Hangi Yazıcıyı Tavsiye Edersiniz

Başlatan olc technics, 05 Ekim 2015, 11:28:52

olc technics

Merhabalar;

Elektronik baskı devre işlerinde kullanmak için hesaplı bir lazer yazıcı arıyorum. Hangi marka modeli tavsiye edersiniz?

Teknosa da Canon LBP 6020B fiyatı 189TL. Bu modelle ilgili bilgisi olan var mıdır? Baskı devre işleri için uygun mudur?
Carrefoursa da HP P1102 yazıcı 249 TL ye satılıyor.

serkan_48

Selamlar,

Burada yada blogda bir yazıda okumuştum bazı yazıcılar kagıdı düz alıp düz veriyormuş böyle bir yazıcı bulursanız direkt pcb üzerine baskı alabilirsiniz. Ben araştırdım ama bulamadım. Siz en azından yolun başındasınız bulabilirseniz böyle bir yazıcı alın derim. Direkt pcb ye baskı alırsınız transferle uğraşmazsınız.

yolcu27

Brother hl 1111 kullanıyorum. Kuşe kağıt bazen sıkışıyor onada çözümü a4 e bantlayıp kullanıyorum çok güzel sonuçlar alıyorum.

TABS

Arkadaşım iyi günler
Bende hp 1100 lazer ile arasıra pcb cıkartıyordum, fakat kâğıda çıkandan memnun değildim. Buda pcb baskıda problem yaratıyordu. Baskılar cok silik oluyordu, üzerinden birde elle geçiyordum. Tabi bu durum tüm hp 1100 printerler için geçerli değildir, sorun benim makinemdeydi. Yazıcı tamir eden arkadaşa götürdüm, bu düzelmez yeni bir makine al dedi ve pcb için en iyi lazer baskıyı 85A toner kullanan hp yazıcılar olduğunu söyledi.
Bende bunun üzerine araştırdım ve 85A toner kullanan hp pro p1102, pro m1132, pro m1212 ve pro m1217  yazıcılarını buldum.
Özelliklerini en begendiğim 1132 oldu, 3-4 ay pek çok yerde aradım bir iki yerde netten buldum ama stokta yokmuş, daha sonra aramaktan vaz geçtim ve 10 gün önce vatan bilgisayardan samsung xpress M2070W lazer yazıcıyı aldım. 1200 dpi lazer baskı yapıyor 8 adet pcb çıkarttım çok memnun kaldım. bakırlı yüzeyde hiç toner kaybı yok, cam gibi baskılar yaptım. Baskıda ütü kullanıyorum, üstelik düz A4 kâğıt kullanıyorum fiyatına göre performansı ve diğer özellikleri çok iyi tavsiye ederim

yolcu27

Alıntı yapılan: TABS - 05 Ekim 2015, 20:21:26Arkadaşım iyi günler
Bende hp 1100 lazer ile arasıra pcb cıkartıyordum, fakat kâğıda çıkandan memnun değildim. Buda pcb baskıda problem yaratıyordu. Baskılar cok silik oluyordu, üzerinden birde elle geçiyordum. Tabi bu durum tüm hp 1100 printerler için geçerli değildir, sorun benim makinemdeydi. Yazıcı tamir eden arkadaşa götürdüm, bu düzelmez yeni bir makine al dedi ve pcb için en iyi lazer baskıyı 85A toner kullanan hp yazıcılar olduğunu söyledi.
Bende bunun üzerine araştırdım ve 85A toner kullanan hp pro p1102, pro m1132, pro m1212 ve pro m1217  yazıcılarını buldum.
Özelliklerini en begendiğim 1132 oldu, 3-4 ay pek çok yerde aradım bir iki yerde netten buldum ama stokta yokmuş, daha sonra aramaktan vaz geçtim ve 10 gün önce vatan bilgisayardan samsung xpress M2070W lazer yazıcıyı aldım. 1200 dpi lazer baskı yapıyor 8 adet pcb çıkarttım çok memnun kaldım. bakırlı yüzeyde hiç toner kaybı yok, cam gibi baskılar yaptım. Baskıda ütü kullanıyorum, üstelik düz A4 kâğıt kullanıyorum fiyatına göre performansı ve diğer özellikleri çok iyi tavsiye ederim
Bildiğimiz düz a4 kağıdı ile hiç denemedim . Verimli oluyor sizin anlattiginiza göre. Merak ettim.küçük bir devre başayım bari

TABS

yolcu 27 arkadaşım, doğrudur ben A4 kâğıdı ile baskılarımı yapıyorum. hatta hp 1100 yazıcı varken 5-6 ay önce belki daha iyi lazer baskı alırım diye forever multitrans transfer kagıdıda aldım fakat daha sonra yazık olur yeni yazıcıyla bu transfer kâğıtlarını denerim diye bir kösede sakladım, fakat bu yeni aldığım samsung yazıcı ile A4 kâğıtla umduğumdan daha iyi baskı sonuçları aldığımdan transfer kâğıtlarını kullanmak yada başka kâğıtları kullanmak aklıma bile gelmedi. Pek çok arkadaş değişik kâğıtlar kullanmakta herkesin değişik marka ve modellerdeki yazıcısı değişik kâğıtlarda iyi veya kötü sonuçlar vermekte.
Mesela bende heatseal h212 model laminasyon makinasıda var ve yeni yazıcıda aldığım lazer çıktıyı bakırlı plakete çıkarmak için bu cihazda denediğimde sonuç olumsuz oldu, tonerin zerresi bile bakıra geçmedi; makineyide en son sıcaklık seviyesinde kullandığım helde. Belkide termistörlerini daha üst sıcaklık değeri olanlarıyla değiştirmeliyim ama bunada gerek kalmadı çünkü A4 kâğıt ile çok güzel pcb baskıları aldım. Kullandıgım buharlı ütü ve buhar ayarını kısmadım plaketide önden ısıtmaya hiç gerek duymadan direk olarak ütü ısındımı A4 kâğıdın üzerinden çoğunlukla ütünün uç kısmıyla bastırarak 2-3 dakika ütülemek yeterli oldu.

olc technics

Tavsiye edilenlerden en çok Brother HL1111 hoşuma gitti. Zira toner doldurması çok kolay. Kartuşun üstünde beyaz bir tıpa var. Onu çıkarıp dolduruyorsunuz toneri.

Brother yazıcılar en çok sevdiklerim. Diğer markalar sarf malzemeleriyle adamın iliğini kemiğini kurutuyor.

Ama maalesef, ikamet ettiğim yerde temin etmesi mesele. Şimdi gözüm Canon LBP 6020B de. Hesaplı olduğu için gözüme iliştirdim. Doldurulması bir kenara, bir de chip in resetlenmesi var. Canon kartuşları ful mü yoksa demo mu oluyordu? Muadil tonerle hiç bir denemeniz oldu mu?

Tavsiye veren tüm arkadaşlara teşekkürler:)

olc technics

Alıntı yapılan: serkan_48 - 05 Ekim 2015, 12:24:28Selamlar,

Burada yada blogda bir yazıda okumuştum bazı yazıcılar kagıdı düz alıp düz veriyormuş böyle bir yazıcı bulursanız direkt pcb üzerine baskı alabilirsiniz. Ben araştırdım ama bulamadım. Siz en azından yolun başındasınız bulabilirseniz böyle bir yazıcı alın derim. Direkt pcb ye baskı alırsınız transferle uğraşmazsınız.

Pek yolun başındayım diyemem. Dükkandaki Samsung SCX 4627 Mul.Fonk. yazıcıyla epey baskı yapmışlığım var. Sanırım kartuş artık miadını doldurduğu için çok silik baskı yapıyor.

Selamlar

ozgurece

Ben Geçen Ay aşağıda resmi ve detaylı özellikleri bulunan Canon Printer satın aldım, Orjinal dolu kartuşları ile geliyor, Kampanya fiyatı 170TL. Ama şu an indirim Bitmiş olabilir. Priter için aşağıda resmini eklediğim Kartuş seti (80TL) ve dolum mürekkebi 34TL. De satın aldım. FotoKağıdına basım yaptım sonuç etkileyici gerçekten, kablosuz bağlantı mümkün.Lcd Ekrandan veya router üzerindentüm ayarları yapabiliyorsunuz, ben aldığım gün Firmware güncelledim.Ayrıca SD kart girişi mevcut.
http://www.canon.com.tr/printers/inkjet/pixma/pixma_mg6450/#p-specification1

olc technics

@ozgurece
Ben lazer yazıcı arıyorum aslında. Mürekkepli yazıcı hem pahalı hemde amacıma ters gelir. İlgin için teşekkürler yine de.

toyer

samsung m2070 kullanıyorum bende. kuşe kagıt ve ütü ile güzel baskı alınabiliyor.

Normal A4 kagıdı ile hiç denemedim. Onuda deneyeceğim. TABS arkadaşın dediğine göre onunlada oluyormuş.

TABS

toyer arkadaşım sendede m2070 samsung varmış kuşe kâğıt ile iyi baskı alıyormuşsun bu bilgide benim işime yarar çünkü bildiğin gibi bendede aynı yazıcı var. Fakat şu ana kadar bu yazıcı ile a4 kâğıt kullandım baskılarda çok memnun kaldım. Onun için başka kâğıda baskı yapma arayışına girmedim. Hatta bugün a4 kullanarak 10x15 cm lik tek bir pcb baskı yaptım sonuç harika.

BİLİRSHOP

Plaket çıktıları için 3 yıldır HP P1102w kullanıyorum ve oldukça memnunum.
Yazıcının orjinal kartuşuyla 10-20 farklı kağıtta deneme yaptım en iyi sonucu yapışkanlı reklam kağılarının arka atılan kısmını kullanarak çok güzel çıktı aldım (0,3 mm). Ama her yazıcıda her kağıt aynı verimi vermiyor.Alacağınız yazıcıda farklı kağıtlarla denemeler yapmak gerekiyor.

olc technics

Brother HL 1111 model yazıcıyı bugün aldım. Umarım baskı devre işlerinde sorun çıkmaz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 05 Kasım 2015, 13:10:44Brother HL 1111 model yazıcıyı bugün aldım. Umarım baskı devre işlerinde sorun çıkmaz.
Ben de lazer bir yazıcı edinmek istiyorum.
Genel isteklerim.
Baskı kalitesi.
PNP veya kuşe kağıtta yeterli çözünürlüğü verebilmeli toneri eşit yayabilmelidir. Min. çözünürlük 600DPI

Tonerinin uygun fiyatlı olması.
Sayfa başı ödenecek ücret genel kriterdir.
100TL ye alınan bir tonerden 50 sayfa alınabiliyor ama 300TL ye alınan tonerden 500 sayfa çıktı alınabiliyorsa 300TL lik toner ucuz demektir.

olc technics

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Kasım 2015, 14:09:10Ben de lazer bir yazıcı edinmek istiyorum.
Genel isteklerim.
Baskı kalitesi.
PNP veya kuşe kağıtta yeterli çözünürlüğü verebilmeli toneri eşit yayabilmelidir. Min. çözünürlük 600DPI

Tonerinin uygun fiyatlı olması.
Sayfa başı ödenecek ücret genel kriterdir.
100TL ye alınan bir tonerden 50 sayfa alınabiliyor ama 300TL ye alınan tonerden 500 sayfa çıktı alınabiliyorsa 300TL lik toner ucuz demektir.

Brother hl 1111 1000 baskı kapasi
teli kartuşu 72,75 tl den satılıyor. Cihaz satın alındığında dahi tam dolu kartuşuyla geliyor. Hp p1102 kartuşu 285 tl, 1600 baskı kapasiteli.

Bu matematik bana tuhaf geliyor.

Not:fiyatlar vatan bilgisayar net. sayfasından alınmıştır.

serkan_48

Alıntı yapılan: olc technics - 08 Kasım 2015, 15:51:43Brother hl 1111 1000 baskı kapasi
teli kartuşu 72,75 tl den satılıyor. Cihaz satın alındığında dahi tam dolu kartuşuyla geliyor. Hp p1102 kartuşu 285 tl, 1600 baskı kapasiteli.

Bu matematik bana tuhaf geliyor.

Not:fiyatlar vatan bilgisayar net. sayfasından alınmıştır.

Unlu hp nin yillardir yaptigi zaten bu degilmi... inkjet yazicilari demo kartusla geliyor  20 ml lik kartuslar. Kartusun yenisi neredeyse yazici parasi..

stk4221

Bende samsung modeli mx160 olmasi lazim lazer yazici var 150tl aldim cokda isimi gordu icinde ki toner de baya gitti. Simdi toner doldursammi satinmi alsam bilemedim 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

yolcu27

Elimde brother hl 1111 var  dolumu kendi elimle yapıyorum ve 1400 sayfa alıyorum toner tasarruf modunda. Devre çıkartacağım zaman normal kalite seçiyorum çok tatlı çıkıyor daha sıkıntı olmadı yüzde 95 baskı ütü ile plaketle geçiyor en az. Bazen yüzde yüz çıkıyor. Dolumu 1 kg toz aldım hesaplayınca 3 tl ye geliyor. İnternetten dolum ve reset videosu var çok basit. Ben her gün 60 sayfa alıyorum sınıfım için. Yazıcısı 170 tl ye aldım n11 den. To nerde bozulana kadar doldururum bozulunca 30 35 tl ye muadil yönetimleri var ondan alırım. Açıkçası kendiniz dolduracaksanız tavsiye ederim cip filan yok sadece makarası var onuda açıp düzeltmesi 2 dk

mustafayilmaz

Samsung ML2165 kullanıyorum.
120 TL'ye satın almıştım. üzerinde demo toneri vardı bitti. piyasada varsa, tam dolu tonerli yazıcı tercih edin. toner, yazıcıdan daha pahalı.

yazıcıyı devre çıktıları için kullanıyorum, değişik kağıtlarda denedim. kağıda göre yazıcı (ısı) ayarını, deneme/yanılma yöntemi ile değiştirince güzel yazdırıyor. fakat işin sırrı; doğru kağıt kullanmakta..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın