elektrik çarpması

Başlatan t.t, 01 Eylül 2015, 22:31:28

t.t

merhabalar 240v ac şebeke elektriğini doğrulttum 100uf 400v kondansatöre paralel girdim çıkışta dc motora bağlı kondansatörün eksi ucu topraklı değildi çarpmaz diye kondansatörün eksisine dokundum 10 saniye salladı ardından kaçak akım  rölesi attı Allahtan panoya koymuşum ardından baktım ki kondansatör şişmiş benim parmak patlamış :) neden dolayı çarpılmış olabilirim sizce

t.t

çarpılma esnasında diğer elim (patlayan parmak) fabrikanın toprak hattında idi sağ elimi kondansatörün şasesine tuttuğum anda diyot üzerinden toprak nötr arası çarpıldım diyelim kondansatör neden şişti ? topraktan nötr e yani köprü diyottan dolaylı bi geçişmi oldu tam tersimi oldu acaba ama hiç bukadar iyi çarpılmamıştım 6-7 kere çarpıldım bu en kralıydı :)

seron

geçmiş olsun.
kondansatörden ters akım geçmişse veya voltajı uygun değilse şişer biliyorsun.
çarpılma esnasında hangi aternanslara denk geldiyse ters geçip vücudundan tamamlamış, bu ters akım da belki kondansatörü şişirmiş olmalı.
kondansatörün ters olmadığından emin olmalısın. bir de dikkatli ol Allah muhafaza patlarsa gözüne başına gelir parmakla kurtarmışsın daha beter olur.

t.t

teşekkür ederim fabrikada bazı hırbolar trifaze prizleri monofaz olarak kullanıyor doğal olarak faz topraktan dönüyor bende nötür toprak arası şönt direç (rezistans:) )oldum benden nötre akmak istedi kondansatörü ters besledim şişti 

seron

Alıntı yapılan: t.t - 01 Eylül 2015, 23:01:47fabrikada bazı hırbolar trifaze prizleri monofaz olarak kullanıyor doğal olarak faz topraktan dönüyor bende nötür toprak arası şönt direç (rezistans:) )oldum benden nötre akmak istedi kondansatörü ters besledim şişti 
ne alakası var anlamadım?
zaten evlerde de trifaze girişten monofaze dağıtım olur. ve fazlar almaçları besledikten sonra sıfırdan geri döner. bu konuyu anlatmak biraz uzun ve zahmetli. ama kısaca belirteyim o şahıslar trifaze bir prizde çevredeki üç delikten biri ile ortadakini kullanıyorsa 220 alıyorlar yani yanlış birşey yok. var da, şöyle var yanlışlıkla çevredeki üç delikten ikisini kullanırlarsa almaç direk 380 e maruz kalır. o nedenle doğru bir prizleme kullanılmalı.
ayrıca şimdi aklıma geldi, neden kaçak akım rölesi yok? parmağını patlatacak kadar geçen o akım sağlıklı çalışan bir kaçak akım rölesini anında (sen çarpılamya başladığın anda; yine de parmağını yakar) şak diye atmalıydı? demek vücut direncin büyük ki düşük akım geçirmişsin. değilse yüzde 99 değil yüzde 100 atması gerekirdi.

o makineye düzgün bir tesisat kurun.
kondansatörü 1000Volt seçin.
ters bağlamayın.
tesise kaçak akım rölesi kurun.
topraklamayı doğru yapın

böylece bir nebze olsun güvenlik sağlanmış olur. değilse bir dahaki sefere üzücü şeyler ola da bilir.

t.t

Alıntı yapılan: seron - 01 Eylül 2015, 23:08:01ne alakası var anlamadım?
zaten evlerde de trifaze girişten monofaze dağıtım olur. ve fazlar almaçları besledikten sonra sıfırdan geri döner. bu konuyu anlatmak biraz uzun ve zahmetli. ama kısaca belirteyim o şahıslar trifaze bir prizde çevredeki üç delikten biri ile ortadakini kullanıyorsa 220 alıyorlar yani yanlış birşey yok. var da, şöyle var yanlışlıkla çevredeki üç delikten ikisini kullanırlarsa almaç direk 380 e maruz kalır. o nedenle doğru bir prizleme kullanılmalı.
ayrıca şimdi aklıma geldi, neden kaçak akım rölesi yok? parmağını patlatacak kadar geçen o akım sağlıklı çalışan bir kaçak akım rölesini anında (sen çarpılamya başladığın anda; yine de parmağını yakar) şak diye atmalıydı? demek vücut direncin büyük ki düşük akım geçirmişsin. değilse yüzde 99 değil yüzde 100 atması gerekirdi.

o makineye düzgün bir tesisat kurun.
kondansatörü 1000Volt seçin.
ters bağlamayın.
tesise kaçak akım rölesi kurun.
topraklamayı doğru yapın

böylece bir nebze olsun güvenlik sağlanmış olur. değilse bir dahaki sefere üzücü şeyler ola da bilir.

trifaze prizlerin ortası topraktır adam faz toprak arasına örnek şarj aleti vs takıyor bu sefer  faz topraktan dönüyor dolayısıyla da benden nötre akmış oldu diye tahmin ettim o sırada da kondansatör ters beslendiği için şişti üst katlarda kaçak akım rölesi mevcut olmadığı için( eski tesisat ) adam faz toprak arası işini görüyor

seron

:)
ayrıca toprak da çekilse çarpılırdın emin ol.
sana verdiğim linkde bazı çizimler var fazın topraktan dolanımıyla ilgili. onlara bak.

t.t

birde bu kondansatörün daha önceden eksi ucunu ısrarla toprağa bağlıyordum patlıyordu bağlıyordum kaçak akım atıyordu çareyi topraklamamakta buldum şimdi aklıma kondansatörün eksi ucunu diyottan geçirerek toprağa vermek geldi kaçak akım atarmı acaba yine

seron

bilmiyorum yalnız bilindiği gibi sağlıklı çalışan bir kaçak akım rölesi 30mA akım kaçak yaptı mı atar. ister diyot bağla ister bağlama.

t.t

kaçak akım rölesi siemens :) 30mA lik test butonuna basınca atıyor şimdi benim kafam nötrden toprağa topraktan nötre giden sızıntılara gitti kondansatör toprak arasına diac mı koysak acaba bu sefer dc topraktan dönmek isterse nötrden dönmezse kaçak akım rölesi kaçak algılar sıkıntılı işler

seron

değişen birşey olacağını sanmam. o doğrultma devresini plastik bir kutuya kutulamaktan başka çaren yok.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın