ELEKTİRİKLİ BİSİKLET ŞARJI İLE NORMAL AKÜ ŞARZ OLURMU

Başlatan sonerbicer, 14 Ağustos 2015, 01:02:36

sonerbicer

ELEKTİRİKLİ BİSİKLET ŞARJI İLE  NORMAL AKÜ ŞARZ OLURMU_?

MODEL  60   V  24 AH
VOLTAGE   AC 220V /50 HZ

OUT PUT VOLTAGE  DC 60 V

OUT PUT POWER  3.5 A

OUT PUT POLO 

seron

normal aküden kastınız nedir?
bisikletin aküsü nasıl akü? bilginiz var mı?

ben normal akü ile 12V araba aküsünü kastettiğinizi tahmin ediyorum.
araç aküleri 12 (13,5V) 60Ah veya 75Ah civarındadır (arabaya göre değişir)

akümülatörler anma gerilimlerinden en az 1V fazla gerilim ile ve normal şarj akımı olan kapasitesinin 1/10 akım değeriyle şarj edilirler diye kabaca bir kanun vardır.

buna rağmen bir aküyü 20V ta da şarj edebilirsiniz ama şarj akımını düşük tutmalısınız.

şarj cihazınız 60V gerilim sağlıyor. "uygun değil" gibi görünüyor. ama yine de "olmaz" demiyorum benden daha bilgili üyelerimiz de var.

sonerbicer

evet  seron kardeşim  bir  renault 21 optima  aldım  onun  aküsü  veya  herhangi başka  bir  araba aküsü   şarz etmek için
birde  evin altında  kendime   hoby işlerimi uygulayacak  küçük bir  dükkan türü  bir yer im var  orada   gerekirse   gelenin geçenin ihtiyacı olanında  aküsünü  şarz ederim  diye  düşündüm

seron

soner abi o adaptör uygun değil gibime geliyor.

voltajı 60volt, akımı max3,5Amper

12V 75Ah bir akü için;

en az 15Volt - 7,5A gücünde trafo gerekli.

eğer hem kendi akün için hem de başkalarının akü şarjı için düşünüyorsanız ucuz bulabilirsen akü şarjı için özel cihaz alın bence.

eğer elinizdekini o tip akülere uyarlamak istiyorsanız biraz modifiye gerekecek o da sizin için biraz sorun teşkil edecektir. yine de daha önce konuştuğumuz konuda olduğu gibi uygun bir seri direnç (lamba vb) kullanarak idareten şarj yapılabilir diye düşünüyorum ama şarj süresini takip etmeli ve devamlı ölçüm yapmalısınız. akünün voltajı 13,5-14V nin üzerine çıkmamalı.

nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama tercihen bir şarj gerilimi şarj olacak bataryanın geriliminin iki katının üzerinde olmamalıdır, belli bir gerilimden yüksek şarj, akım düşük olsa bile bataryaya zarar verir diye biliyorum. o yüzden o cihazın geriliminin 25Voltun altına düşürülmesi şart.

sonerbicer

seron

yukarıda bahsettiklerime bakarak aşağıdaki resme bakın sizce olur mu?
olur gözüküyor. gerilim 12V gibi gösterilmiş ama muhtemelen o anma gerilimi dir. 12V den yüksektir. aslen @Mr_YAMYAM da işe karışsa iyi olurdu ben kendimi yetersiz hissediyorum. belki de o masraf yaptırmaya gerek olmaksızın sizi alternatif bir yöntem ile kurtarır.

bir de şu linke de bakın orada faha ucuzu da var:
http://www.hizlial.com/einhell-bt-bc-5-aku-sarj-cihazi/10010306?OM.zn=ProductView_ZoneNew&OM.zpc=10010306
özelliklerinde şarj edeceği akü nün max kapasitesi 80Ah gibi gözükse de riske girmek doğru olmayabilir. aracınızın aküsünün üzerinde Ah değeri yazıyordur. o değere bakarak o değerin biraz daha üstünde bir değerde şarj cihazı bakabilirsiniz.

resmi aşağıya ekledim:

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın