seri bağlı batarya

Başlatan XirMan, 23 Ekim 2015, 11:34:03

XirMan

Çizgi izleyen robot projemiz için batarya örneklerine bakarken 7.4V 950mah'lik bataryalar çıktı karşıma,fakat fiyatı 20TL.
Aklıma telefon bataryası geldi örnek verecek olursam tanesi 10TL, 1350mah'lik 2 telefon bataryasını seri bağlayarak voltajını yükseltip  6 volta getirmek işimizi görür. Benim görüşüm böyle fakat bu bataryayı arduino, sürücü devre kartı ve 6v 500RPM motorlara  uygulayacağımız için bir sıkıntı çıkaracak mı diye düşünüyorum.

2 telefon bataryasını seri bağlamak.

Yusuf usta

iki telefon pili 3,7+3,7= 7,4V eder. içlerinde memory info effect devresi ile şarj seviyesini bağlı olduğu cihaza bildirir. Li-Polimer olur genelde ve şişmeye müsaittir. anlık yüksek akım çekilmeye asla müsait değildir, uzun süre boyunca düşük akım vermek sureti ile yüksek amper gücü vardır. Telefon pili robot devresi için tavsiye edilir mi bilmem, ben etmem.

6 volt aküler var sadece 10 TL ve ufak ebatlı. şarj etmesi de kolay. 1.3A. Daha da iyi olanı 4'lü bitiştirilmiş pil grupları var. Ni-CD olanı şarj edilmesi en kolay olanı. bir pil yuvası ve 4 pil 1,2V'dan 4.8 volt, yetmezse 5 pil 6V kullan.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

XirMan

Benim aradığım kriterler şunlar;
1-Hafiflik
2-En az 1000mah
3-max 6V (7-8 de olur ama düşüreceğiz eğer bir sorun ile karşılaşırsak)
Bildiğiniz bir yer var mı önerebileceğiniz oradan temin edeyim.

Yusuf usta

6v 1.3A kuru akü senin istediğin ürüne uygun. Fakat bayağı zam yemiş. HEr türlü diğer alternatiflerinle aynı kapıya çıkar.

http://www.direnc.net/6V-13AH-AKU,PR-7791.html

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Flatron

@XirMan
http://fatafati-uva.blogspot.com.tr/2013/07/choice-of-battery-of-line-follower.html

Son satırlarında telefon bataryasını daha hafif ve nisbeten daha uzun süre gittiği için onuda tavsiye ediyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın