Bilgisayarımın bataryası bozukmu yoksa program hatalımı

Başlatan serkan_48, 28 Kasım 2015, 16:12:32

serkan_48

Değerli arkadaşlar bilgisayarıma format attım bu sürede sürücü dosyalarını zor zar elde ettim. Yardımcı programlar arasında batarya monitör programı vardı merak ettim kurdum ve aşağıdaki ekranla karşılaştım.

Bataryanın 1. hücresinde voltaj okuyamıyor. Hücre bozukmu acaba?? Yorumlarınızı almak istedim

Mr_YAMYAM

İHTİMALLER.
Yüklemiş olduğun program uyumlu olmayabilir.
Programı kaldırıp batarya şarj grafiğini yeniden test etmelisin. Bu test şöyle yapılır.
Önce tüm batarya tam anlamıyla boşalıncaya kadar kullanılır. Sonra tam şarj edilinceye kadar şarj edilir. Tam şarjlı iken şarj kesilerek PC kullanılır. Normal uygulamalar ile kullanılarak batarya ömrü test edilir.
Batarya ömrü bataryanın orijinal performansına yakın ise veya %75 civarı yakınlık gösterirse program hatalıdır. Tam uyumlu programı tespit ederek yükleyiniz.
Batarya ömrü çok kısa sürüyorsa %50 veya daha az programın bahsettiği üzere bir hücre bozulmuş olabilir. Şarj edemiyor veya şarj tutmuyordur.

seron

serkan benim de aklıma iki şey geliyor;
-pogram uyumu/uyumsuzluğu,
-batarya paketinde sorun.
Ama birinci ihtimal daha yüksek gibi geliyor.
Bazen batarya hücreleri arasında voltaj farkları oluşabiliyor ve bu da batarya ömrü tamamlandı zannedilerek tamamen çöpe gitmesine neden oluyor. daha çok Nikel bataryalarda karşımıza çıkıyorsa da lityum bataryalarda da bu tür sorunlar olmayacak diye birşey yok.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın