UPS ile ilgili tecrübesi olan var mı?

Başlatan ercan_elo_bil, 29 Eylül 2015, 13:45:27

ercan_elo_bil

Merhaba,

Evime Online UPS almak istiyorum, hem tüm elektronik eşyaları koruması için hemde kesintisiz elektrik için.

Aylık 100KW harcıyorum yani günlük 3.3Kw saatlik 138watt.

10 KVA lık bir UPS düşünüyorum bunun güç faktöründen(0.8) dolayıda 8Kwatt olacak sanırsam
eğer ortalama saate 200Watt harcadığımı Varsaysak,
8 KW lık bir UPS 20 dk gidebiliyor ise ters oratıdan 200watlık bir enerji için 800Dk yani 12 saat kullanabilirmiyiim?
ayrıca şunu da düşünüyorum; aküyü korumak için %20 güc kala kapanması yani 8KW nın 6400wattını kullanacağı bununlada 15dk sürse 200watt enerji 480dk yani 8 saat gider mi?

not: yüksek güç gerekimlerinde yani fırın, çamaşır makinesi vs durumlarında UPS baypass olarak kullanmayı düşüneceğim.

Özetle:
Tüm ev eşyalarını korumak ve uzun süre kesintisiz elektrik istiyorum. 10KVA UPS , ortalama 200watt enerji harcaması ile 5-8 saat kullanabilirmiyim? akünün deep deşarj olmaması kaydıyla
daha yüksek mi UPS alınmalı? ücret sorun değil sadece yer problem.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ercan_elo_bil - 29 Eylül 2015, 13:45:27Merhaba,

Evime Online UPS almak istiyorum, hem tüm elektronik eşyaları koruması için hemde kesintisiz elektrik için.

Aylık 100KW harcıyorum yani günlük 3.3Kw saatlik 138watt.

10 KVA lık bir UPS düşünüyorum bunun güç faktöründen(0.8) dolayıda 8Kwatt olacak sanırsam
eğer ortalama saate 200Watt harcadığımı Varsaysak,
8 KW lık bir UPS 20 dk gidebiliyor ise ters oratıdan 200watlık bir enerji için 800Dk yani 12 saat kullanabilirmiyiim?
ayrıca şunu da düşünüyorum; aküyü korumak için %20 güc kala kapanması yani 8KW nın 6400wattını kullanacağı bununlada 15dk sürse 200watt enerji 480dk yani 8 saat gider mi?

not: yüksek güç gerekimlerinde yani fırın, çamaşır makinesi vs durumlarında UPS baypass olarak kullanmayı düşüneceğim.

Özetle:
Tüm ev eşyalarını korumak ve uzun süre kesintisiz elektrik istiyorum. 10KVA UPS , ortalama 200watt enerji harcaması ile 5-8 saat kullanabilirmiyim? akünün deep deşarj olmaması kaydıyla
daha yüksek mi UPS alınmalı? ücret sorun değil sadece yer problem.

UPS sistemleri bu şekilde düşünemezsin.
UPS gücü çıkışta verebileceği max. akım olarak hesaplanır. Bir UPS ne kadar güçlü olursa olsun besleme süresi depolanan enerji miktarı ile doğru orantılıdır.
Online UPS sistemlerinde redresör hem aküleri hem de sistemleri beslediği için redresörlerinin belli bir güç katsayısı bulunmaktadır. Dolayısı ile çok güçlü AKÜ'lerin bağlanması uygun değildir.
200W/h lik enerji harcaması için 2KV/A lık bir UPS fazlasıyla yeterli olacaktır. Ancak bu gibi UPS'lerin SURGE koruması bazı cihazlara uygun olmamaktadır. Bir buzdolabı kalkınma anında aşırı akım çektiği için bu gibi yükler özel UPS'ler gerektirmektedir.
TEMEL HESAPLAMALAR..
1 Güç gereksinimi.
Sistemin en fazla güç çektiği andaki ölçüyü göstermektedir. UPS'nin inverter gücünün bu gücü rahatlıkla karşılayabilmesi gereklidir.
2 Verim katsayısı.
Bir UPS sistemlerde verim çok fazla olamamaktadır. En iyi kalite yapılmış UPS'lerde bile alınabilen verim en fazla %70 olarak bildirilmektedir. Bu da en azından %30-40 lık kayıp anlamına gelmektedir. Gerek enerji depolanması gerekse yük faktörü olarak iyi hesaplanmalıdır.
3 Depolanan enerji hesabı.
Bir UPS'ye takılan akü grubu temel olarak depolanan enerji miktarını göstermektedir. 100A/h lik bir aküyü baz alacak olursak;
12V gerilimin 220V a dönüştürülmesindeki oran bize aküden çekilecek akımı gösterecektir. 200W güç gereksinimi için ortalama 1A lik 220V tarafından akım çekileceğine göre...;
12VX100A= 1200W/h Aküden 1 saat için çekilebilecek enerji katsayısı.
220 bölümünden 1A akım çekildiğine göre.
220/12=18 yaklaşık dönüştürme oranı.
Kaba bir hesapla 200W civarı bir yük için aküden 18A geçecektir. Akümüz 100A/h olduğuna göre.
100/18=5.5 saat edecektir.
Bu hesaplamalar oldukça kaba hesaplar olup verim katsayısı ve kayıplar hesaplanmamaktadır. Kayıplar ve verim hesaba dahil edildiğinde 100A/h lik bir akünün 200W lık bir yük altında dayanma süresinin birkaç saati geçmediğini görebiliriz.
http://www.apcturkey.com/SURT-XL.htm

ercan_elo_bil

merhaba
bilgi için teşekkürler,

1. Güç hesabı için anlık saniyelerde peak güçler için 10KVA ups bunu karşılayacağını sanıyorum(7-8kw). standart ev hali, elektrik yokken yani UPS devrede iken elektrik kullanımını bilinçli olarak azaltırım.(elektrik varken ve yüksek güç gerektiren durumlarda baypass özelliği devrede olacak)
2. UPS lerde bahsettiğiniz gibi 0.7 veya 0.88 arası bir verim söz konusu.
3. Depo hesabı: 10KVA UP lerde genelde  20 adet 12V 7Ah aküleri var bu da 12V 140Ah veya 20 adet 12V 9Ah oluyor yani 12V 180A
12x140hA=1680DCVA veya 12x180=2160DcVA

0.7 ile AC e çevirir ise  1176watth veya 1512Watth olmakta. 200Watt için 5.88H veya 7.56H saatlerde hesap çıkıyor.

Not:
1. Daha yüksek güçte UPS lerin tek faz giriş cıkış bulmak zor ayrıca ebatları büyüyor bu cihazı eve koyamam yer yok.
2. Bana 200wat da 5-6 saat gerekli 
3. Aküleri max 500watt güneş pilleri ve max 500watt rüzgar enerjisi ile desteklemeyi düşünüyorum kesin değil ama.
4. En önemli nokta akülerin ömürlerini uzatmam gerekiyor yani aküyü deep desarj  yapmadan UPS 5-6 saat kullanılmalı.

toyer

20 Adet 12V 9Ah  yüzde 50 verim desek tüm sisteme 5 küsür saat idare eder .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ercan_elo_bil - 29 Eylül 2015, 15:13:45merhaba
bilgi için teşekkürler,

1. Güç hesabı için anlık saniyelerde peak güçler için 10KVA ups bunu karşılayacağını sanıyorum(7-8kw). standart ev hali, elektrik yokken yani UPS devrede iken elektrik kullanımını bilinçli olarak azaltırım.(elektrik varken ve yüksek güç gerektiren durumlarda baypass özelliği devrede olacak)
2. UPS lerde bahsettiğiniz gibi 0.7 veya 0.88 arası bir verim söz konusu.
3. Depo hesabı: 10KVA UP lerde genelde  20 adet 12V 7Ah aküleri var bu da 12V 140Ah veya 20 adet 12V 9Ah oluyor yani 12V 180A
12x140hA=1680DCVA veya 12x180=2160DcVA

0.7 ile AC e çevirir ise  1176watth veya 1512Watth olmakta. 200Watt için 5.88H veya 7.56H saatlerde hesap çıkıyor.

Not:
1. Daha yüksek güçte UPS lerin tek faz giriş cıkış bulmak zor ayrıca ebatları büyüyor bu cihazı eve koyamam yer yok.
2. Bana 200wat da 5-6 saat gerekli 
3. Aküleri max 500watt güneş pilleri ve max 500watt rüzgar enerjisi ile desteklemeyi düşünüyorum kesin değil ama.
4. En önemli nokta akülerin ömürlerini uzatmam gerekiyor yani aküyü deep desarj  yapmadan UPS 5-6 saat kullanılmalı.

UPS'lerde düşük güçlerde fazla verim alamazsın. Tam yük için verilen verim oranı %80 lerde denilse bile bir UPS boşta iken zaten 5-6 saat gibi bir sürede aküleri bitirmektedirler. Bendeki model olan APC 1400 UPS de sistem boşta iken ve aküler tam dolu ise 4 saat sonra aküler bitiyor. Ama PC bağlı iken 3 saat gidiyor :D (PC güç kaynağı 240W)
Üstelik AKÜ ömrünü uzun tutabilmek için tam deşarj istemiyorsun. Bu yüzden AKÜ kapasitesi senin için ciddi sorun olacaktır.
Çoklu AKÜ grubunu tavsiye etmiyorum. Nedeni ise AKÜ'lerden birisi bile verimden düşse toplam güç katsayısına ciddi etki edecek ve tüm AKÜ grubunu atmak zorunda kalabileceksin.
DOLAYISI İLE;
En iyi seçenek 2 akülü bir model UPS bulmalı ve bu UPS için mümkünse HARİCİ AKÜ bağlantısı (Yedeklemeli UPS) olan cihazları tercih etmelisin. Yedek aküleri dilersen güneş enerjisi ile takviye edebilir ve istenildiği anda devreye sokabilirsin.
Sağlıklı bir sistem için de 2 adet JEL tipi 140A/h lik iki akü (Pahalı olsa da) temin ettinmiydi sorunun tam istemiş olduğun gibi olmasa da büyük oranda çözüme ulaşacaktır.
İDEAL KULLANIM ŞEKLİ İSE;
Gündüz tüm ışıklar kapalı iken UPS ve aküleri genellikle güneş enerjisi ile şarj edilir. Belki bu arada PC açık olabilir. 2 güneş paneli gerekli gücü karşılayacaktır. (200W/h+200W/h)
Akşama kadar güneşli havalarda tüm ihtiyacın rahatlıkla karşılanır ve aküler de tam şarj olmuş olur. Akşam güneş çekildikten sonra takribi 6-7 saat kullanırsan yatma zamanına kadar idare etmiş olursun.
Elbette böyle bir işin maliyeti oldukça külfetli olacaktır.

ercan_elo_bil

merhaba,
sistem için ne gerekiyorsa yaparım fakat ekstra akü vs yer problemi olur, düşünün ev ortamını fazla yer kaplarsa nereye koyacağımı bilemedim, ayrıca akülerden çıkan herhangi gaz, sıvı vs tehlikeli olabilir.
sistemin ebatlarını, yerini ve tehlikesini vs tam kestiremiyorum, cihazı hava almayan mobilya dolabı yaptırayım dedim bu da problem sanırsam, bu durumları hala araştırıyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ercan_elo_bil - 30 Eylül 2015, 09:35:49merhaba,
sistem için ne gerekiyorsa yaparım fakat ekstra akü vs yer problemi olur, düşünün ev ortamını fazla yer kaplarsa nereye koyacağımı bilemedim, ayrıca akülerden çıkan herhangi gaz, sıvı vs tehlikeli olabilir.
sistemin ebatlarını, yerini ve tehlikesini vs tam kestiremiyorum, cihazı hava almayan mobilya dolabı yaptırayım dedim bu da problem sanırsam, bu durumları hala araştırıyorum.
JEL AKÜ'lerde öyle sorunlar olmaz. Yine de AKÜ'ler için çatı katı önerilir.
Evin durumu bilinmediği için tam önerilerde bulunamam.

seron

muhtemelen jel akü kullanılacak olsa da benim de bir katkım olsun. ekteki dosyaları inceleyiniz:

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın