DİKKAT: Junkware nedir?

Başlatan seron, 31 Ekim 2015, 22:30:09

seron

bir süredir krekli program kullanmaya karşı tavır takındım. bu nedenle bilgisayarımdaki programların neredeyse tamamı ya açık kaynak-ücretsiz, ya da ücretli dağıtım yapan firmaların kısıtlı sürümleri, veyahut, ücretsiz olup, kapalıkaynak programlardır.

buraya kadar tamam.

bu felsefe doğrultusunda "nereden açık kaynak program edinebilirim?" diye araştırırken, açık kaynak programların neredeyse merkezi haline gelen "sourceforge.net" adresi ile tanıştım. bu siteden sayısız program indirdim ve bir kısmını aktif şekilde kullanadururken, bir kısmını "ileride lazım olur" düşüncesi ile depoladım.

bugün, bu yazıyı yazmaya karar vermeden evvel hayatımızda bağımlılık haline gelmiş malum arama motorumuza "sourceforge" yazdım, ve tam sitenin linkine tıklayacakken, aşağılardaki bir link dikkatimi çekti:
"Uyarı! Sourgeforge.net'ten birşey indirmeyin, eğer..."
diyordu.
sayfanın devamını tıklattığımda, sourceforge sitesinin bazı indirilen yazılımların içinde "junkware" adı verilen yazılımlar barındırdığını, ille de birşey indirilmesi gerekiyorsa dikkatli olunması gerektiğini belirtiyordu.

birçok zararlı yazılım türü duydum; ama "junkware" terimini ilk defa duyuyorum: biraz araştırdığımda junkware türü zararlı yazılımların, pahalı antivirüs yazılımları ile dahi bulunamayabilecek ve kaldırılmasının imkansıza yakın olduğu bir virüs çeşiti olduğunu öğrendim. bu yazılımın güvenlik riski düşük olsa da, işlevi bakımından daha önceden duymaya alıştığımız, "adware" ve "malware" türünden yazılımlara benzediğini, görevinin ise internette gezinirken devamlı surette karşınıza reklamlar çıkaran, toolbar ekleyebilen, anasayfanızı kalıcı olarak değişirebilen bir yazılım olduğunu anladım.

hiç şöyle durumlarla karşılaştınız mı?

bir sayfaya girdiniz ve o sayfada bir reklam gördünüz. burası bir yeri site idi.
daha sonra yabancı bir siteye girdniz ama o sitenin de reklam alanlarında aynı reklamı gördünüz... sonra birbaşka siteye, oradan diğer başka bir siteye yöneldiniz. yine aynı...

bu nasıl oldu? aynı reklam sitesinin, dünyadaki bütün sitelere reklam vermiş olasılığı nedir?

olaki karşılaştığınız bu değil. bir sitede bir reklam dikkatinizi çekmiş olsun. örneğin arduino ile ilgili bir reklama tıklattınız. sonra oradan çıktınız ve başka başka sitelerde de aynı reklamı görüyor musunuz?

evet, benim başıma geldi.

ben lafı çok uzatmadan ne yapıyormuş bu junkware, anladığım kadarıyla aktarayım:

-reklam gösteren, popup ekranları açan, yeni tarayıcı sekmesi ya da ekranı açan tarayıcı eklentisi ekleyebiliyor.
-tarayıcınızdaki varsaylan arama motorunu değiştirebiliyor.
-internet alışkanlıklarınızı takip edip ilgiye dayalı reklamlara yöneltebiliyor, bununla ilgili eklenti kurabiliyor(profile dayalı reklamcılık/yukarıdaki anlattığım örnek)
-sürekli satın almanız için ikide bir karşınıza çıkan veya istemediğiniz halde sisteminize kurulup, kendi kendine çalışan sahte antivirüs, dll düzeltici, register onarıcı, sistem optimizasyon programı kurucusu gibi şeyleri bilgisayarınıza kurabilir ya da bunların reklamlarıyla sizi rahatsız edebilir.
-güvenlik tehlikesi yaratmadığı(!) için bilgisayarınızdaki antivirüs yazılımı tarafından engellenmeyen yukarıdaki sayılan veya onlara benzer işlemleri yapabilir.

bu nedenle, bilgisayarınızda güvenlik unsurunu dikkate alın ve şunu da unutmayın: "hiçbirşey bedava olmaz"
link:
http://www.howtogeek.com/218764/warning-don%E2%80%99t-download-software-from-sourceforge-if-you-can-help-it/
https://bilenlerkabilesi.com/post/junkware-removal-tool/

ve @gevv , lütfen şu sitenin yazılımsal sorunları ile ara sıra ilgilen. "seçerek" ikonuna basarak görsel ekleyemiyorum. internete çeşitli yerlerden bağlanıyorum ve linux da dahil çeşitli sistemler kullanıyorum. hepsinde de sorun olamaz.

gevv

bir ara "seçerek" kelimesine tıklayınca trayıcı yukarı atıyordu tekrar tıklayınca yükleme penceresi geliyordu ama her tarayıcıda değil şuan crom, firefox, ie8 ile test ettim sorun yok "seçerek" kelimesine tıkladığınızda işlem yapmazsa tekrar tıklayın veya  "dosya ekle" yazısına tıklayın

bu resim yükleme sorunu arasıra gündeme geliyor ama yıllardır sorun yaşamadım  böyle olunca da çözüm bulmak zor

seron

Alıntı yapılan: gevv - 31 Ekim 2015, 22:50:42bir ara "seçerek" kelimesine tıklayınca trayıcı yukarı atıyordu tekrar tıklayınca yükleme penceresi geliyordu ama her tarayıcıda değil şuan crom, firefox, ie8 ile test ettim sorun yok "seçerek" kelimesine tıkladığınızda işlem yapmazsa tekrar tıklayın veya  "dosya ekle" yazısına tıklayın

bu resim yükleme sorunu arasıra gündeme geliyor ama yıllardır sorun yaşamadım  böyle olunca da çözüm bulmak zor

ilgilediğin için teşekkürler.

bende de aynı sorun var. sürekli sayfa başına atıyor. yükle seçeneği gelmiyor. bazen yükle seçeneği gelse de metnin altına değil yazdığım yazının altına "ek dosya" olarak ekleniyor. anlamadım ben de. galiba sitemize bağlandığım antalya aracı serverlerde de sorun  olabilir. neyse şimdilik idare ediyorum ama ileride resimli anlatım yapacağım benim için ciddi sorun olacak. yine üstesinden gelemezsek pdf yapar yüklerim...

kolay gelsin.

fatih343

Alıntı yapılan: seron - 31 Ekim 2015, 22:30:09bir süredir krekli program kullanmaya karşı tavır takındım. bu nedenle bilgisayarımdaki programların neredeyse tamamı ya açık kaynak-ücretsiz, ya da ücretli dağıtım yapan firmaların kısıtlı sürümleri, veyahut, ücretsiz olup, kapalıkaynak programlardır.

buraya kadar tamam.

bu felsefe doğrultusunda "nereden açık kaynak program edinebilirim?" diye araştırırken, açık kaynak programların neredeyse merkezi haline gelen "sourceforge.net" adresi ile tanıştım. bu siteden sayısız program indirdim ve bir kısmını aktif şekilde kullanadururken, bir kısmını "ileride lazım olur" düşüncesi ile depoladım.

bugün, bu yazıyı yazmaya karar vermeden evvel hayatımızda bağımlılık haline gelmiş malum arama motorumuza "sourceforge" yazdım, ve tam sitenin linkine tıklayacakken, aşağılardaki bir link dikkatimi çekti:
"Uyarı! Sourgeforge.net'ten birşey indirmeyin, eğer..."
diyordu.
sayfanın devamını tıklattığımda, sourceforge sitesinin bazı indirilen yazılımların içinde "junkware" adı verilen yazılımlar barındırdığını, ille de birşey indirilmesi gerekiyorsa dikkatli olunması gerektiğini belirtiyordu.

birçok zararlı yazılım türü duydum; ama "junkware" terimini ilk defa duyuyorum: biraz araştırdığımda junkware türü zararlı yazılımların, pahalı antivirüs yazılımları ile dahi bulunamayabilecek ve kaldırılmasının imkansıza yakın olduğu bir virüs çeşiti olduğunu öğrendim. bu yazılımın güvenlik riski düşük olsa da, işlevi bakımından daha önceden duymaya alıştığımız, "adware" ve "malware" türünden yazılımlara benzediğini, görevinin ise internette gezinirken devamlı surette karşınıza reklamlar çıkaran, toolbar ekleyebilen, anasayfanızı kalıcı olarak değişirebilen bir yazılım olduğunu anladım.

hiç şöyle durumlarla karşılaştınız mı?

bir sayfaya girdiniz ve o sayfada bir reklam gördünüz. burası bir yeri site idi.
daha sonra yabancı bir siteye girdniz ama o sitenin de reklam alanlarında aynı reklamı gördünüz... sonra birbaşka siteye, oradan diğer başka bir siteye yöneldiniz. yine aynı...

bu nasıl oldu? aynı reklam sitesinin, dünyadaki bütün sitelere reklam vermiş olasılığı nedir?

olaki karşılaştığınız bu değil. bir sitede bir reklam dikkatinizi çekmiş olsun. örneğin arduino ile ilgili bir reklama tıklattınız. sonra oradan çıktınız ve başka başka sitelerde de aynı reklamı görüyor musunuz?

evet, benim başıma geldi.

ben lafı çok uzatmadan ne yapıyormuş bu junkware, anladığım kadarıyla aktarayım:

-reklam gösteren, popup ekranları açan, yeni tarayıcı sekmesi ya da ekranı açan tarayıcı eklentisi ekleyebiliyor.
-tarayıcınızdaki varsaylan arama motorunu değiştirebiliyor.
-internet alışkanlıklarınızı takip edip ilgiye dayalı reklamlara yöneltebiliyor, bununla ilgili eklenti kurabiliyor(profile dayalı reklamcılık/yukarıdaki anlattığım örnek)
-sürekli satın almanız için ikide bir karşınıza çıkan veya istemediğiniz halde sisteminize kurulup, kendi kendine çalışan sahte antivirüs, dll düzeltici, register onarıcı, sistem optimizasyon programı kurucusu gibi şeyleri bilgisayarınıza kurabilir ya da bunların reklamlarıyla sizi rahatsız edebilir.
-güvenlik tehlikesi yaratmadığı(!) için bilgisayarınızdaki antivirüs yazılımı tarafından engellenmeyen yukarıdaki sayılan veya onlara benzer işlemleri yapabilir.

bu nedenle, bilgisayarınızda güvenlik unsurunu dikkate alın ve şunu da unutmayın: "hiçbirşey bedava olmaz"
link:
http://www.howtogeek.com/218764/warning-don%E2%80%99t-download-software-from-sourceforge-if-you-can-help-it/
https://bilenlerkabilesi.com/post/junkware-removal-tool/

ve @gevv , lütfen şu sitenin yazılımsal sorunları ile ara sıra ilgilen. "seçerek" ikonuna basarak görsel ekleyemiyorum. internete çeşitli yerlerden bağlanıyorum ve linux da dahil çeşitli sistemler kullanıyorum. hepsinde de sorun olamaz.

Abi şuan hızlı bir yükseliş içerisindeyim :)
Allahın izniyle güzel ikinci bir işe daha başlıyacağım furkan kardeşimiz ve bir çok kişi ile birlikte.
Bunlara hem ücretsiz hemde güvemli sıkı denetimden geçmiş programları vereceğim.
Bu yaz işlere ağırlık vericem umarım sizin içinde faydalı olur
Ne kadar ekmek o kadar köfte

seron

ne demek istediğini tam anlamadım ama yine de sağol ;D  ne tür programlar yazıyorsan ben gönüllü olarak deneyip sana geribildirim gönderirim.

fatih sen robot projeleri, kart programlama vb işlerle uğraşıyordun. @onurx diye bir arkadaş olacak forumda. bu arkadaşımızın bir sitesi var bence oraya da kaydolarak ona da yardımcı ol. ful robot elektroniği sitesi.

fatih343

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2015, 19:23:24ne demek istediğini tam anlamadım ama yine de sağol ;D  ne tür programlar yazıyorsan ben gönüllü olarak deneyip sana geribildirim gönderirim.

fatih sen robot projeleri, kart programlama vb işlerle uğraşıyordun. @onurx diye bir arkadaş olacak forumda. bu arkadaşımızın bir sitesi var bence oraya da kaydolarak ona da yardımcı ol. ful robot elektroniği sitesi.

Abi ben şuan yazılım mühendisi olmayı başardım :D
Bilgisayar mühemdisliği yapıyorum sedaelektronik te :D
sedaelektronik.com da adım geçiyo bak istersen :D
Benim yaşımda birisi için bu bir başarı zaten :D
Arkadaş ne tip programlamalar yapıyodu? :D
Ne kadar ekmek o kadar köfte

seron

robot projeleri, gömülü yazılımlar vb. ama kendisi yapmıyor bu işlerle uğraan arkadaşların takıldığı bir sitenin sahibi ve de editörü oluyor gibi birşey. bana ö.m. atmıştı beklerim diye bulabilirsem sana link vereyim.

bu arada hayırlı olsun yarı adam olmuş sayılırsın. 8)  gerisi etik ile alakalı artık. ;)

seron

fatih sohbet bölgesine gel buraya yazma konunun içine ettik ;D  junkware virüslerine karşı dikkatli ol.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın