Devreme Kalıp Arıyorum plastik basit bir kalıp

Başlatan x2x, 31 Ağustos 2015, 04:14:00

x2x

Merhaba arkadaşlar
Devrem için bir plastik bir kaba ihtiyacım var fakat istediğim gibi bir kalıp nasıl üretebilirim basit bir  12 cm kare yukseklik 5cm bir içine devre koyabilceğim dişi usb deliği olan kalıp nasıl temin edebilirim.

ApoAtes

Üretim olayı biraz sıkıntıda eğer istanbuldaysan karaköyde bir çok iş han ında bulabilirsin bu tarz plastik kutuları.

stk4221

benim kendi kullandıgım bir teknik  sizin işinize  yarar mı bilmem ama okuyan arkadaşlara  fikir verir

nalburdan alınan 100 lük pvc atık su borunu dikine ihtiyacımız kadar   ortadan ikiye kesip çok gözlü elektrikli ısıtıcıda ısıtıyoruz pvc hamur kadar olana dek !!  akabin de  hamur olan pvc yi  sert iki nesnenin arasına alıp 4 işkence ile  presliyoruz 10 dk kadar bekledikten sonra  düz plaka pvc elde etmiş oluyoruz.  ya parca parca kesip '' L '' köşe ile  oluşturabilirsin  yada  matruşka  tarzı ıç içe gecen kutuların arasın presleyip tek parcada çıkarabilirsin  ama bu yöntemi denemedim   sonrasın da garip birşey çıkarsa meshul degilim
 ;D  ;D 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 31 Ağustos 2015, 20:16:41benim kendi kullandıgım bir teknik  sizin işinize  yarar mı bilmem ama okuyan arkadaşlara  fikir verir

nalburdan alınan 100 lük pvc atık su borunu dikine ihtiyacımız kadar   ortadan ikiye kesip çok gözlü elektrikli ısıtıcıda ısıtıyoruz pvc hamur kadar olana dek !!  akabin de  hamur olan pvc yi  sert iki nesnenin arasına alıp 4 işkence ile  presliyoruz 10 dk kadar bekledikten sonra  düz plaka pvc elde etmiş oluyoruz.  ya parca parca kesip '' L '' köşe ile  oluşturabilirsin  yada  matruşka  tarzı ıç içe gecen kutuların arasın presleyip tek parcada çıkarabilirsin  ama bu yöntemi denemedim   sonrasın da garip birşey çıkarsa meshul degilim
 ;D  ;D 
yıllar evvel okuduğum "şu çılgın Türkler" adlı kitabı hatırlattın. orada da yok imkanlarla atalarımızın ne mucizeler başardığı anlatılıyor. yeri geliyor kahkahalarla gülüyorsun yeri geliyor hüngür hüngür ağlıyorsun... tavsiye ederim.

konuyu açan arkadaşa internet üzerinden "proje kutusu" adıyla aratmasını tavsiye ederim. istediği özelliklere uygun kutu bulabileceğine inanıyorum.

serkan_48

Alıntı yapılan: stk4221 - 31 Ağustos 2015, 20:16:41benim kendi kullandıgım bir teknik  sizin işinize  yarar mı bilmem ama okuyan arkadaşlara  fikir verir

;D  ;D 

Dostum buyuksun fikir muhtesem yani pvc yi isi ile sekillendirme fikri muhtesem.

Flatron

@serkan_48

zaten bazı firmalar bu tarz çalışıyor.Aşağıdaki videoda  bir amerikan firmasının levha plastikten yaptığı kutuların üretim aşamasını anlatıyor.
Bu plastik levhalar türkiyededede var .Ayrıca dekota diye biraz daha zayıf plastik türevi daha ucuza levhalarda var .
Bu levhaları alıp lazercide kestirebilirsiniz.
Dekoto levha
http://www.malzemeci.net/Dekota-5mm-PVC-Foam-Levha_1741.html#0
Plastik levha(Bunların farklı renklerde olanlarıda olması lazım)
http://www.malzemeci.net/Plastik-Levhalar-481/MalzemeciNet/481-167

https://www.youtube.com/watch?v=czFWhNsCa2I

sayangku

http://www.altinkaya.com.tr/ genelde elektronikle ugrasanlar burdan alıyor ürünleri bende eskiden  almıştım iyi biryer kısacası
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

haylaz

Polyesterdende yapabilirsin karton bi kutu yapip ustune polyester surerek saglam istedigin ölçülerde bir kutu yapabilirsin ;)

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Flatron

Arkadaşlar internette  ,youtube da "ABS forming" "Plastic forming " gibi kelimelerini araştırırsanız plastiğe nasıl şekil verebileceğinizi görürsünüz.
Isıttığınız plastiğe kuvvet uygularsanız videodaki gibi kutunun dik kenarıdan birini yaparsınız.Videoda gösterilen o bayanın kenarlarına yaptığı yapıştırma işi içinde kloroform kullanılır.
Temel olarak lazım olanlar bunlar
Ayrıca DIY Vacum forming gibi kelimelerle videolar  arattırısanız aşağıdaki gibi ürünler görürsünüz

Buradaki mantıkta plastik levhayı fırında orta sıcaklıkta 1 dk kadar ısıtırsınız.levha yumuşayınca levhayı kalıbın üstüne koyarsınız
bu sırada delikli ahşap kutunun altındaki elektrikli süpürge çalışır ve kalıbı kendine çeker ve plastik altındaki kalıbın formunu alır.
Örnek videoda bu:
https://www.youtube.com/watch?v=I3LVPRHmkcU
(videoyu  2:30 dan sonra izlerseniz baştaki bla bla larla vakit kaybetmezsiniz)
Forumlarda bazı konuların uzatılmasından uzun süre anlamsız şekilde tartışılmasına anlam veremiyorum.
Eğer polikarbonlar konusunda uzmansanız sizde farklı özelliklerdeki bir plastiği bulabilirsiniz.
Ama Basf yada 3M deki labratuvarlara ve zamana ihtiyacınız var .

elektrofizikci

3D yazıcıları unutmayın... şeklinin çiz birebir... Basıp yollasınlar sana... İçi boş olacağı için çokda fiyat tutmaz kanımca... 3d yazıcılar bile ayağa düştü... herkes perakende iş yapıyor. Netten bulabilirsin.. hem renk seçeneğinde olmuş olur, üstüne logonu bilebasarsın, kabartmalı olarak...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

brooqs

elle çizilmiş hali varsa modelleyip sadece 1 tane için 3d printer ile yapabilirim. pm den bana ulaşabilirsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın