Anfi yardım

Başlatan 63cenap, 24 Kasım 2015, 18:03:55

63cenap

Yamaha mikserden çıkardığım anfiyi çalışıtıramıyorum yardımınızı bekliyorum.

asma

Merhaba
Amfiye ait iki resim eklemişsin. Bu resimlerde besleme ve çıkış bağlantısı ile ses girişi gözüküyor. Doğru mu?
Peki komple resmi olsa da bizler de görüp yorum yapabilseydik daha iyi olmazmıydı?
Bir kaç tane kör atış yapalım:
Kart üstünde bir soket olabilir ve bu soketten gelecek olan sinyal olmadan amfi çalışmaz.
Kart zaten çalışmıyordu , arızayı gidermeden de çalışmayacak. Çünkü koruma devresi izin vermiyor.

Kartın beslemesini de kullanıyormusun , hoparlör olarak ne kullanıyorsun , ses kaynağın nedir?
Çalıştıramıyorum derken ses veriyorum ses çıkmıyor mu demek istiyorsun , soketlerin resmini eklediğine göre nereye ne bağlamalıyım mı diyorsun?
Ne kadar çok bilgi verirsen o kadar doğru cevap şansın artar.  ;)

Kolay gelsin.

63cenap

Hocam daha fazla resim ekledim ama anca ikisi yüklendi. Çalıştıramıyorum derken ; anfiye elektriği veriyorum normalde trafo ile çalışıyo ben dc bağladım çalışmadı sonra ac trafo bağladım yine çalışmadı. Akımı veriyorum kırmızı ve maviden - + olarak e ve o dan höparlörü bağlıyorum yukardaki küçük soketten inputtan da sesi giriyorum ama höparlörde hiçbir ses yok. Ama şunu farkettim devre üzerinde 4 tane büyük beyaz direnç var 2 si aşırı ısınıyor. Ve son olarak ta ph pininin ne olduğunu bilmiyorum. Tam olarak nerenin fotoğraf ını istiyosunuz çekip atayım. Teşekkürler

Adnancoskun

Bu amplifikatör simetrik beslemelidir
Yani +, gnd, -
Asimetrik yani sadece + ve - ile çalışmaz
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

63cenap

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 25 Kasım 2015, 19:03:36Bu amplifikatör simetrik beslemelidir
Yani +, gnd, -
Asimetrik yani sadece + ve - ile çalışmaz
Peki hocam nasıl çalıştırmamız lazım ?
Yani bağlantılar ne şekilde

Adnancoskun

2x24 volt trafo alacaksınız, sonra simetrik doğrultup o şekilde besleyeceksiniz

Internete simetrik besleme yazın şema çıkar, telefondan bağlandığım için çizemiyorum
Aceleniz yoksa yarına çizerim

serkan_48

Bu arada bende destek vereyim. Sayın Adnancoskun'un bahsettiği bağlantı aşağıdaki resimde gördüğünüz gibidir. Şemada belirtilen devre elemanları örnektir istenilen voltaja ve akıma göre trafo köprü diyot ve kapasitörlerin değerleri değişiklik gösterecektir.

Asıl sorunuzun bu güç kaynağının anfinize olan bağlantısından bahsettiğinizi düşünüyorum. Bence bahsettiğiniz mikserin güç katınında resmini eklerseniz yardımcı olabiliriz. Ayrıca devreye AC voltaj vermeniz kötü olmuş.

Mikser çalışmıyor ise ve anfiyi bu nedenle söktüyseniz mikser üzerindeki güç katınıda söküp bu anfiye uygularsanız bence daha mantıklı olur düşüncesindeyim.

asma

İşiniz zor.
Vakit buldukça inceleyip yardımcı olmaya çalışırım. Yalnız doğrusunu öğrenene kadar , bir daha amfiye voltaj vermeyin.

Biraz iz sürünce kartın üzerindeki numara ve yamaha mixer anahtar sözcükleriyle bir şeyler buldum.
http://bmamps.com/Schematics/Yamaha/EM300-ServiceManual-EN.pdf
Bu dosyayı sakla , bir gün birine lazım olur. (parayla satılıyor)
Dikkatlice inceleyin , ip ucu bulmaya başlayacaksınız.  ;)

Söktüğünüz mixer nerede , diğer amp. kartı nerede gibi sorular soruyorum kendi kendime , cevap alamıyorum.  ???
Cihazın model numarası bilgidir , simetrik beslemeyi nasıl kullanacağınızı bilmemeniz de bilgidir.
Bilgi paylaşınca artar , paylaşın.  Doğru şekilde ararsanız bilgi denizindeki her bilgiye ulaşırsınız , araştırın.

Kolay gelsin.

63cenap

Alıntı yapılan: asma - 25 Kasım 2015, 22:50:30İşiniz zor.
Vakit buldukça inceleyip yardımcı olmaya çalışırım. Yalnız doğrusunu öğrenene kadar , bir daha amfiye voltaj vermeyin.

Biraz iz sürünce kartın üzerindeki numara ve yamaha mixer anahtar sözcükleriyle bir şeyler buldum.
http://bmamps.com/Schematics/Yamaha/EM300-ServiceManual-EN.pdf
Bu dosyayı sakla , bir gün birine lazım olur. (parayla satılıyor)
Dikkatlice inceleyin , ip ucu bulmaya başlayacaksınız.  ;)

Söktüğünüz mixer nerede , diğer amp. kartı nerede gibi sorular soruyorum kendi kendime , cevap alamıyorum.  ???
Cihazın model numarası bilgidir , simetrik beslemeyi nasıl kullanacağınızı bilmemeniz de bilgidir.
Bilgi paylaşınca artar , paylaşın.  Doğru şekilde ararsanız bilgi denizindeki her bilgiye ulaşırsınız , araştırın.

Kolay gelsin.

Hocam mixerin modelini bilmeden kodlardan şemayı bulmanıza hayran kaldım

asma

Alıntı yapılan: 63cenap - 26 Kasım 2015, 00:21:36Simetrik bağlantıda aklıma takılan ise iki enerji bacağı var + ve - diğeri nereye bağlanıcak ? Büyük yardıma ihtiyacım var anlicağnız
Adnan Abi ve Serkan arkadaşımız bu konudan bahsetmişti.
İnternette simetrik besleme yazın , ifadesi çok yerindedir. Keşke biraz da siz araştırsaydınız. (bana dedektifçilik oynattığınız gibi)
İlk paylaştığınız iki resimde besleme ve çıkış uçlarının bulunduğu soket vardı. (+ ) (-) (E) (O)  (PH)
Serkan'ın  eklediği resimde +22V yazan yer (+) ve -22V yazan yer de (-) , masse yazan ve şase sembolü olan yer ise (E) eart , (O) ise output yani çıkış.
PH dosyada HP olarak geçiyor , phones  yani kulaklık çıkışıdır. Sorun çıkartmaz.  O:)

Anladığım kadarıyla mikserin tamamı elinizde ve sökmeden önce çalışır durumdaydı.  ;)   Bu iyi haber.
Biraz inceleyince neredeyse bütün kartların birbiriyle bağlantısı var gibi duruyor. Bu ise bir kısmını çalıştırma düşüncen için kötü haber.

Kolay gelsin.

63cenap

Alıntı yapılan: asma - 26 Kasım 2015, 11:01:30Adnan Abi ve Serkan arkadaşımız bu konudan bahsetmişti.
İnternette simetrik besleme yazın , ifadesi çok yerindedir. Keşke biraz da siz araştırsaydınız. (bana dedektifçilik oynattığınız gibi)
İlk paylaştığınız iki resimde besleme ve çıkış uçlarının bulunduğu soket vardı. (+ ) (-) (E) (O)  (PH)
Serkan'ın  eklediği resimde +22V yazan yer (+) ve -22V yazan yer de (-) , masse yazan ve şase sembolü olan yer ise (E) eart , (O) ise output yani çıkış.
PH dosyada HP olarak geçiyor , phones  yani kulaklık çıkışıdır. Sorun çıkartmaz.  O:)

Anladığım kadarıyla mikserin tamamı elinizde ve sökmeden önce çalışır durumdaydı.  ;)   Bu iyi haber.
Biraz inceleyince neredeyse bütün kartların birbiriyle bağlantısı var gibi duruyor. Bu ise bir kısmını çalıştırma düşüncen için kötü haber.

Kolay gelsin.

Eywallah abicim :) sanki çalıştıramicaz gibi görünüyo. Eğer simetrik besleniyosa çalıştıramicam. Herkese teşekkürler yardımlar için

Adnancoskun

Simetrik olunca neden calıstiramiyoruz? Onu anlamadım,,,

63cenap

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Kasım 2015, 15:32:22Simetrik olunca neden calıstiramiyoruz? Onu anlamadım,,,
Bilgi eksikliğinden hocam. Benim bilgisizliğim tamamen.

Adnancoskun

sevgili kardeşim, simetrik besleme  şeması yukarıda verilmiş,
sen bunu yapamazmısın?

Adnancoskun

şeması burada aynen yukarıdaki gibi,

63cenap

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Kasım 2015, 17:05:14sevgili kardeşim, simetrik besleme  şeması yukarıda verilmiş,
sen bunu yapamazmısın?
Hocam çalıştığım yerde bi trafo buldum. Sağ sola 12 volt yazmış ortaya 0 yazmışlar. Bunu direk bağlayamazmıyız. Kondansatör yada diyot vs kullanmak şart mı ? Dc akım ile ilgili bilgim var ama trafolarla pek haşırneşir olmadığım için pek bilgim yok

serkan_48

Kondansator ve diyot olmadan olmaz. Yeterli bilginiz yoksa devreyi kurmayi bilmiyorsaniz bilen birinden yardim aliniz bence.

63cenap

Alıntı yapılan: serkan_48 - 26 Kasım 2015, 19:16:51Kondansator ve diyot olmadan olmaz. Yeterli bilginiz yoksa devreyi kurmayi bilmiyorsaniz bilen birinden yardim aliniz bence.
Şöyle birşey buldum incelermisiniz ? Mantık bu mu ?
https://320volt.com/trafo-satin-alirken-dikkat-edin-ileriyi-dusunun/

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın