Kademeli troid trafolu güç kaynağı problemi

Başlatan actros_5457, 16 Ağustos 2015, 12:07:17

actros_5457

Lineer güç kaynağı projesi olarak temaksın 0-30 V /10 A devresini modifiye ettim ve 0-50 V/0-20 A seviyesine çektim.

AC olarak 0-8,5-15-30-45-56 VOLT yaklaşık AC=0,9DC==> DC olarak 0-7,5-14-28-40-51 bir troid trafo modifiye ettim
Test sonuçlarım ise;(Testleri 50w spot lambalarla yaptım)

1.KADEME >>0-14>> 10,5V/10A(DC) 3 spot lamba ile
2.KADEME >>7,5-28>> 12V/16A(DC) 4 spot lamba ile
3.KADEME >>0-28>> 24V/12A(DC) 2 li seri olarak 3 grup spot lamba ile
4.KADEME >>0-40>> 36V/12A(DC) 3 li seri olarak 3 grup spot lamba ile
5.KADEME >>0-51>> 50V/8,3A(DC) 4 li seri olarak 2 grup spot lamba ile

0-7,5 aralığını kullanmadım çünkü gerilim düşümü çok fazla oluyor 0-14 aralığında bile 3 spot lamba ile gerilim düşümü baya var. Bu iki kademe pek verimli değil. Sanırım manyetik alan cizgisini kesen iletken sayısı az olduğundan. O yüzden 12 volt için 0-14 değilde 7,5-28 kademesini kullandım.

Devrede kademe geçişleri beni düşündürmeye başladı,
bu kademeleri otomatik olarak sorunsuz geçirecek bi devre tasarımı konusunda epey düşündüm ama kararsız kaldım. Opampla mı yapsam picle mi karar veremedim çünkü karmaşık sorunlar var. Yük altında iken tam kademe geçişi sırasında çıkış voltajı aynı yerde kalmaması gibi. Örneğin 1.KADEME de 10,5 voltta 10 amper çekerken voltaj daha yükselmiyor, bu noktada 2.KADEME devreye alındığında cıkış 10.5 volttan yüksek oluyor. Yani arada atlanan voltajlar oluyor. Tabi yükte iken bu böyle. kullandığım devre resimdeki devredir.

toyer

kademelerin maksimum voltaj akım sınırlarını aşağıya cekerseniz voltaj geçiş sorunu ortadan kalkar.

mesela 10 A akım değilde 8 9 amperde bir üst kademeye gewçirin yine 10 volt versin  çıkışınız gibi.  böyle bir fikir geldi aklıma yazayım dedim. 

maks akımın yüzde 70 80 yaklaştın üst kademeden devam ettirin gibi.

asma

Merhaba
Probleminiz düşük voltajlarda yük artınca çıkış voltajının düşmesidir. Bu olay olmasaydı giriş kademe seçiciyi kolayca yapabilirdiniz.
Bu yüzden önce sorunu ortadan kaldıralım  ;)
İlk tahminim kontrol voltajı düşükken güç transistörlerine yeterli akım veremediği için çökme oluyor.
Yani 0-8,5Vac de durum çok kötü , 0-15Vac de 10A çekerken 12volta çıkamıyorsun , 10,5V olursa 10A veriyor değil mi?
Eğer kademeli voltaj seçiminde sekonderin 0 ucu sabit , kedemeleri sırayla köprü diyota irtibatlandırıyorsan; çözüm basit.
0-56Vac uçlarına küçük bir köprü diyot ve küçük filtr kondansatörü bağla. Küçük diyot: 4x1N4007 , küçük kondansatör: 1000uF/80V
Baskı devrede C harfi olan ped in sağ tarafını ayır ve bu bölüme sürekli elde ettiğin yüksek voltajı ver. Mevcut köprü girişinde kademe sistemin çalışmaya devam etsin. (PCB yi kesmem dersen 2x2k2 ve BD243 ün kollektör uçlarını pcb den çıkartıp bir kabloyla geçici olarak küçük beslemene bağlayabilirsin. Deneme olumlu sonuçlanırsa seçim senin)
Her şey normale dönerse test ve sonuçları paylaşmanı isteriz.   ;)

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın