Ana içeriğe git
Konu: seri bağlı batarya (189 Kez okunmuş)

seri bağlı batarya

Çizgi izleyen robot projemiz için batarya örneklerine bakarken 7.4V 950mah'lik bataryalar çıktı karşıma,fakat fiyatı 20TL.
Aklıma telefon bataryası geldi örnek verecek olursam tanesi 10TL, 1350mah'lik 2 telefon bataryasını seri bağlayarak voltajını yükseltip  6 volta getirmek işimizi görür. Benim görüşüm böyle fakat bu bataryayı arduino, sürücü devre kartı ve 6v 500RPM motorlara  uygulayacağımız için bir sıkıntı çıkaracak mı diye düşünüyorum.

2 telefon bataryasını seri bağlamak.

Ynt: seri bağlı batarya

Yanıt #1
iki telefon pili 3,7+3,7= 7,4V eder. içlerinde memory info effect devresi ile şarj seviyesini bağlı olduğu cihaza bildirir. Li-Polimer olur genelde ve şişmeye müsaittir. anlık yüksek akım çekilmeye asla müsait değildir, uzun süre boyunca düşük akım vermek sureti ile yüksek amper gücü vardır. Telefon pili robot devresi için tavsiye edilir mi bilmem, ben etmem.

6 volt aküler var sadece 10 TL ve ufak ebatlı. şarj etmesi de kolay. 1.3A. Daha da iyi olanı 4'lü bitiştirilmiş pil grupları var. Ni-CD olanı şarj edilmesi en kolay olanı. bir pil yuvası ve 4 pil 1,2V'dan 4.8 volt, yetmezse 5 pil 6V kullan.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: seri bağlı batarya

Yanıt #2
Benim aradığım kriterler şunlar;
1-Hafiflik
2-En az 1000mah
3-max 6V (7-8 de olur ama düşüreceğiz eğer bir sorun ile karşılaşırsak)
Bildiğiniz bir yer var mı önerebileceğiniz oradan temin edeyim.

Ynt: seri bağlı batarya

Yanıt #3
6v 1.3A kuru akü senin istediğin ürüne uygun. Fakat bayağı zam yemiş. HEr türlü diğer alternatiflerinle aynı kapıya çıkar.

http://www.direnc.net/6V-13AH-AKU,PR-7791.html


Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.