pcbway

Ses yalıtımı iy olan kulaklık tavsiyesi

Başlatan Carnage1986, 06 Kasım 2015, 00:29:37

Carnage1986

@Mr_YAMYAM Merhaba hocam. ses sistemlerinde uzman olduğunuz söylendi.

Ayırdığım bütçe maksimum 200 TL, çok memnun kalacağım bir şey ise artturabilirim. En çok önem verdiğim şey ses yalıtımı. Yalıtımdan kastım benim sesimin dışarı gidip gitmemesi değil ortamdaki gürültüyü mümkün olduğunca bloke edebilmesi ve etraftaki sesi duymamak için ses yüksekliğini sonuna kadar açmamak. Tabi çok mucize beklemiyorum zira biliyorum ki ihtiyacım olan şey kolay değil. Active noise cancellation olan modelleri hakkında fikriniz nedir Kağıt üzerinde övülüyor ama pratikte nasıl?

Sennheiser HD 202 aldım. Pasif yalıtımda en iyi olan ürünlerden biri bildiğim kadarıyla, en azından bu bütçeye. Ama iptal özelliği yok, izolasyon var. O da benim gözlemime göre belirli frekanslarda başarı(doğal olarak her türlü izolasyon belirli frekanslarda daha başarılı bazılarında daha başarız oluyor bildiğim)

Pasif yalıtım ile buraya kadar. Aktif yalıtım uygulayan kulaklıkları kullanan varsa tecrübelerini merak ediyorum.

Aktif yalıtım yapanlardan Bose QC25 önerildi. Fiyatı çok uçuk olması sebebiyle eledim. Ayrıca değip değmeyeceğini ancak uzun vadede anlayacak olmam da var. İkinci olarak bunu önerdiler:

http://www.crutchfield.com/S-3wNKPHsRaSm/p_760M4U2/PSB-M4U-2-Black.html?tp=60835

Ucuz noise canceling olarak şunu önerdiler:

http://www.amazon.com/dp/B005YR0X4W/ref=as_at?tag=mak041-20&linkCode=as2&;

TR fiyatının maşallahı var. Dışarıdan alsam değiştirmesi zor olacağından almadan önce emin olmam lazım. bu kulaklık hakkında Creative -18dB'e kadar ses kısma demiş.

Bir de pasif yalıtım ile olmaz dedim ama oluru var mı? Pasiflerden verdikleri bazı öneriler şunlar:

http://www.amazon.com/Takstar-Headphones-Monitor-Earphones-Professional/dp/B00FXSVSDW

http://www.hyperxgaming.com/tr/cloud/hscc?ktc_campaign=EE_HX_Headset_Turkey&gclid=CjwKEAiAmeyxBRCJxoKk7IWLl2oSJABvZjhhcSv_Rmx31V8gqsjti28e9SMhfD0RGh1MBDndS7SI0hoCSQzw_wcB

http://www.amazon.com/Sennheiser-HD25-1-II-Closed-Back-Headphones/dp/B000TDZOXG?tag=headphonesaddict-20

http://www.amazon.com/Beyerdynamic-770-PRO-250-ohms/dp/B0006NL5SM?tag=headphonesaddict-20

fiyatların maşallahı var ama gerçekten ses yalıtımı konusunda hakkını veriyor mu? Beyerdynamic'inki 35 db'e kadar yalıtıyormuş diyor ama hangi frekanslarda? 35 değil ortalama 10-15 db bile yalıtsa kardır.

Kısaca Mr.Yamyam ve konuda uzman diğer üyelerin yardımınıa ihtiyacım bar. cevaplar için şimdiden teşeküler.

mustafayilmaz

iyi bir ampli. olmadan kulaklıkla müzik dinlemek çok keyifsiz oluyor. bahsettiğiniz hassasiyeti kulağınız hissedebilir mi?
ben kulaklığın rahat olmasını tercih ederim.

diğer bir husus da fiyat ve marka..
pahalı kulaklık almak şart mı bilmiyorum. milyoner olsam bile Ferrari'ye para vermem, gider Mustang alırım. hatta hurdadan toplama olsa daha kıymetli olur.

yani bu işler zevk meselesi... :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Carnage1986 - 06 Kasım 2015, 00:29:37@Mr_YAMYAM Merhaba hocam. ses sistemlerinde uzman olduğunuz söylendi.

Ayırdığım bütçe maksimum 200 TL, çok memnun kalacağım bir şey ise artturabilirim. En çok önem verdiğim şey ses yalıtımı. Yalıtımdan kastım benim sesimin dışarı gidip gitmemesi değil ortamdaki gürültüyü mümkün olduğunca bloke edebilmesi ve etraftaki sesi duymamak için ses yüksekliğini sonuna kadar açmamak. Tabi çok mucize beklemiyorum zira biliyorum ki ihtiyacım olan şey kolay değil. Active noise cancellation olan modelleri hakkında fikriniz nedir Kağıt üzerinde övülüyor ama pratikte nasıl?

Sennheiser HD 202 aldım. Pasif yalıtımda en iyi olan ürünlerden biri bildiğim kadarıyla, en azından bu bütçeye. Ama iptal özelliği yok, izolasyon var. O da benim gözlemime göre belirli frekanslarda başarı(doğal olarak her türlü izolasyon belirli frekanslarda daha başarılı bazılarında daha başarız oluyor bildiğim)

Kısaca Mr.Yamyam ve konuda uzman diğer üyelerin yardımınıa ihtiyacım bar. cevaplar için şimdiden teşeküler.
Dış seslerin izolasyonu pasif olarak yapılmalıdır. Aktif olarak yapılanlarda bazı frekanslardan feragat edilmesi anlamı çıkar.
Ne yazık ki dış seslerin yalıtımı öyle kolay da değildir. Çünkü insanoğlu sadece kulakları ile duymaz. Kulakarkası kemikler de vardır ki bunların yalıtılması hiç te kolay değildir. Ancak bisiklet kaskı ile bir miktar yalıtım sağlanmış olur.
Benim en iyilerden olarak kullandığım tek bir kulaklık vardı.
SENNHEISER HD250
Biraz pahalı olsa da ücretini fazlasıyla hakeden bu kulaklık, kulaklara tam oturan bir yapıya sahipti. Dış etkileri yapısal olarak en aza indirebiliyordu.

Carnage1986

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2015, 13:36:40Ne yazık ki dış seslerin yalıtımı öyle kolay da değildir. Çünkü insanoğlu sadece kulakları ile duymaz. Kulakarkası kemikler de vardır ki bunların yalıtılması hiç te kolay değildir.

En büyük sorun bu galiba hocam. 30 dBA yalıtım falan diyenler neye dayanarak söylüyorlar, speclerde abartıya kaçmaları suç bildiğim kadarıyla bunlar, tek bir frekansı mı alıyorlar?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Carnage1986 - 06 Kasım 2015, 14:07:13En büyük sorun bu galiba hocam. 30 dBA yalıtım falan diyenler neye dayanarak söylüyorlar, speclerde abartıya kaçmaları suç bildiğim kadarıyla bunlar, tek bir frekansı mı alıyorlar?
Ciddi firmalar spectlerinde yanlış bilgi vermezler.
30dbA yalıtım pasif yalıtım için iyi bir değerdir.
Kulağın alt duyma seviyesinin 40dbA olduğu ve dinleme seviyesinin 90 dbA olduğu hesaplanırsa. 90dbA dış gürültüler 30dbA zayıflatma ile 60 dbA seviyesine inmiş olacaktır. Bu değer de fısıltı seviyesidir.
Bu tür ölçümlerde tek bir frekans alınmaz. Genellikle 300Hz ve üzeri frekanslar referans alınır. Çünkü kulak yolu ile duyulan frekans bölgesi 300Hz civarından başlar ve üst frekanslara gider. Alt freaknsalar ise ağırlıklı olarak kulak arkası kemik yolu ile duyulur. Bu frekansların elimine edilmesi kulak arkası kemiklerin dış etkenlere kapatılması ile mümkün olmaktadır.

Carnage1986

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2015, 14:33:52Ciddi firmalar spectlerinde yanlış bilgi vermezler.
30dbA yalıtım pasif yalıtım için iyi bir değerdir.
Kulağın alt duyma seviyesinin 40dbA olduğu ve dinleme seviyesinin 90 dbA olduğu hesaplanırsa. 90dbA dış gürültüler 30dbA zayıflatma ile 60 dbA seviyesine inmiş olacaktır. Bu değer de fısıltı seviyesidir.
Bu tür ölçümlerde tek bir frekans alınmaz. Genellikle 300Hz ve üzeri frekanslar referans alınır. Çünkü kulak yolu ile duyulan frekans bölgesi 300Hz civarından başlar ve üst frekanslara gider. Alt freaknsalar ise ağırlıklı olarak kulak arkası kemik yolu ile duyulur. Bu frekansların elimine edilmesi kulak arkası kemiklerin dış etkenlere kapatılması ile mümkün olmaktadır.

Eğer doğruysa bana göre ciddi bir başarı. dediğiniz gibi konuşma ile fısıltı arasındaki fark oluyor ki, benim açımdan büyük başarı. 300 hz altı frekanslar zaten çok yaygın değil.

ozgurece

06 Kasım 2015, 22:12:22 #6 Son düzenlenme: 06 Kasım 2015, 22:22:46 ozgurece
Arkadaşım bende bu aşağıda görülen kulaklığı uzun yıllardır kullanıyorum , şu ana kadar bu sesi veren bir kulaklık daha elime geçmedi, Sanki kulaklığın içinde 10 bant Eq var  Mükemmel temiz bir ses veriyor , Onursal Hocam bu kulaklığın kapsüllerinden aynı kalitede veya çok yakın kalitede olanı nerde bulabiliriz ? Projem evdeki tüm kulaklıklara bunun kapsüllerinden monte etmek.. Bu kulaklığın yanında Diğer kulaklıkların sesleri teneke gibi geliyor. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 06 Kasım 2015, 22:12:22Arkadaşım bende bu aşağıda görülen kulaklığı uzun yıllardır kullanıyorum , şu ana kadar bu sesi veren bir kulaklık daha elime geçmedi, Sanki kulaklığın içinde 10 bant Eq var  Mükemmel temiz bir ses veriyor , Onursal Hocam bu kulaklığın kapsüllerinden aynı kalitede veya çok yakın kalitede olanı nerde bulabiliriz ? Projem evdeki tüm kulaklıklara bunun kapsüllerinden monte etmek.. Bu kulaklığın yanında Diğer kulaklıkların sesleri teneke gibi geliyor. :)

Bahsetmiş olduğum SENNHEIZER HD250 seninkisi ile eşdeğer bir üründür. Yerine uygun olursa 250 için bile kapsül arayabilirsin.
Biryerlerde rastlarsam sana haber ederim .

Carnage1986

Alıntı yapılan: ozgurece - 06 Kasım 2015, 22:12:22Arkadaşım bende bu aşağıda görülen kulaklığı uzun yıllardır kullanıyorum , şu ana kadar bu sesi veren bir kulaklık daha elime geçmedi, Sanki kulaklığın içinde 10 bant Eq var  Mükemmel temiz bir ses veriyor , Onursal Hocam bu kulaklığın kapsüllerinden aynı kalitede veya çok yakın kalitede olanı nerde bulabiliriz ? Projem evdeki tüm kulaklıklara bunun kapsüllerinden monte etmek.. Bu kulaklığın yanında Diğer kulaklıkların sesleri teneke gibi geliyor. :)

Yalıtımdan memnun musunuz? Dış sesler ne ölçüde geliyor. 770'deki yalıtımı çok övmüşler.

ozgurece

Arkadaşım dışarıdaki sesleri ben kulaklıkla duymuyorum ama dışarıdakiler benim dinlediğim müzikleri duyuyorlar yani bu kulaklık yüksek volumde dışarı fazlaca ses veriyor, ama inanki muhteşem bu kulaklıkla bir kere müzik dinlerseniz, diğer kulaklıklar hiç tat vermez. Kaldi ki DT 880 oldukça eski sayılır, (1987) Beyerdynmic in Günümüz teknolojisini merak ediyorum.

Carnage1986

Alıntı yapılan: ozgurece - 07 Kasım 2015, 13:43:33Arkadaşım dışarıdaki sesleri ben kulaklıkla duymuyorum

yalıtımın benim için önemli olan tarafı buydu. teşekkürler.