Matrix 1.4 AMFİ

Başlatan esinti11111, 30 Ekim 2015, 21:16:43

esinti11111

Halen pcbsini hazırlamakta olduğum matrix anfiyi sizlerle paylaşmak istiyorum . Class AB yapıda olup +-90v da 1000w 4R rms güçe sahip transistörleri biraz pahalı olsada yapılmaya değer bir amfi olduğunu düşünüyorum . Siz saygıdeğer ustadlarımdan da bunun hakkında bilgilerini ve yorumlarını bekliyorum. Çalışmasında ve şemasında bi sorun yaşarmıyım.

Mr_YAMYAM

İyi de yaklaşık 2000-3000Wlık trafoyu nereden bulacaksın :D

esinti11111

Mr_YAMYAM

Öyle bir trafo da yaklaşık 30 kilo gelir :D
Eh taşıma konusunda da birşeyler düşünmüşsündür sanırım :)

ozgurece

Onursal Hocam bu gece arkadaş beni iyi güldürdü ,  ;D   ben gülme kirizine girdim , arkadaş 30 kilo trafoyu anfiye takacak,   ;D  ha birde 30 kilo trafonun boyutlarınında merak ediyorum ,ona göre bir kutu boyutuda dehşet büyük olur  ;D  ;D  2000w   hey maşallah sağlam anfi , pardon Tank Değerli Forum arkadaşım esinti11111 yanlış anlama ve kızma gerçekten beni güldürdün Allah ta seni güldürsün.. ;D 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 30 Ekim 2015, 22:19:57Onursal Hocam bu gece arkadaş beni iyi güldürdü ,  ;D  ben gülme kirizine girdim , arkadaş 30 kilo trafoyu anfiye takacak,  ;D  ha birde 30 kilo trafonun boyutlarınında merak ediyorum ,ona göre bir kutu boyutuda dehşet büyük olur  ;D  ;D  2000w  hey maşallah sağlam anfi , pardon Tank Değerli Forum arkadaşım esinti11111 yanlış anlama ve kızma gerçekten beni güldürdün Allah ta seni güldürsün.. ;D
Arkadaşımızın günahını almayalım Özgür gardaş.
Eğer bir sahne seslendirmesi vbg amaç için yapacaksa elbette bazı şeyler şarttır.
Ama ev kullanımı için yapacaksa binlerce watt'a gerek yoktur.
İyi kalite 30-40Wlık bir ampli istenilen güç bandını rahatlıkla sağlar.

esinti11111

Gel gelelim neden 1000w olduğuna piyasada dolaşan anfilere 1000 w 2000w die hava civa atıyolar özelliklede oto anfilerine . bi kaç kişi bu yüzden canımı sıktı gerçek 1000w ne demek olduğunu görsünler istedim. bu arada acık hava seslendirme cihazı olarak kullanılacak düğün afisi :)  . Asıl niyetim bişeyden anlamayıpta kendi anfilerini 2000w civarı söyleyerek hava atmaları . böyle bir anfiyle onlara ispat edip gercek gücün ne olduğunu göstermek içindir. Piyasada çoğu insan özellikle oto anfilerin üzerinde yazan uçuk degerleri gerçek sanıyo . okadar wattı verdiğini söylüyolar. Niyetim onları bu sistemle gercek gücü göstermek.

esinti11111

Kim benim subwofor sistemin 1500 2000w derse gözlerinin önünde ona 1000w heycanını yaşatıp bufferını yakacam :)

esinti11111

Eğer sistem çalışırssa bundan 2 tane yapıp 500w olacak şekilde hazırlayıp açık hava anfisi olacak .

esinti11111

:) yukarda arkadaş gülme kırizine girmiş :) demekki hiç ciddi bir sistem görmemiş . Ufak tefek entegrelerle uğraşmış . :)))) Onunda yaşaması lazım 1000w güçünü :)

Asıl sormanızı istediğim şu soruydu ..
peki hangi hoparlörle gücü yansıtıcan ?
4 adet gerçek 350rms güçünde seri olacak şekilde  acık hava seslendirme hoparlörüm var:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: esinti11111 - 30 Ekim 2015, 23:58:40Gel gelelim neden 1000w olduğuna piyasada dolaşan anfilere 1000 w 2000w die hava civa atıyolar özelliklede oto anfilerine . bi kaç kişi bu yüzden canımı sıktı gerçek 1000w ne demek olduğunu görsünler istedim. bu arada acık hava seslendirme cihazı olarak kullanılacak düğün afisi :)  . Asıl niyetim bişeyden anlamayıpta kendi anfilerini 2000w civarı söyleyerek hava atmaları . böyle bir anfiyle onlara ispat edip gercek gücün ne olduğunu göstermek içindir. Piyasada çoğu insan özellikle oto anfilerin üzerinde yazan uçuk degerleri gerçek sanıyo . okadar wattı verdiğini söylüyolar. Niyetim onları bu sistemle gercek gücü göstermek.
Böylesine iyi niyetin var ise yardımcı olabilirim. Ancak evde kullanılmak amacın olmalıdır. Çünkü sahne amplileri ile evde kullanılacak kaliteli ses veren ampliler farklıdır.
Öncelikli olarak iyi kalite bir çift hoparlör ve yaklaşık 40-50W lık bir ampli tasarımı ile tüm arkadaşlarına hava atabilirsin.
Bizim ET'li ve kıymetli arkadaşımız @ozgurece  için yapmış olduğum 30W lık ampli sana bir referans teşkil edebilir.
ÖNEMLE BELİRTEYİM.
İyi kalite bir ampli tasarlamak hiç te ucuz değildir. Tekniğini bilen kişiler bile bu işler için ciddi meblağlar harcamaktadırlar.
Yapacağın bir ampli de pek ucuz olmayacaktır. Bu yüzden eski ampli satan dükkanlardan 200-300TL ye uygun kalitede 40-50W civarı gücü olan bir ampli alabilirsin.
Eğer ''kendim yaptım'' demek istiyorsan haliyle masrafın olacağını belirtmeliyim.

NOT:
Daha hoparlör meselesine gelmemiştik ki sen yazmışsın.

Alıntı yapılan: esinti11111 - 31 Ekim 2015, 00:09:28Asıl sormanızı istediğim şu soruydu ..
peki hangi hoparlörle gücü yansıtıcan ?
4 adet gerçek 350rms güçünde seri olacak şekilde  acık hava seslendirme hoparlörüm var:)
Açık hava seslendirme hoparlörleri ile geniş bir frekans cevabı alamazsın :)

Alıntı yapılan: esinti11111 - 31 Ekim 2015, 00:09:28:) yukarda arkadaş gülme kırizine girmiş :) demekki hiç ciddi bir sistem görmemiş . Ufak tefek entegrelerle uğraşmış . :)))) Onunda yaşaması lazım 1000w güçünü :)

O arkadaşta 30W lık bir ampli var. :D
Şimdiye kadar sesini bir kez bile sonuna kadar açabildim demedi bana :D
3-4 seviyesinde iken 90-95dbA ses şiddetinde ortalıkta tabaklar çanaklar dansediyor demişti bana :D

esinti11111

Evet bende zamanın da ne "tda" "lm" stk " lar yapıp dinledim ev için çok ideal :) en son stk'nın 2x120w olanını yapmıştım acık alanda baya ses getirmişti kesintisiz 5 saat çalmıştır voltaj aralığı tam hatırlayamasamda +-60v du sanırım yinede yanlışlık olmasın. . Ses en son seviyede bi okadarda ısınmıştı fan yetişemiyodu. :))) Artık bunları geride bıraktım . elimde 5x100w rms jvs amplisi mevcut . bunun dışında kenwod 2x100w ampli mevcut . Gözüm şimdi yükseklerde  :)))

esinti11111

Birde dedğiniz gibi acık hava haporlörü tam frekans seslerini vermiyo özellikle en alt ve en üst . 1khz altı yansıtmıyor. buna bağlı 1khz ile en fazla 10khz civarındaki frekanstaki sesleri veriyor . buda hoparlörden kaynaklı. uygun ekipmanlarla tam frekans alınabilir . Yeterki bütçe olsun :))  Ama evde yaptığımız stk ların tadını vermez tabi. :)

ozgurece

Değerli Forum Arkadaşım esinti11111 , mademki bu 2000W anfi projesini yapıyorsunuz, bizimle proje aşamalarını , yapım,  montaj ve son aşama Test sonuçlarını  (video olarak) , Test sonucu elde ettiğiniz ölçüm değerlerini , gürültü seviyelerini ve ayrıntılı yapım aşaması resimlerinin paylaşımını sabırsızlıkla bekliyoruz. (Ben özellikle 2000w trafo montajını çok merak ediyorum, benim araştırıp bulduğum yaklaşık değerler  ;D  aşağıda tabloda ,  Tabiki Onursal Hocam çok daha iyi bilir. )Kolay Gelsin.

olc technics

Alıntı yapılan: ozgurece - 31 Ekim 2015, 12:37:17Değerli Forum Arkadaşım esinti11111 , mademki bu 2000W anfi projesini yapıyorsunuz, bizimle proje aşamalarını , yapım,  montaj ve son aşama Test sonuçlarını  (video olarak) , Test sonucu elde ettiğiniz ölçüm değerlerini , gürültü seviyelerini ve ayrıntılı yapım aşaması resimlerinin paylaşımını sabırsızlıkla bekliyoruz. (Ben özellikle 2000w trafo montajını çok merak ediyorum, benim araştırıp bulduğum yaklaşık değerler  ;D  aşağıda tabloda ,  Tabiki Onursal Hocam çok daha iyi bilir. )Kolay Gelsin.

O bilgilerini paylaştığın trafoyla @esinti11111 arkadaşın trafosundan farklı. Senin paylaştığın trafo OG/AG değerlerine sahip, mahalleyi besleyebilecek güçtedir. 2000KVA (KVA=Kilo Volt-Amper) gibi bir güçten bahsediliyor.

ozgurece

Evet Haklısınız, takdir edersinizki burada o kadar üst düzey bilgili arkadaşlarımız varki ben hayranlıkla verdikleri teknik bilgileri takip edip birşeyler öğrenmeye çalışıyorum,  dün internetten 2000W trafo değerleri aratınca bu tabloyu buldum, ama doğru ölçüleri ve değerleri siz yazarsanız bende öğrenmiş olurum. Teşekkürler.

serkan_48

ozgurece

Görmüş olduğun trafo orta gerilim olarak geçen 10 000 volt üzeri voltajı evlerde kullandığımız voltaja dönüştüren trafo içindir.

Bu projede kullanılan trafolar için eski tip trafolu kaynak makinalarını örnek alabilirsiniz. Aşağı yukarı o boyutlara yakın bir trafo ( kaynak makinasının içindeki gibi ) kullanılacaktır.

Bende merakla projeyi izliyor olacağım. kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar.
Burada mesele sadece trafonun ağırlığı değildir. Özgürün bilmeden örnek göstermiş olduğu sanayii tipi trafolar zaten 4-5 tondur.
Ben trafonun ağırlığından bahsedince haliyle konu bu yöne kaydı. Esas hata bendedir.
Ama esas zorluk 4000W lık bir güç devresinin tasarımıdır.
Böyle bir güç devresi sanırım birkaç adet 4700uF kondansatör kullanarak çözülemez.
30-40W lık Po devrelerdeki birkaç amper olan çıkış akımı için ciddi ground teknikleri ve izolasyon sorunları varken 1000W Po için çıkış akım ve gerilim değerleri, dolayısı ile böyle bir güç aktarımı için yapılması gereken tasarım prosedürlerini ben düşünmek istemiyorum.
Kullanılacak BARA'lar bile ciddi hesaplar gerektirecektir.

Flatron

Alıntı yapılan: ozgurece - 31 Ekim 2015, 15:31:44Evet Haklısınız, takdir edersinizki burada o kadar üst düzey bilgili arkadaşlarımız varki ben hayranlıkla verdikleri teknik bilgileri takip edip birşeyler öğrenmeye çalışıyorum,  dün internetten 2000W trafo değerleri aratınca bu tabloyu buldum, ama doğru ölçüleri ve değerleri siz yazarsanız bende öğrenmiş olurum. Teşekkürler.
@ozgurece  bu trafonun neyini merak ediyorsun yağ ağırlığı,aktif kısım ağırlı,bakır kaybı demir kaybı?
@olc technics  inde dediği gibi o trafo yaklaşık olarak 2-2,5 mt yüksekliğinde 3-3,5 mtx3 mt civarında birşeydir

esinti11111

Bu trafo neden bu kadar sorun oldu anlamadım.  Sonuçta 4 tane ei33 smps devrelidende 1000w alınır.

Onlara ilgili bi proje yapmayı düşünüyorum

seron

@Mr_YAMYAM abi arkadaş SMPS öneriyor.
olur mu dersin?
olursa neden olur, olmazsa neden olmaz? anlatabilir misin ben konuya fransız kaldım (  ;)  )

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 31 Ekim 2015, 23:12:22@Mr_YAMYAM abi arkadaş SMPS öneriyor.
olur mu dersin?
olursa neden olur, olmazsa neden olmaz? anlatabilir misin ben konuya fransız kaldım (  ;)  )
Hiçbir Hi-Fi sistemde SMPS güç kaynağı kullanılmaz.
SMPS'ler başlı başına gürültü kaynağıdır.
Hele hele 1000W kanal başı yük için  :o  ::)

seron

teşekkür ederim hocam, anladım. peki ampli gücünün yükselmesiyle SMPS güç kaynağının daha büyük bir sorun olacağını söylemişsiniz.
ne demek istediniz?

Flatron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2015, 23:23:00Hiçbir Hi-Fi sistemde SMPS güç kaynağı kullanılmaz.
SMPS'ler başlı başına gürültü kaynağıdır.
Hele hele 1000W kanal başı yük için  :o  ::)

Bak bakalım burada adamlar ne kullanmışlar
http://digichar.com/unt/25646-ga___m500p_prototypes_mono_500w_power_amplifier_ice_power_inside_ghentaudio.html
http://digichar.com/imgs/a/b/l/x/l/ga___m500p_prototypes_mono_500w_power_amplifier_ice_power_inside_ghentaudio_2_lgw.jpg
Bu cihaz Bang & Olufsen in tasarımı olan Ice Power (şimdi çin malı falan dersin)
400 Khz lik anahtarlama frekansıyla çalışıyor ve 500 watt veriyor

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 31 Ekim 2015, 23:26:23teşekkür ederim hocam, anladım. peki ampli gücünün yükselmesiyle SMPS güç kaynağının daha büyük bir sorun olacağını söylemişsiniz.
ne demek istediniz?
Amplifikatörlerdeki GÜRÜLTÜ unsurundan daha önceki topiklerde bahsetmiştim.
Bu gürültünün en büyük unsuru şase üzerinden akan AC bileşenlerdir.
Bu AC bileşenler sırasıyla şunlardır.
1 Doğrultma sonucunda sistemin yüklenilmesi ile oluşan RIPPLE'lar. Teknikte LOW-ESR büyük kapasite ile ve özel filtrelerle en aza indirgenir.
2 GROUND üzerinden akan LOOP akımı ve bu akımın yüksekliği. Özel baralarla akım katsayısı yükseltilir ve pre devrelerin şaseleri ayrılır. Özel kutu tasarımı yapılır.
3 Havadan yayılan elektromanyetik dalgalar ve amplinin kazancı doğrultusunda yükseltilmesi. Metal kutulama yöntemi ile sorun aşılır.
Bir ground hattında oluşan gürültüler akım ile doğru orantılıdır. Yani akım ne kadar yüksek ise bir hat üzerinde o denli gerilim düşümü olmaktadır.
1000W Po değeri için öngörülen akım ve gerilim takribi 100V 10A dir.
10A gibi bir akımın bir kablo temassızlığında yarattığı kıvılcım düşünülürse ne tür bir parazite neden olabileceği tahmin edilebilir. Bu denli yüksek akım sistem şasesinde sıfırlanması ciddi tasarım prosedürleri gerektirmektedir.
100V 10A lik bir güç kaynağı eğer SMPS ise böyle bir güçkaynağında olan ve yaklaşık 80KHz ler seviyesindeki darbeli frekanslar öyle kolayca yok edilemez. Teknolojik olarak belli bir değerde tutulabilmesi için kullanılacak filtreler de basit olmadığı gibi oldukça pahalıdırlar.

Alıntı yapılan: Flatron - 31 Ekim 2015, 23:37:24Bak bakalım burada adamlar ne kullanmışlar
http://digichar.com/unt/25646-ga___m500p_prototypes_mono_500w_power_amplifier_ice_power_inside_ghentaudio.html
http://digichar.com/imgs/a/b/l/x/l/ga___m500p_prototypes_mono_500w_power_amplifier_ice_power_inside_ghentaudio_2_lgw.jpg
Bu cihaz Bang & Olufsen in tasarımı olan Ice Power (şimdi çin malı falan dersin)
400 Khz lik anahtarlama frekansıyla çalışıyor ve 500 watt veriyor
Bak yukarda ne yazmışım.
600$ çin fiyatlı ve 500W ve tahminim 12V çıkışı olan bir güç kaynağını örnek veriyorsan benden paso :D

Mr_YAMYAM

Böyle pahalı ürünlere hiç gelemem.
Ben fukara bir YAMYAM'ım :D
http://www.ebay.com/itm/Ampli-Hifi-Audio-Amplificateur-FM-USB-MP3-SD-MS-Homecine-Voiture-Auto-/181914303666?hash=item2a5aeffcb2:g:JE8AAOSwYHxWLtCz
Alırım şöyle bir Hi-Fi ampli keyfime bakarım :D
Adamlar yazmış özellikle Hi-Fi diye :D

Flatron

Görüyorsun değilmi sana linklerini veriyorum B&O tasarımı diyorum hala neler diyorsun
Sen daha resimdeki 220 power konnektörünü bile göremiyorsun
http://www.icepower.bang-olufsen.com/en/company/history/

esinti11111

Smps deki gürültü olur demişsiniz.  Şimdiye kadar kullanılan bütün oto anfilerde smps katlı güç kaynağı kullanılıyor hiç birinde de gürültü yok hatta sitelerde biraz araştırırsanız artık herkez smps sistem kullanmaya çalışıyor

Mr_YAMYAM

Gördüm gördüm merak etme :D
İçerisini bile inceledim. Ama cahallıma verin hiçbirşey anlamadım. Anfi mi 500W yoksa güçkaynağımı bilemedim.
Orada gezinirken daha iyi bir ürün buldum.
http://www.ebay.com/itm/AMPLI-DE-PUISSANCE-DJ-PA-SONO-4-CANAUX-XLR-SPEAKON-LIMITEUR-HIFI-STEREO-4800W-/271972738801?hash=item3f52d6a6f1:g:CP0AAOSw0JpV5Gsl
Hem 4800W hem de bahsedildiği üzere SMPS güç kaynağı var. Fiyatı da oldukça uygun. Takribi 500$
Ben o fiyata besleme kaynağını bile maledemem :D

esinti11111

Bu videoda örneklerden bitanesi kullanılan nüveli "etd59" galiba.  Bu nüve kullanılan ei33 den 4 kat daha verimli. Apex 2 ayrı kanallı anfiyi besliyor. Tam güçte zorladığını videoda göstermesede sesde ne bozulma ne parazit ne de başka bişey görünüyor.

https://youtu.be/FSp0BHtFrjE

elsover

Esinti11111(bu birler neden 5 tane acep :)) Aslında SMPS lerin son yıllarda kullanımının amacı hem hafif olmalarıdır hem de normal besleme trafolarına göre daha ucuza malolmasıdır... SMPS nin hesaplaması ; bir normal nüveli besleme trafosuna göre daha karışıktır..Ama yapılmayacak şey değildir.. Devrede birçok eleman hazırdır sadece çıkış SMPS trafosunun hesaplarını iyi bilmek gerekir...Componentlerin özellikleri datasheetlerinde yazar(bu da devre dizaynında kolaylık gösterir)... 2500 Wattlık bir nüveli büyük trafo ile ;2500Wattlık bir audio SMPS 'in(evde yapım) fiyatlarını karşılaştır bence ..Tabi bu gibi devreleri yapmak içinde elimizde bir Osiloskop olması gereklidir...Önemli olan bilgilerimizdir ve bilgilerimiz bize doğru yolu gösterir  :)
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

esinti11111

"elsover " arkadaşım herkez bu niki kullanmış bende kullanamadığım için devamında 1 ekledim :) kayıtlı olduğum her sitede "esinti11111" olarak unutmamak için kaydetmiştim. :))

Gelelim smps sistemli güç modullerine . bence eski yani trafolar her zaman var zaten. Önemli olan yeniyi yani teknolojiyi yakalamak. :) . gün gelecek trafo die bişey kalmıyacak bunun yerine smps güç kartları yerini alaçak. Biz türk milleti olarak teknolojiyi geriden takip ediyoruz. En basiti bi arkadaşın açtığım konuya 1000w anfi olurmu diye gülmesiydi :) . Düşünün biz taa ne kadar geride kalmışız. Onuda gectim ben anfiyi inçeliyorum adam trafonun ağırlığından büyüklüğünden yok güçte bir trafo yapılamayacağı söylüyo.  :)) Gelde buna anlat yeni nesil smps sisteminin önemini. Smps çok fazla bir bilgiyede sahip değilim ama bunuda yaparak ögrenip  sistemini çözüp cahil toplumdan aydın geleceğe doğru ilerlemek gerekir.

Sene olmuş 2015 kucakta 20 kg trafoylamı yol alalım . Trafo zaten hayatımızda var önemli olan yeni yapmak . Bunun la ilgilide bi çok yapılan ve yapılmış devreli smps güç katı arşivimde var zamandan dolayı üstüne düşemiyorum . Yeterli kadar  bilgi ve tecrübeyle de yaptıklarımı sitede paylaşıp merak eden ve yapmak isteyen arkadaşlarada yardımcı olmaya çalışıcam .

elsover

Frekans dalga yapısını, etkin ,ortalama ve maximum değerleri, Ohm kanununu ve birçok matematiksel, fiziksel, kimyasal olayları doğru bir düzeyde anlarsak yapılamayacak tasarım yoktur... Ve ülkede ilerleme bu mevcut gerçek , sınanmış doğrular üzerinde gerçekleşir... Smps de frekansın 50-100khz olması ve harmoniklerinin en aza indirgenmesi ile zaaten ses frekans aralığındaki bant genişliğine(20-20000) etki etmez.. Son teknoloji ürünler mevcut uluslararası bilgiler doğrultusunda yapılmaktadır ve şu iyidir bu kötüdür diye bir yaklaşım olamaz..  Kalite ;bilgi kalitesiyle oluşur...Evet her şeyin bir maddiyatı vardır ama ; maddiyatı sağlayan da gene Doğrusal bilgilerdir..  :)
Fizik kanunu şöyle der... Çözünürlük ne kadar artarsa,sistemin hata yapma olasılığı azalır..

seron

esinti11111 merhaba,

amplilerin gücünün yüksekliği ile eski teknik-modern teknik ayrımı yapman doğru değil. çağ değiştikçe amplilerin gücünün giderek artmakta olması gerektiğini söylemişsin, ya da ben öyle anladım. ne yani, 30.YY'a geldiğimizde 1.000.000Watt lık ampliler mi yapılması gerekiyor?

ampli yapımından, elektronikten anlamam. dolayısıyla benim burada yazdığım yazılar, yaptığım tüm çabalar hep iyi niyetle yardım için. sana gülen mavi yazılı arkadaş seninle alay etmedi. o mavi yazan arkadaş, yamyam lakablı abimiz ve ben, biraz mizah karıştırarak sana yardım etmeye çalışıyoruz.

"SMPS ile ampli yapılamaz" değil; "SMPS ile ampli yapıldığında, gürültüleri, parazitleri yokedebilmek için ciddi bir uğraş gerekir ve değmez" demek istiyoruz. çünkü üretim yapmıyoruz; 1 adet üreteceğiz.

sabredersen birazdan bir video yükleyeceğim. bu videonun konumuzla alakası olabilir de olmayabilir de. videoda SMPS adaptörü yanlışlıkla "es-em-pi-si" diye okumuşum; doğrusu "es-em-pi-es olacak, özür" dilerim.

ama "yüksek güçlü ampli yapmak, modern çağa ayak uydurmak" demek değildir, bunu anlaman gerekir.

biraz beklemeni rica edeceğim, video yükleniyor...

seron

şu videoyu incele:

https://www.youtube.com/watch?v=jvdZJ4b48Hg&feature=youtu.be

konumuzu anlamamızda biraz yardımcı olacaktır. ille de trafo ile yapmak zorunda değilsin. istediğinle yap. karar senin.
benim bu noktadan itibaren desteğim sona ermiştir.

düzeltme:
"desteğim sona ermiştir" ifadesini yanlış anlamanızı istemiyorum: "bilgim olmadığı için daha fazla yardım edemeyeceğim" demek istedim.

murat11h1

Bu formu bellirli aralıklarla takip eden birisi olarak belli konuları okuyorum ve bazı nahoş diyaloglara şahid oluyorum. Bazı diyaloglar ben daha akıllıyım benim tecrübem seni döver "sığılığında"  oluyor.  Bu serbest forumda şahıslar etiketlerini açıkça yazmalı, mesela kardeşim ben şu konuda şu kadar yıl ihtisasım var ya da "kusura bakmayında arkadaşlar elektronik yüksek mühendisiyim herkes haddini bilecek arkadaşım" diye bilmeli- gerekiyorsa-...  Yabancı siteleri de acizane takip eden biri olarak -bizim millete ait bir durum mudur bilmem-; bir ego yarışı var elin ispanyolu yaptığı işi açıkça paylaşıyor ve açıklıyor. Bu forumda da bu konu için söylüyorum konuyu yemiş bitirmiş üstüne gargara yapan ama bildiği halde işimden olur ekmeğimi elimden alırlar kaygısını güden birileri olduğu nedense düşünüyorum. Ne demişler biliyorsan konuş feyz alsınlar, bilmiyorsan sus adam sansınlar...
Not: Yazdığım genel forumla ilgili daha öncedenden fark ettiğim bir konudur , doğrudan şahsa ait bir  mesele değildir  bilginize...

seron

ben de hem yerli, hem de yabancı forumlara bakıyorum. ego meselesi ve kavgacılık, geçimsizlik maalesef sadece bizim yerli forumlarda var. yabancı forumlarda tartışmalar "gerçek tartışma ruhu"yla yapılıyor. insanlar utanmadan soru soruyor, bilenler de cevap veriyor. bir yanlış varsa kibarca izah ediliyor. yanlışı olan duruma memnun kalmasa da fazla uzatmıyor. genellikle birbirlerine teşekkür ederek, yardımcı olarak konuyu bitiriyorlar.

ben bu durumu hem bu forumda hem de diğer forumlarda pek az gördüm. daha yakın zamanda bir durum hakkında itirazımı dile getirdiğim için forum yöneticilerinin hışmına uğradım. (bu forum değil başka forum)

haklısın.

Flatron

İnsanların bazıları "Benim Bu konularda çok fazla bilgim yoktur" derler ama ne hikmetse sorduğu her soruyada "bence şöyle olması lazım " derler

Bazılarıda egonun türkçesinin "Nefs" olduğunu bilirlerde nefs hakkında bildikleride sadece onun ismini bilmekten ibarettir.
Anlamadığınız burada bilim diye anlatılanların pekçoğunun zırva olduğudur veya karıştırıldığıdır..
Ama çarpım tablosunu bile doğru dürüst bilemeyen insanlara türevi anlatınca "Gardaş ben onu bunu bilmemde benim adaptör 5 yıldır böyle çalışıyor "  demeleride kendi ilimleridir.

seron

doğru söylediniz üstadım: bazıları birşeyler bilmediklerini söylerler ama her konuya yorum yaparlar. ama bu bazılarından bazıları, salt "iyi niyetle",  soru soran kişilere kimsenin yardım etmediğini görerek,  "bildiği kadarıyla" yardım ederler. "iyi niyetli" olmak "ego" ile alakalı değildir herhalde.(araştırınız tam tersi süperego)

ego, "nefs" demek değildir. (internet kaynaklarında ne anlatıldığı beni ilgilendirmez; ben ders kitaplarına göre konuşurum) ego, benlik, ben duygusu demektir. ille de internet kaynağı:
http://www.egoanalizi.com/index.php?s=hakkimizda&a=2

nefs ise ego'dan daha dar kapsamlı bir kavram olup kişinin sadece şahsi arzuları(iştah, hırs, cinsellik...) gibi dürtülerini ifade eder.
ego ise nefs kavramını içine alan daha geniş bir kavramdır.

ben çarpım tablosunu bile doğru dürüst bilmem ama ana dilim olan Türkçe'yi doğru konuşur, yazar ve imlayı doğru kullanırım. başkaları ise, "matematik biliyorum" diye kendini deha sanır. bu iki kişi tipi de üstün değildir. insanı üstün kılan, onun kişiliğidir. cahil bir insan bazen okumuş bir insandan katbe kat üstün olabilir. (imzamda bunu vurgulamaya çalıştım.)

madem sataşmaya devam edeceksiniz, cevap vereyim: ben nikola tesla değilim ya da onun kadar akıllı olduğumu iddia etmiyorum. ama onu kişilik olarak beğendiğim için resmini kulanıyorum.

ikincisi, üniversitede matematik ve istatistik adlı iki dersten kalmıştım(borçlu geçtim). eğer bir sene daha bırakırsam sınıfta kalacaktım. matematik konusunda o kadar geri idim ki, geçeceğime inanmıyordum. oturup sadece çözülmüş problemler üzerinde çalışarak final sınavında integral, türev, limit gibi sizin "öğrenirsen dahi olursun" zannettiğiniz konular ağırlıklı soruldu.

ne mi oldu? 78 puan alarak geçtim. istatistikten de 71. dolayısıyla küçümsediğiniz insanlar bir konuda zayıf ise "öğrenmeyi istemiyor" dur da ondandır. yoksa bana soracak olursanız ELEKTRONİK, BİR YIĞIN CAHİL TAMİRCİ ÇIRAĞININ BİLİMİDİR!

saygılar efendim.

Flatron

Ben  neden size sataşayımAyrıca "sataşmak" uygun olmayan bir ifade.
Ego nefs konusunu neden bu kadar tartışıyorsunuzki  içinden bir cüz olsa ne farkeder.Eşşeğe altın semer vurunca eşşek uçan memeliler sınıfına mı girmiş olur .Eşşek yine memeliler sınıfındandır.Yani Ego,Nefs den dolayı kabarır.

Ayrıca her cümlemi neden sizin için sarfettiğimi düşünüyorsunuz
Ben yukarıdada izah ettiğim gibi bir sürü elektronik tabirlerini kullanarak "hebennekalık" yapanları kastediyorum.

Ayrıca İmzamdaki tesla ile sizin teslanın resmini kullanmanızı kastedmemle zerre ilgisi yok orada Forumda steven hawkingler çoktur ama İntegral alabilen pek yoktur diye şimdi değiştireceğim.
Nelerden neleri düşünüyorsunuz.
Benim birşeyler öğrenmek için çabalayan insanlara zerre bir negatif lafım olmaz olamazda ama yalan yanlış bilgileri anlatıp yaptığı en basit yanlışı linklerle izah etmeme yapılmış cihaz göstermeme rağmen en azından "Vay canına SMPS teknolojisi filtre tasarımında gerçekten ilerlemiş bunları bilmiyordum" yada türevi gibi bir cümle söylemeyi gururuna yediremeyip daha konuları başka yerlere getirip laf kalabalığı yapanlara neyi izah edebilirsiniz
Dediğim gibi benim sizinle zerre kadar bir problemim yok

esinti11111

Alıntı yapılan: seron - 01 Kasım 2015, 19:17:15esinti11111 merhaba,

amplilerin gücünün yüksekliği ile eski teknik-modern teknik ayrımı yapman doğru değil. çağ değiştikçe amplilerin gücünün giderek artmakta olması gerektiğini söylemişsin, ya da ben öyle anladım. ne yani, 30.YY'a geldiğimizde 1.000.000Watt lık ampliler mi yapılması gerekiyor?

ampli yapımından, elektronikten anlamam. dolayısıyla benim burada yazdığım yazılar, yaptığım tüm çabalar hep iyi niyetle yardım için. sana gülen mavi yazılı arkadaş seninle alay etmedi. o mavi yazan arkadaş, yamyam lakablı abimiz ve ben, biraz mizah karıştırarak sana yardım etmeye çalışıyoruz.

"SMPS ile ampli yapılamaz" değil; "SMPS ile ampli yapıldığında, gürültüleri, parazitleri yokedebilmek için ciddi bir uğraş gerekir ve değmez" demek istiyoruz. çünkü üretim yapmıyoruz; 1 adet üreteceğiz.

sabredersen birazdan bir video yükleyeceğim. bu videonun konumuzla alakası olabilir de olmayabilir de. videoda SMPS adaptörü yanlışlıkla "es-em-pi-si" diye okumuşum; doğrusu "es-em-pi-es olacak, özür" dilerim.

ama "yüksek güçlü ampli yapmak, modern çağa ayak uydurmak" demek değildir, bunu anlaman gerekir.

biraz beklemeni rica edeceğim, video yükleniyor...

By  "Seron"  arkadaşım . Lütfen yazdıklarımı dikkatlice okuyunuz . Ben eski yada yeni die anfi ayrımı yapmadım . yeniye yönelmemiz gerektiğinin altını vurguladım . buradan kastım anfi değil güç kaynağıydı . yani trafolu sistemden smps sisteme geçmeliyiz yada bu sistemi yapıp gerçekleştirmeliyiz diye önemini vurguladım . " yamyam" lakaplı abine dairde hiçbir olumsuz kötü bir cümle kullanmadım. 
"ozgurece" adlı şahsa yönelik konuştum . Senden ricam yazılan yazıları isimlere bakarak dikkatli bi şekilde okuman .

"yüksek güçlü ampli yapmak, modern çağa ayak uydurmak"  demek değildir, Demişsin benim yazılarımda böle bişey yok bunun altını çizmek isterim. adam alay eder gibi 1000w amfi olurmu hiç diyo . bende olabnilecegini hatda kendisinede dinletebileceğimi söylüyorum . Adam bu sefer trafosuna alay ediye yok 30 kiloluk  trafomu olur felan filan . Benim üstüne basa basa vurgulamak istediğim konu. bu güçteki anfiyi ve buna bağlı smsp yapıp önçü olmak ve diğer arkadaşlara daha yeni kolay ve pratik ucuz yöntemle yani smps ile neler yapılabileceğini göstermek.
        -Teknolojiden konumuz amfi değil. Smps 'dir-

esinti11111

By  "Seron"  arkadaşım . Verdiğin video için teşekkür ederim .
       Ama smps sistem radyoların frekansına girebilir belirli bir mesafeden. Ama bizim frekansla işimiz yok. Amfili sistemlerde frekans alıcısı yok bu sebebten dolayıda amfilere hiçbir zararı yoktur. Verdiğiniz videodaki gibi bir parazit olması söz konusu bile olamaz.  Böyle olabileceğini düşünen arkadaş varsa benim eklediğim videoyu mutlaka izlesin.

seron

tamam yanlış anlamışız kusura bakma. şu anda ortalık biraz gergin, herkesin birbirini yanlış anlaması doğaldır. zaten ben de beni ya da bizleri yanlış anlamaman için çabalıyorum. özürece ile yamyam sana gülmedi aslen. biz birbirimizle bu üslupla iletişim kurduğumuzdan bazen tepki görüyoruz. yamyam abi(m)'in önceki yazılarından smps lerdeki gürültünün bastırlmasının zor olduğunu okumuştum.

doğrusu, ben de smps ile amlpi yapılabilir mi yapılamaz mı, bilmiyorum. buna diyeceğim birşey yok.
Alıntı yapılan: Flatron - 02 Kasım 2015, 17:39:32Ben  neden size sataşayımAyrıca "sataşmak" uygun olmayan bir ifade.
Ego nefs konusunu neden bu kadar tartışıyorsunuzki  içinden bir cüz olsa ne farkeder.Eşşeğe altın semer vurunca eşşek uçan memeliler sınıfına mı girmiş olur .Eşşek yine memeliler sınıfındandır.Yani Ego,Nefs den dolayı kabarır.

Ayrıca her cümlemi neden sizin için sarfettiğimi düşünüyorsunuz
Ben yukarıdada izah ettiğim gibi bir sürü elektronik tabirlerini kullanarak "hebennekalık" yapanları kastediyorum.

Ayrıca İmzamdaki tesla ile sizin teslanın resmini kullanmanızı kastedmemle zerre ilgisi yok orada Forumda steven hawkingler çoktur ama İntegral alabilen pek yoktur diye şimdi değiştireceğim.
Nelerden neleri düşünüyorsunuz.
Benim birşeyler öğrenmek için çabalayan insanlara zerre bir negatif lafım olmaz olamazda ama yalan yanlış bilgileri anlatıp yaptığı en basit yanlışı linklerle izah etmeme yapılmış cihaz göstermeme rağmen en azından "Vay canına SMPS teknolojisi filtre tasarımında gerçekten ilerlemiş bunları bilmiyordum" yada türevi gibi bir cümle söylemeyi gururuna yediremeyip daha konuları başka yerlere getirip laf kalabalığı yapanlara neyi izah edebilirsiniz
Dediğim gibi benim sizinle zerre kadar bir problemim yok
tamam uzatmayalım lütfen.

Flatron

"tamam uzatmayalım lütfen."
Bakınız işte bu nefis tir .İnsana içinden dedirtirki "Olaya Hakim ol ağır abiliğini burdada göster" Sonra daha da cevap yazan olursa
"Ya arkadaş Tamam uzatmayalım Lütfen" diyorum bak lütfen diyorum daha ne yazayım bilmiyorum " dersin diye fısıldar.Biraz daha uzarsada "Ya ne haliniz varsa görün kardeşim dersin" diye fısıldar.

İşte nefs bu kadar alimdir.
(Burada konuyu uzatma yok nefs in ne olduğu hakkında açıklama vardır)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın