2 Eksenli Güneş Takip Sistemi

Başlatan PANTR0, 03 Aralık 2015, 19:03:31

PANTR0

Arkadaşlar ödev için sağ,sol,yukarı,aşağı şekilde hareket eden güneşi takip eden bir sistem yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

Yusuf usta

mikrodenetleyici kullanarak veya opamp kullanarak yapılmış devrelerden hangisini tercih edersiniz? yukarı aşağı oynadıkça ya da sağa sola döndükçe kaç derece dönük olduğunu gösteren bir 2x16 grafik ekran da olsun ister misin? hangisini istersen sana onun yapımını kademe kademe şema ve açıklamalarla anlatayım, sen de yap.
panel boyutunun kaç watt olacağını da yaz ki, motor seçimini ona göre yapalım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

PANTR0

mikrodenetleyici kullanılacak grafik ekranına gerek yok 5-10 watt güneş paneli

Yusuf usta

Alıntı yapılan: PANTR0 - 07 Aralık 2015, 16:34:21mikrodenetleyici kullanılacak grafik ekranına gerek yok 5-10 watt güneş paneli

o halde sana özel bir proje geliyor. hazır ol, başlıyoruz.
iletileri tek bir seferde atmama sebebim, inceleyip, arşivimden bir araya getirerek yapmamdan kaynaklanıyor. ayrıca sırası ile gitmenizi, her iletiyi anlayıp sonra diğerine geçmenizi öneriyorum.

Yusuf usta

yapacağımız devrenin şeması resim olarak ve ares çizimi .lyt olarak ektedir.
mikrodenetleyici olarak 16f876 kullanıyoruz. 4 adet ldr ile 4 yönden ışığı alıp kıyas edip en ışık alan yöne dönmeyi sağlayacağız.
10W panel kullanacağız. paneli çevirmek için redüktörlü motor kullanacağız. yatay eksendeki motorumuzun dönüş hızı 200RPM olsa da olur, fakat yukarı aşağı çeviren motor için mutlaka 10rpm gibi ağır dönen motor seçmek lazım ki, ani duruş ve kalkışlarda yer çekimi kuvveti ile kendiliğinden dönüş yapmasın.

önce şemaları inceleyin, sonra devam edeceğiz.

Yusuf usta

4 adet stop butonu görüyorsunuz şemada. bunlar limit swiçleridir.
ayrıca baskı devre çizimindeki bc transistörler de ne diyecek olursanız, bd transistörleri yeterli görmedim, her ne kadar çalışsa da, birer  bc transistör koyup sürdüm, daha kararlı çalıştı. baskı devrede lm7805 eklenmiş, bunu usb soket koyup tablet, telefon vs şarj edilsin diye ekledik.

ayrıntıları ne de olsa yazacağız diyelim, siz devreye ilk bakışta soracağınız şeyleri tespit edin ve şemadan sistemi anlamaya çalışın önce.

Yusuf usta

Güneş Takip sistemi

Devre ışık takip etmek üzere hazırlanmıştır.

mikro işlemci ile devre ilk çalıştığında sıra ile ldr'lere bakmaya başlar. ilk baktığı ile sonraki üzerindeki ışık aynı değilse, ışığın çok olduğu tarafa motoru çevirerek aynı şiddette ışık alacak şekle getirir. eğer kıyas edilen ldr yatay olanlarsa kendi ekseninde, dikey olanlarsa yukarı aşağı dönen paneller, en çok güneş ışığı alınan noktada kalır.

Devrede 5 volt ekstra bir regüle kullanarak bir usb portu destekledik, cihazın çıkışından 5 volt desteği isteyen cihazları da çalıştırma imkanı sağladık.

Devremizde 4 adet LDR kullandık.
LDR devremizde bir ucu şaşeye bağlanarak karanlıkta omajının düşmesi neticesinde Pic entegre girişinde pozitif akım oluşmasına neden olur.

İşlemci ile bu verileri değerlendirerek iki redüktörlü motor sürüyoruz.  İşlemci çıkıları motoru nasıl sürer?

Entegrenin 21-22 ve 23-24 numaraları iki ayrı motor için data sinyali verir. Bu sinyalin negatif ve pozitif yönü değişince motor da yön değiştirir.

Motor için ayrılan İşlemci entegre çıkışına bağlı olan 2 NPN ve 2 PNP tarnsistör ile bunu gerçekleştirebiliyoruz.

Eğer sıra ile -+ çıkış olursa motorun bir ucuna pnp – ile tetiklenerek çıkış verirken, diğer ucuna da  npn tarnsistör + ile tetiklenerek voltaj çıkışı vermektedir. +- şeklinde çıkış verildiğinde de bunun tam tersi olur. Böylece motoru işlemci gereken yöne çevirmektedir.

Ldr verileri değerlendirildikten sonra güneş paneli sağa ya da sola, yukarı veya aşağıya çevirilerek kontrol sağlanmaktadır.

Devrede bulunan npn transistor ler BD139, PNP transistor ler de BD140'tır. Similasyonda  her ne kadar bu transistor ler  motorları sürebilse de gerçek devrede zorlandıkları tespit edilerek bunların her birine sürüş kazancını artırmak için npn BD139 için ;BC547 ve PnP BD140 için de BC308 transistör kullanılarak  motor dönüşleri rahatlatılmıştır.

açıklama dosyası ekte, indirip okuyun ve inceleyin.

Yusuf usta

yazdıklarımı sıra ile incelemenizi öneriyorum. her biri üzerinde okuyup inceleme yaptıktan sonra soracaklarınızı sorup işe başlayın.

simülasyon için size bu kez ekte isis dosyası veriyorum. ekte hex kodları ve asm kodları var. ayrıca isis dosyası var. lyt ve dsn uzantılı dosyaları açmak için proteus 7.10 veya yukarısı makinenizde kurulu olmalıdır, bunu da hatırlatalım...

kodlar basic ile yazıldı. net ortamında bu kodları ilk kez siz alıyorsunuz. devreyi yaparsanız benden sonra ikinci kez siz yapmış olacaksınız. ben nisan 2013 civarında yapmıştım.

diğer bir husus, kodları atarken wdt kapalı olacak. yükleme sırasında programlayıcınızın arayüzünden el ile yapmanız gerekiyor bunu.

Yusuf usta

mehmet254

yani  arkadaşı  bilememde, hocam ben başladım,micro denetleyiciyi pazartesi  alayım  diğer  elemanlar  zaten  var.
epeydir  aklımdaydı,

Yusuf usta

Alıntı yapılan: mehmet254 - 13 Aralık 2015, 01:20:09yani  arkadaşı  bilememde, hocam ben başladım,micro denetleyiciyi pazartesi  alayım  diğer  elemanlar  zaten  var.
epeydir  aklımdaydı,

kolay gelsin şimdiden o zaman.

PANTR0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Aralık 2015, 17:52:42kolay gelsin şimdiden o zaman.

Hocam devrenin baskı devresini yapmaya başladım fakat mekanik kısım konusunda fikir verir misiniz? Mekanik kısım  Devre kısmından çok daha zor

Yusuf usta

Alıntı yapılan: PANTR0 - 18 Aralık 2015, 19:46:11Hocam devrenin baskı devresini yapmaya başladım fakat mekanik kısım konusunda fikir verir misiniz? Mekanik kısım  Devre kısmından çok daha zor

kolay kolay, hiç zor değil. siz elektronik kısmı yapın, bitirin. ldr, switch ve iki redüktörlü motor bağlayın test edelim, gerisini ben size anlatırım. çok basit şekilde yapacaksınız merak etmeyin.

ama önce test edelim. motorun birinin devri önemli değil, tabii redüktörlü motor olması kaydı ile fakat birisinin devri 10 rpm olsun. buna dikkat edin. yani ağırlık binince kendini salıverip dönmesin durduk yere.

PANTR0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Aralık 2015, 23:16:55kolay kolay, hiç zor değil. siz elektronik kısmı yapın, bitirin. ldr, switch ve iki redüktörlü motor bağlayın test edelim, gerisini ben size anlatırım. çok basit şekilde yapacaksınız merak etmeyin.

ama önce test edelim. motorun birinin devri önemli değil, tabii redüktörlü motor olması kaydı ile fakat birisinin devri 10 rpm olsun. buna dikkat edin. yani ağırlık binince kendini salıverip dönmesin durduk yere.

Limit switch kullanmasak olur mu ? Normal bir temsili switch kullansak

Yusuf usta

Alıntı yapılan: PANTR0 - 21 Aralık 2015, 16:39:52Limit switch kullanmasak olur mu ? Normal bir temsili switch kullansak
olur tabii ki.
hatta deneme aşamasında normal switch daha iyi olur. elle tutmaya gerek kalmadan denersin.

PANTR0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 21 Aralık 2015, 17:31:13olur tabii ki.
hatta deneme aşamasında normal switch daha iyi olur. elle tutmaya gerek kalmadan denersin.

Hocam bu devrenin beslemesini nereden vericez.

Yusuf usta

PANTR0

sadece + tarafından delik göstermişsiniz - tarafındanda delicekmiyiz

Yusuf usta

Alıntı yapılan: PANTR0 - 26 Aralık 2015, 10:06:57sadece + tarafından delik göstermişsiniz - tarafındanda delicekmiyiz

abicim orada kocaman transfer block var. yani kart tipi klemens var. ve ayağında 1 ve 2 yazıyor. nasıl delik yok?

toyer

pantro sizin kastettiğniz delik jumper (üstten atlama kablosu için olan delik) .  artı ve eksinin deliği 1 -2 diye yazıyor.

PANTR0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 26 Aralık 2015, 14:49:34abicim orada kocaman transfer block var. yani kart tipi klemens var. ve ayağında 1 ve 2 yazıyor. nasıl delik yok?
Hocam devreyi yaptım fakat devre çalışmadı.acaba yanlş bir şey mi var? Ldrleri mi yanlış bağladım acaba bilemiyorum. kablo üzerinden ldr leri nasıl bağlıyacagımı gösterir misiniz

PANTR0

Yusuf usta

şu devrenin altını diş fırçası benzeri sert bir fırça ile aseton, selülozik tiner vb bir şeyle temizle, pastası cilası bir gitsin. devre malzemelerini monte ederken npn ve pnp doğru yerlerde mi bir kez daha kontrol et. hem bc tipleri hem de bd tipleri.

sonra, sen mikrodenetleyiciye program atarken wdt off yaptın mı? normalde kendi configürasyonunda enable durumda çünkü.

devrende limit sw göremedim takmadın boşta ise sorun yok, ama bağlı ve uçları ters ise yani açık konumda değilse devren çalışmaz. öncelikle pic çalışıyor mu anlamak için transistörlere giden uçların her iki motor yönüne de 330r ile led bağla. bu bağlamayı şöyle yap, iki ledi paralel bağla. fakat biri ters biri düz olsun. yani 0-1 verilince biri, 1-0 verilince diğeri yansın. bu led dizininden iki tane hazırla her iki motoru süren tr beyzlerine çıkan pic portlarına direkt lehimle. önce ampüllerin yansın, anlayalım bakalım motor süren kısım mı yoksa diğer kısımlar mı sorunlu. ayrıca voltajı verip 5 voltun çıkıyor mu, pic ayaklarında voltaj var mı, kısa devre etmeden sağı solu bir kontrol et.

bunları yap, ve buraya yaz. konu altta kalıp göremiyorum şu an olduğu gibi. o halde özelden telefonumu yazıyorum bana haber ver. sadece mesaj yaz. müsait olup olmadığımı sor, ben seni ararım. çünkü ararsan muhtemelen yoğun olacağım.

bunun dışında sana yardımcı olacağımdan emin olabilirsin. bu devre ya çalışacak ya da çalışacak.

kolay gelsin.

not:
ldr'leri bir boru içine al. en kötü ihtimal siyah elektrik banntı ile çevrele. ışığı direkt almasın, tam karşısından gelirken alsın. boru yerine daralan makaron da alıp takabilirsin varsa çevrende.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=DY1T[/img]

işaretli yere buton takmışsın. onlar öyle olmaz. swiç niyetine bağlamışsın şimdilik belli ki. fakat ilk butona dikkat edersen o bir buton değil. diğer 4 ucun her birini bir swiçe uzatıp diğer 1 ve 2 yazılı olan uçlardan çektiğin kbloları ortak uç olarak butonların diğer boşta kalan ayaklarına bağlayacaksın.

aynı şey ldr için de geçerli. şase yazan uç hepsinin ortak ucudur. kalan 4 uç ldr'lere gidecek. bir hata var resimden görülen, normalde tel köprü görünen yerden sen kablo çekmişsin. besleme girişi yanındaki o noktaya dikkat edersen orada jumper var. yani bir kısa tel köprü at

alperyasin

Abi merhaba,
Bu sene bitirme projesi olarak ben de gunes takip sistemi yapacagim. Anlatimini okudum ellerine saglik. Daha once hic boyle bir proje yapmadim. Ayrica hocam lcd ye bilgileri yansitmami da istedi. Bununla ilgili biraz daha bilgi verir misin ?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: alperyasin - 31 Ekim 2016, 15:34:20Abi merhaba,
Bu sene bitirme projesi olarak ben de gunes takip sistemi yapacagim. Anlatimini okudum ellerine saglik. Daha once hic boyle bir proje yapmadim. Ayrica hocam lcd ye bilgileri yansitmami da istedi. Bununla ilgili biraz daha bilgi verir misin ?

lcd'ye yansıtılacak olan bilgiler nedir?

alperyasin

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Kasım 2016, 21:32:13lcd'ye yansıtılacak olan bilgiler nedir?

Panelin yukarı aşağı, sağa sola kaç derece dönmüş olduğunu yansıtmamız gerekiyor.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: alperyasin - 02 Kasım 2016, 22:37:38Panelin yukarı aşağı, sağa sola kaç derece dönmüş olduğunu yansıtmamız gerekiyor.

o da var. yazılımı vs her şeyi hazır. bir ara unutmazsam yüklerim. unutursam özel mesajla bildirin.

sibely

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 03 Kasım 2016, 06:28:47o da var. yazılımı vs her şeyi hazır. bir ara unutmazsam yüklerim. unutursam özel mesajla bildirin.

Merhaba, ben de bu sene tasarım projesi olarak güneş takip sistemi ve verimlilik ölçüm sistemi yapıyorum.Bilgileri buradan paylaşmanız mümkün mü? Teşekkürler.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sibely - 14 Kasım 2016, 22:22:40Merhaba, ben de bu sene tasarım projesi olarak güneş takip sistemi ve verimlilik ölçüm sistemi yapıyorum.Bilgileri buradan paylaşmanız mümkün mü? Teşekkürler.

Arkadaşlar aşağıda link var. bir kaç gün evvel paylaştım. buradaki sistemle beraber kullanılacak bir devre tasarladım. Tıkla:

2 Eksenli güneş takip sistemlerinde açı ve voltaj göstergesi

elbette mikro denetleyici ile yapılmamış bir takip paneli kullanıp aynı sistemi opamplar ile de yapabilirsiniz. onu da yaptım. Siz bu devreyi yapadurun, ben opamp ile yaptığım takip sisteminin çizimlerini de yeni başlıkla paylaşırım bir kaç gün içinde...

hkngzl

Arkadaşalar Merhaba, Devreyi Yusuf ustanın paylaştığı bilgiler doğrultusunda bire bir yaptım. Kodlar da veya çizimler de  herhangi bir sıkıntı yoktur. Benim devreyi yaparken karşılaştığım en büyük problem motorlara ek olarak bir gerilim vermememdi. Yusuf ustanın bilgilendirmesiyle kullancığım 12 Volt Redüktörlü motora ayrıca bir gerilim kaynağı bağladım. Ayrıca paylaşmış olduğum rar dosyasın da projenin resimleri ve tasarımı yer almaktadır. Devre ile ilgili her hangi bir sorunuz olursa ulaşabilirsiniz.
https://drive.google.com/open?id=1P3g9CWzGTcE-3UgAo8bQlGw-7Ye-kmzj

Yusuf usta

Alıntı yapılan: hkngzl - 17 Şubat 2018, 00:31:47Arkadaşalar Merhaba, Devreyi Yusuf ustanın paylaştığı bilgiler doğrultusunda bire bir yaptım. Kodlar da veya yazılım da herhangi bir sıkıntı yoktur. Benim devreyi yaparken karşılaştığım en büyük problem motorlara ek olarak bir gerilim vermememdi. Yusuf ustanın bilgilendirmesiyle kullancığım 12 Volt Redüktörlü motora ayrıca bir gerilim kaynağı bağladım. Ayrıca paylaşmış olduğum rar dosyasın da projenin resimleri ve tasarımı yer almaktadır. Devre ile ilgili her hangi bir sorunuz olursa ulaşabilirsiniz.
https://drive.google.com/open?id=1P3g9CWzGTcE-3UgAo8bQlGw-7Ye-kmzj

Eline emeğine sağlık kardeşim.

sub-zer0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 17 Şubat 2018, 01:13:48Eline emeğine sağlık kardeşim.
hocam kusura bakmayın bir kaç sorum var bunları cevaplarsanız sevinirim.

redüktörlü motor kullanacağız devrede sanırım 12V luk 25mm ve 35mm motorlar var 10 rpm ve 200 rpm hızlarında.Hangi boyutta hangi özellikle motor tercih etmeliyiz?Fazla paramız yok bütçemize uygun olanı arıyoruz.Bir de projeyi yapan ve paylaşan arkadaş motorların yetersiz geldiğini sizin yardiminizla ek besleme yaptığını soylemis.Bunu da anlatır mısınız böyle bir sorunla karşılaşırsak? teşekkür ediyorum.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 01 Mart 2019, 13:22:12hocam kusura bakmayın bir kaç sorum var bunları cevaplarsanız sevinirim.

redüktörlü motor kullanacağız devrede sanırım 12V luk 25mm ve 35mm motorlar var 10 rpm ve 200 rpm hızlarında.Hangi boyutta hangi özellikle motor tercih etmeliyiz?Fazla paramız yok bütçemize uygun olanı arıyoruz.Bir de projeyi yapan ve paylaşan arkadaş motorların yetersiz geldiğini sizin yardiminizla ek besleme yaptığını soylemis.Bunu da anlatır mısınız böyle bir sorunla karşılaşırsak? teşekkür ediyorum.

devreyi benim çizdiğim baskı plakasına sadık kalarak olduğu gibi basarsanız sorun olmaz. Diğer sorun yaşayanlar devreyi breadboard üzerinde kendi kafasına göre kurmaya çalıştığı için sorun yaşadılar. baskı devre çizimin olduğu gibi bas ve monte et.

motorun kaç mm olduğunun anlamı ve önemi yok. rpm hızının da bir anlamı yok. sen ne kadar hızda dönsün istiyorsan o hızda motor tak. panel ağırsa eğer motoru kendiliğinden aşağı yönde çevirmesin diye 10 rpm kullandım ben. bunu da açıklamalarda sık sık yazdım. konuyu baştan sona okursanız iyi olacak.

motora giden gerlim besleme gerlimi ile aynı gerilim. dolayısı ile devreyi kaç voltluk akü ile besliyorsanız o voltajda çalışabilen bir motor olmalı doğal olarak.
akü kaç volt olmalı peki? güneş paneliniz kaç volt ise o kadar volt olmalı ki şarj edebilsin.

sub-zer0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Mart 2019, 03:04:11devreyi benim çizdiğim baskı plakasına sadık kalarak olduğu gibi basarsanız sorun olmaz. Diğer sorun yaşayanlar devreyi breadboard üzerinde kendi kafasına göre kurmaya çalıştığı için sorun yaşadılar. baskı devre çizimin olduğu gibi bas ve monte et.

motorun kaç mm olduğunun anlamı ve önemi yok. rpm hızının da bir anlamı yok. sen ne kadar hızda dönsün istiyorsan o hızda motor tak. panel ağırsa eğer motoru kendiliğinden aşağı yönde çevirmesin diye 10 rpm kullandım ben. bunu da açıklamalarda sık sık yazdım. konuyu baştan sona okursanız iyi olacak.

motora giden gerlim besleme gerlimi ile aynı gerilim. dolayısı ile devreyi kaç voltluk akü ile besliyorsanız o voltajda çalışabilen bir motor olmalı doğal olarak.
akü kaç volt olmalı peki? güneş paneliniz kaç volt ise o kadar volt olmalı ki şarj edebilsin.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum son bir sorum daha olacak ;

mekanik aksamı bu şekile sadık kalarak mı tasarlamamız gerekiyor? Üstte Dişli sistem gibi mesela.Panelin 2kg civarında ağırlığı olacak 40-50 tl lik motorlar iş görür mü?
https://ibb.co/Fbjq7vT
https://ibb.co/g6n619g

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 02 Mart 2019, 19:36:59verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum son bir sorum daha olacak ;

mekanik aksamı bu şekile sadık kalarak mı tasarlamamız gerekiyor? Üstte Dişli sistem gibi mesela.Panelin 2kg civarında ağırlığı olacak 40-50 tl lik motorlar iş görür mü?
https://ibb.co/Fbjq7vT
https://ibb.co/g6n619g
MEKANİK  için bu resimler en son yapan arkadaşların yüklediği resimler. hayal gücünüze göre zevkinize göre yapın deyip kendisine birkaç dişli ve plastik, metal mil vs vermiştim. nasıl bir denk getirdiyse hepsini seçip de almış gibi kullanıp oldukça güzel şeyler çıkarmışlar ortaya.

siz de buna benzer bir şey kullanabilirsiniz.
kendi ekseninde dönmesini on liralık motorla da yaparsınız o sorun değil. yukarı aşağı dönmelerde yükü dengeye alıp uygun bir yerleşim planı yapmalısınız. hatta önce planı yapın mekaniği oluşturun motoru sonra nasıl olsa ilave edebilirsiniz.

ben ufak panel kullanıp üzerinde potansları bitişik olan bir motor çeşidi kullanmıştım. müzik seti volüm ayarı için motorlu potanslar var, işte onlardan.

mekanik kısım tamamen sizin el becerinize ve hayal gücünüze kalmış. o resimdeki gibi basitinize geliyorsa yapabilirsiniz. eğer motoru ufak alıp ekonomi yapalım derseniz işi garantiye alıp rpm düşük motorlardan alın. örneğin 10, 20, 40rpm motorlardan alın ki en küçüğü bile işinizi görsün.
neden rpm düşük olursa bu iş kolay olur?
çünkü dişli sayısı nedeni ile bir tür fren oluşuyor. motor yükü görünce kendin salıverip dönmüyor. böylece zorlansa da bir şekilde işi görüyor.

sub-zer0

sub-zer0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 07 Ocak 2016, 12:55:01şu devrenin altını diş fırçası benzeri sert bir fırça ile aseton, selülozik tiner vb bir şeyle temizle, pastası cilası bir gitsin. devre malzemelerini monte ederken npn ve pnp doğru yerlerde mi bir kez daha kontrol et. hem bc tipleri hem de bd tipleri.

sonra, sen mikrodenetleyiciye program atarken wdt off yaptın mı? normalde kendi configürasyonunda enable durumda çünkü.

devrende limit sw göremedim takmadın boşta ise sorun yok, ama bağlı ve uçları ters ise yani açık konumda değilse devren çalışmaz. öncelikle pic çalışıyor mu anlamak için transistörlere giden uçların her iki motor yönüne de 330r ile led bağla. bu bağlamayı şöyle yap, iki ledi paralel bağla. fakat biri ters biri düz olsun. yani 0-1 verilince biri, 1-0 verilince diğeri yansın. bu led dizininden iki tane hazırla her iki motoru süren tr beyzlerine çıkan pic portlarına direkt lehimle. önce ampüllerin yansın, anlayalım bakalım motor süren kısım mı yoksa diğer kısımlar mı sorunlu. ayrıca voltajı verip 5 voltun çıkıyor mu, pic ayaklarında voltaj var mı, kısa devre etmeden sağı solu bir kontrol et.

bunları yap, ve buraya yaz. konu altta kalıp göremiyorum şu an olduğu gibi. o halde özelden telefonumu yazıyorum bana haber ver. sadece mesaj yaz. müsait olup olmadığımı sor, ben seni ararım. çünkü ararsan muhtemelen yoğun olacağım.

bunun dışında sana yardımcı olacağımdan emin olabilirsin. bu devre ya çalışacak ya da çalışacak.

kolay gelsin.

not:
ldr'leri bir boru içine al. en kötü ihtimal siyah elektrik banntı ile çevrele. ışığı direkt almasın, tam karşısından gelirken alsın. boru yerine daralan makaron da alıp takabilirsin varsa çevrende.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=DY1T[/img]

işaretli yere buton takmışsın. onlar öyle olmaz. swiç niyetine bağlamışsın şimdilik belli ki. fakat ilk butona dikkat edersen o bir buton değil. diğer 4 ucun her birini bir swiçe uzatıp diğer 1 ve 2 yazılı olan uçlardan çektiğin kbloları ortak uç olarak butonların diğer boşta kalan ayaklarına bağlayacaksın.

aynı şey ldr için de geçerli. şase yazan uç hepsinin ortak ucudur. kalan 4 uç ldr'lere gidecek. bir hata var resimden görülen, normalde tel köprü görünen yerden sen kablo çekmişsin. besleme girişi yanındaki o noktaya dikkat edersen orada jumper var. yani bir kısa tel köprü at
Hocam kusura bakmayın ben tam olarak anlamadım işaretli yerlere buton mu koyacağım yoksa anahtar mı? Bağlantıyı nasıl yapacağım ? Teşekkürler.
ekleme: Bİr de güneş açı ve voltaj ölçer devresinde voltajı 5 volttan yukarısını göremiyoruz.Güneş paneli 12V.

sub-zer0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Mart 2019, 22:30:04MEKANİK  için bu resimler en son yapan arkadaşların yüklediği resimler. hayal gücünüze göre zevkinize göre yapın deyip kendisine birkaç dişli ve plastik, metal mil vs vermiştim. nasıl bir denk getirdiyse hepsini seçip de almış gibi kullanıp oldukça güzel şeyler çıkarmışlar ortaya.

siz de buna benzer bir şey kullanabilirsiniz.
kendi ekseninde dönmesini on liralık motorla da yaparsınız o sorun değil. yukarı aşağı dönmelerde yükü dengeye alıp uygun bir yerleşim planı yapmalısınız. hatta önce planı yapın mekaniği oluşturun motoru sonra nasıl olsa ilave edebilirsiniz.

ben ufak panel kullanıp üzerinde potansları bitişik olan bir motor çeşidi kullanmıştım. müzik seti volüm ayarı için motorlu potanslar var, işte onlardan.

mekanik kısım tamamen sizin el becerinize ve hayal gücünüze kalmış. o resimdeki gibi basitinize geliyorsa yapabilirsiniz. eğer motoru ufak alıp ekonomi yapalım derseniz işi garantiye alıp rpm düşük motorlardan alın. örneğin 10, 20, 40rpm motorlardan alın ki en küçüğü bile işinizi görsün.
neden rpm düşük olursa bu iş kolay olur?
çünkü dişli sayısı nedeni ile bir tür fren oluşuyor. motor yükü görünce kendin salıverip dönmüyor. böylece zorlansa da bir şekilde işi görüyor.
Hocam konuyu baştan sona inceledim ve devreyi aynen basıp uyguladim bir şey değiştirmeden.12v besleme girişinden reduktorlü motorları ve devreyi besledim.devre işini yapıyor takip ediyor fakat motorlar boşta iken bile zorlanıyor 3v a kadar gerilimleri düşmüş durumda.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 22 Mart 2019, 17:55:23Hocam konuyu baştan sona inceledim ve devreyi aynen basıp uyguladim bir şey değiştirmeden.12v besleme girişinden reduktorlü motorları ve devreyi besledim.devre işini yapıyor takip ediyor fakat motorlar boşta iken bile zorlanıyor 3v a kadar gerilimleri düşmüş durumda.

cevap yazıyorum. az sonra okursunuz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 18 Mart 2019, 00:42:07Hocam kusura bakmayın ben tam olarak anlamadım işaretli yerlere buton mu koyacağım yoksa anahtar mı? Bağlantıyı nasıl yapacağım ? Teşekkürler.
ekleme: Bİr de güneş açı ve voltaj ölçer devresinde voltajı 5 volttan yukarısını göremiyoruz.Güneş paneli 12V.

Arkadaşım şema okumaya bu kadar yabancı olmanıza hayret ediyorum. bu devrenin isis çizimi bile var ek dosyalarda. Neyse, sadede gelelim; bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp neticede. İşaretli yerler sonlandırma swiçlerine gider. yani motor sağa sola yukarı ve aşağı sonsuz dönemez. dönerse kabloları öğlen namazına müteakip ebedi istirahatgahlarına yolcularız. ilk iki pinden ortak birer uç çıkarıp 4 adet switch'e bağlıyoruz. swiçlere basılınca motor enerjisi kesilecek.

bu meseleyi izah ettiğim mesajı kaçırmışsın. alıntılıyorum buraya:

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 08 Aralık 2015, 01:01:424 adet stop butonu görüyorsunuz şemada. bunlar limit swiçleridir.
ayrıca baskı devre çizimindeki bc transistörler de ne diyecek olursanız, bd transistörleri yeterli görmedim, her ne kadar çalışsa da, birer  bc transistör koyup sürdüm, daha kararlı çalıştı. baskı devrede lm7805 eklenmiş, bunu usb soket koyup tablet, telefon vs şarj edilsin diye ekledik.

ayrıntıları ne de olsa yazacağız diyelim, siz devreye ilk bakışta soracağınız şeyleri tespit edin ve şemadan sistemi anlamaya çalışın önce.

voltaj ekranda 5'den yukarı çıkmıyorsa demek ki bizim yazılımcı beş volta göre tasarlamış. kodları değiştirmeniz gerekir.

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 22 Mart 2019, 17:55:23Hocam konuyu baştan sona inceledim ve devreyi aynen basıp uyguladim bir şey değiştirmeden.12v besleme girişinden reduktorlü motorları ve devreyi besledim.devre işini yapıyor takip ediyor fakat motorlar boşta iken bile zorlanıyor 3v a kadar gerilimleri düşmüş durumda.

bu yazdığınız imkansız. iki sebebi olabilir:
1- bağladığınız motor akım çekiyor ve pilinizin gücü yetmiyor.
2- pnp ve npn transistörlerden hatalı taktığınız olmuş düzeltin.

devrenizin altını üstünü resimleyin hatanızı görelim söyleyelim. ben o kartı defalarca bastım dizdim. bir kere bile çalışmadığı olmadı. çalışmayanların işinde mutlaka bir gariplik çıkıyor. ya bir değişiklik yapılıyor ya da fark etmez diye olmadık bağlantılar yapılıyor.

sub-zer0

https://ibb.co/CmdbqqQ
https://ibb.co/YkrhLf4
https://ibb.co/PrdL9sH

Devreyi uygularken lehimleri ve kısa devre kontrolünü yaptım.Orada voltaj girişi ve 7805 in yanında direk motorlar için 12v besleme vermişsiniz fotoğrafta gözükmemiş o da lehimli.Transistörlerin yerlerini kontrol ettim.Şu anlık limit swler bağlı değil sadece.Devreyi şimdilik 18650 3ah pillerle besledim.Piller motorları serbest halde zorlanmadan besleyebiliyor.kullandığım motorların fotoğraflarını da yükledim.Saygılar.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 23 Mart 2019, 01:05:57https://ibb.co/CmdbqqQ
https://ibb.co/YkrhLf4
https://ibb.co/PrdL9sH

Devreyi uygularken lehimleri ve kısa devre kontrolünü yaptım.Orada voltaj girişi ve 7805 in yanında direk motorlar için 12v besleme vermişsiniz fotoğrafta gözükmemiş o da lehimli.Transistörlerin yerlerini kontrol ettim.Şu anlık limit swler bağlı değil sadece.Devreyi şimdilik 18650 3ah pillerle besledim.Piller motorları serbest halde zorlanmadan besleyebiliyor.kullandığım motorların fotoğraflarını da yükledim.Saygılar.

motorlara voltaj için ayrı bir şey yok o kartta. o karta sadece 12 volt veriyorsunuz bitti. kart üzerinde 12'yi motor süren h-bridge devresine taşıyan yollar çizili zaten. 7805 ayağı da 12+'ya bitişik. devre kendi ayrımını kendi yapıyor. fotoğrafta boş olan 7805 ekstra bir cihaz şarjı bağlamak vs için dışarıya verilmiş bir kaynak. yani onu kullanmayıp boş da bırakabilirsin. 18650 3 tane en az seri bağlaman gerekir ki 11.1V etsin. motor yükte iken ölçüp baktın mı pil ana voltajı kaça düşüyor o esnada?

fotoğrafta göremediğim, klemensin artı ucundan gerideki motor hattına giden kısa jumper atılmış değil mi? onu mu kast ettin?

buraya kadar her şey yolunda ise dediğimi yap ve pil ölçümlerini yaparak buraya yaz.
bu esnada transistörlerini defalarca gözden geçir. pnp npn dizilimi konusunda hata olmasın.

half bridge devreni test edeceğiz. ama önce pillerin ölçümlerini alayım ona sıra gelecek
testi şu şekilde yapacaksın. motor çıkışlarına 1k ile koruduğun birbirine artı eksisi ters olarak paralel bağlanmış iki ledi bağlayacaksın. polarite değiştikçe ledin de polaritesi tutan yanacak şekilde. led üzerinden gerilim düşmesi oluyor mu yoksa sadece motor yükünde mi bu düşme oluyor ona bakacağız. led ile de düşük gerilim çıkışı alıyorsak ilk önce artıyı half bridge üzerinden ama eksiyi direkt besleme kaynağından, sonra da eksiyi aynı şekilde ölçüp kıyas edeceğiz. gerilimin birisi köprüden diğeri ana kaynaktan alınınca ne derece bir gerilim artışı gözlemliyoruz ona bakacağız.

burada kafanız karışmayacaksa şu ilaveyi de yapayım;

normalde half bridge köprü yaparken pnp transistörlerin emiterlerine artı verip npn'lerin de yine emiterlerine eksi vermek gerekirdi. neden? çünkü böyle bağlansaydı  beyz tetiklendiği zaman besleme voltajı kadar gerilim akardı. ama bizim bağladığımız halinde ise tetiklenme gerilimi kadar akım oluşur. mikrodenetleyici portu 5 volt verdiğine göre motorumuza beş volttan yüksek gerilim hiçbir zaman gelemeyecek demektir.

peki bunu niye yaptık?
bu devre yapımı sırasında motorların bir şekilde yavaş dönmesini istemiştik. uzun zaman geçti tam bilemiyorum. 12V redüktörlü motora 5 volt verince bizim istediğimiz hızlarda dönmesini sağlıyorduk. sağa sola çarpmaları anlık hareketleri önlüyorduk. belki istediğimiz hızda motor yoktu artık bilemiyorum bunu.

yani bu noktada en çok 5v ölçebiliyoruz. bu da bize kesinlikle yetiyor.

eğer hız ve gerilimde bir tık üste geçmek isteyen olursa, elektronik temelim sağlam diyorsanız, bu devrenin dizaynını şu linke göre değiştirebilirsiniz.

http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2011/01/h-bridge-motor-driver.png

tam kafa yormadım ama baskı devreyi olduğu gibi kullanıp ufak tefek ayak ve yer değişimleri ile bu mümkün.

ve tekrar ediyorum, bu değişim yapılmadan motora 5 volt alıp kesinlikle devreyi bu hali ile çalıştırmadan başka işe kalkışmayın. önce bu hali ile devre çalışsın sonra isterseniz buna yönelirsiniz. devre yapıldığı hali ile defalarca test edildi ve gayet güzel çalışyor.

sub-zer0

hocam pillerle 14 voltta motorlar da düşme olmuyor.100 rpm olanda bile olmuyor motorların miline yük uyguladığımda.11 voltta da aynı şekilde.

sub-zer0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 23 Mart 2019, 01:44:21motorlara voltaj için ayrı bir şey yok o kartta. o karta sadece 12 volt veriyorsunuz bitti. kart üzerinde 12'yi motor süren h-bridge devresine taşıyan yollar çizili zaten. 7805 ayağı da 12+'ya bitişik. devre kendi ayrımını kendi yapıyor. fotoğrafta boş olan 7805 ekstra bir cihaz şarjı bağlamak vs için dışarıya verilmiş bir kaynak. yani onu kullanmayıp boş da bırakabilirsin. 18650 3 tane en az seri bağlaman gerekir ki 11.1V etsin. motor yükte iken ölçüp baktın mı pil ana voltajı kaça düşüyor o esnada?

fotoğrafta göremediğim, klemensin artı ucundan gerideki motor hattına giden kısa jumper atılmış değil mi? onu mu kast ettin?

buraya kadar her şey yolunda ise dediğimi yap ve pil ölçümlerini yaparak buraya yaz.
bu esnada transistörlerini defalarca gözden geçir. pnp npn dizilimi konusunda hata olmasın.

half bridge devreni test edeceğiz. ama önce pillerin ölçümlerini alayım ona sıra gelecek
testi şu şekilde yapacaksın. motor çıkışlarına 1k ile koruduğun birbirine artı eksisi ters olarak paralel bağlanmış iki ledi bağlayacaksın. polarite değiştikçe ledin de polaritesi tutan yanacak şekilde. led üzerinden gerilim düşmesi oluyor mu yoksa sadece motor yükünde mi bu düşme oluyor ona bakacağız. led ile de düşük gerilim çıkışı alıyorsak ilk önce artıyı half bridge üzerinden ama eksiyi direkt besleme kaynağından, sonra da eksiyi aynı şekilde ölçüp kıyas edeceğiz. gerilimin birisi köprüden diğeri ana kaynaktan alınınca ne derece bir gerilim artışı gözlemliyoruz ona bakacağız.

burada kafanız karışmayacaksa şu ilaveyi de yapayım;

normalde half bridge köprü yaparken pnp transistörlerin emiterlerine artı verip npn'lerin de yine emiterlerine eksi vermek gerekirdi. neden? çünkü böyle bağlansaydı  beyz tetiklendiği zaman besleme voltajı kadar gerilim akardı. ama bizim bağladığımız halinde ise tetiklenme gerilimi kadar akım oluşur. mikrodenetleyici portu 5 volt verdiğine göre motorumuza beş volttan yüksek gerilim hiçbir zaman gelemeyecek demektir.

peki bunu niye yaptık?
bu devre yapımı sırasında motorların bir şekilde yavaş dönmesini istemiştik. uzun zaman geçti tam bilemiyorum. 12V redüktörlü motora 5 volt verince bizim istediğimiz hızlarda dönmesini sağlıyorduk. sağa sola çarpmaları anlık hareketleri önlüyorduk. belki istediğimiz hızda motor yoktu artık bilemiyorum bunu.

yani bu noktada en çok 5v ölçebiliyoruz. bu da bize kesinlikle yetiyor.

eğer hız ve gerilimde bir tık üste geçmek isteyen olursa, elektronik temelim sağlam diyorsanız, bu devrenin dizaynını şu linke göre değiştirebilirsiniz.

http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2011/01/h-bridge-motor-driver.png

tam kafa yormadım ama baskı devreyi olduğu gibi kullanıp ufak tefek ayak ve yer değişimleri ile bu mümkün.

ve tekrar ediyorum, bu değişim yapılmadan motora 5 volt alıp kesinlikle devreyi bu hali ile çalıştırmadan başka işe kalkışmayın. önce bu hali ile devre çalışsın sonra isterseniz buna yönelirsiniz. devre yapıldığı hali ile defalarca test edildi ve gayet güzel çalışyor.

hocam devre dediğim gibi işini yapıyor emeğinize sağlık.<motorları güçlü mü seçtik bilmiyorum ama bulabildiğimiz en uygun fiyatlı motorlardı çok da güçlü olduğunu düşünmüyorum.bahsettiğiniz gibi devre bu hali ile motorlara 5v verecek şekilde ise 3v alıyoruz onun altında şu an.dediğiniz testi uygulayacağım şimdilik.en kötü durumda bu sürücü devre by-pass edilip yerine mikrodenetleyici çıkışlarına L298n sürücü devresi bağlanabilir mi?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 23 Mart 2019, 02:32:13.en kötü durumda bu sürücü devre by-pass edilip yerine mikrodenetleyici çıkışlarına L298n sürücü devresi bağlanabilir mi?

kesinlikle olur. hatta L293d entegresini tek başına modülsüz bağlayabilirsin.

sub-zer0

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 23 Mart 2019, 11:08:38kesinlikle olur. hatta L293d entegresini tek başına modülsüz bağlayabilirsin.
hocam son olarak bir sorunumuz daha var.voltaj ve açı ölçer devresinde pice wdt ayarı kapalı olarak yazılımı attık fakat lcd ye yazı görüntü gelmiyor hiçbir şekilde.devremde hata olmadığını düşünüyorum defalarca kontrol ettim.pic de bozuk değil.sorun neden kaynaklanabilir?acaba pic e yazılım atarken başka yapmamız gereken bir ayar mı vardı?
Ekleme: acaba elinizde pcb dosyası var mı karşılaştırmak için ekleyebilir misiniz varsa ?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: sub-zer0 - 24 Mart 2019, 00:31:47hocam son olarak bir sorunumuz daha var.voltaj ve açı ölçer devresinde pice wdt ayarı kapalı olarak yazılımı attık fakat lcd ye yazı görüntü gelmiyor hiçbir şekilde.devremde hata olmadığını düşünüyorum defalarca kontrol ettim.pic de bozuk değil.sorun neden kaynaklanabilir?acaba pic e yazılım atarken başka yapmamız gereken bir ayar mı vardı?
Ekleme: acaba elinizde pcb dosyası var mı karşılaştırmak için ekleyebilir misiniz varsa ?
pcb dosyası şu an bulmam zor. yapanlar sağolsun hiçbiri koymamış konuya. işini bitiren gitmiş :)
ama sen pcb dosyanı koy bakalım hata varsa düzeltelim -ki mutlaka gözünden kaçan bir hata vardır. bu devre oldukça basit zaten.

ayrıca açı voltaj bildirimi başlığını bul da oradan ekle ki biz de aramayalım şemasını ve sairesini. oradan bakalım hemen.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın