Ana içeriğe git
Konu: İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA) (3315 Kez okunmuş)

Ynt: İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA)

Yanıt #30
arkadaşlar katılımlarınız için teşekkür ederim.

ben toyer'in sorunlarını bildiğim kadarıyla cevaplayayım:
akım, bir noktadan diğer bir noktaya yük geçişidir.
yük, (serbest)elektron demektir. konumuz dahilinde bir kapalı devreler üzerinde ve elektrik akımı konusunu konuşsak da bu sorular, elektrostatik konusunda da yeralmakta.
akım, elektronların bol olduğu NEGATİF uçtan az olduğu POZİTİF uca akar. bir pilin yapısında elektronca zengin bir kimyevi bölge(katot) ile elektronların az bulunduğu başka bir kimyevi bölge(anot) vardır. elektrolit sıvısı ise anot ile katot arasında bir iletken konduğunda kimyevi bir reaksiyon göstererek pozitif bölgeden negatife metal iyonları, negatif bölgeden de pozitife elektron geçmesini sağlayacak işlemi başlatır. biz burayı fazla uzatmayalım. AC ve DC motorlarda da bir metal üzerine sarılı bobin teli bir (veya birkaç) mıknatısın manyetik alanları tarafından süreğen şekilde uyarıldığı zaman, uçlarında elektron akımı gerçekleşir. işte bu da akımdır. AC motorlarda, motorun yapısı gereği bu akım sinüs dalgaları çizecek şekilde çift yönlüdür.

akım neden akar?
elektronların bol bulunduğu yerdeki elektronlar, az bulundukları yere akarak kendilerini, eşitlemek isterler. bu atomların yapısı ve özelliklerinden kaynaklanıyor. gerilmiş bir yayın boşanmaya çalıştığını düşünün durum buna benziyor. ben olayı çok uzatmak istemiyorum ama yine de anlatayım.
her atom, çekirdek ve yörünge adı verilen iki ana bölümden oluşur.  çekirdekte pozitif yüklü protonlar ile değerliksiz nötronlar birbirine kenetlenmiş şekilde ve sayıları birbirine eşit şekilde durur. sayıları atomun (elementin) türüne göre değişir ki bu o elementin ne olduğunu belirler.
yörüngede ise elektronlar yaralır. bu elektronlar çekirdek etrafında hızla dönerek elektron bulutunu oluşturur. elektronların sayısı, protonların sayısına eşit ise o atoma yüksüz atom;
elektron miktarı protondan fazla ise negatif iyon(negatif yüklü atom);
az ise pozitif iyon denir.
bir den fazla atom, yötüngelerini ortak kullanabilmektedir. bu durum, bazı elektronların ortak kullanılmasıyloa olur. bu ortak kullanılan elektronlarla oluşan bağa kovalent bağ (valans bağı) denir.

bir de serbest elektronlar vardır ki atomların yörüngelerine dahil olur, olmaz, kararsız şekilde orta yerde gezinebilir. işte bundan statik elektrik oluşabilir. bir serbest elektron bir kimyevi reaksiyon neticesinde atomun yörüngesinden de kopmuş olabilir.

elektrik akımı, bu serbest elektronların, metal tabir ettiğimiz elementlerin bünyesinde oluşan elektron boşluklarından geçişi ile oluşur.
konu biraz derin. o yüzden kısa kesiyorum.

elektronlar, çok bulunduğu yerden az buluduğu yere hücum ederek, aynen manyetik bir kuvvet ya da fırtına gibi, iki kutup arasınaki farkı eşitlemeye, elektronu az olan iyonları sıfırlamaya çalışırlar. işte bundan akım doğar. ister kimyevi bir reaksiyonla olsun(pil) ister bir manyetik olay neticesinde olsun(dinamo) neticede elektrik akımı gerçekleşir.

voltaj, işte bu iki bölge(uç)  arasındaki potansiyel fark; elektronların sayıca farklı oluşu ve birbirlerini tamamlama potansiyeli dir.

faz, bir AC elektrik şebekesinde topraklanmamış uç demektir.
nötr, "   "      "              "            topraklanmış      "         "      .
toprak, güvenlik amacı ile kurulan bir düzenekdir. ola ki bir tesiste elektrik kaçağı olursa bu düzen(devre) vasıtasıyla kaçağı toprak hattından sıfırlamak için tasarlanmıştır. ülkemizde tüm illerimizde kullanılmakta, ancak birçok avrupa ülkesi ve ABD de kullanılmamaktadır. yukarıda çeşitli açıklamalar yapmıştık.

Bence soruların hepsini ilk sen cevapla, çünkü cevapların hepsini zaten biliyorsun :)
toyer sitemizin eski üyelerinden ve bilgili olduğunu biliyoruz. soruları sormasının nedeni önce bazı şeylere açıklık getirmek.

yukarıda anlattığım kavramlarda yalışlık olabilir. ben bunları yıllar evvel elektrik elektronik kitaplarından okumuştum(elektronikle ilgili okul okumadım ondan söylüyorum) aklımda kalanları yazdım.

yanlışım varsa düzeltebilirsiniz. ama yusuf ustanın meselesine hala açıklık getirilmedi. O:)

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #31
Alıntı
faz, bir AC elektrik şebekesinde topraklanmamış uç demektir.
nötr, "   "      "              "            topraklanmış      "         "      .
toprak, güvenlik amacı ile kurulan bir düzenekdir. ola ki bir tesiste elektrik kaçağı olursa bu düzen(devre) vasıtasıyla kaçağı toprak hattından sıfırlamak için tasarlanmıştır. ülkemizde tüm illerimizde kullanılmakta, ancak birçok avrupa ülkesi ve ABD de kullanılmamaktadır. yukarıda çeşitli açıklamalar yapmıştık.
Bu kavramları kimden öğrendin acaba.
Tam DON haber anlatımı olmuş :D

Yanıt #32
ELEKTRİK BİLGİSİ - Temel Şener-Salim Savcı
TEMEL ELEKTRONİK - Mehmet Sait Türköz
yazarını hatırlamadığım Lise Kimya ders kitabım.
alıntıladığın kısmı zihnimden (g...ımdan)yazdım.

Yanıt #33
Ben toyer in zaten bilgili olduğunu biliyorum. Sorularının hepsinin cevabını bildiğine göre neden sorduğunu anlayamamıştım sadece.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #34
toyerin sorduğu sorularda bir gariplik sezdin mi? :) ne yapmaya çalışıyor sence?

Yanıt #35
toyerin sorduğu sorularda bir gariplik sezdin mi? :) ne yapmaya çalışıyor sence?

Yok şimdi şöle diyim. Bu tür soruları bazı forumlarda bazı arkadaşlar sorarlardı, hatta yabancı forumlarda daha çok karşıma çıktı ama bunların amacı ego tatmini idi :) Cevabını bildikleri soruları sorarlardı sonra millet cevap verince, internetten hızlı bi şekilde araştırma yapıp koca 1 sayfa cevap yazarlardı. Bana sadece onu çağrıştırdı ama ben toyer arkadaşımızın öle yaptığını düşünmüyorum. Ben sadece bu tür soruları sevmiyorum çünkü kendisi mühendis birisi ve bu tür sorulara en iyi yanıt verebilecek eğitim geçmişine sahiptir. Bu kapasitesini gördüğüm için kendisinin bu tür soruları sormasını garip buldum. Amacım toyer arkadaşımızı kötülemek değil  yani yanlış anlaşılmasın.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #36
Yok şimdi şöle diyim. Bu tür soruları bazı forumlarda bazı arkadaşlar sorarlardı, hatta yabancı forumlarda daha çok karşıma çıktı ama bunların amacı ego tatmini idi :) Cevabını bildikleri soruları sorarlardı sonra millet cevap verince, internetten hızlı bi şekilde araştırma yapıp koca 1 sayfa cevap yazarlardı. Bana sadece onu çağrıştırdı ama ben toyer arkadaşımızın öle yaptığını düşünmüyorum. Ben sadece bu tür soruları sevmiyorum çünkü kendisi mühendis birisi ve bu tür sorulara en iyi yanıt verebilecek kapasitedir. Bu kapasitesini gördüğüm için kendisinin bu tür soruları sormasını garip buldum. Amacım toyer arkadaşımızı kötülemek değil  yani yanlış anlaşılmasın.
toyer durumu biliyor. evet.
ama herkes ya da bizler biliyor muyuz? işte sorun burada.
ben gittim, aslında "az" bildiğim bir konuya burnumu soktum.
toyer de "tamam bir konuda iddialaşıyorsunuz ama bu kavramları biliyormusunuz bakalım" demeye getiriyor. çünkü konu açılalı beri bu konuları açıklamamıştık ve neden ve nasıl çarpılacağımızı da söylememiştik. o da "madem bilgi tokuşturuyorsunuz bazı kavramları açıklayın ya da bildiğinizi, konuya hakim olduğunuzu gösterin" diyor. ben bunu anladım. sana bişey demedik :)

yukarıda iyi kötü bir durumu anlatmaya çalıştık. konumuz aslında temel elektrik devreleri konusu ve birçok bilgili kişi bu konuya yazmak istemese de yinde de beklediğimden fazla kişi konuya katılım yaptı. bu iyi.

şimdi yukarıda anlatılanlara bakarak başka neler söyleyebiliriz?

Yanıt #37
Valla aklıma başka bişi gelmiyor pek, ama gelirse burdan ilave ederim bişiler. Aslında sen ve yusuf ustanın tartıştığınız konuları tekrar okuyup öle yorum yazabilirim. Şimdi hiçbirini okumadan bişi yazmayayım. Diğer taraftan simülasyon %100 gerçeği yansıtmasa da az çok biraz bişiler vermiştir.

Yanıt #38
Yok şimdi şöle diyim. Bu tür soruları bazı forumlarda bazı arkadaşlar sorarlardı, hatta yabancı forumlarda daha çok karşıma çıktı ama bunların amacı ego tatmini idi :) Cevabını bildikleri soruları sorarlardı sonra millet cevap verince, internetten hızlı bi şekilde araştırma yapıp koca 1 sayfa cevap yazarlardı. Bana sadece onu çağrıştırdı ama ben toyer arkadaşımızın öle yaptığını düşünmüyorum. Ben sadece bu tür soruları sevmiyorum çünkü kendisi mühendis birisi ve bu tür sorulara en iyi yanıt verebilecek eğitim geçmişine sahiptir. Bu kapasitesini gördüğüm için kendisinin bu tür soruları sormasını garip buldum. Amacım toyer arkadaşımızı kötülemek değil  yani yanlış anlaşılmasın.
soruları sorma amacım sorularıma cevap istemem değildi daha öncede yazdım. Sadece konuda geçen carpılırız veya carpılmayız olayına cevap temel kavramlardan ve basit kurallardan çıkar düşüncesindeyim bunu söylemek istedim. Bu soruları düşünmeye teşvik amaçlı sordum sadece...
Kimsenin bilgisine , tecrübesine deneyimine .... hiçbir şekilde en ufak bir imada bulunmadım, böyle bir niyetim olmadı.

"" toyer de "tamam bir konuda iddialaşıyorsunuz ama bu kavramları biliyormusunuz bakalım" demeye getiriyor. çünkü konu açılalı beri bu konuları açıklamamıştık ve neden ve nasıl çarpılacağımızı da söylememiştik. o da "madem bilgi tokuşturuyorsunuz bazı kavramları açıklayın ya da bildiğinizi, konuya hakim olduğunuzu gösterin" diyor. ben bunu anladım. sana bişey demedik :) ""
Bişey demeye getirmiyorum. Dediğim gibi tek amaç işe temelinden bakmaya teşvik ....
 çarpılırsak neden , çarpılmaz isek neden çarpılmayız?

Yanıt #39
Elimizde 1:1 özellikli bir transformatör vardır.
Bu transformatöre şebekeden 220V AC veriyoruz ve çıkışından 220V AC alıyoruz.
Doğal olarak transformatör sekonderinin bir ucu faz diğer ucu da nötr olacaktır.
FAZ ucuna elimizi değdirdiğimizde çarpar mı çarpmaz mı ?

Yanıt #40
Doğal olarak transformatör sekonderinin bir ucu faz diğer ucu da nötr olacaktır.

"doğal olarak biri faz biri nötr" olmaz bence.
birine elimizi değdirirsek çarpmaz.
@toyer "sana bişey demedik  :) " lafını kemale dedim sana değil. velakin yanlış anlamışım tamam.  ;)
bir insana ceryan çarpması için, "kapalı devre söz konusu olmak zorundadır. bu devre ille kablo-telle olmaz zorunda değil; havadan da tamamlıyorsa yine de çarpar.

Yanıt #41
şöyle açıklayayım:

tabi trafonun nasıl bir trfo olduğu da önemli. primer ve sekonder uçlarından herhangi biri ortak olmayan bir trafodan bahsediyoruz.

Yanıt #42

Çarpmaz çünkü akım üzerimizden toprağa akamaz, döngü oluşmaz. TT şebeke tarafında nötr işletme topraklamasından geldiği için, şebeke fazına dokunduğumuzda çarpılmamızın sebebi nötrün topraklı olmasından dolayıdır. Yani ha faz ve nötre dokunmuşuz ha faza yalın ayak dokunmuşuz aynı şey. Sadece tabi nötürde biraz voltaj olabilmektedir. Şebeke fazına öle yada böle dokunduğumuzda, faz üzerinden gelen akım üzerimizden geçip, topraktan işletme topraklamasına ulaşır, yani döngü oluşur. Eğer izolasyon trafosu varsa ve tamamen izole ise o zaman çarpılmayız. Çünkü artık ne toprakla ne de şebeke ile elektriksel bir bağ vardır. İzolasyon trafosunun sekonderlerinden birine dokunduğumuzda, akım üzerimizden geçip, izolasyon trafosundan dolayı tekrar bize gelemez onun için de döngü oluşmayacağı için çarpılmayız. İzolasyon trafosunun sadece sekonder tarafının kendi arasında döngü vardır. Onun için her iki ucu dokunduğumuz zaman çarpılma olayı gerçekleşir. Alttaki linkte şebeke türlerini inceleyebilirsiniz.

http://www.elektrikce.com/alcak-gerilim-dagitim-sebeke-sistemleri/

Yanıt #43
teşekkürler kemal.

devam edelim lütfen, şu konuyu çözmeye çalışalım.

bu arada tekrar tekrar söylüyorum; amacım edepsizlik etmek falan değil. haksız olduğumu ispat edin, anlatın. ben yusuf ustayı önceden tanıyorum iyi birisidir. haklı çıkarsam hem o kabullenecektir hem de ben de "bak gördün mü" gibisinden bir terbiyesizlik etmem zaten. yanlışı varsa ona da açıklayalım. yanlışım varsa bana da öğretin.

Yanıt #44
TT şebeke sistemlerindeki topraklamanın yapıldığı bölge ile transformatör arasındaki  (KULLANCININ ÇARPILDIĞI) topraklama arasındaki direnç ne kadardır acaba. ?