Mini Dolap Soğutucusu

Başlatan XirMan, 24 Ağustos 2015, 19:56:52

XirMan

Herkese Selam, 35x35x35 ölçülerinde köpükten dolabın içini soğutmam gerekiyor bu soğutma işlemi bir arabadan güç olacak(TIR).
Elinde 0-10 derece soğuklukta çalışabilecek bir soğutucu yapmam gerek maliyeti 30-40tl yi geçmeyecek elinde bu konu ile ilğili devre şeması tasarımı olan arkadaşlar varmı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Dolabın içine Su ve içecek koyularak soğutulması gerekiyor.

serkan_48

Eger  elektrik aku sorunu yoksa peltier kullanabilirsiniz. Soylediginiz olculeri rahatlikla sogutur ancak ne kadar akim ceker bilemiyorum. Denemek lazim.

Kolay gelsin.

elektrofizikci

Alıntı yapılan: XirMan - 24 Ağustos 2015, 19:56:52

Öyle bir sistemi soğutan için en az 4-5 tane peltier alman lazım ki bu bi tır, çakmak giriş ide 24 V luktur. 24V  için peltier var mı bilmiyorum. 12V luk peltierini tanesini 17,5 TL ye almıştım ben.  O da dolar fırlamadan önce idi...
Hazırı var, gayetde güzel çalışıyor. Fanı da var. ısıtıcı olarakta kullanılıyor. MAvi plastik termoslar varya onların elektriklisi işte..  Kolay gelsin... he yanlış anlaşılmasın ben yapmayın hazır alın demiyorum sadece 40-50 TL ye mal olmaz onu diyorum...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

elektrofizikci

"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

elektrofizikci

TIR olacağı için çakmak girişinin kaç volt olduğuna dikkat edin. Kamyon aküleri 24V olduğundan çakmak girişleri de 24 olabiliyor. Bazen kenarına bir düğme koyup 12V a ayarlayan da var... Bu önemli..Dikkat edin...

XirMan

Arkadaşlar Tır da 25/12V Ayarlaması var onda sıkıntı yok.
Doların artması ile gerçekten elektronik elemanların fiyatları arttı.
Ben bu sistemi nasıl yapabilirim yani dışarıdaki hava 35-40 derece benim dolabın içindeki suların sıcaklığını içilebilecek kadar düşürmem gerekiyor serin olması lazım kaç watt peltier gider.

stk4221

ben de aracımın bagacına düşünüyorum fakat şöylr bir sıkıntı daha var bir taraf sogurken diyer taraf aşırı ısınıyor  bu ısınan hava içeriyi ne kadar ısıtır
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın