16f628A LCD SORUNU

Başlatan subram, 15 Nisan 2010, 03:18:28

subram

merhaba

benim acil yardıma ihityacım var. 1 haftadır uğraşıyorum ama bir türlü çözemedim! 16f628 ile LCD ye yazı yazdıramıyorum. sorun ne olabilir acaba. ekteki  dosyada program ve devre şeması var. programın metin belgesinde! basic dilini kullanıyorum. çok zor bir devre değil aslında ama niye çalışmıyor anlamadım. pic sağlam başka program atıp deniyorum çalışıyor. LCD nin uyum problemi olabilir mi? simülasyonda çalışan devre uygulamada çalışmıyor! deli olmak üzereyim biri yardım etsin!

gevv

malzemelerin sağlam olduğundan eminmisin ?  sahte  picler piyasada dolanıyor   ya da  statik vb.  bozulmuş  olmasın  bred bord  üzerine kuruyorsan  temazsızlık olabilir

subram

LCD çalışmayınca basit bir program yükledim oldu. PIC sağlam yani! breadbord uda kontrol ettim sorun yok! Nasıl bir yol izlemem acaba? devre  final sınavı yerine geçecek veremzsem dersten kalıyorum!

gevv

bu programın  include  dosyaları  yokmu   INCLUDE \"P16F628.INC\"  INCLUDE \"lcd.INC\"   gibi ?

eğer  inculude  dosyası  yoksa ve  derleme  için microcode studio kullanıyorsan üst menüden  denetleyiciyi pic16f628  olarak  şeç  (628a değil)

subram

include dosyası olması gerekmiyor @DEVICE komutu ile pic tanıtımı yapılıyor ki bende 16F628 olarak programa yazıyorum. Basic de program yazarken birşey atlıyor olabilirmiyim acaba?

gevv

ekte bulunan hex dosyasını denermisin

subram

subram

abi buda olmadı! programlama için ic prog kullanıyorum. hangi sigortaları aktif etmem gerekiyo acaba?

gevv

bildiğim kadarı ile kod ile sigorta belirlenince icprog üzerinde sigorta ayarlamaya gerek yok ama icprog`un standart ayarları belki sorun yapıyordur 

kod içinde belirlediğin sigortaları icprog üzerinde de seç osilatör vb tekrar dene  olmadı  icprog üzerinde hiç bir sigortayı seçmeden dene 

KAZIMUGUR

Proteus bazı bağlantıları çizilmese de var sayar ve çalışır.
Vdd +5V
Vss ground
Vee pot orta ucu  !!!

subram

Alıntı yapılan: gevv - 15 Nisan 2010, 22:56:04bildiğim kadarı ile kod ile sigorta belirlenince icprog üzerinde sigorta ayarlamaya gerek yok ama icprog`un standart ayarları belki sorun yapıyordur 

kod içinde belirlediğin sigortaları icprog üzerinde de seç osilatör vb tekrar dene  olmadı  icprog üzerinde hiç bir sigortayı seçmeden dene

abi  bu dediğini de  yaptım yine olmadı! PIC ile  LCD çalıştıran kimse yok mu?

subram

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 16 Nisan 2010, 03:39:22Proteus bazı bağlantıları çizilmese de var sayar ve çalışır.
Vdd +5V
Vss ground
Vee pot orta ucu  !!!

Bağlantılarda sorun yok hepsini kontrol ettim! Başka ne olabilir?

KAZIMUGUR

Yukarıdaki şemaya göre bağladı isen Vee doğrudan + ya bağlı !!! yani yanlış .

Flatron

Merhaba
Blogda ve internetteki bu PIC le yapılmış çalıştığı söylenen uygulamaların aynı LCD  pin bağlantılarını ve kaynak kodlarının lcd ile ilgili satırlarını seçip bunları kullanın, ekranda birşeyler gördükten sonra  portları değiştirmek zorundaysanız değiştirirsiniz.
Bu tür bir konuyla ilgili daha önce birşeyler yazmıştım buradaki 2 açıklamamı da  okuyun
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,634.0.html
Kolay Gelsin

subram

arkadaşlar herkese çok teşekkür. çalıştı  devre. Çalışan devreyi biraz değiştirdim LCD li TARİH SAAT İSİM devresi yaptım.  sadece picli. picin kendi iç sayıcılarını kullandım. 3 adet buton ile ayarlabilir modda. Bloga gönderirim dosyalarını bugün yarın.

gevv

Alıntı yapılan: ramoon - 19 Nisan 2010, 15:39:03Bloga gönderirim dosyalarını bugün yarın.

bak ramazan hep gönderirim diyorsun bir şey gelmiyor :D   

şaka  bir  tarafa   sorun neden kaynaklanıyormuş ?

subram

sorun ne bilmiyorum. söktüm devreyi baştan kurdum. programı da baştan yazdım oldu  ;D abi devrenin dosyaları ekte. devre çalışıyo.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın