DC Motor Besleme

Başlatan t.t, 14 Ekim 2015, 14:23:17

t.t

Merhabalar
Elimde 300v DC  motor var 1.5 amper 450 watt giyotin motoru. 7kva ASM motora yol vermede yardımcı oluyor sonra devreden çıkıyor.
Beslemesi faz nötr şebekeden köprü diyotla doğrultulup  kondansatör ile filtreleniyor (kondansatör kutuplu 400v 220u*2 adet paralel toplam 440uf) kondansatör hesabını 240 volt ac şebekeye göre yaptım Vdc=(1-1/2f*yük direnci*Farad).V max
 300=(1-1/200*200*C)*340
hesap sonucu gerekli kondansatör 420uf civarı çıkıyor  sıkıntı 1 ayda 1 tanesi şişiyor bazen 2 si şişiyor hızlı şarj deşarjdan kondansatör deforme oluyor kondansatörsüz dc motor kalkınamıyor ilk başta ağır giyotin bıçağını yukarı kaldırmak gerekiyor neyse sıkıntı şu şişmeyen kondansatör istiyoruz :) rl filtre mi yapmamız gerekli acaba yada gerilimi yüksek 1000v kondansatör ile çözülür mü?
sayın arkadaşlar

serkan_48

Sorunun hızlı şarj deşarjdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Tavsiyem ,

Şarj olayını akım sınırlayarak yapmanız tam şarj olmadan motor çalıştırmayınız. Hızlı deşarj olayınıda kondansatör yetersiz geliyor gibi düşünüyorum. Kapasite yükseltmeye gitmelisiniz.

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 14 Ekim 2015, 15:02:37Sorunun hızlı şarj deşarjdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Tavsiyem ,

Şarj olayını akım sınırlayarak yapmanız tam şarj olmadan motor çalıştırmayınız. Hızlı deşarj olayınıda kondansatör yetersiz geliyor gibi düşünüyorum. Kapasite yükseltmeye gitmelisiniz.
serkan,
kondansatörün dayanma gerilimini arttırsak nasıl olur diye düşünüyorum.
arkadaşın elindeki kondansatör 400V. 1000V olandan bulup kullansa, kondansatörlerde dielektrik malzemenin kalınlığı, dolayısıyla levhaların birbirinden uzaklığı artınca dayanma gerilimi de artıyor diye biliyorum. nasıl olur?
bulabilirlerse 2x220uF - 1000V sanayi tip kullansalar? bence bir denenmeli.

serkan_48

@seron

Sence sorun gerilim mi? şebeke voltajı doğrultulduğunda 300 volt civarında oluyor. 400 voltluk kondansatör bu gerilime dayanmadığı içinmi yoksa şarj deşarj akımını kaldırmadığı içinmi yanıyor?

Mr_YAMYAM

Kimseler bilememiş. :D
Ben anlatayım  ;)
Bu gibi devrelerde kullanılan kondansatörlerin VAR (Volt Amper Reaktif) katsayısı olmalıdır.
Özellikle sanayii tipi olan bu kondansatörlerin üzerindeki dayanma gerilimi 400V AC yazıyor ise kondansatör yüksek voltajdan veya şarj deşarj olayından dolayı değil, gerekli akımı plakalarından akıtamadığı için bozulmaktadır.
Bu konu ile ilgili olarak arkadaşlarım ET'siz @seron 'u ve ET'li @serkan_48 'i toplantıda iyicene dövmüş ve yumuşatmıştım.
Demekki tam anlayamamışlar :D
Çözüm için;
Sanayiiden uygun kapasitede ve gerilim değerinde 400-500VAR özellikli kondansatör temin edilirse sorun çözülecektir.
NOT:
Bu gibi devrelerde akım katsayısı fazla olduğu için olası risk toleresi yapılır. Bu yüzden 2 adet kondansatör kullanılması özellikle gereklidir.

seron

bizi dövmüş bulunduğun üzere evet, sorunun bu şekilde çözülmediğini biliyorum. seni gıcık etmek için tuzaktı o yorum. yüksek akıma dayanamayan plakalar eriyor ve kondansatör iflas ediyordu anlattıklarına göre. yalnız ya sen "VAR (Volt Amper Reaktif) katsayısı" ndan bahsetmemiştin ya da ben unuttum. dolayısıyla bu kavramı bilmediğimden gerilimi arttırmayı denedim.

hatırlıyorum, aynı değerlerde satılan minicik kondansatörlerin de bulunduğunu, fakat yüksek akım geçirgenliği bulunmadığı için bu tip kondansatörlerin "seronun kıytırık ışıldak devrelerinde kullanılabileceği" ni konuşmuş, gülmüştük.

demekk ki arkadaş 400-500VAR özellikli bi rkapasitör alırsa sorunu çözülecektir. bu nedir diye soracak olursa, kondansatörün anlık akım geçirme kapasitesi olduğunu belirtelim. şayet bu değer olması gerekenden daha düşük olursa kondansatör içersindeki incecik plakalar eriyerek kondansatör şişmesi-pişmesi, patlayıp çatlaması gibi sorunlarla karşılaşılıyor. yamyam abiden bulaştığı kadarıyla...  ;)

@Mr_YAMYAM abi
aşağıdaki şekil doğru mu diye bakabilir misin?

Mr_YAMYAM

Seron şekil doğru.
Bir unsur daha var.
Plakaların arası ne kadar açık olursa kapasite o oranda azalır ve delinme gerilimi artar, plakaların birbirine olan mesafesi yakınlaştıkça kapasite artar ama delinme gerilimi düşer.

t.t

Mr Yamyam Hocam bi dayakta bana lazım şimdi :) DC gerilimde Reaktif gücün ne alakası var madem akım boşaltamıyor veya alamıyor ısınıyorsa paralel kondansatör sayısını arttırsak olmamı.? 10uf 400v 40 taneyi paralel bağlasak mesela hal ne olur denesek mi karaköyden 2 saat önce 470uf 400volt kapasitör aldım jackcon marka adam şişerse getir yenisini verelim dedi :) bende bu yorumun üstüne kaliteli diye 2 adet aldım 400 var kondansatörü de kompanzasyon panosundan 1adet söküp deniyecem :)

seron

paraleldekilerin biri giderse diğerleri de gitme mi? ???
seri dirençle korunmayan ledleri düşün... ::)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: t.t - 14 Ekim 2015, 19:59:06Mr Yamyam Hocam bi dayakta bana lazım şimdi :) DC gerilimde Reaktif gücün ne alakası var madem akım boşaltamıyor veya alamıyor ısınıyorsa paralel kondansatör sayısını arttırsak olmamı.? 10uf 400v 40 taneyi paralel bağlasak mesela hal ne olur denesek mi karaköyden 2 saat önce 470uf 400volt kapasitör aldım jackcon marka adam şişerse getir yenisini verelim dedi :) bende bu yorumun üstüne kaliteli diye 2 adet aldım 400 var kondansatörü de kompanzasyon panosundan 1adet söküp deniyecem :)
Bir bobindeki reaktif gücün tam tersi kondansatörde olur. Bu güç hesaplanırken sadece faz kaymaı ile hesaplanmaz.
Yani bu şu demektir.
4VA lik bir bobinin de reaktif gücü vardır, 400VA lik bir bobinin de. Her ikisinin de saf indüktans olduğunu kabul edersen cosq aynı olmalıdır.
ESAS MESELE İSE:
Bu konu ile ilgili olarak büyük bir kavga yaşanmıştı :)
Bir köprü diyodun çıkışı DC değildir. İnanmazsan bir AC gerilimin alt alternaslarını da yukarı koy göreceksin :D
Çaktın mı manzarayı adamım :D Eğer hala kafanda belirmemişse uzat kafanı birkaç kez vurayım :D
Parelel kondansatör olayına gelince.
Mantıken olması lazım. Ama bundan 2 sene kadar önce bizim köyde kondansatörü bozulmuş bir su pompası için 40uF 350V AC kondansatör kullanılmıştı. Ben de elimdeki kaliteli polyester kondansatörleri (Her birisi 1000V DC ve 2.2uF) yaklaşık 18 adet kullanmıştım. Motor HIRR GIRR yapsa da bir türlü dönemiyordu :D
Sizler de deneyebiirsiniz isterseniz :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın