Inverter Projesi Hk.

Başlatan DemirKarahan, 16 Kasım 2015, 19:50:38

DemirKarahan

Selamun Aleykum,

Arkadaşlar resimdeki trafonun gücü kaç watt'tır? Bir kaç yere gösterdim net cevap alamadım. Inverter projemde kullanacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

serkan_48

Resimdeki A ve B ölçülerini mm olarak yazarsanız size trafonun gücünü hesaplayabilirim.

B ölçüsü görüntüde kolaylıkla ölçülebilir ancak A ölçüsünü anlatırsam sargının sarıldığı plastik karkasın enidir. Yani bu trafo E ve I saclarından oluştuğunu az çok biliyorsunuzdur. E sacının orta bacağının enini yazmalısınız.

Sanırım anlatabildim.

DemirKarahan

serkan_48

Dostum trafonun yapısını biliyormusun bilmiyorum ama tarif etmeye çalışayım. Aşağıdaki resimler size anlamanızda yardımcı olacaktır.

İlk resimdeki A ve B ölçülerini ölçmelisiniz. Son resimde görünen yani trafonun bakır sargısının sarıldığı plastik malzeme buna karkas diyoruz bunun iç ölçüleri lazım. Ölçebilirseniz size trafonun gücünü hesaplayabiliriz.

DemirKarahan

H olcusu 10 cm.
B olcusu 7 cm.
A olcusu karkasi goremedigim icin resimleride referans  alarak tahmini 3 cm olctum.

serkan_48

güç(W)=(axb)2/1,21

Güç = ( 7 x 3 )2/1.21

Güç = 21)2/1.21

Güç = 441 / 1.21

Güç = 364 watt gibi bir değer çıkıyor.

serkan_48

@toyer

Neyi anlamadın dostum?

Flatron

Aslında trafoların verimleri yüksektir %99 civarlarındadadır.
Dolayısiyle power factor 1 e çok yakındır dolayısiyle doğru sayılır.Ortalama  360 watt civarıdır.

http://www.powerstream.com/VA-Watts.htm

toyer

DemirKarahan

Sağ tarafta görünen trafo Mervesan firmasına ait 50 Watt gücünde bir trafodur. Yan yana getirdiğim zaman soldaki trafonun 360 Watt olması tuaf değilmi?

Ağırlık bakımından da 5-6 kilo ağırlığı var.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın