Ana içeriğe git
Konu: İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA) (3296 Kez okunmuş)

Ynt: İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA)

Yanıt #15
dur şekille anlatıcam zaman alıcak.
yüklemeyi yaptıktan sonra çıkacağım. cevabını yarın okurum şimdi çizim yapıyorum 5 dakkaya yüklerim.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
neden çarpmaz:

Yanıt #17
Oradaki R-S-T değil de DC uçları olsaydı ne olacaktı?

Yanıt #18
yine çarpardı.

ben yukarıda -acemi olduğumdan- durumu eksik anlatmış olabilirim, özür dilerim. ,

sonuçta "bir devrenin tamamlanması söz konusu olacaktı ve çarpacaktı. oradaki bobinleri pil olarak düşünelim. yine o çizdiğim resimdeki durum geçerli olacaktı. DC de topraktan tamamlanır. biz şunu anlatmaya çalışıyoruz: alternatif akım devresinden çıkan AC gerilim, devrenin bir yerinde doğrultma da yapsak kendini tamamlar. amma tam dalga, amma yarım dalga; eğer doğrultucu kullanılmazsa sinüs dalga olarak kendini tamamlar.

yusuf usta ise yanlış anlamamışsam "tamamlamaz, DC ye çevirince alternatif akım devresi için kanunlar değişir" diyor. işte ben asıl bunu demeye çalışıyorum.

bir bataryanın tek kutbuna dokunulursa çarpmaz. diğer kutbu topraklarsak, ve vücudumuzu da toprağa temas ettirirsek çarpar.
topraklanmamış bir ac kaynağının bir ucu çarpmaz. ama kaynağı bir noktadan topraklarsak çarpar. çünkü orada toprak, yüksek dirençli de olsa iletken gibi davranacaktır ve vücur üzerinden tamamlanacaktır.

Yanıt #19
Araştır.
DC'deki toprak hattı direnci.
Sadece tek alternası bulunan bir AC gerilim düşün ve bu AC gerilimi, bir diyodu tıkama yönünde bağlayarak ucundaki gerilimi nötr hattına göre ölç. Kaç volt görürsün. Teorik olarak.

Yanıt #20
şu anda bunu araştıracağım adam gibi bir kaynak yok.

ama sorunun cevabı -diyotun kaçak akımını/sızıntı akımı adı herneyse görmezden gelirsek-  SIFIR volt gibi gözüküyor.

Yanıt #21
şu anda bunu araştıracağım adam gibi bir kaynak yok.

ama sorunun cevabı -diyotun kaçak akımını/sızıntı akımı adı herneyse görmezden gelirsek-  SIFIR volt gibi gözüküyor.
Dolayısı ile voltaj yoktur ve çarpılmazsın demektir.
Diyodu iletim yönünde bağlarsan çarpılırsın demektir.
Buradaki çözülmesi gereken konu ise AC gerilime köprü diyot bağlarsak tek ucuna dokunduğumuzda çarpılırmıyız çarpılmazmıyız.

Yanıt #22
çarpılırız.

Yanıt #23
resim ekliyorum.
doğruysa elma, yanlışsa armut deyin:

resime en sağ alttaki adamı bir türlü çarptıramadım... neden acaba? ( ;) )

Yanıt #24
benim çok karşılaştıgım ama anlam veremedigim konu  12 volt swicth mod güç kaynaklaırnın çıkışına kontrol kalemi ile bakıldıgında  normal ac varmış gibi parıldıyor acaba nedeni nedir 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #25
benim çok karşılaştıgım ama anlam veremedigim konu  12 volt swicth mod güç kaynaklaırnın çıkışına kontrol kalemi ile bakıldıgında  normal ac varmış gibi parıldıyor acaba nedeni nedir 

doğru mu anlatıyorum bilmiyorum ama, smps güç kaynaklarının bazılarında giriş gerilimi çıkıştan izole, bazılarında değil.
ben de yaptığım bazı testlerde laptop adaptörlerinin çıkışında kontrol kalemi yanmıyor, bazı ucuz cep telefonu adaptörlerinde yanıyor.
bunun nedeni devrenin tasrımında yatıyor. gelişmiş, pahalı smpslerin çoğunda kontrol kalemi yanmaz. nasıl yapıldığını bilmiyorum ama durum böyle. belki @Kemal88 konuya müdahale ederse daha sağlıklı öğrenebiliriz.

Yanıt #26
Arkadaşlar proteusda bi simülasyon yapaydınız iyiydi :) TT şebekeler nötr topraklı olduğu için nötr topraklanmıştır fakat gerçekte elbette toprağa göre biraz voltaj olabilir. R1, R2 ve R3 ü insan olarak varsayabilirsiniz. Direncin değeri önemli değildir. Burada sadece üstünde voltaj oluşup oluşmayacağı önemlidir.

Nötr bu resimde topraklanmıştır. DC barada ise tekrar topraklama yapılmamıştır. Burada R1 direk DC baranın kutupları arasında kaldığı için üzerinde direk DC voltaj yer alacaktır. R2 ise DC baranın + kutbuna dokunan insanı canlandırmıştır ve üzerinde gerilim oluşmamıştır. Nedeni ise, R2 DC baranın kutupları arasında kaldığı için R2 nin üzerinden geçen akımın tekrar DC baranın - kutbuna ulaşması gerekmektedir fakat D4 diyotu bu akımı engellediği için döngü tamamlanmaz. Fakat 159VAC gibi bir voltaj oluştuğu simülasyonda gözlemlenmiştir.

Burada ise, R3 DC baranın - kutbu ile toprak arasında yer almıştır. Fazdan yola çıkarsanız akımın, DC kısımdaki kapasitör ve dirençlerin üzerinden, R3 den geçip toprak vasıtası ile nötre ulaştığını anlayabilirsiniz. Bu akım döngüsü oluştuğu için R3 çarpılmaktadır.

Bu 3. resimde ise, DC baranın - kutbu topraklanmıştır. Dolayısı ile, R3 üzerinde bir voltaj oluşmayacağı akım da geçmeyecektir. O yüzden burada R3 çarpılmayacaktır.

Bu son resimde ise, DC baranın - kutbu topraklandığı için, R2 direnci yada DC baranın + kutbuna dokunanı artık elektrik çarpacaktır. O yüzden burada R2 ve R1 in bi farkı kalmayacaktır.

@stk4221 ,12V şebekeden tamamen izole ise yanmaması lazım. Normalde 220VAC yi kontrol kalemi ile plastik ayakkabı vs ile bile ölçsek, üzerimizdeki kapasitanstan dolayı AC akım üzerimizden az da olsa geçecektir. Tam saf bir DC olsa idi, plastik ayakkabı giydiğimizde o zaman DC akım kapasitanstan geçemezdi. 12V izole değilse, o zaman her halükarda kontrol kalemi yanar.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #27
akım nedir?  elektron nedir ? yük nedir ?  akım nereden nereye akar? neden akar?
voltaj nedir?  faz nedir ? nötr nedir? toprak nedir?

Yanıt #28
akım nedir?  elektron nedir ? yük nedir ?  akım nereden nereye akar? neden akar?
voltaj nedir?  faz nedir ? nötr nedir? toprak nedir?

Bence soruların hepsini ilk sen cevapla, çünkü cevapların hepsini zaten biliyorsun :)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #29
konuyla ilgili neden carpılırız neden carpılmayız cevap bu sorularda yatıyor bence. o yuzden sordum bunları.