bu nasıl bir motor

Başlatan sonerbicer, 29 Ağustos 2015, 00:15:20

sonerbicer

bu nasıl bir  motordur   taşlama  motorunu  söktüm  ama  içinde   diger  matkap avuç taşlama  vs  yastıkları  kömürleri  yok

yastıkda   4 kablo çıkıyor  iki kırmızı  bir mavi birde siyah
iki kırmızı yı  test ettiğim zaman   akım  var  ama  diger  siyah ve mavide  hiç tık yok  220 vermek için  ne  yapmak  lazım  bilen varmı

seron

ortasından çıkardığın hareketli parçada (rotor) bobin sargı var mı?
yok ise bu bir AC motorudur.
daha önce açtığın konudaki motor ise bir UNİVERSAL motor idi. bu tip motorlar hem DC hem de AC ile çalışabilme özelliğine sahiptirler.
o konuda konuyu bobinleri birbirine seri olarak bağlayarak, seri-universal motor elde etmiş oldun. eğer yastık ve rotor bobinlerini paralel bağlasaydın, bu durumda şönt(paralel)-universal motor elde etmiş olacaktın. bu iki bağlantı tipinde motorun güç katsayısı ve heaplamaları değişir. kondansatör ise yanlış hatırlamıyorsam şönt motorda kalkındırma süreci için geçerlidir.

elindeki motora genince yukarıda dediğim gibi bu bir AC motoru; sadece AC ile çalışır. ortasından çıkardığın motorda sargı oladığı için bunlarda kömür(fırça) olmaz. ama ben hala o iki boş ucun neden tepki vermediğini erak ettim. multmetrenin "bip" diye ikaz eden kademesine gelip tüm uçları test etmelisin.

kolay gelsin.

sonerbicer

malesef  motoru  yaktım seronum  o  tepki verek iki kırmızı  uca  20 verdim   dumanlar  çıktı  motor  öldü:))

serkan_48

sonerbicer

seron

Vallahi ben bişey yapmadın ;D  ac ile univers
motorun özelliklerini yazdım sadece...
Soner amca sen hangi motoru nasıl yaktın? Ben anlamadım.

seron

Gerekirse jurdacıdsn bi dene alır yollarım sıkıntı yapma  ;)

seron

Yav bu telefona da başlayacam yazdığım şeyi yanlış düzeltiyor jurdacıdsn değil hurdacı

sonerbicer

* IMG_20150828_235602.jpg  bu notoru  yaktım seronum  sorun değil
ama ben hurdacı değilim hurdaya  meraklıyım   evet dediğin gibi  giderim  hurdacıya  aynısından  yine  alırım kilosu 2 tl  bu   birbucuk kilo geliyor  yani 3 tl  paraı  yanması  önemli değil  başarmak keyf  verici
 ayrıca  araba  kaza  yaptı  sanayiye  dolmuşla  otobusüsle  gitmek  zor  oluyor  gidincede  aldıgım malzeler  kilolarca  olunca yük oluyor  taşımak   sorun   araba  tamirde  sigortacılar gelecekde   uzuzn zaman kalacak ama  sıkıtı değil bende  bu merak oldukca  yürüryerek gier   sırtıma  alır  gelirim
abi benim hastalıgım bu  ugraşmak deemek yapmak  deneyemezsemd  başaramazsamda  toplayıp tekrar  hurdacıya  veriyorum  1 tlden  alıyor  alış fiyatını  uani kaybım 1.5 tl oluyor  inan  bana   zerre  dert değil  amaç  sonuca ulaşmak  hepsi bu

seron

Uçlarını kontrol et demiştim ama...
Neyse sağlık olsun
Şu  sendeki azime hayranım soner amca :)
Bir dahaki sefere motorun kaç voltla çalıştığından emin olmalısın yalnız
Evet obir ac motor ama uçlarını tam bellemeden 220 verirsen yakarsın ben de korktum benim yüzümden mi oldu diye şimdi telefondayım rahat yazamıyorum yarın sana basit bir paylaşım yapayım da konuyu öğren  :D

sonerbicer

seronum  aslan parçası asla senin yüzünden değil tamamen ebnim sabırsızlıgım  cevap beklemeden  motoru tanımadan denedim
motor 220 ile  çalışıyor  üzerinde  yazıyıor en fazla  2800 rpm diyor
ha  bu rpm nin açılımı nedir  onuda  ögrenirsem sevinirim
bir çocuga  anlatır  gibi anlat  lütfen
yoksa  megep in  bu konuda  syısz  belgeleri dersleri var  ama  oradaki  açıklamaları  asla  anlamıyorum  o sebepden  kafam karışıyor
burada  serkan_48  ve  sana   hayranım  çok   can  kardeşlersiniz  asla  usanmadan bıkmadan  sabırla   açıklayarak cevaplıyorsunuz 
başkaları gibi  burnu havada  değil  adam gibi adamsızın
size  çok  büyük sevgim  saygım  ve sempatim  var  yaşca  büyük oldugum için   kardeşim diyorum  alınmayın ama send  bana  amca deme  abi  de  yaşlı hissediyorum kendimi:))

seron

Peki soner bey, öyle olsun ;D
Rpm ar-pi-em okunur bir motorun dakikada yaptığı tur demektir. Senin rahmetli dakikada 2800 tur yapıyormuş ama ölmeden önce...
Ben şimdi çıkıyorum yarın senin için çok kolay anlaşılır belgeler hazırlayacağım bildiğin teknik lise ders kitabı. Hepsini okursan ihya olursun iyi geceler...

serkan_48

Abim benim gönüller bir olsun saygı varsa her zaman ordayım. Bildiklerimi her zaman aktarırım.

sonerbicer

dünyalar  degerlisi  kardeşlerimsiniz ikinizde  sen ve  seron  size  saugım  sevgim  sonsuz  iyiki varsınız

seron

merhaba soner abi,
sana yukarıda universal motor hakkında anlattıklarımla ilgili bir resim paylaşıyorum. bu resim bir elektrik bilgisi kitabından alıntıdır.
sana olayı çok duru bir dille anlatacaktır.

ayrıca özel mesaj ile tarayıcıyla kaydettiğim bir elektrik bilgisi kitabını gönderiyorum. bu kitap senin gençliğin zamanlarında bazılmış. yani senin anlayacağın dilden anlatıyor, o zamanın anlatım dilini kullanıyor  ;D  ;) . eğer o kitabı indirir de iyice okursan, neredeyse işin ustası olursun. anlamadığın yerler olursa da sorarsın.

yalnız senden ricam kitabı burada veya başka bir yerde paylaşma.
ben sana özel mesaj ile ne yapacapını anlatacağım...
aşağıdaki resime bak.

sonerbicer

tam anlayacagım  dilde  bu kitabın orjinal  ismini  ver  bulayım  kardeşim

seron

kitabı özel mesajdan indirmedin mi abi?  ???
neyse...
kitabın adı ELEKTRİK BİLGİSİ
yazarı: Temel ŞENER - Salim SAVCI
yayınevi: Gül yayınevi - ANKARA
basım yeri ve yılı: Ankara 1978
basım: kadıoğlu matbaası

kitap çok eskidir ve sahafçılarda bile bulunmamaktadır internet üzerinde gitti gidiyor'da vb var ise alabilirsin.

5TLye satılıyor:

http://www.nadirkitap.com/elektrik-bilgisi-temel-sener-salim-savci-kitap3510939.html

alttaki resimde bilgileri mevcut:

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın