Pic ile Sd kart içerisindeki Text dosyasının içeriği Nasıl Okunur

Başlatan wadek, 13 Nisan 2010, 16:33:51

wadek

Selamlar
Benim kafamdaki proje sadece sd kart içerisindeki adı belli olan bir txt uzantılı dosyanın içerisindeki bilgiyi okumak.
Öncelikle bu mümkün müdür?
Dahada açmam gerekirse;
Pc üzerinden notepad içerisine \"sdkartuygulama\" yazdım. Bunu sd kart içerisine attım. Doyasının adınıda Deneme.txt diye kaydettim.
Daha sonra sd kartı çıkarıp devreme taktıgımda Deneme.txt dosyasına ulaşabilme yöntemi nedir? Yada varmıdır.
Genelde internet üzerindeki kaynaklarda anlatımlar şu adres ile bu adres arasını oku şeklinde. Peki ya bizim deneme.txt hangi adres aralıgında bir yerde yer alacak? bunu nasıl bilecegim. yoksa sd kartlarla iletişim kurarken dosya ismi kullanarak erişmek gibi bir durum söz konusu mudur? Yani ben deneme.txt içerisindeki \"sdkartugulama\" yazısını alabilirmiyim? Nasıl bir yöntem izlemeliyim.
Bunun için hazır library leri kullanmam mı gerekli?
Kullandıgım dil pic basic pro.
Sizden istedigim bu konuda kafamdaki fikirleri netleştirmeniz ve yol göstermenizdir.
Şimdiden teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.

neural

Sd kart yada mmc kart ile işlem yaparken ilk önce kart üzerinde bir dosya sistemi yapılıyor. Genelde dosya sistemi olarak FAT16 kullanılıyor. FAT16 dosya sisteminde genel olarak bir FAT table yapısı bulunmaktadır. Bu tablo üzerinde dosyaların adresleri saklanıyor diye biliyorum.

[1] adresinde pic basic ile yapılmış bir FAT16 SDCard uygulaması bulunmaktadır.
[2] adresinde pic basic ile yapılmış başka uygulamalarda bulunmaktadır.

Ayrıca anahtar kelimeler : \"SD card\", \"Pic\", \"FAT16\"

[1] http://www.melabs.com/resources/samples/pbp/sdfs3.zip
[2] http://www.melabs.com/resources/samples.htm

wadek

Bende melabs sample larındaki sdfs3 klasörünü inceliyorum fakat, test programı içerisinden sdfs yi include ediyor.
Bu .bas dosyası içerisi biraz karışık. Yada ben Mplab ile birlikte kullandıgım için bana öyle geliyor..
Misal verdiği hatalardan birisi long tipinde bir değişken olamayacağı. Sanırım pbp 2.60 versiyonunda kullanılan 32 bitlik bir değişken.
Bilgisayarımdaki pbp klasorunde readme dosyasına baktıgımda v2.60 oldugunu görüyorum. Aynı hatayı microcodestudio dada veriyor.
Fikriniz var mı?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın