Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA) (2830 Kez okunmuş)

Ynt: İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA)

Yanıt #135
pekala
ben aşağıda eklediğim resime cevap verbilmemiz için;
kaliteli bir spms nereden bulacağım?
bu konu nasıl ispata kavuşacak?
hala muamma?

söylediklerine bakarsak...
konuyu şöyle kapatabilir miyiz:
"elinizdeki akü ise korkmayın 500V bilem olsa çarpmaz;
elinizdeki bir AC-DC güç kaynağı ise güvenmeyin; ve ellemeyin.
neticede:
bir şebekeye bağlı olan güç kaynağının hiç bir yerine ellemeyin..."

Sana bir görev veriyorum. Bu görevi tamamlamadan sakın gelme.
220V ve akkor flamanlı 5W lık bir lamba bulacaksın.
Bu lambanın tam akımı 220V ta 22mA civarıdır. Bu akımda da insan çarpılır demiştik.
Çok iyi bir toprak hattı bulacaksın. Artık kendin mi yaparsın kalorifer tesisatına mı bağlarsın musluğa mı bağlarsın bilemem. Ama bu lambanın bir ucu toprak hattına bağlı iken diğer ucunu faz'a değdirdiğinde tam yanması şarttır.
Tam yanmıyorsa toprak hattın yeterli değildir.
Tam yanıyorsa eğer.
Lambayı istediğin adaptörün istediğin noktasına değdirerek deneyler yapabilirsin. Hatta mümkünse uygun gerilimde pillerin bir ucuna da bağlayarak yapabilirsin.
Lambanın yandığı noktalar çarpılacağını gösterir, yanmıyorsa çarpılmazsın diyebiliriz. yine de tam bilimsel olması için lamba ile toptak hattı arasına AC ampermetre bağlanmalıdır. Ampermetrenin gösterdiği değer 5mA i geçiyorsa çarpılmaya başlıyorsun demektir.
Bu deneyi yapmadan gelenler pataklanacaktır.
 >:(   ;D   8)

Yanıt #136
"220V ve akkor flamanlı 5W lık bir lamba bulacaksın."
böyle bir lamba var?
gece lambaları bilem 10Wattan başlıyor... ki genellikle 15Watt olanlarını bulabiliyorum...
5Watt'ı nerden bulacaz? >:(
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #137
"220V ve akkor flamanlı 5W lık bir lamba bulacaksın."
böyle bir lamba var?
gece lambaları bilem 10Wattan başlıyor... ki genellikle 15Watt olanlarını bulabiliyorum...
5Watt'ı nerden bulacaz? >:(
Nerden bulursan bul adamı.. Pardon YAMYAM'ı hasta etme :D
15W lık bulabiliyorsan 3 tanesini serii bağlarsın olur sana 5W lık lamba.

Yanıt #138
yav 10W olmuyor mu! 22 değil de 44mA olsa olma mı?
3 adet seri lamba yapacam diye bana üç adet zahmet çıkarttıracan >:(  ;D

Yanıt #139
Bu sıralar çıplak ayak çok geziyorsun , Yamyam seni seviyor , 22mA de çarpılırsan kendini kurtarırsın 44mA de odunla müdahale gerekir.  ;D
10W veya 15W fark etmez , iki tane aynı, flamanlı ampul bulup seri bağlasan yeter.  ;)  Korkma bi şey olmaz.

Ayrıca neden kalorifer veya su borusu arıyoruz anlamadım , evde toprak hattı yok mu. Doğrudan toprak hattına bağlayalım bir ucu.

Bu arada kaçak akım sigortası varsa atar.  ;D  Haberin ola

Yanıt #140

Ayrıca neden kalorifer veya su borusu arıyoruz anlamadım , evde toprak hattı yok mu. Doğrudan toprak hattına bağlayalım bir ucu.

Gerçek anlamda toprak hattı varsa olur. Ama toprak hattını nötr e bağlamışlarsa yine kafalar karışır.
Burada toprağa akan akım ölçülecektir. Nötr e değil.

NOT'lu hatırlatma.
Burada 22mA değil de 44mA olmuyor mu demek SUÇ'tur. Hem de ciddi bir suçtur ve affı yoktur.
Oldu olacak fırın rezistansı bağlayıp 4A akıtmaya çalış bakalım noolacak.  >:(
Aslında bu deney 5mA den başlayan çarpılma noktası deneyi için yaklaşık 1W lık ampül ile yapılmalıydı ama zora koşmak ta istemedim.

Yanıt #141

evde kaçak akım rölesi var ve onu ikide bir attırıp sorun yaşamak istemiyorum. zira deneyi yaparken antalyanın vazgeçilmezi klimadan mahrum kalacağız.
Gerçek anlamda toprak hattı varsa olur. Ama toprak hattını nötr e bağlamışlarsa yine kafalar karışır.
evin tesisatı nötrden ayrık temel topraklaması adını verdiğimiz, kurulurken de bizzat izlediğim levha gömme tekniği ile yapılmış, sanırım adına TT topraklama denilen bir topraklama şeklidir.
Aslında bu deney 5mA den başlayan çarpılma noktası deneyi için yaklaşık 1W lık ampül ile yapılmalıydı ama zora koşmak ta istemedim.
Allah razı olsun, iyi ki de zora sokmak istememişsin  ;D  ::) . ben 10W lamba bulamazken 1 veya 5 wattı nasıl bulacam?
ama üç adet 10W gece lambasını birşekilde seri bağlayıp 3,33W yapmaya çalışacağım.
tabi bu deneyi hemen yapmam olanaksız.

@asma bırak çıplak ayağı utanmasam evde de cıbıl gezecem. sen buraları bilir misin? şu anda sauna da gibiyim ter gı...m 'dan damlıyor ;D

Yanıt #142
. ben 10W lamba bulamazken 1 veya 5 wattı nasıl bulacam?
ama üç adet 10W gece lambasını birşekilde seri bağlayıp 3,33W yapmaya çalışacağım.
tabi bu deneyi hemen yapmam olanaksız.
Şavalak şaban. Birşeyi öyle beleşten öğretirler mi adama.. Pardon BEYEFENDİ'ye.
Az biraz deney yap ki kendi gözüne kulağına ve kuyruğuna inanasın.
Yukarda bahsetmiş olduğum olay:
İstersen 1000W lık soba bağlayıp 4A geçirmeye çalışma mantığı nedir.
Bizim amacımız bir insan vücudunun çarpılmaya başladığı akımı görmemizdir. Daha yukarı talep edilen akım amaca uygun olmadığı gibi bu akımı bir PSU nun her noktasından alamazsın. Özellikle bir kondansatör devreye seri giriyorsa zor 4A akacaktır.
Bu kadar akım geçmeyeceğine göre dokunduğun PSU içerisindeki FAZ ucu hariç hiçbir yerde çarpılma olmuyor diyeceksin :D
HAA NOT:
Deney sadece akkor flamanlı lambalar ile veya uygun değerdeki bir direnç ile yapılabilir.
Floresan, LED veya sarfiyatsız denilen ampüller burada amaca uygun değildir. Akkor flamanlı lamba kullanılmasının nedeni lambanın yanması anında direk UYARI anlamındadır.
Eğer uygun değerde bir direnç ile yapılmak istenirse direnç ila toprak hattı arasına hassas bir AC ampermetre bağlanmalıdır.
Bu tür AC ampermetreler daha zor bulunur ve pahalıdır.
Bu kıyağımı da unutma haa :D

Yanıt #143
bugün 220-230V 7 (yedi) wattlık iki tane gece lambası aldım.
hani bi'milyoncularda satılan gece lambalarının ampullerinden; buji dipli sivri lamba.
ikisini seri bağlarsam 3,5W olur. bu da herhalde deneyimiz için yeterli olabilir.

yapılacaklar:
lambaları seri bağlayarak bir ucunu toprağa,    sonra sırasıyla diğer ucunu seri ampermetreye ve şebekeye
bir doğrultma köprüsüne (filtresiz/kondansatörsüz)
ucuna kondansatör eklenmiş D. köprüsüne
bir PC güç kaynağının DC  uçlarına (içeriden) bağlayıp                 
sonuçları kontrol edeceğim.
sonra aynı deneyi pillerle sürdürerek iki adet 9V pili seri bağlayarak, seri bir  (mili)ampermetre ile herhangi bir ucunu topraklayarak ölçüm yapacağım.
sonuçları fotolarla da destekleyerek sizlere sunarım.
biraz zaman alabilir çünkü çok sıcak, yapmaya üşeniyorum.

Yanıt #144
bugün 220-230V 7 (yedi) wattlık iki tane gece lambası aldım.
hani bi'milyoncularda satılan gece lambalarının ampullerinden; buji dipli sivri lamba.
ikisini seri bağlarsam 3,5W olur. bu da herhalde deneyimiz için yeterli olabilir.

yapılacaklar:
lambaları seri bağlayarak bir ucunu toprağa,    sonra sırasıyla diğer ucunu seri ampermetreye ve şebekeye
bir doğrultma köprüsüne (filtresiz/kondansatörsüz)
ucuna kondansatör eklenmiş D. köprüsüne
bir PC güç kaynağının DC  uçlarına (içeriden) bağlayıp                 
sonuçları kontrol edeceğim.
sonra aynı deneyi pillerle sürdürerek iki adet 9V pili seri bağlayarak, seri bir  (mili)ampermetre ile herhangi bir ucunu topraklayarak ölçüm yapacağım.
sonuçları fotolarla da destekleyerek sizlere sunarım.
biraz zaman alabilir çünkü çok sıcak, yapmaya üşeniyorum.

Yanlış anlatım.
İki adet seri lambanın bir ucuna PROB takılacaktır. Diğer ucuna ise istenirse HASSAS bir AC ampermetre bağlanacaktır. DC ampermetre olmaz. Bu AC ampermetre 5mA değişimleri okuyabilecek hassasiyette olmalıdır.
Ampermetrenin diğer ucu toprak hattına bağlanacaktır.
Sistem toprak hattı nötr ile birleşik ise testlerde yanılgı payı olabilecektir. Bu yüzden sistem nötr hattı ile toprak hattının birleşik olup olmadığından emin olunmalıdır.
PROB lu olan uç PSU devresindeki DC yerlere dokunularak ne kadar akımın toprağa aktığı görülmelidir. Lambaların tam yanması demek o noktaya dokunan bir insan çarpılacaktır demektir.
Lambalar çok az ve sönük yanıyorsa;
Eğer devrede ampermetre var ise ve 1mA civarı akım gözleniyorsa bu durum olası kaçak akımları göstermektedir. Yani DC içerisindeki az miktardaki nabazanları ifade etmektedir.