SES KONTROLLÜ ELEKTRİK ANAHTARI

Başlatan yolcu27, 04 Ekim 2015, 23:08:09

yolcu27

arkadaşlar elimde bir devre var fakat üzerindeki malzemelerin hangi amaçla kullanıldığı konusunda fazla bir bilgim yok. sizlerden ricam buradaki transistörler kondansatörler vs ne işe yarıyor bu devrede açıklarmısınız bana? buradaki transistörler 2 tane  ne işe yarıyor bunlar bu devrede? birde 220nf kondansatörler mevcut bunlar ne amaçla konulmış 100 uf elektrolitik kondansatör ne amaçla kullanılmış d1 4.7v  zener ne amaçla kullanılmış. çok malzeme yok zaten sizden ricamdır ,

Şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar

yolcu27

güncel arkadaşlar bir el atın geliştirmek istiyorum bu devreyi . özellikle hassasiyetinden fazla memnun değilim potu biraz açınca röle kendiliğinden tırrt diye aç kapa yapıyor

Adnancoskun

Sevgili kardeşim;
devrenin açık şeması olsa, yada devreyi aldığın link'i görsek, yorum yapmak, cevap yazmak daha kolay olurdu..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yolcu27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Ekim 2015, 12:15:06Sevgili kardeşim;
devrenin açık şeması olsa, yada devreyi aldığın link'i görsek, yorum yapmak, cevap yazmak daha kolay olurdu..
Şemayı eve geçince koyayım. Şimdi telefondan bakıyorum . İlgin için sağol

yolcu27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Ekim 2015, 12:15:06Sevgili kardeşim;

yolcu27

bu devrede trimpotu %50 den fazla açınca röle tırrt diye çekip bırakıyor . bu trimpotu 50k yada 100k kullansam daha sağlıklı mı olur yoksa 5k 1k filan mı kullansam daha sağlıklı olur

Yusuf usta

r5 değerini yükselt.kaç olduğunu göremiyorum 1,5k mı? 10k yap onu.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

yolcu27

yolcu27

9 v pil ile denememde 1.5 k yerine 10k takınca daha kararlı gördüm çalışmasını açıkcası. 12v ile denemeyi gece yapacağım zamanım yok şuan. yardımınız için teşekkür ederim.

yolcu27

Role nin sürekli çekip bırakması devam ediyor ama hassasiyet biraz olsun düştü diyebilirim. En azından tiz seslere olan tepki azaldı.  Bu rölenin sürekli çekip bırakmaması için mikrofon bacaklarıma 100nf koysam bir fayda eder mi acaba. Mikrofonun hassasiyetinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Kullandığım mikrofon kapasitif mikrofon diye geçiyor. Bunu. Yerine kullanabileceğim başka bir mikrofon var mi acaba. Yada bunun hassasiyetini azaltmak için yapabileceğim başka bir şeyler var mip

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın