Monitörler (Ekranlar) TAMİR ve bakım notları.

Başlatan Mr_YAMYAM, 01 Ekim 2015, 00:03:34

Mr_YAMYAM

Hurdadan temin etmiş olduğum SAMSUNG marka monitörü zor da olsa tamir edebildim.
Ancak arka ışıkları da hasarlı olduğu için haliyle ekran şimdilik karanlık durumda idi.
Ben de yeni LAMBA ve eğer modifiye uygun olursa LED aydınlatma için malzeme temin ettim.
Tamir aşamasındaki tecrübelerim belki diğer arkadaşlara yol gösterebilir. Ya da benzer sorunları olan arkadaşlar bu konu altında tartışıp fikir alışverişinde bulunabilirler.

seron

multimetreye gözüm takıldı: sigaradan sapsarı olmuş sanki ;D

yamyam usta ecik anlataydın nesi arızalanmış? neyini nasıl tamr ettin? nasıl tesbit ettin? sonra ledleri nereye, nasıl bağlayacaksın?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Ekim 2015, 16:54:26multimetreye gözüm takıldı: sigaradan sapsarı olmuş sanki ;D

yamyam usta ecik anlataydın nesi arızalanmış? neyini nasıl tamr ettin? nasıl tesbit ettin? sonra ledleri nereye, nasıl bağlayacaksın?
O multimetre 20 seneliktir. Sen ona kafayı takma :D
Monitörün içerisindeki lambaları bozulmuş.
Ben de yedek lamba ve LED almıştım. Ama lamba devresi (inverter) de bozuk olduğu için lambalar çalışmadı. Ben de ledleri taktım.
Yani arka aydınlatma için kullanılan flüoresan lambalar iptal olup led oldu :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Ekim 2015, 21:01:02uydu mu lambanın yerlerine?
herşey uydu.
Lambalar çalışmadı çünkü inverter devresi de bozukmuş. Lampül yerine LED taktım çalıştı. Amma bu sefer de görüntü bozuktu.
Ben de iptal ettim.

Maodon

Işık şiddeti iyi mi led takınca  bendede samsung var 10 senelik  ledin linkini atarmısın?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın