PHİLİPS 55PFL5527K/12 LED TV EKRAN IŞIĞI YOK NAPCAZ

Başlatan betelguz, 03 Ekim 2015, 21:10:08

betelguz

tv ekranda ışık yok. Ancak ekranda görüntü olduğu belli oluyor. Besleme devresinde beyaz sokette hiç elektrik yok. O bölümdeki trafoyu süren mosfetler sağlam görünüyor. sorun hangi parçadan olabilir.kartın arkasındaki kırmızı daire içine aldığım entegreden olabilirmi. Tv arada sırada aynı şeyi yapıyordu. kapatıp açınca düzeliyordu. Bu sefer kesinlikle düzelmiyor. Deneyimi olan arkadaş varsa yardımcı olmanızı rica ederim. Tv nin garantisi 10 gün önce doldu.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

betelguz

betelguz

betelguz

seron

merhaba betelguz,
öncelike bilmediğim bir konuya yorum yazdığım için önce senden, sonra da konuyla ilgilenecek diğer ustalardan özür dilerim. bu nedenle bu konuya yazacağım ilk ve son mesajdır(ileridüzey bilgim yok çünkü)
resimlerde aşırı ısıya maruz kalmış parçalar görülüyor. bu parçalar ısıdan dolayı bularak devredışı kalmış olabilirer. 1 numaralı parça ile hemen yanındaki buna çık benzeyen parçayı kontrol etmen ya da değiştirmen gerekebilir.
2 nolu parçann ne olduğunu bilmiyorum fakat br yandan patlak vermişe benziyor.
3 nolu parça ise bir hızlı diyoda ya da germanyum diyoda benziyor...
bence önceliği bu parçalara vermelisin. bu parçalar bozulunca zincirleme olarak diğer bazı komponentler de bozulmuş olabilir. dolayısıyla bu komponentler hangi komponentlere bağlıysa sırayla onları da kontrol etmelisin.

arıza tesbitinde kontrol sırası giriş geriliminden başlar o yüzden sigortayı bile kontrol etmen gerekebilir.

kolay gelsin. umarım ilgilenen birileri çıkar...

betelguz

Devrenin sağ tarafı tv nin ana kartına besleme sağlıyor. bu kısımda sorun yok. tv çalışıyor ses var , ekranda hafif görüntüde olduğu beliriyor. mesele ışık olmaması. yazdığın 2 ve 3 nolu parçalarda sorun yok. onlar ana elektrik girişindeler. 1 numaralı mosfet ve yanındaki mosfet hemen öndeki trafoyu sürüyorlar.sorun mosfetlerin şuan çalışmıyor olmaları.Mosfetlerin ayaklarını ölçtüm ikiside aynı değerleri gösteriyorlar.Bence sağlamlar. Aynı numaralı yeni mosfet olmadığından şuan karşılaştırma yapamıyorum.

Adnancoskun

Eğer daha öncede calismamazlik yapıyordu ve bir süre sonra calisiyorduysa, elektrolitik kondansatorlerdem olma ihtimali yüksek.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

betelguz

Elektrolitik kondansatörlerde fiziksel hiç bir sorun görünmüyor. şişme vs yok. Ben tv yi akşamları prizden kapayırdum. sabah açtığımda bazen bu şekilde ekranda ışık olmuyordu. bikaç kapayıp açınca düzeliyordu. Bu sefer sabah açtığımda ışık hiç gelmedi.

betelguz

Sorun besleme devresinde değilmiş. Paneli komple dağıttım :) lcd cam yokken arka aydınlatma ışığı yanıyor. gerçi ondada 19 tane arızalı led var. sökmüşken onuda tamir yada değişim yapmak lazım. Ekran kenarında isli alanlar oluyordu. demekki bozuk ledlerdenmiş. Şimdi asıl problem lcd camsız ledler çalıştığına göre t con kartından kaynaklanıyor olabilir sorunumuz diye tahmin ediyorum. Bu bilgiler ışığında bilgisi olan varmı ???

betelguz

Şimdi aklıma şu geldi. Arka led aydınlatmada 19 led arızalı. Bu ledler kısa devre görünüyor. Tv çalışınca bu kısa devre nedeniyle aşırı akım çekiliyor ve besleme devreside bunu algılayıp led çıkışını kapatıyor olabilirmi ? Eğer böyle ise t con kartta sağlam demektir. Fikri olan :)

seron

Alıntı yapılan: betelguz - 04 Ekim 2015, 19:57:50Şimdi aklıma şu geldi. Arka led aydınlatmada 19 led arızalı. Bu ledler kısa devre görünüyor. Tv çalışınca bu kısa devre nedeniyle aşırı akım çekiliyor ve besleme devreside bunu algılayıp led çıkışını kapatıyor olabilirmi ? Eğer böyle ise t con kartta sağlam demektir. Fikri olan :)
bilmeden karışmayayım dedim ama dayanamadım.

arızayı zaten bulmuşsunuz sanırım. tesbiteriniz arızanızın nedenini açıklıyor. hatta ledler kısadevre yapa yapa led kontrol devresini yakmış da olabilir. her ne kadar akım koruması olsa da... dolayısıyla benim tavsiyem ledlerin değiştirilmesi ve LED kontrol devrelerinin kontol edimesidir. anlaşılan güç kaynağında arıza yok; ledler ve led sürücüsü arızalı...

vallahi tebrik ederim, yanlış yönlendirmemize rağmen arızayı kendi kendinize buldunuz.

betelguz

Estafurullah hocam :) iki gündür youtubede izlemedik video kalmadı. sorun bulundu ama şimdi asıl mesele led aydınlatmanın yenisini bulabilmek. tamir edilecek gibi bir hali yok. Ledler aluminyum bir çubuk üzerindeler. sökmesi oldukça zor. yenisini montajlamakta bir o kadar zor olur. Komple yenisinide bulamıyorum. Araştırmaya devam bakalım.Çıkma bi tane belki bir yerden bulurum. parça numarası 2012SGS55 7030L Rev1.0  samsung led panele ait.

seron

bahsettiğiniiz ürün kodlu parçayı internetten araştırdım. sadece bir sitede görseline rasladım o da bir çek cumhhuriyetine ait site. siteye de bağlanamadım. bulunduğunuz yerde elekronik yedek parçacılar varsa araştırabilirsiniz. istanbulda karaköy semtinde elektronikçiler varmış. oradan bakabilir ya da sorgulayabiirsiniz. en azından sipariş vermeden fiyatını öğrenirseniz biginiz olur. ama asıl sorun arızayı kesin olarak tesbit ederek, boşuna para vermemek. çünkü ledleri süren devre de bozuk olabilir,bilmiyorum. şayet üstesinden gelemeyecekseniz daha fazla araşrırarak ucuza gelecekse başkasına yaptırın derim.

betelguz

Komple şerit halinde piyasa bulunmuyor. ekran samsung tv markası philips. samsung ana merkezle görüştüm marka farklı olduğu için yardımcı olmadılar. philips ise ledlerin tamanı değişiyormuşlar 300tl+kdv istedi. Ledleri çinden sipariş verdim 7 dolara 100 adet geliyor. Bugünde 100 tl ye ekranı kırık 42" bir led tv aldım. oda philips. ekranı orjinal philip. içinde iki taraftada iki sıra led var. dandik samsungda tek tarafta led var. geçici süre besleme ve ledleri benim tv ye aktarıyorum. çinden ledler gelince benim led şeridin ledleri değişip takarım tekrar. Bu arada led şerit aluminyum bir çubuk üzerinde. Bu nedenle ledleri sökmek çok zor oluyor.Sökerkende dağılıyorlar. yenileri bakalım nasıl takacağım oldukça zor. 60 wattlık havya yetmiyor. pratik bir yol bilen varmıdır ?

toyer

betelguz

Alıntı yapılan: toyer - 05 Ekim 2015, 15:18:0842'' ekranı kırık led tvyi nereden aldınız?
Sahibinden comda bir sürü kırık lcd ve led tv var.Şansa yakında birinde varmış alıverdim.

betelguz

Alıntı yapılan: toyer - 05 Ekim 2015, 15:30:15şerit led takın olmaz mı?
Bunlardaki ledler biraz özel ledler. çok parlaklar. piyasada böylesi led görmedim. İkinci husus 80 led 20 şerli olarak seri bağlantı halindeler. ve uzun ömürlü olmaları içinde soğutulmaları şart. yani bir soğutucu üzerine montajlanması gerek. sıradan şerit ledler bu şartları yerine getirmez.

mixfruit

internet üzerinden araştırırsanız iyi bilgiler bulabilirsiniz. dilerim çözülmüştür...

Yusuf usta

Alıntı yapılan: mixfruit - 18 Temmuz 2022, 14:38:22internet üzerinden araştırırsanız iyi bilgiler bulabilirsiniz. dilerim çözülmüştür...
2015 yılında yazılan konuya 7 yıl sonra dilek mi yazıyorsunuz? mesaj sayım artsın da yabancı görmesinler diyorsan şahsen kendime adıma öyle bir derdim yok. sağa sola yazmadan da kaynaşabilir ve ortaya soru  sorabilirsin kanısındayım. moderatörün görüşünü bilemem tabii... :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın