Akü voltajına göre çalışan devre

Başlatan betelguz, 15 Kasım 2015, 01:25:38

betelguz

Arkadaşlar bana tam olarak araç çalışıp voltaj 13- 13,8 volt civarına geldiğinde bir röleyi çalıştıracak, motor durduğunda akü şarjı kesilip voltaj 13 volt altına düştüğünde röle çalışmasını durduracak bir devre lazım. ekte bir devre şeması var ancak bu devre akü voltajı 10,4 volta düşerse röleyi çalıştırıyor. Bu devreyi  basit bir değişiklikle tersine çalıştırmak mümkünmü. Değilse istediğim şekilde devre planı paylaşabilecek varmı?
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Mr_YAMYAM

LM 3914 entegresi hakkında bir araştırma yap.
Akü gerilimini ölçen uygulamalarını incele.
Yine de çözüme ulaşamazsan şemayı buraya ilave et çözümünü birlikte yaparız.

Flatron

Alıntı yapılan: betelguz - 15 Kasım 2015, 01:25:38Arkadaşlar bana tam olarak araç çalışıp voltaj 13- 13,8 volt civarına geldiğinde bir röleyi çalıştıracak, motor durduğunda akü şarjı kesilip voltaj 13 volt altına düştüğünde röle çalışmasını durduracak bir devre lazım. ekte bir devre şeması var ancak bu devre akü voltajı 10,4 volta düşerse röleyi çalıştırıyor. Bu devreyi  basit bir değişiklikle tersine çalıştırmak mümkünmü. Değilse istediğim şekilde devre planı paylaşabilecek varmı?

Bu devreyi yaptıysanız opamp a bağlı bir trimpot var (10 K) o trimpotun ayarını değiştirirseniz istediğiniz voltaj seviyesine çekebilirsiniz eğer istediğinizin tam tersine çalışıyor ise rolenin NC ve NO uçlarının bağlanıtısını değiştirerek kullanabilirsiniz
( Örneğin 13 voltta uçları temas ettiriyor siz tersini istiyor açmasını istiyorsanız ,siz common ucu sabit kalmak kaydıyla diğer ucunu kullanacaksınız.)
Benzer bir konuyu izah eden video aşağıda
Burada 2:00 da adam Opamp ın 2 nolu pinine set ettiği(ayarladığı) voltajdan biraz daha yüksek voltajı 3 nolu pine uyguladığımda çıkıştaki LED in on-off olmasını anlatıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=Mz6_hCaA-cc

betelguz

LM3914maksimum 16 volta kadar çalışıyor. Bu benim için yeterli değil. malum 24 volt araçlarda iş görmeyecektir.
Lm358 32 volta kadar çalışıyor. Başta verdiğim devreyi istediğim şekilde düzenleyebilirsem benim işimi görür.Potansiyometreden istenilen voltaja ayarlanabilir gibi.
sayın flatron  röledende vazgeçtim. röle yerine bir transistör kullanmak istiyorum. 13 volt üzeri voltaj çıkışı olsun altında olmasın.
şimdi 2 ve 3 nolu ayaklardaki parçaları yer değiştirsen 2 nolu ayağa zeneri ters çevirerek  ve direnci bağlasam, 3 nolu ayağada potansiyometreyi bağlasam mevcut şemaya göre ters çalışırmı ?  3-5 tane entegre alıp denemelere başlamak lazım :)

betelguz

Biraz araştırma sonucu devrede düzenleme yaptım. Acaba olmuşmu ? Fikri olan varmı :)

Flatron

Alıntı yapılan: betelguz - 16 Kasım 2015, 01:44:42Biraz araştırma sonucu devrede düzenleme yaptım. Acaba olmuşmu ? Fikri olan varmı :)
Önce 741 li devreyi yapın 2 tane 5k trimpot 1 tane 1K ve 1 ad 470 Ohm birde LED
ayarladığınız voltajı biraz geçince LED i kontrol edin çıkışı bir transistöre roleyi sürün.Adım adım gidin
Size bir örnek daha aşağıdaki videoyu vereyim
yapacağınız devre tam olarak 2:59 a benzeyecek bir devre olacaktır
Burada anlatılmaya çalışılan şey opampın girişine ayarlanan voltaj değişince çıkıştaki konumu değişir.
Ayrıca bir opampın besleme voltajı ile kontrol edilecek voltaj bu sınırdadır diye birşey yoktur. Yani 5 voltla çalışan bir opampla,girişine gerilim bölücü bağlayarak 100 voltu bile açıp kapatabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=y0Q0ERSP24A

BuLuT_BeY

Sayın Betulguz;

Siz bu devreyı hıdrojen sıstemınızde kullanmak uzeremı tasarlıycaksınız.Öyle ise ne işe yarayacagınıda anlatabılırmısınız.Anladıgım kadarı ıle hıdrojen sıstemınızı otomatık hale getırmek ıcın bu devreye ıhtıyaç duydunuz.Arac calıstıgında sistemı acacak arac stop ettıgınde ıse otomatık olarak kapatacak bir sisteme benzıyor yada ben oyle anladım.Umarım yanlış anlasılmamısımdır.

betelguz

BuLuT_BeY

bunu yazılımlı kucuk bır devre ıle halledebiliriz diye dusunuyorum ıstersenız yardımcı olurum bu konuda size....

betelguz

Yazılımsız olarak basit bir devre ilede yaptım ancak analog bir sistem olduğundan araç sistemine göre ayar gerektirebiliyor. Ayar gerektirmeyecek bir devre olursa tabi daha iyi olur.

BuLuT_BeY

Ayar yapmana gerek olmayacak.sen sadece bana 13 voltta kapansin 13.8 de calissin de yada calisacagi voltaji ve kapanacagi voltaji aoyle yeter.cikisi role ile ac kapa olacak degilmi

betelguz

13,40 volt ve üzerinde  çalışsın 12,80 volt ve altında  kapansın diyelim.Çıkışta röle olması şart değil. 12 volt 500ma akım verebilse yeterli.

BuLuT_BeY

Tamam vermis oldugunuz voltajlarin degerinde caliscak kucuk bir sistem tasarlayayim

BuLuT_BeY

O zaman soyle yapariz.ben cikisi transistorle 12 volta yukseltirim gerisi sende ne yapmak istersen yaparsin

betelguz

BuLuT_BeY

Sayın betulguz ,
Bana aracınızda deneyeceksenız eger max gucde aku sarj voltajını yazarmısınız.yoksa ben yanlışmı bılıyorum araclarda max voltaj 14.1 voltu gecmıyor sarj ederken.yazılımı bu max voltaj degerıne göre hesaplatacagımda.yoksa bır arac 13.5 volt sarj diger arac 13.8 mi degişkenlik gösterebilirmi.yazılımı max voltaja göre yazıp hesaplatacagım ıcın soruyorum.

BuLuT_BeY

Siz yazana kadar ben bır kac deneme yaptım.14.1 max voltaja göre hesaplatıp sızın ıstedıgınız degerler arasında ac kapa yapacak sekılde tasarım bıttı.PROTEUS (isis ve ares)kullanmasını biliyorsanız hex kod ve semayı gönderebılırım.

betelguz

normalde şarj voltajı 13,8 dir. tam dolu aküde 14,1 -14,2 volta kadarda çıkabilir. hex kod ve şemayı mail atabilirseniz müsait bir zaman devreyi yapıp test edebilirim. mailim berkanaktik@hotmail.com

BuLuT_BeY

BuLuT_BeY

Sayın BETULGUZ;

Gönderdıgım sistem calıstımı calısmadımı merak ettımde sımılasyonda calısıyordu.gercek devre yapmadıgım ıcın merakımdan soruyorum

yolcu27

Alıntı yapılan: BuLuT_BeY - 28 Mart 2016, 13:55:48Sayın BETULGUZ;

Gönderdıgım sistem calıstımı calısmadımı merak ettımde sımılasyonda calısıyordu.gercek devre yapmadıgım ıcın merakımdan soruyorum
Hocam merhaba kendimi geliştirmek adına bu sistemi incelemek istiyorum mümkün ise mail ile paylaşabilir misiniz

alicevik@live.com

Şimdiden olumlu yada olumsuz cevabınız için tesekkur ederim.

BuLuT_BeY

hangı sıstemı ıstıyorsunuz.Akü voltajına göre calısan devreyimi istiyorsunuz.oyle ıse proteus kurulu olması gerekmekte yoksa göremezsınız.similasyon yapmak ıcın proteus kullandıgımdan dolayı

BuLuT_BeY

betelguz

Cxalp

Alıntı yapılan: BuLuT_BeY - 29 Mart 2016, 11:30:21Ben yınede sızede göndereyım bakın bakalım.

Bu devre şeması banada  lazım Bulut bey lütfen banada yollarmısınız..   lazkiye2@outlook.com

Şimdiden teşekkürler..

ApoAtes

Alıntı yapılan: BuLuT_BeY - 29 Mart 2016, 11:30:21Ben yınede sızede göndereyım bakın bakalım.
Merhaba @BuLuT_BeY,
Bu tarz paylaşımları mail ile herkese tek tek değil de direk konu içerisinde paylaşmak daha mantıklı olacaktır.
Aynı şekilde arayışta olan arkadaşlar bir gün araştırdığında size ulaşmaya çalışmak yerine direk konu içerisinden bulup inceleyebilir.
İyi çalışmalar

Cxalp

Araç çalıştığında tesisat voltajı 12,2v den 14,1v a yükseliyor. Bu voltaj yükselmesini algılayıp komut veren bir devreye ihtiyacım var.
Bu konuda yardım ederseniz sevinirim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Cxalp - 19 Aralık 2016, 20:53:28Araç çalıştığında tesisat voltajı 12,2v den 14,1v a yükseliyor. Bu voltaj yükselmesini algılayıp komut veren bir devreye ihtiyacım var.
Bu konuda yardım ederseniz sevinirim.
Amaç sadece motorun çalıştığını algılamaksa buna ne gerek var ki
Herhangi bir buji kablosu üzerine sarilacak birkaç tur bobin de yeterli
Yada eski araçlar için distribütör platinden alınabilir... Yada hareketli bir aksama yerleştirilen bir mıknatıs olur
Kısacası olur da olur...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

gevv

genel amaçlı basit bir devre   12v....15 arası kullanılabilir   

opamp lm741   zener diyot 5.1v  trimpot çok turlu 10k

[attach]7471[/attach]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın