image

Ana içeriğe git
Konu: eprom programlamak (261 Kez okunmuş)

eprom programlamak

Merhabalar
27c256b  eprom sıkıntısı, plastik enjeksiyon makinamız var verileri kapatıp açınca unutuyor sorunun epromdan olduğunu düşünüyorum yalnız üzerine epece 32 yazmışlar yazılım olsa gerek bu entegreyi nasıl programlarız veya eprom nelere göre programlanır program ı pc den göndermek için nasıl bir karta ve programa ihtiyacımız vardır. ilgili arkadaşlardan yardımlarını bekliyoruz teşekkürederim

Ynt: eprom programlamak

Yanıt #1
Slm.

Bir eprom yuklenen bilgiyi normalde unutmamasi lazim. Kartin uzerinde hafiza icin kullanilan bir lityum pil yada yuksek kapasiteli kapasitor var mi ?  Barsa bu pil bittigi icin hafizada tutulmasi gereken bilgi unutuluyor olabilir.

Eprom konusunda programlayabilmek icin

1 epromu programlayacak donanim yani programmer lazim
2 eproma yazilimi yuklemek icin loader programi lazim.
3 en onemlisi eproma yuklenecek hex yada bin program lazim.

Bunlar varsa programlayabilirsiniz ancak sorununuzun bu oldugunu sanmiyorum.

Ynt: eprom programlamak

Yanıt #2
malesef üzerinde pilde yok yüksek kapasiteli kapasitörde yok 2001 yılından kalma epromlar yüksek olasılık onlarda sıkıntı arkadaşa sordum epromu programlaya gerek yok diyor işlemci ne gönderirse kaydeder diyor direk yenisiyle değiştirip yarın deneyeceğiz bakalım netice ne olur?

Ynt: eprom programlamak

Yanıt #3
@t.t
Enjeksiyon makinanız daha önceleri bilgileri hafızasında tutuyorken ,bu hata son zamanlarda olmaya başladı ise Epromu nu değiştirmekle muhtemelen düzelecektir.