Batarya şarjı farklı voltaj ve akım

Başlatan bayezid61, 02 Ekim 2015, 15:16:48

bayezid61

Arkadaşlar özür dileyerek soruyorum. tabletim 12v. 3.3a adaptörden şarj alıyor, ben bunu 5v 2a ile şarj edebilir miyim. Burada akımın çok önemli olmadığını biliyorum da düşük voltajla şarj etmenin sakıncası var mıdır.

seron

Alıntı yapılan: bayezid61 - 02 Ekim 2015, 15:16:48Arkadaşlar özür dileyerek soruyorum. tabletim 12v. 3.3a adaptörden şarj alıyor, ben bunu 5v 2a ile şarj edebilir miyim. Burada akımın çok önemli olmadığını biliyorum da düşük voltajla şarj etmenin sakıncası var mıdır.
yanlış biliyorsunuz, akım da önemlidir, voltaj da. değerleri tutturmalısınız.
orjinal ya da orjinal kalitesine yakın bir adaptör satınalın. kendiniz adaptör yapmaya kalkışmayın tabletler hassastır.

bayezid61

telefon bataryalarında şarj cihazı 5v 2a hızlı şarj ediyorken 5v 1a daha yavaş şarj ediyor ve az ısındığı içi  daha sağlıklı diyorlar. O yüzden  amperin daha düşük  olmasında sorun yok diye biliyordum

bayezid61

bir de ben bunu harici güç kaynağıyla şarj edebilir miyim diye sormuştum. yani 12 v 1 amper olanları var onlar da işimi görmez mi

seron

???
merhaba  :(
bir cep teefonunun pilini jarj eden şey adaptörden önce telefonun içersine konmuş şarj kontrol devresi ve bu devreye gömülmüş, telefonun programı ile entegre çalışan programdır. ayrıca paketinin içersinde pili koruyan bir mini devre bulunur.

şarj süreci bu devre ve programlarca yürütülür ve sonlandırılır.

şarj adaptörünün amperinin yüksek ya da düşük olması, şarj sürecinin sağlıklı olup olmadığını tek başına belireyemez. evet daha az ısınması normaldir ama li-ion bataryalar için zayıf akımla şarj etmek daha iyidir kuralı yoktur. o kural nicad ve nimh bataryalar için geçerlidir. li ion bataryaların şarj prensibi farklı ve çok teknik olduğundan gerekli görülmüş güç sınırları aralığında şarj edilmelidir.

telefonunuzu orjinal adaptörü ya da orjinal güç koşullarına en yakın besleme şartlarını sağlayabilen adaptörle şarj edin, ısınsa bile.

tabletinizde ise kullanacağınız adaptörün voltaj değerinin aynısı, akım değerinin ise çok düşük olmamasına özen gösterin. akım, normal değerden biraz daha yüksekse bile bu pek sorun olmaz ama, gereğinden düşükse sorun olur. aynen telefondaki devreler gibi onunda içinde programla çalışan devreler var ve anormal güç ile besleme devrenin sapıtmasına neden olabilir.

12Volt diyorsa 12volt. 11 olmaz, 13 de olmaz.
akım 2.2 amperdiyorsa haydi 2.0 olabilir ama 1 amper olmaz. 3A olur ama daha yükseğe çıkmayın.
amper ve volt farklı kavramlardır. eğer hiç anlamıyorsanız, fazla deneme yapmayın, bu değerleri tutan şarj adaptörü satınalın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın