İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA)

Başlatan seron, 13 Ağustos 2015, 17:07:38

seron

Sayın elektronikseverler,

Birçoğumuzun bildiği üzere evimizdeki bir prizin faz noktasına bir kontrol kalemini dokundurursak kontrol kalemi ışıldar. Bunun nedeni faz hattı ile trafonun topraklama levhası arasında -vücudumuz üzerinden- bir akım geçişidir.

Peki ya bu AC yi diyot köprüsü ile tam dalga; ya da tek bir diyotla yarım dalga doğru akıma çevirirsek...

Bu durumda Faz yok mu oluyor? Çarpılmaz mıyız?

Bu konuda forumumuzdan değerli üyemiz @Yusuf usta'yla anlaşamadık.

Kendisi:
"şayet şebeke AC'sini DC'ye direkt çevirirsen artık Faz veya Nötr söz konusu olmaz, yok olur. Çıkıştaki artı yada eksiden birine ellerseniz çarpılmazsınız. Kondansatörü düşünün: şarj edip bir ucuna dokununca çarpılıyor musunuz, hayır. O halde bunda da çarpılmazsınız."

...diyor.

Ben ve belli başlı bazı üyeler de diyoruz ki:
"kondansatörde depolanmış veya pilde bulunan bir DC nin durumu ile şebekeden direkt(yalıtımsız) doğrultulmuş bir DC birbirinden farklıdır. Diyotlar DC ye çevirme işlevi görse de, faz hattı yine de diyotlar üzerinden geçip sırasıyla insan vücudu(ya da her ne bağlıyorsanız onun) üzerinden toprağa geçip oradan da trafo/üretim tesisinin topraklamasına ulaşır. Direkt dokunmada ise yalıtım yoksa çarpılma riski kesine yakındır. Ola ki ayağınızda uygun bir ayakkabı/terlik varsa, veya kolunuzla bacağınızla duvara, fayansa neyin dokunmazsanız çarpılmayabilirsiniz ama,..

Şebekeden direkt doğrultulmuş bir DC de faz olur, çarpar, ve kontrol kalemini yakar"

...diyoruz.

Diyoruz da anlatamıyoruz ;D kendisi video çekerek çarpılmadığını gösterdi:
https://www.facebook.com/video.php?v=1682028995363593

Videoda atladığı bir durum vardı:
-Kontrol kalemiyle kontrol etmedi.
-Kendini yalıtmış idi.
-oradaki güç devresinde DC çıkıştaki noktalar, bir komponent vasıtası ile her iki uçtan toprağa verildiyse çarpılma riski minimize olmuş, kaçak akım rölesinin, her iki ucun toprağa eşit değerde irtibatlanması  nedeniyle atması engellenmiş olabilir; ayrıca kontrol kalemi değdirildiğinde yanmayabilir veyahut çok sönük yanabilirdi.

Ben de kendisinin videolu ispatına misilleme olarak bir video çektim. Buyrun:
kota/kodek  sorunu olabilecek arkdaşlara önceden bilgi:
video çözücüsü: mp4 native
video kabuğu(uzantı): avi
video boyutu: 640x480 piksel
video süresi: 8dk 20sn
video boyutu: 83.8MB

https://www.youtube.com/watch?v=cNJqi1ympoc

Bu konu, tamamiyle "DOĞRU BİLGİYE ULAŞMAK" amacıyla açılmıştır. Bu deneyi yapacaksanız dikkatli olunuz! Maksat bilgilerimizi tokuşturup en doğru en iyiye ulaşmak. Isteyen yorum yazabilir isteyen yazmaz. Veya isteyen istediği tarafı tutabilir...

Şimdi bu konuda bazı açıklamalar yapalım.

Önemli notlar:

-Bir prizdeki nötre dokunurken ayağınız yere basarsa(birşekilde kendinizi topraklarsanız) çarpılmazsınız.
-Bir prizdeki faza dokunurken ayağınız yere basarsa çarpılırsınız.
-Bir elinizle prizdeki nötre bir elinizle de prizdeki topraklamaya(binanızın toprak hattına) dokunursanız çarpılırsınız.
-Bir elinizle faza ve diğer elinizle prizdeki topraklamaya dokunursanız çarpılırsınız.
-Bir elinizle nötre, diğer elinizle faza dokunursanız, eve ya ambulans, ya da cenaze arabası gelebilir!
-Bir sanayi prizinde iki faza birden dokunursanız kurtulmanız imkansıza yakındır; en azından organ ya da işlev kaybı veyahut ciddi düzeyde yanıklarla karşılaşır, birkaç ay hastanede yatarsınız! bu, en iyi senrayo idi.

-Topraklama sistemi, birçok Avrupa ülkesi ve Amerika'da kullanılmamaktadır. (nedenini bilmiyorum)
-Topraklama sisteminde faz ya da nötr'den toprağa, oradan şebeke levhasına akım dönüşümü vardır.
-Ac şebeke geriliminde, araya seri diyot, doğrultucu, seri kondansatör, seri direnç bağlamak, gücün kendisini topraktan tamamlamayacağı anlamına gelmez.

Bir 220/220 trafo düşünün. Yani girişi de çıkışı da 220V olsun. Bu trafonun çıkışını topraklamamak şartıyla,
-Çıkışa doğrultucu bağlarsanız, doğrultucunun çıkışından herhangi bir kutba dokunursanız çarpılmazsınız.
-Bu uçlardan ikisine birden dokunursanız çarpılırsınız.
-Bu trafonun sekonder AC uçlarına kontrol kalemini değdirirseniz, kontrol kalemi iki uçta da yanmaz.
-Bu trafonun herhangi bir AC ucunu bir levhayla toprağa irtibatlandırırsanız, DC çıkışına dokunup bedeninizin herhangi bir yeriyle yere, duvara, musluğa vb dokunursanız çarpılırsınız.
-Bu toprak hattı kurulmuş trafonun sekonderinden, topraklama yapılmamış(FAZ) uca kontrol kalemi değdirirseniz kontrol kalemi yanar; diğer uç (NÖTR) yanmaz.
-Bu trafonun faz(topraklanmamış) ucuna veyahut DC uçlarından herhangi bir ucuna elle dokunup kendinizi topraklarsanız çarpılırsınız, ve kontrol kalemi de yanar.
-Bu trafonun pirimer uçlarından her ikisine de kontrol kalemi ile dokunursanız kontrol kalemi ikisinde de ışıldar.

Yukarıda bahsettiğim birçok Avrupa ülkesi ve amerikada kullanılan topraksız sistem, yukarıda örneğini verdiğimiz "topraklamasız trafo" durumuna göre çalışır: iki uca dokunulmadığı sürece tek AC ucundan çarpılma olmaz.

Yusuf usta'nın ilgili konuda verdiği devrede devrenin şasisi topraklanmıştır. Dolayısıyla (diğer-topraklanmamış uca dokunulmadığı sürece) çarpmaz fakat; kaçak akım rölesini attırır.

Yukarıda anlattığım özellikleri lütfen usta-acemi herkes okuyup anlamaya çalışsın.
Yanlışım varsa tartışalım/düzeltelim.

Yusuf usta

@seron

Videoda atladığım durum yok,
-Kontrol kalemiyle kontrol ettim. sen de et. yanmaz.
-Kendimi yalıtmadım. ayakta dikildim bir elimde fotoğraf makinesi diğer elimde problarla çekim yaptım.
ve diyorsun ki:
-oradaki güç devresinde DC çıkıştaki noktalar, bir komponent vasıtası ile her iki uçtan toprağa verildiyse çarpılma riski minimize olmuş, kaçak akım rölesinin, her iki ucun toprağa eşit değerde irtibatlanması  nedeniyle atması engellenmiş olabilir; ayrıca kontrol kalemi değdirildiğinde yanmayabilir veyahut çok sönük yanabilirdi.

hayır topraklama yoktu. topraklama hattı bağlı olmayan üçlü uzatma fişe takılıydı. ve uzatma kablosu 2x0.75 kablodan müteşekkildi.

şuna katılıyoruz hepimiz, dc'ye çevirilen Ac akım ile aküdeki akım farklıdır. bir diyotun eksi ucunu elle tutup prize sok dersen yemem yani :) fakat köprü diyot olup çıkışında da kondansatör bağlanarak dalgalanma minimize edilmişse, yani kaliteli ve gerçek anlamdakine yakın bir DC elde edilmişse çarpılmazsın.

bu konuda tartışacak birşey yok, kural belli kanun belli... kanun derken elektriğin kendi kanunlarından bahsediyoruz tabii...

bu tartışmanın ana kaynağı olan optokuplor ile yalıtılmış iki ayrı devrenin eksi uçlarının birleştirilmesi olayında durum farklı. birleşik şaseler toprak hattına bağlanıyor. bağlamadığım halde de çarpılmadım ama, bu herkes her durumda çarpılmaz anlamına gelmiyor. yani birisi ille de çarpılayım ruhum açılsın demiyorsa tavsiye etmiyoruz. :)

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Ağustos 2015, 17:36:18@seron

hayır topraklama yoktu. topraklama hattı bağlı olmayan üçlü uzatma fişe takılıydı. ve uzatma kablosu 2x0.75 kablodan müteşekkildi.

bu konuda yanlışım olabilir kabul ediyorum.

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Ağustos 2015, 17:36:18@seron

şuna katılıyoruz hepimiz, dc'ye çevirilen Ac akım ile aküdeki akım farklıdır. bir diyotun eksi ucunu elle tutup prize sok dersen yemem yani :) fakat köprü diyot olup çıkışında da kondansatör bağlanarak dalgalanma minimize edilmişse, yani kaliteli ve gerçek anlamdakine yakın bir DC elde edilmişse çarpılmazsın.

buna katılmıyorum. videoda gödüğünüz devrede filtreleme amaçlı bir kondansatör zaten var idi. videoyu çok uzun olduğundan kesmiş idim. o videoda diğer ışıldağı da sökerek onda da kondansatör filtrelemesi var onda da aynı durum söz konusuydu ve kontrol kalemi olsun çarpılma olayı olsun, sonuç aynı idi (gerçi çarpılma kısmını denemedim ;D )

kondansatörler 10 ila 22uF 400V elektrolitik idi. şimdi o değerler küçük dediğini duyar gibiyim bu değerleri örnek 1000uF ye çıkarırsam, fişi takar takmaz diyotlar patlıyor. dolayısıyla iyi bir filtreleme ile de durumun aynı olduğunu ispatlayabilmemin hiç yolu yok desem yeri.

diyotların patlamasının nedeni, fişi takarken beraber kondansatörün boş olduğu için aşırı yük durumu olmasından ileri gerliyor. @AphaniusMento adlı üyemizin masa lambası deneyinde de bu durumla karşılaşmış idik. devamlı diyotları patlatıp duruyordu. sonunda kondansatörü küçültünce sorunu çözdü.

bence çarpar çarpaaaaaaaar... :)

neyse ben diğer üyelerin de katılımını bekliyorum. ben bu konuda yeterli olmadığımdan diğer usta üyelerin katılımının daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilmemize yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

bir de her insanın vücut direncinin farklı olduğunu, dolayısıyla o monitörün güç kaynağına dokunulunca kimisinin hiçbirşey hissetmeyip, kimisinin hafif bir karıncalanma hissedebileceğini, kimisinin de "yandım anam" diye bağıracağını hatırlatalım.

Mr_YAMYAM

Kavgaya ben de katılayım.
Öncelikle tüm arkadaşların ÇARPILMA kelimesini bilimsel olarak açıklaması gereklidir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2015, 17:53:28Kavgaya ben de katılayım.
Öncelikle tüm arkadaşların ÇARPILMA kelimesini bilimsel olarak açıklaması gereklidir.

çarpılma:

elektrik enerjisinin 5 etki türünden biri olan fizyolojik etki yi ifade etmek için kullanılır.
bir canlının vücuduna verilen elektrik akımı, hücreleri elektroliz eder, yanıklara neden olabilir ve sinir sisteminde kalıcı veyahut geçici hasarlara neden olabilir. bu duruma çarpılma diyoruz.

elektriğin çarpılma etkisi tıpta,
kalp hastalıklarını tedavi amaçlı elektroşok tedavisinde,
sinir hastalıklarını tedavi amaçlı elektroşok tedavisinde,
masaj gibi amaçlar için yine elektroşok etkisi ile,
savunma amaçlı olarak da elektroşok silahlarında kullanılmaktadır.

elektrik enerjisinin 5 etkisi vardır:
ısı etkisi (ısıtmada)
ışık etkisi (aydınlatmada)
manyetik etki (bilimum bobinli yapılar, hoparlörler, bilgisayar-bellek teknolojilerinde vb)
kimyasal etki (elektroliz, piller ve bataryalar olayı, metallerin kaplanması vb[galvanotekni, galvanoplasti] )
fizyolojik etki (çarpma etkisi)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Ağustos 2015, 18:02:51çarpılma:

elektrik enerjisinin 5 etki türünden biri olan fizyolojik etki yi ifade etmek için kullanılır.
bir canlının vücuduna verilen elektrik akımı, hücreleri elektroliz eder, yanıklara neden olabilir ve sinir sisteminde kalıcı veyahut geçici hasarlara neden olabilir. bu duruma çarpılma diyoruz.

elektriğin çarpılma etkisi tıpta,
kalp hastalıklarını tedavi amaçlı elektroşok tedavisinde,
sinir hastalıklarını tedavi amaçlı elektroşok tedavisinde,
masaj gibi amaçlar için yine elektroşok etkisi ile,
savunma amaçlı olarak da elektroşok silahlarında kullanılmaktadır.

elektrik enerjisinin 5 etkisi vardır:
ısı etkisi (ısıtmada)
ışık etkisi (aydınlatmada)
manyetik etki (bilimum bobinli yapılar, hoparlörler, bilgisayar-bellek teknolojilerinde vb)
kimyasal etki (elektroliz, piller ve bataryalar olayı, metallerin kaplanması vb[galvanotekni, galvanoplasti] )
fizyolojik etki (çarpma etkisi)

Bilimsel olarak yetersiz bir açıklama olmuş.
ÇIK DIŞARI  >:(
Bakalım çarpılma olayını bilimsel olarak kim açıklayabilecek :D

seron

yav daha ne açıklaması istiyorsun?  ???
elektrik akımı sinirlerdeki elektrik düzenini bozarak kasları istemsiz kasıyor ve buna da çarpılma denmiyor mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Ağustos 2015, 18:31:54yav daha ne açıklaması istiyorsun?  ???
elektrik akımı sinirlerdeki elektrik düzenini bozarak kasları istemsiz kasıyor ve buna da çarpılma denmiyor mu?
Seninkisi VAR-YOK mantığı. Yani elektrik geçerse çarpılırız geçmezse bişii olmaz mantığı.
Gerçi bu olay TIP ilmi ile ilgili ama o kadar da bilimselliğe gerek kalmadan yaklaşık olarak açıklanabilmelidir.
Şöyle bir örnek vererek sana yardımcı olayım.
Elinde ibreli bir ölçü aletin var. Ohm kademesinde ve yaklaşık 500Kohm kademesinde vücudunun omik direncini ölçüm yapacaksın. İki elini problara tutuyorsun.
Acaba ne olur :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2015, 18:57:30Seninkisi VAR-YOK mantığı. Yani elektrik geçerse çarpılırız geçmezse bişii olmaz mantığı.
Gerçi bu olay TIP ilmi ile ilgili ama o kadar da bilimselliğe gerek kalmadan yaklaşık olarak açıklanabilmelidir.
Şöyle bir örnek vererek sana yardımcı olayım.
Elinde ibreli bir ölçü aletin var. Ohm kademesinde ve yaklaşık 500Kohm kademesinde vücudunun omik direncini ölçüm yapacaksın. İki elini problara tutuyorsun.
Acaba ne olur :D

çarpılırım  :)
(hadi açıklamamı iste)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Ağustos 2015, 19:04:11çarpılırım  :)
(hadi açıklamamı iste)
Üfürme de açıklamasını yap :D
Yoksa seni yusuf ustaya veririm iyice bir benzetir haa :D

kifvet

Aslında AC voltajda çarpılma vücudun kapasitör gibi davranmasından kaynaklanır.Düşünecek olursak kapasitör iki iletken levha arasına konmuş yalıtkan bir levhadan oluşur.

Şunu da eklemekte fayda var.SMPS devreleri ile uğraşırken; girişteki doğrultma kapasitörlerinden çarpılmışlığım vardır. Ve fiş takılı değildi.

Konunun TIBBI yönüne gelecek olursak.
Vücud üzerinden geçecek olan akım vücuttaki hasarı belirler.Kalp aritmilerine neden olur.Sinir hücreleri,kas hücreleri, vb. hücreler voltaj değişimlerine duyarlı olduğu için çarpılmalarda uyarılır ve hasar görür.Nitekim hücre mebraninin içi ve dışı arasındaki potansiyel fark milivoltlar seviyesindedir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ağustos 2015, 20:14:38Üfürme de açıklamasını yap :D
Yoksa seni yusuf ustaya veririm iyice bir benzetir haa :D

çarpılırım dedim. yani elektrik çarpması olayı eğer vücuttan az veya çok elektrik geçmesi ise, evet bu multimetrenin problarını tuttuğumda birşey hissedemesemde çarpılmış olurum.

çarpma deyince aklımıza ciddi şekilde rahatsız olma gelir. oysa 24V da da çarpılma vardır, 12 voltta da... parmaklarınız ıslakken 12V uçlarına dokunursanız anlarsınız.

yani mantıken bizi rahatsız etmese de ya da anlayamasak da, insan vücudunun elektriği iletme durumuna, veya tersten söyleyelim; elektriğin insan vücudundan geçmesine "çarpılma" denir.

oldu?

Mr_YAMYAM

Vücut üzerinden akım belli miktarda elektrik akımının geçirilmesi veya geçmesi işlemine ÇARPILMA denilir.
Tam olarak bilmesem de;
5 mA den büyük akımlar çarpılmanın başlangıcını işaret eder. (Vücut yapısına göre değişir.)
10mA den büyük akımlar kesin olarak çarpılmadır. (istisnalar olabilir.)
100mA ve daha büyük akımlarda vücut belli kasılmalardan dolayı zarar görür. Tıp ilmine göre yanılmıyorsam Kalp üzerinden geçen akım 10mA veya üzerinde ise kalbi durdurabilmektedir.
Ayrıca 100mA den daha büyük akımlar vücut üzerinde ciddi yanıklar oluşturabilmektedir. Bu yanıkların yoğunluğu, haliyle geçen akımın şiddeti doğrultusunda belirlenir.
Bu anlatılanlara göre bir insanın çarpılabilmesi için öncelikli tek koşul vücut üzerinden akım akması ve bu akımın 5mA den büyük olması gereklidir.
ŞİMDİ.
İzolesiz DC de FAZ olur mu gibi anlamsız bu konuyu anlamlı hale getirebilmek için bu çarpılma olayının teknik olarak ispatlanması gereklidir.
Yani ortada ne FAZ vardır ne de DC. Sonuçta insan vücudu hem AC de çarpılır hem de DC de. Öyle ise bahsetmiş olduğunuz iddianız için buyrun bilimsel kavgaya :D

seron

anlamadım ben... :(
hayır tanımlamaları anladım da şunu anlamadım:
"İzolesiz DC de FAZ olur mu gibi anlamsız bu konuyu anlamlı hale getirebilmek için bu çarpılma olayının teknik olarak ispatlanması gereklidir.
Yani ortada ne FAZ vardır ne de DC. Sonuçta insan vücudu hem AC de çarpılır hem de DC de. Öyle ise bahsetmiş olduğunuz iddianız için buyrun bilimsel kavgaya :D "

1-biz tehlkeli şekilde çarpılmadan bahsediyoruz
2-biz izolesiz doğrultulmuş DC de faz-nötr olur mu, onu tartışıyoruz.

yusuf usta "olmaz" dedi. "artık dc ye çevirdik, çarpmaz da kontrol kalemi yanmaz da" dedi.
ben de "çarpar da kontrol kalemi yanar da" dedim.

şimdi yukarıdaki tanımla ne alakamız var?
ha tamam, kontrol kaleminden vücudumuza oradan toprağa... akım geçiyor.

sen onu bunu bırak da, yusuf ustanın videoda gösterdiği monitörün DC sine kontrol kalemini dayasak yanma mı?
benim çektiğim video oradaki teoriyi çürütme mi, ya da videonun eksik bir teoriyi anlattığını ve tam bir isbat olduğunu gösterme mi? onu söyle.

ya da bildiğin birşey varsa;

biz neyi bilmemiz gerektiğini?
neyi blmediğimizi?
neyi sormamız gerektiğini bilmiyoruz ?
sen söyle.

yamyam abi foruma ve konumuza katılım az. dolayısıyla soru cevap kısmını benim kapasitemden fazla uzatırsan, bu sefer bilgiler karma-karışık oluyor, senin amplifikatörler tasarım... konusu gibi arap çorbasına dönüyor. o konuyu pdf yapayım dedim, işin içinden çıkamadım. ne bir sıra var ne bir düzen var. belli bir müfredatta anlatsaydın, şimdiye elimizde cillop gibi kitap olacaktı. şimdi ise konu rahmetlik oldu...

bir başkası bu konuyu okursa, fazla dağılmadan ve sıkılmadan kafamızdaki soruların cevabını alsın.

Mr_YAMYAM

Tehlikeli çarpılmanın açıklamasını yukarda yapmıştım.
İnsan vücudundan belli bir miktarın üzerinde akım geçerse bu tehlikeli çarpılmadır.
İZOLESİZ DC demek yalıtılmamış DC demektir. Yanı kablonun plastik kısımları izoledir :D Buradaki DC yi izole etmek ne anlamda kullanılmıştır ki:D
DC de faz nasıl olabiliyor. Anlam karmaşası.
FAZ demek AC canlı uç anlamına gelir. DC ile hiçbir ilgisi ya da akrabalığı yoktur. Yani FAZ, FAZ'dır DC ise DC'dir.
Eğer bir AC gerilim ihtiva eden iletken izole edilmişse bu insan için çarpılmayı önlemek amacıyla araya yüksek değerde DİRENÇ gösteren bir madde ile kaplanmış demektir.
Ama şöyle olsaydı.
İZOLE EDİLMİŞ BİR DEVREDE ac VE DC ye çarpılma olasılıkları ile IZOLE EDİLMEMİŞ BİR DEVREDE AC ve DC ye çarpılma olasılıkları demiş olsaydın daha bir mantıklı olacaktı.
Alıntı Yapbiz neyi bilmemiz gerektiğini?
neyi blmediğimizi?
neyi sormamız gerektiğini bilmiyoruz ?
sen söyle.
1 Vücüdun çarpılabilmesi için içerisinden geçmesi gereken akım miktarı.
2 Vücudun üzerinden akım akıtılabilmesi için akım yollarının tam bilinmesi.
Yusuf usta söylemlerinde az da olsa bahsetmiş. DC de çarpılabilmek için eksiye veya artıya dokunmak yeterli değildir. Her iki uca da dokunmak gereklidir. Çünkü akım bir kutuptan diğer kutba doğru akacaktır. İnsan vücudu üzerinden geçerse insan çarpılacaktır.
Öyleyse söyleyin bakalım AC de neden sadece FAZ ucuna dokununca çarpılıyoruz.?

seron

dur şekille anlatıcam zaman alıcak.
yüklemeyi yaptıktan sonra çıkacağım. cevabını yarın okurum şimdi çizim yapıyorum 5 dakkaya yüklerim.

seron

Mr_YAMYAM

seron

yine çarpardı.

ben yukarıda -acemi olduğumdan- durumu eksik anlatmış olabilirim, özür dilerim. ,

sonuçta "bir devrenin tamamlanması söz konusu olacaktı ve çarpacaktı. oradaki bobinleri pil olarak düşünelim. yine o çizdiğim resimdeki durum geçerli olacaktı. DC de topraktan tamamlanır. biz şunu anlatmaya çalışıyoruz: alternatif akım devresinden çıkan AC gerilim, devrenin bir yerinde doğrultma da yapsak kendini tamamlar. amma tam dalga, amma yarım dalga; eğer doğrultucu kullanılmazsa sinüs dalga olarak kendini tamamlar.

yusuf usta ise yanlış anlamamışsam "tamamlamaz, DC ye çevirince alternatif akım devresi için kanunlar değişir" diyor. işte ben asıl bunu demeye çalışıyorum.

bir bataryanın tek kutbuna dokunulursa çarpmaz. diğer kutbu topraklarsak, ve vücudumuzu da toprağa temas ettirirsek çarpar.
topraklanmamış bir ac kaynağının bir ucu çarpmaz. ama kaynağı bir noktadan topraklarsak çarpar. çünkü orada toprak, yüksek dirençli de olsa iletken gibi davranacaktır ve vücur üzerinden tamamlanacaktır.

Mr_YAMYAM

Araştır.
DC'deki toprak hattı direnci.
Sadece tek alternası bulunan bir AC gerilim düşün ve bu AC gerilimi, bir diyodu tıkama yönünde bağlayarak ucundaki gerilimi nötr hattına göre ölç. Kaç volt görürsün. Teorik olarak.

seron

şu anda bunu araştıracağım adam gibi bir kaynak yok.

ama sorunun cevabı -diyotun kaçak akımını/sızıntı akımı adı herneyse görmezden gelirsek-  SIFIR volt gibi gözüküyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Ağustos 2015, 15:59:15şu anda bunu araştıracağım adam gibi bir kaynak yok.

ama sorunun cevabı -diyotun kaçak akımını/sızıntı akımı adı herneyse görmezden gelirsek-  SIFIR volt gibi gözüküyor.
Dolayısı ile voltaj yoktur ve çarpılmazsın demektir.
Diyodu iletim yönünde bağlarsan çarpılırsın demektir.
Buradaki çözülmesi gereken konu ise AC gerilime köprü diyot bağlarsak tek ucuna dokunduğumuzda çarpılırmıyız çarpılmazmıyız.

seron

resim ekliyorum.
doğruysa elma, yanlışsa armut deyin:

resime en sağ alttaki adamı bir türlü çarptıramadım... neden acaba? ( ;) )

stk4221

benim çok karşılaştıgım ama anlam veremedigim konu  12 volt swicth mod güç kaynaklaırnın çıkışına kontrol kalemi ile bakıldıgında  normal ac varmış gibi parıldıyor acaba nedeni nedir 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 14 Ağustos 2015, 21:17:24benim çok karşılaştıgım ama anlam veremedigim konu  12 volt swicth mod güç kaynaklaırnın çıkışına kontrol kalemi ile bakıldıgında  normal ac varmış gibi parıldıyor acaba nedeni nedir 

doğru mu anlatıyorum bilmiyorum ama, smps güç kaynaklarının bazılarında giriş gerilimi çıkıştan izole, bazılarında değil.
ben de yaptığım bazı testlerde laptop adaptörlerinin çıkışında kontrol kalemi yanmıyor, bazı ucuz cep telefonu adaptörlerinde yanıyor.
bunun nedeni devrenin tasrımında yatıyor. gelişmiş, pahalı smpslerin çoğunda kontrol kalemi yanmaz. nasıl yapıldığını bilmiyorum ama durum böyle. belki @Kemal88 konuya müdahale ederse daha sağlıklı öğrenebiliriz.

Kemal88

Arkadaşlar proteusda bi simülasyon yapaydınız iyiydi :) TT şebekeler nötr topraklı olduğu için nötr topraklanmıştır fakat gerçekte elbette toprağa göre biraz voltaj olabilir. R1, R2 ve R3 ü insan olarak varsayabilirsiniz. Direncin değeri önemli değildir. Burada sadece üstünde voltaj oluşup oluşmayacağı önemlidir.

Nötr bu resimde topraklanmıştır. DC barada ise tekrar topraklama yapılmamıştır. Burada R1 direk DC baranın kutupları arasında kaldığı için üzerinde direk DC voltaj yer alacaktır. R2 ise DC baranın + kutbuna dokunan insanı canlandırmıştır ve üzerinde gerilim oluşmamıştır. Nedeni ise, R2 DC baranın kutupları arasında kaldığı için R2 nin üzerinden geçen akımın tekrar DC baranın - kutbuna ulaşması gerekmektedir fakat D4 diyotu bu akımı engellediği için döngü tamamlanmaz. Fakat 159VAC gibi bir voltaj oluştuğu simülasyonda gözlemlenmiştir.

Burada ise, R3 DC baranın - kutbu ile toprak arasında yer almıştır. Fazdan yola çıkarsanız akımın, DC kısımdaki kapasitör ve dirençlerin üzerinden, R3 den geçip toprak vasıtası ile nötre ulaştığını anlayabilirsiniz. Bu akım döngüsü oluştuğu için R3 çarpılmaktadır.

Bu 3. resimde ise, DC baranın - kutbu topraklanmıştır. Dolayısı ile, R3 üzerinde bir voltaj oluşmayacağı akım da geçmeyecektir. O yüzden burada R3 çarpılmayacaktır.

Bu son resimde ise, DC baranın - kutbu topraklandığı için, R2 direnci yada DC baranın + kutbuna dokunanı artık elektrik çarpacaktır. O yüzden burada R2 ve R1 in bi farkı kalmayacaktır.

@stk4221 ,12V şebekeden tamamen izole ise yanmaması lazım. Normalde 220VAC yi kontrol kalemi ile plastik ayakkabı vs ile bile ölçsek, üzerimizdeki kapasitanstan dolayı AC akım üzerimizden az da olsa geçecektir. Tam saf bir DC olsa idi, plastik ayakkabı giydiğimizde o zaman DC akım kapasitanstan geçemezdi. 12V izole değilse, o zaman her halükarda kontrol kalemi yanar.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

toyer

akım nedir?  elektron nedir ? yük nedir ?  akım nereden nereye akar? neden akar?
voltaj nedir?  faz nedir ? nötr nedir? toprak nedir?

Kemal88

Alıntı yapılan: toyer - 15 Ağustos 2015, 02:13:51akım nedir?  elektron nedir ? yük nedir ?  akım nereden nereye akar? neden akar?
voltaj nedir?  faz nedir ? nötr nedir? toprak nedir?

Bence soruların hepsini ilk sen cevapla, çünkü cevapların hepsini zaten biliyorsun :)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

toyer

konuyla ilgili neden carpılırız neden carpılmayız cevap bu sorularda yatıyor bence. o yuzden sordum bunları.

seron

arkadaşlar katılımlarınız için teşekkür ederim.

ben toyer'in sorunlarını bildiğim kadarıyla cevaplayayım:
akım, bir noktadan diğer bir noktaya yük geçişidir.
yük, (serbest)elektron demektir. konumuz dahilinde bir kapalı devreler üzerinde ve elektrik akımı konusunu konuşsak da bu sorular, elektrostatik konusunda da yeralmakta.
akım, elektronların bol olduğu NEGATİF uçtan az olduğu POZİTİF uca akar. bir pilin yapısında elektronca zengin bir kimyevi bölge(katot) ile elektronların az bulunduğu başka bir kimyevi bölge(anot) vardır. elektrolit sıvısı ise anot ile katot arasında bir iletken konduğunda kimyevi bir reaksiyon göstererek pozitif bölgeden negatife metal iyonları, negatif bölgeden de pozitife elektron geçmesini sağlayacak işlemi başlatır. biz burayı fazla uzatmayalım. AC ve DC motorlarda da bir metal üzerine sarılı bobin teli bir (veya birkaç) mıknatısın manyetik alanları tarafından süreğen şekilde uyarıldığı zaman, uçlarında elektron akımı gerçekleşir. işte bu da akımdır. AC motorlarda, motorun yapısı gereği bu akım sinüs dalgaları çizecek şekilde çift yönlüdür.

akım neden akar?
elektronların bol bulunduğu yerdeki elektronlar, az bulundukları yere akarak kendilerini, eşitlemek isterler. bu atomların yapısı ve özelliklerinden kaynaklanıyor. gerilmiş bir yayın boşanmaya çalıştığını düşünün durum buna benziyor. ben olayı çok uzatmak istemiyorum ama yine de anlatayım.
her atom, çekirdek ve yörünge adı verilen iki ana bölümden oluşur.  çekirdekte pozitif yüklü protonlar ile değerliksiz nötronlar birbirine kenetlenmiş şekilde ve sayıları birbirine eşit şekilde durur. sayıları atomun (elementin) türüne göre değişir ki bu o elementin ne olduğunu belirler.
yörüngede ise elektronlar yaralır. bu elektronlar çekirdek etrafında hızla dönerek elektron bulutunu oluşturur. elektronların sayısı, protonların sayısına eşit ise o atoma yüksüz atom;
elektron miktarı protondan fazla ise negatif iyon(negatif yüklü atom);
az ise pozitif iyon denir.
bir den fazla atom, yötüngelerini ortak kullanabilmektedir. bu durum, bazı elektronların ortak kullanılmasıyloa olur. bu ortak kullanılan elektronlarla oluşan bağa kovalent bağ (valans bağı) denir.

bir de serbest elektronlar vardır ki atomların yörüngelerine dahil olur, olmaz, kararsız şekilde orta yerde gezinebilir. işte bundan statik elektrik oluşabilir. bir serbest elektron bir kimyevi reaksiyon neticesinde atomun yörüngesinden de kopmuş olabilir.

elektrik akımı, bu serbest elektronların, metal tabir ettiğimiz elementlerin bünyesinde oluşan elektron boşluklarından geçişi ile oluşur.
konu biraz derin. o yüzden kısa kesiyorum.

elektronlar, çok bulunduğu yerden az buluduğu yere hücum ederek, aynen manyetik bir kuvvet ya da fırtına gibi, iki kutup arasınaki farkı eşitlemeye, elektronu az olan iyonları sıfırlamaya çalışırlar. işte bundan akım doğar. ister kimyevi bir reaksiyonla olsun(pil) ister bir manyetik olay neticesinde olsun(dinamo) neticede elektrik akımı gerçekleşir.

voltaj, işte bu iki bölge(uç)  arasındaki potansiyel fark; elektronların sayıca farklı oluşu ve birbirlerini tamamlama potansiyeli dir.

faz, bir AC elektrik şebekesinde topraklanmamış uç demektir.
nötr, "   "      "              "            topraklanmış      "         "      .
toprak, güvenlik amacı ile kurulan bir düzenekdir. ola ki bir tesiste elektrik kaçağı olursa bu düzen(devre) vasıtasıyla kaçağı toprak hattından sıfırlamak için tasarlanmıştır. ülkemizde tüm illerimizde kullanılmakta, ancak birçok avrupa ülkesi ve ABD de kullanılmamaktadır. yukarıda çeşitli açıklamalar yapmıştık.

Alıntı yapılan: Kemal88 - 15 Ağustos 2015, 10:42:08Bence soruların hepsini ilk sen cevapla, çünkü cevapların hepsini zaten biliyorsun :)
toyer sitemizin eski üyelerinden ve bilgili olduğunu biliyoruz. soruları sormasının nedeni önce bazı şeylere açıklık getirmek.

yukarıda anlattığım kavramlarda yalışlık olabilir. ben bunları yıllar evvel elektrik elektronik kitaplarından okumuştum(elektronikle ilgili okul okumadım ondan söylüyorum) aklımda kalanları yazdım.

yanlışım varsa düzeltebilirsiniz. ama yusuf ustanın meselesine hala açıklık getirilmedi. O:)

Mr_YAMYAM

Alıntı Yapfaz, bir AC elektrik şebekesinde topraklanmamış uç demektir.
nötr, "   "      "              "            topraklanmış      "         "      .
toprak, güvenlik amacı ile kurulan bir düzenekdir. ola ki bir tesiste elektrik kaçağı olursa bu düzen(devre) vasıtasıyla kaçağı toprak hattından sıfırlamak için tasarlanmıştır. ülkemizde tüm illerimizde kullanılmakta, ancak birçok avrupa ülkesi ve ABD de kullanılmamaktadır. yukarıda çeşitli açıklamalar yapmıştık.
Bu kavramları kimden öğrendin acaba.
Tam DON haber anlatımı olmuş :D

seron

ELEKTRİK BİLGİSİ - Temel Şener-Salim Savcı
TEMEL ELEKTRONİK - Mehmet Sait Türköz
yazarını hatırlamadığım Lise Kimya ders kitabım.
alıntıladığın kısmı zihnimden (g...ımdan)yazdım.

Kemal88

Ben toyer in zaten bilgili olduğunu biliyorum. Sorularının hepsinin cevabını bildiğine göre neden sorduğunu anlayamamıştım sadece.

seron

toyerin sorduğu sorularda bir gariplik sezdin mi? :) ne yapmaya çalışıyor sence?

Kemal88

Alıntı yapılan: seron - 15 Ağustos 2015, 16:08:27toyerin sorduğu sorularda bir gariplik sezdin mi? :) ne yapmaya çalışıyor sence?

Yok şimdi şöle diyim. Bu tür soruları bazı forumlarda bazı arkadaşlar sorarlardı, hatta yabancı forumlarda daha çok karşıma çıktı ama bunların amacı ego tatmini idi :) Cevabını bildikleri soruları sorarlardı sonra millet cevap verince, internetten hızlı bi şekilde araştırma yapıp koca 1 sayfa cevap yazarlardı. Bana sadece onu çağrıştırdı ama ben toyer arkadaşımızın öle yaptığını düşünmüyorum. Ben sadece bu tür soruları sevmiyorum çünkü kendisi mühendis birisi ve bu tür sorulara en iyi yanıt verebilecek eğitim geçmişine sahiptir. Bu kapasitesini gördüğüm için kendisinin bu tür soruları sormasını garip buldum. Amacım toyer arkadaşımızı kötülemek değil  yani yanlış anlaşılmasın.

seron

Alıntı yapılan: Kemal88 - 15 Ağustos 2015, 16:13:56Yok şimdi şöle diyim. Bu tür soruları bazı forumlarda bazı arkadaşlar sorarlardı, hatta yabancı forumlarda daha çok karşıma çıktı ama bunların amacı ego tatmini idi :) Cevabını bildikleri soruları sorarlardı sonra millet cevap verince, internetten hızlı bi şekilde araştırma yapıp koca 1 sayfa cevap yazarlardı. Bana sadece onu çağrıştırdı ama ben toyer arkadaşımızın öle yaptığını düşünmüyorum. Ben sadece bu tür soruları sevmiyorum çünkü kendisi mühendis birisi ve bu tür sorulara en iyi yanıt verebilecek kapasitedir. Bu kapasitesini gördüğüm için kendisinin bu tür soruları sormasını garip buldum. Amacım toyer arkadaşımızı kötülemek değil  yani yanlış anlaşılmasın.
toyer durumu biliyor. evet.
ama herkes ya da bizler biliyor muyuz? işte sorun burada.
ben gittim, aslında "az" bildiğim bir konuya burnumu soktum.
toyer de "tamam bir konuda iddialaşıyorsunuz ama bu kavramları biliyormusunuz bakalım" demeye getiriyor. çünkü konu açılalı beri bu konuları açıklamamıştık ve neden ve nasıl çarpılacağımızı da söylememiştik. o da "madem bilgi tokuşturuyorsunuz bazı kavramları açıklayın ya da bildiğinizi, konuya hakim olduğunuzu gösterin" diyor. ben bunu anladım. sana bişey demedik :)

yukarıda iyi kötü bir durumu anlatmaya çalıştık. konumuz aslında temel elektrik devreleri konusu ve birçok bilgili kişi bu konuya yazmak istemese de yinde de beklediğimden fazla kişi konuya katılım yaptı. bu iyi.

şimdi yukarıda anlatılanlara bakarak başka neler söyleyebiliriz?

Kemal88

Valla aklıma başka bişi gelmiyor pek, ama gelirse burdan ilave ederim bişiler. Aslında sen ve yusuf ustanın tartıştığınız konuları tekrar okuyup öle yorum yazabilirim. Şimdi hiçbirini okumadan bişi yazmayayım. Diğer taraftan simülasyon %100 gerçeği yansıtmasa da az çok biraz bişiler vermiştir.

toyer

Alıntı yapılan: Kemal88 - 15 Ağustos 2015, 16:13:56Yok şimdi şöle diyim. Bu tür soruları bazı forumlarda bazı arkadaşlar sorarlardı, hatta yabancı forumlarda daha çok karşıma çıktı ama bunların amacı ego tatmini idi :) Cevabını bildikleri soruları sorarlardı sonra millet cevap verince, internetten hızlı bi şekilde araştırma yapıp koca 1 sayfa cevap yazarlardı. Bana sadece onu çağrıştırdı ama ben toyer arkadaşımızın öle yaptığını düşünmüyorum. Ben sadece bu tür soruları sevmiyorum çünkü kendisi mühendis birisi ve bu tür sorulara en iyi yanıt verebilecek eğitim geçmişine sahiptir. Bu kapasitesini gördüğüm için kendisinin bu tür soruları sormasını garip buldum. Amacım toyer arkadaşımızı kötülemek değil  yani yanlış anlaşılmasın.
soruları sorma amacım sorularıma cevap istemem değildi daha öncede yazdım. Sadece konuda geçen carpılırız veya carpılmayız olayına cevap temel kavramlardan ve basit kurallardan çıkar düşüncesindeyim bunu söylemek istedim. Bu soruları düşünmeye teşvik amaçlı sordum sadece...
Kimsenin bilgisine , tecrübesine deneyimine .... hiçbir şekilde en ufak bir imada bulunmadım, böyle bir niyetim olmadı.

"" toyer de "tamam bir konuda iddialaşıyorsunuz ama bu kavramları biliyormusunuz bakalım" demeye getiriyor. çünkü konu açılalı beri bu konuları açıklamamıştık ve neden ve nasıl çarpılacağımızı da söylememiştik. o da "madem bilgi tokuşturuyorsunuz bazı kavramları açıklayın ya da bildiğinizi, konuya hakim olduğunuzu gösterin" diyor. ben bunu anladım. sana bişey demedik :) ""
Bişey demeye getirmiyorum. Dediğim gibi tek amaç işe temelinden bakmaya teşvik ....
 çarpılırsak neden , çarpılmaz isek neden çarpılmayız?

Mr_YAMYAM

Elimizde 1:1 özellikli bir transformatör vardır.
Bu transformatöre şebekeden 220V AC veriyoruz ve çıkışından 220V AC alıyoruz.
Doğal olarak transformatör sekonderinin bir ucu faz diğer ucu da nötr olacaktır.
FAZ ucuna elimizi değdirdiğimizde çarpar mı çarpmaz mı ?

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ağustos 2015, 20:16:21Elimizde 1:1 özellikli bir transformatör vardır.
Doğal olarak transformatör sekonderinin bir ucu faz diğer ucu da nötr olacaktır.

"doğal olarak biri faz biri nötr" olmaz bence.
birine elimizi değdirirsek çarpmaz.
@toyer "sana bişey demedik  :) " lafını kemale dedim sana değil. velakin yanlış anlamışım tamam.  ;)
bir insana ceryan çarpması için, "kapalı devre söz konusu olmak zorundadır. bu devre ille kablo-telle olmaz zorunda değil; havadan da tamamlıyorsa yine de çarpar.

seron

şöyle açıklayayım:

tabi trafonun nasıl bir trfo olduğu da önemli. primer ve sekonder uçlarından herhangi biri ortak olmayan bir trafodan bahsediyoruz.

Kemal88

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ağustos 2015, 20:16:21Elimizde 1:1 özellikli bir transformatör vardır.

Çarpmaz çünkü akım üzerimizden toprağa akamaz, döngü oluşmaz. TT şebeke tarafında nötr işletme topraklamasından geldiği için, şebeke fazına dokunduğumuzda çarpılmamızın sebebi nötrün topraklı olmasından dolayıdır. Yani ha faz ve nötre dokunmuşuz ha faza yalın ayak dokunmuşuz aynı şey. Sadece tabi nötürde biraz voltaj olabilmektedir. Şebeke fazına öle yada böle dokunduğumuzda, faz üzerinden gelen akım üzerimizden geçip, topraktan işletme topraklamasına ulaşır, yani döngü oluşur. Eğer izolasyon trafosu varsa ve tamamen izole ise o zaman çarpılmayız. Çünkü artık ne toprakla ne de şebeke ile elektriksel bir bağ vardır. İzolasyon trafosunun sekonderlerinden birine dokunduğumuzda, akım üzerimizden geçip, izolasyon trafosundan dolayı tekrar bize gelemez onun için de döngü oluşmayacağı için çarpılmayız. İzolasyon trafosunun sadece sekonder tarafının kendi arasında döngü vardır. Onun için her iki ucu dokunduğumuz zaman çarpılma olayı gerçekleşir. Alttaki linkte şebeke türlerini inceleyebilirsiniz.

http://www.elektrikce.com/alcak-gerilim-dagitim-sebeke-sistemleri/

seron

teşekkürler kemal.

devam edelim lütfen, şu konuyu çözmeye çalışalım.

bu arada tekrar tekrar söylüyorum; amacım edepsizlik etmek falan değil. haksız olduğumu ispat edin, anlatın. ben yusuf ustayı önceden tanıyorum iyi birisidir. haklı çıkarsam hem o kabullenecektir hem de ben de "bak gördün mü" gibisinden bir terbiyesizlik etmem zaten. yanlışı varsa ona da açıklayalım. yanlışım varsa bana da öğretin.

Mr_YAMYAM

TT şebeke sistemlerindeki topraklamanın yapıldığı bölge ile transformatör arasındaki  (KULLANCININ ÇARPILDIĞI) topraklama arasındaki direnç ne kadardır acaba. ?

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ağustos 2015, 22:11:50TT şebeke sistemlerindeki topraklamanın yapıldığı bölge ile transformatör arasındaki  (KULLANCININ ÇARPILDIĞI) topraklama arasındaki direnç ne kadardır acaba. ?

bilmiyoruz. ne kadardır? mesafeye göre değişir mi?
yanlış mı anlamışım: iki torpahlama levhası arasındak direnci soruyorsun. mesafe arttıkça büyür gibi gözüküyor.

Kemal88

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ağustos 2015, 22:11:50TT şebeke sistemlerindeki topraklamanın yapıldığı bölge ile transformatör arasındaki  (KULLANCININ ÇARPILDIĞI) topraklama arasındaki direnç ne kadardır acaba. ?

İşletme topraklaması ile evin temelindeki topraklama arasındaki toprağın direncini soruyorsan öle bişeyi kitaplarda gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Emo dan topraklama dersi aldım kitabına da baktım ama öle bişi göremedim. Fakat kablo üzerindeki direnci soruyorsan kullanılan kabloların kendi verilerinden bile bulunabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kemal88 - 15 Ağustos 2015, 22:48:01İşletme topraklaması ile evin temelindeki topraklama arasındaki toprağın direncini soruyorsan öle bişeyi kitaplarda gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Emo dan topraklama dersi aldım kitabına da baktım ama öle bişi göremedim. Fakat kablo üzerindeki direnci soruyorsan kullanılan kabloların kendi verilerinden bile bulunabilir.
Evet genel olarak işletme ila ev arasındaki toprak arasında (Çarpılabilmek için gereken dönüş hattı direnci) direnci soruyorum.
İlla tam bir değer belirtmek gerekli değildir.
Kilo ohmlar, mega ohmlar gibi ifade edilebilir.

toyer

ayaklarımız topraga temas ediyorsa carpılırız

fazın pozitif kısmında trafodan vucudumuz üzerinden toprağa, fazın negatif kısmında da topraktan vucudumuz üzerinden trafoya akım akar. ?

Kemal88

Alıntı yapılan: toyer - 16 Ağustos 2015, 00:53:05ayaklarımız topraga temas ediyorsa carpılırız

fazın pozitif kısmında trafodan vucudumuz üzerinden toprağa, fazın negatif kısmında da topraktan vucudumuz üzerinden trafoya akım akar. ?

Izolasyon trafolarinda hic bi sekilde akim dongusu tamamlanmaz, eger sekonderin bi ucu topraklanmis olsaydi dedigin dogru olurdu fakat topraga akan akimin geri donus yolu yok. Onun icin carpilmayiz. Dedigim gibi bizim carpilmamizi saglayan noturun toprakli olmasidir fakat izolasyon trafosunda artik sebeke ile elektriksel baglanti kayboldugu icin toprakla baglanti olmayacaktir dolayisi ile sekonderin hangi ucuna dokunursan dokun carpilmazsin, sadece iki ucuna dokunursan carpilirsin.

Bunu ispatlamanın en kolay yolu izolasyon trafosunun sekonderini voltmetre ile ölçmendir. Sekonderin bir ucu ile toprak arasında ölçüm yapamazsın voltmetre göstermez. Sekonderin uçları arasında ölçüm yaparsan anca o zaman voltajı ölçebilirsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın