ( hızlı ısıtıcıdan bahsediyorsak eğer )

Yada hızlı ısıtıcıyı 2. kademede kullanın. 1. kademe 3 kW 2. kademe 4 kW 3. kademe ise 7 kW yapar. kendisi bile başlı başına 30 - 35 amper çeker..

Yusuf usta

63 amper çekiyor mu o saydığın ürünler? ayrıca 3mm kablo bu kadar amperi taşır mı? bilen birisi hesaplasın, bana taşımaz gibi geldi. kablolarda aşırı yük ve ısı nedeni ile bir tuhaflıklar dönüyor besbelli.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ibrahimkk97

ilğiniz için teşükker ederim arkadaşlar ama benim klime çalışırken şohbeni kapatma veya ısıtıcıyı kapatma şansım olmuyor elektrik hattını ben çektim 3.5 mm antigron kablo döşedim bu sorunu çözmem gerekiyor çünkü ani su ısıtıcıs sürekli kullanımda oluyor ve ısıtıcıda odanın sıcaklagını belli bir seviyede tutmak zorunda kablolar 1 senelik bir geçmişi var yeni sayılır sizce ne yapmam gerekir veya ne önerirsiniz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ibrahimkk97 - 03 Aralık 2015, 22:39:12Forumda Yeniyim arkadaşlar yanlış yere konu açtm isem özür dilerim şimdi.
 Arkadaşlar evimde kullandığım aşır amper çeken cihazlar var 63 amper sigorta ısınmasından dolayı sürekli atıyor evimin tesisatı yenidir. lamba kabloları 1.5 mm priz kabloları 3 mm dir.
topraklama vardır. ve güç regüklatörü vardır.
ama sorun . klima .bga cihazı ve elektrik sooba ve şohben çalışınca sigorta atıyor bu sistemin sürekli çalışip atmayacagı bir sistem lazım denemedigim sigorta kalmadı c63 schneider marka sigortalara sahibim lambalarıda schneider b10 var klimada schneider c25 şohbende schneiderc32 dışarıda ana panoda schneider c63 var ama c63 sürekli atıyor yenisini aldım taktm kabloları kontrol ettim ısıma oluyor ve korumaya alyor kendini nasl edecegim bilemedim yardımlarınızı bekliyorum
Kırmızı ile işaretlenmiş noktalar incelenirse.
1- Sigortanın kendisi de ısınıyor mu ? Isınıyorsa bağlantı için kullanılan tellerin ÇOK SIKI vidalanması özellikle şarttır. Tam sıkıştırılmamış bağlantı klemensleri ve ark yapan bağlantı yerleri önemli bir unsurdur.
2- 3 mm olarak bahsedilmiş kablo bu kadar yükü taşımayabilir ve bu sebeple ısınıyor olabilir. Kablodaki ısı sigortayı da etkiliyorsa sorun kaçınılmazdır.
3- 63A lik sigorta belirtilen akımı karşılamıyor veya sınırda olabilir. Sistemin toplam yük akımı 50A civarı olsa bile bu gibi sigortalarda ısı meydana getirebilmektedir.
ÖNERİLER:
Öncelikle sistemin kablosu değiştirilmeli ve mümkünse çok daha kalın tel kullanılmalıdır. Benim hesaplarıma göre 16AX1mm kesit hesabı ile 63A lik yük için 6mm2 kablo kullanılması gereklidir. İhtiyaten kablonun 10 mm2 olması daha uygun olacaktır.
Yük akımı hesaplanır. Tüm cihazların çektiği toplam akım 50A veya daha üzeri ise sigorta 80-100A olarak değiştirilmelidir.

serkan_48

10 kW = 45 amper eder. P= VxI p= 220x45 p= 10 000 watt oda 10 kW eder.

Bence 63 amperlik sigotra bu is icin yeterli degil daha yuksek kapasiteli tms taktirin. Tms termik manyetik salter

Bu arada merak ettim 2 sorum olacak..

Elektrik faturaniz ne kadar geliyor ?
Abonelik sozlesmeniz kac kW uzerinden?

stk4221

sofben an az 7 kw  ısıtıcı soba max 3 kw  kilima takribi 2 kw   fırın 2 kw  camaşır mak. 1,5kw bılaşık 1,5 kw  yaklaşık dersek
18,000w/220V= 81  amper gibi bir akım çekiliyor. talep gücünün çok üstüde  sorunu net ögrenmek için.  tüm elektrikli cihazları çalıştırıp pens ampermetre ile sayacın cıkışından atibaren  akım ölçülmesi lazım  linyeler 2,5mm olsa dahi ana besleme kaç mm2  ve hat uzunlugu  kaç metre ben bunca zamandır 32 A yetmiyor diyen bir müsteri görmedim,  meslek erbabı olarak tebrik ediyorum  :) 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

t.t

merhabalar
evde 63 amper otomat hiç duymadım görmedim dubleks mi ev 3-3.5 mm2 kablo kesiti de hiç duymadım 63 amper kolon hattı için en az 10mm2 kesit daire içinizdeki sigorta kutunuza bağlanması gerekiyor sigortanız gecikmeli değilse örnk b63 b20 b16 amper endüktif yüklü bir şey çalıştırdığınızda örnek asm motor ilk kalkış anında aşırı yük çekeceğinden sigorta b tipi ise reaksiyon gösterip atacaktır bu ev gereçleri içinde endüktif yüklerden dolayı olabilir otomatı c tipi ile değiştirin sigorta kutunuza gelebilecek kolon hattı en az 4 lüktür en fazla 4lük kabloya 1. kat değilse 25amper sigorta bağlayabilirsiniz 1. kat ise 32 amper 6 lık ise 50 ye kadar yolu var 10 luksa 63 oturduğunuz kat önemli prizlerinize giden hatlar en fazla 25 amper otomata bağlanabilir mesafe önemli 20 amper iyidir priz kuvvet tesisatı en az 2.5 mm2 kablo ile olur aydınlatmada ise en az 1.5mm2 kesit gereklidir en fazla 16 amper olur sigorta tiplerini belirtmişsiniz yeni farkettim. ana panodan sigorta kutunuza gelen hattın tek hat (eksiz) olması gerekiyor kablo kesitine bakın eski binalarda merdiven boşluğundan buatlarla ekli olarak dağıtılmış olabiliyor buatların içini kontrol edin kısa devre varmı ısındığı zaman izolasyon eriyip iletkenler yapışabiliyor daire içindeki buatlarıda kontrol edin kavrulmuş kablolar veya bantlanmamış yerler olabilir genelde bu tip arızalar buat ek yerlerinde olur tabi prizlerin ve duyların bağlantı noktalarınada bakmakta fayda var

seron

bizde de 7kW banyo şofbeni, 14500btu klima ve elektrik sobaları var. ben banyoya girmeden evvel kimayı ve sobaları kapattırıyorum. ya da soba bir lambada + şofben çalıştırıyorum. değilse sigorta bizde de atıyor.

yani durum çok normaldir. şofben çalışırken diğer cihazları kapatmak zorundasınız. şofben kapalı iken de çok fazla güç çekecek şekilde; hem klima hem soba hem çamaşır makinesi gibi almaçları aynı anda çalıştırırsanız hemen atmasa da bir müddet sonunda atacaktır. bu işin çaresi yok tesisatınıza fazla yükleniyorsunuz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın