pcbway

dip gürültü sorunu

Başlatan trafo, 15 Kasım 2015, 20:36:41

trafo

Elime bir anfi geçti ve çıkış katı arızalı.Çıkış katını tamir edemedim.Bende uygun bir anfi şema buldum ve çizdim.Kartı yaptım yerine montajladım.Ama çok rahatsız edici bir dip gürültüsü var.Gürültü preanfiden gelen soketi çıkarınca yok oluyor. Orjinal kartta bir mikroişlemci var tahminim 16f877 gibi sorunu çözemedim yardımlarınızı bekliyorum.Fotoğraf nasıl yükleniyor bilmediğimden atamadım.
Bu şemadan bir karta iki tane çizip stereo yaptım.

Yardımlarınızı bekliyorum. Hem okuyup hem çalıştığım için hemen cevap veremeyebilirim

serkan_48

Dostum soruna az çok yaklaşmışsın.

Preanfi ile normal anfinin şaselemelerini yaptınmı? aradaki kabloyu sökünce ses kesiliyor dediğinize göre bu pazariz ya preanfiden yada şaseleme ( kulakları çınlasın Mr_YAMYAM abinin dediği gibi ) grounding hatası gibi görünüyor.

Bu anfiyi önünde preanfi olmadan başka bir ses kaynağı ile besledinizmi? Sesi nasıl bende kitaplarda görmüştüm yapıp yapmamak arasında gidip gelmiştim.

Kolay gelsin.

trafo

15 Kasım 2015, 22:54:10 #2 Son düzenlenme: 15 Kasım 2015, 23:17:01 trafo
Başka bir ses kaynağıyla besledim.Yaptığım çıkış kartını direk mp3 playerıma bağlıyorum dip ses 0 denecek kadar az.Ama yerine takınca gürültü geliyor.Ses kalitesi benim için yeterli denebilir. Hoparlörler pek kalite bir şey değil zaten.

trafo

15 Kasım 2015, 23:19:36 #3 Son düzenlenme: 15 Kasım 2015, 23:24:35 trafo

anfi bu

yaptığım çıkş kartı

serkan_48

15 Kasım 2015, 23:34:33 #4 Son düzenlenme: 15 Kasım 2015, 23:36:31 serkan_48
Dostum merhabalar..

Aşağıda resimde çizdiğim şase noktaları birleştirip diğer preanfi katının şasesi ile birleştirdin mi?

Mr_YAMYAM

Hoparlör şase bağlantıları ampli kartının üzerinden yapılmış gibi görünüyor.
Ampli BTL (Köprü) değilse hoparlör şase bağlantılarının ana besleme kondansatörlerinin dibinden yapılması şarttır.

trafo

Kusura bakmayın işten daha yeni geldim o yüzden geç cevap veriyorum.Serkan48 arkadaşım gösterdiğin ve bütün olan şase noktalarını  birleştirip hem pre anfi hem besleme şasesi ile  irtibatlandırdım.Yamyam Hocamın dediği yöntemide denedim ama sorunum hala devam ediyor.Yaptığım çıkış kartının ses girişini ayırıp Mp3 playerima bağladığım zaman üstelik pot yok gürültü yok oluyor zaten.
Benim sorunum preanfiden diye düşünüyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.Çıkış kartının ses girişlerini şaseyle kısa devre ettiğim zamanda gürültü yok oluyor preanfinin açık şemasını çıkarmaya çalışacam o zaman daha net bir yol alırım diye düşünüyorum

serkan_48

Peki şunu sorayım.

anfinin girişini sıfır noktasına çekince gürültü azalıyor dediniz. Sizin anfinizde preanfi ile anfi katı arasındaki ses sinyalini taşıdığınız kablo iyi blendajlı değilse çevredeki 50 hz ( muhtemelen trafo olabilir ) sinyali bu kablo içinde indüklenip hoparlörlerde bu sesin oluşmasına neden oluyor olabilir.

Preanfinin beslemesinde iyi filtre edildiğini düşünüyorum. Sanırım eski anfinin hazır besleme ve preanfisi sanırım.

Kolay gelsin.

trafo

Evet alt kartın beslemesi ve preanfisi. ben sadece çıkış katını yaptım.Dediğinizi hemen denedim blendajlı mikrofon kablosunu  preanfi ve normal anfi arasına çektim ama sonuç yine aynı.Birde preanfi ile normal anfinin şasesini ayırdığım zaman gürültü yok olmuyor ama biraz azalıyor.Bir not daha eklmek istiyorum yardımcı olması açısında elimdeki anfiye mikrofon falanda takılabiliyor.Wirelles Mic,    Usb ,    Normal mic. takılabiliyor.Bu yüzden preanfisi gürültüyü fazla yükseltiyor olabilirmi.

Adnancoskun

preampli katını ne ile besliyorsunuz?
Ayrı bir besleme ile mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ivorycougar

kardeşim senin sorunun gnd sorunu falan değil hemen herkes sorununu buraya bağlıyor iyiki herkes öğrendi bu muhabbeti.senin sorunun empedans sorunu.çıkış katınla preamfinin kazanç ve empedans uyumsuzlğundan kaynaklanıyor.preamfini değerleri neyse ona göre çıkış katının kazancını ve empedansını ayarla.

trafo

Arkadaşım bu işlerde daha yeniyim nasıl halledecem empedans ve kazançı neleri değiştirmem gerekiyor.

ivorycougar

kardeşim daha yeniysen biraz araştırma yapmanda fayda var.ama en basitinden orjinal amfinde işaretlediğim değerler nedir ona bir bakman lazım

trafo

Arkadaşım gösterdiğin dirençlerde biraz oynadım.Kazanç dirençlerini değiştirdim.560 ı 4.7k    22k yı 10k yapınca dip gürültü kesiliyor ama bu sefer sesi açınca ses bozuluyor

ivorycougar

560 ohmla oynama o aynı kalsın.ama rastgele değişim yapmanı söylemedim tamir edemediğin amfideki orjinal değerlere bakabilirsin demiştim.tabi yeni yaptığın çıkış katıyla tamir edemediğin çıkış katının watt ve volt değerlerinin aynı olduğunu farz ederekten söylemiştim.

trafo

Ben yanlış anlamışım kusura bakma orjinal anfide 2adet 2sb688 2adet 2sd718 vardı. ve simetrik 24-25 volt ile besleniyordu.Bende bu şemayı görünce uygun olacağını düşünüp bu şemadan iki adet çizip stereo yaptım orjinal anfide stereoydu.Yarın orjinal anfideki değerlere göre değişimi yapıp sonucu bildirecem yardım ettiğin ve tecrübeni paylaştığın için teşekkür ederim.

ivorycougar

valla maksadın sırf dip gürültüsü kesilsinse girişteki 22k ile 560 ohm un yanındaki 22k yı 10 ar k yap geç.