İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA)

Başlatan seron, 13 Ağustos 2015, 17:07:38

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 17 Ağustos 2015, 10:56:01(...)
Ama adam akıllı cihazların Dc eksi uçlarını nötr gibi varsayar dokunuruz birşey de olmaz. Yanlış biliyormuşuz olabilir. ama çarpılmadıkça bu bilgiyi "doğru" varsaymamız da normal değil mi? neticede çarpılmıyoruz. Yok çarpılmamız lazım deyip bir doktora görünmek aklımıza gelmedi valla :)
(...)
dahasını da diyeyim:

yusuf abi, aslen burada maksadımız "yanlış biliyormuşuz-doğru biliyormuşuz" değil. en doğruyu öğrenmeye uğraşıyoruz ki daha sonuca adam gibi ulaşabilmiş de değiliz. çünkü yamyam abi de ortaya ilginç bilgiler attı.

hani sana einsteinin kedi için evin duvarına delik açtığı olayı anlatmıştım. oradaki yanlışı einsteini dahi olmaktan; yukarıda eksiklerin ortaya çıkması da seni "usta" olmaktan çıkarmaz.

benim dikkatimi çeken bir olay var; eğer eksik anlamamışsam, her ikimiz de "haklı durumda" değiliz. hatta aramızda mühendis konumunda olup, eksik bilgilerini tamamlayan arkadaşlar da var. kemal de bunlardan birisi. hatta o da topraklama ile ilgili pdf paylaşımlar yaparak çeşitli topraklama metotları olduğunu ilk kez öğrenmemi sağladı.

toyer, akünün bir kutbuna elleyince çarpılıp çarpılmayacağımızı daha anlamadı ;D "diğer kutbu topraklasan da çarpmaz" diyor yamyam usta. çünkü topraktan geçen en iyi akım dalgalı akımdır; yanış anlamamışsam tabii.

ben şunu kesinleştirmek istiyorum: monitörünün DC çıkışı iyi filtrelnmiş ise, toprağa akım geçer mi? geçer ise insanı da çarpar demektir(kendisini topraklarsa). şayet @Mr_YAMYAM ustanın "bir topraklama sistemine uygulanan akımda frekans varsa gerek yayın yapar, gerekse topraktan akar; DC ise söz konusu olmaz, çünkü frekansı olmayan bir akım için toprak oldukça yüksek bir dirençtir" sözü doğru mu yanlış mı bunu tam manasıyla öğrenmek istiyorum. dediğini evde denemeye kalksam kaçak akım rölesi ile uğraşmak zorunda kalırım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kemal88 - 17 Ağustos 2015, 11:56:03Söylediklerin mantıklı hatta gayet mantıklı. Çünkü insan vücudu büyük kapasitanslı bir kapasitör gibi davrandığından DC akımı geçirmeyebilir fakat bunun garantisi yok çünkü olay yine dielektrik dayanıma giriyor. Ayakların yeteri kadar yerden izole olmadığında, DC + baraya dokunduğunda çarpılmaman için hiçbir sebep yok. Çünkü izolasyon yeteri kadar kalın olmazsa, DC baraya dokunduğunda yerle temasını sağlayan izolasyon delinmiş olur.
Bir DC uç (artı yda eksi hangisi olursa olsun) toprağa bağlanırsa relatif anlamda o uç sıfır olur.
Esasen bir DC kaynakta artı veya eksi kavramı toprağa göre bağdaştırlılamaz. Eksi uç toprak yapılmışsa artı uç pozitif potansiyel farkını işaret eder. Artı uç toprak yapılmışsa eksi uç negatif potansiyel forkını işaret eder.
DC kaynağın hangi ucu toprağa bağlanırsa bağlansın toprağa bir elektrik akımı akmaz. Böyle olsaydı yere atılan bir pil kendiliğinden boşalırdı :D Ve hatta elektronik cihazlardaki topraklanan artı veya eksi uç mutlaka kaçak akıma sebebiyet veridi. Böylece toprağa enerji aktarmış olunurdu.

TEST EDEBİLİRSİNİZ.
Çok kuvvetli bir toprak hattı yapınız. Bir akünün herhangi bir ucuna 12V ve uygun güçte bir lamba bağlayınız. Bu lambanın diğer ucunu toprakladığınızda lamba yanıyorsa ben söylediklerimde tamamen yanılıyorum demektir.
Bir insan vücudu kapasitör veya bobin gibi davranmaz. İnsan vücudu temelde SU içerdiğinden ve KARBON BAZLI olduğundan belli bir omik dirence sahiptir. Bu direnç vücudun kaba yerlerinde (Parmak uçları gibi) daha fazla iken DİL gibi ıslak bölgelerinde daha düşük direnç göstermektedir.
Bu sebeple dilimize 9V luk bir pilin uçlarını değdirsek bile çarpılma olaslığımız yüksektir.

seron

çok zaman yassı pilleri böyle kontrol ederim :) az yakıyorsa zayıflamıştır, değdirdiğin anda gözlerinde parlak ışık oluyorsa tam doludur. hatta değdirdiğim pilin voltajını dahi tutturabiliyordum bir aralar. mesela az yakıyor-hafif ekşimsi ise 5-5.5voltlara inmiş demektir. fazla şarjda bekletirsen 9V un üzerine çıkar gözleriniz çakmak çakmak olur  ;D

yukarıda yorumların hakkındaki yazdıklarıma he demedin. meseleyi doğru anlamışmıyım; yani köprünün çıkışını iyi filtrelersek toprağa akım akar ve kaçak akım rölesini attırır mı veya adamı çarpar mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 17 Ağustos 2015, 23:37:12yukarıda yorumların hakkındaki yazdıklarıma he demedin. meseleyi doğru anlamışmıyım;
yani köprünün çıkışını iyi filtrelersek toprağa akım akar ve kaçak akım rölesini attırır mı veya adamı çarpar mı?
Toprağa akım akması tamamen AC ile yani frekans ile ilgilidir.
Bir AC gerilimi doğrultursan toprağa sadece DC gerilim içerisindeki  AC BİLEŞENLER akacaktır. EMI filtrelerin temeli.
Bir AC gerilimi mükemmel bir şekilde doğrultursan toprağa hiçbirşey akmaz.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Ağustos 2015, 23:41:20-Toprağa akım akması tamamen AC ile yani frekans ile ilgilidir.
-Bir AC gerilimi doğrultursan toprağa sadece DC gerilim içerisindeki  AC BİLEŞENLER akacaktır. EMI filtrelerin temeli.
-Bir AC gerilimi mükemmel bir şekilde doğrultursan toprağa hiçbirşey akmaz.

ikinci şıkta toprağa akan akım artı uçta tam dalga doğru akımdır. eksi uçta da yarım dalga doğru akımdır. onu mu demek istedin?
son sözün de artık konumuzu kesin olarak kapatacak sözdür.

Kemal88

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Ağustos 2015, 23:20:37Bir DC uç (artı yda eksi hangisi olursa olsun) toprağa bağlanırsa relatif anlamda o uç sıfır olur.
Esasen bir DC kaynakta artı veya eksi kavramı toprağa göre bağdaştırlılamaz. Eksi uç toprak yapılmışsa artı uç pozitif potansiyel farkını işaret eder. Artı uç toprak yapılmışsa eksi uç negatif potansiyel forkını işaret eder.
DC kaynağın hangi ucu toprağa bağlanırsa bağlansın toprağa bir elektrik akımı akmaz. Böyle olsaydı yere atılan bir pil kendiliğinden boşalırdı :D Ve hatta elektronik cihazlardaki topraklanan artı veya eksi uç mutlaka kaçak akıma sebebiyet veridi. Böylece toprağa enerji aktarmış olunurdu.

TEST EDEBİLİRSİNİZ.
Çok kuvvetli bir toprak hattı yapınız. Bir akünün herhangi bir ucuna 12V ve uygun güçte bir lamba bağlayınız. Bu lambanın diğer ucunu toprakladığınızda lamba yanıyorsa ben söylediklerimde tamamen yanılıyorum demektir.
Bir insan vücudu kapasitör veya bobin gibi davranmaz. İnsan vücudu temelde SU içerdiğinden ve KARBON BAZLI olduğundan belli bir omik dirence sahiptir. Bu direnç vücudun kaba yerlerinde (Parmak uçları gibi) daha fazla iken DİL gibi ıslak bölgelerinde daha düşük direnç göstermektedir.
Bu sebeple dilimize 9V luk bir pilin uçlarını değdirsek bile çarpılma olaslığımız yüksektir.

Benim dediğim ile senin dediklerin farklı şeyler :) Senin bahsettiğin şeyleri biz zaten önceki mesajlarda birbirimize anlattık geçtik :) Sen geride kalmışsın. Benim anlattığım çarpılma olayının sorumlusu nötr hattının topraklanmış olması.

Bir akünün - ucunu toprakla, + ucunu voltmetre nin + tarafına, voltmetrenin - tarafını da toprağa değdir. Toprak iletken olduğu için voltmetrende yaklaşık 12V civarı bişi ölçeceksin. İşte bu durumda iken akünün + kutbuna dokun direk çarpılırsın ? Neden çünkü akünün - tarafı topraklı olduğu için aküdeki akım üzerinden toprağa akıp oradan akünün - kutbuna ulaşıp döngüyü tamamlayacaktır. İşte aynı şey şebekedeki faza dokunduğumuzda neden çarpıldığımız da açıklıyor. Benim anlatmak istediğim oydu.

Ben de az önce denedim akü olayını. İstersen sen bi daha dene :)

İnsan vücudunun nerelerde nasıl davranacağını kestiremezsin. Hele hele çok karmaşık olan insan vücudunu direk omik olarak ele almak çok yanlıştır. Çünkü sadece kalbi bile örnek alırsan, kalp yeteri kadar AC akıma maruz kaldığında fibrilasyona uğrar ve kalp krizi olur. Fakat yeteri kadar DC akımda ise direk durur. Bunu söyleyerek bile insan vücudunu direk omik ele almak ne kadar doğru gerisini sen düşün.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 17 Ağustos 2015, 23:47:59ikinci şıkta toprağa akan akım artı uçta tam dalga doğru akımdır. eksi uçta da yarım dalga doğru akımdır. onu mu demek istedin?
son sözün de artık konumuzu kesin olarak kapatacak sözdür.
>:(  >:(
Artı uçta tam dalga doğru akım ve eksi uçta yarım dalga doğru akım da ne  >:(
Bir DC kaynakta NABAZAN denilen veya GÜRÜLTÜ denilen AC bileşenler var ise o DC temiz değildir.
Temiz olmayan bu DC gerilimin bir ucu topraklanırsa AC bileşenler toprağa (En az direnç olan bölgeye) akacaktır.
Şebeke gerilimini tek bir diyotla doğrultup toprağa bağlarsan tüm sigortalar atar.
Şebeke gerilimini köprü diyot ile doğrultup bir ucu toprağa bağlarsan sigortalar atar.
Şebeke gerilimin köprü diyot ile doğrultup çıkışına baba bir kondansatör bağlarsan sigortalar atmaz. Ama az da olsa AC bileşenler (NABAZANLAR) varsa bunlar yine de toprağa akacaktır.
Yusuf ustanın monitör beslemesindeki yapmış olduğu deney budur. Ne kadar az AC bileşen var ise o kadar az çarpılır.
Eğer yusuf usta o deneyi yaparkene besleme ünitesini tam olarak yükleyip (çıkışına yük bağlayıp) elini o uçlardan birisine dokundursaydı şimdi Yusuf ustanın dansını seyretmiş olurduk :D

seron

Alıntı yapılan: Kemal88 - 17 Ağustos 2015, 23:54:49Benim dediğim ile senin dediklerin farklı şeyler :) Senin bahsettiğin şeyleri biz zaten önceki mesajlarda birbirimize anlattık geçtik :) Sen geride kalmışsın. Benim anlattığım çarpılma olayının sorumlusu nötr hattının topraklanmış olması.

Bir akünün - ucunu toprakla, + ucunu voltmetre nin + tarafına, voltmetrenin - tarafını da toprağa değdir. Toprak iletken olduğu için voltmetrende yaklaşık 12V civarı bişi ölçeceksin. İşte bu durumda iken akünün + kutbuna dokun direk çarpılırsın ? Neden çünkü akünün - tarafı topraklı olduğu için aküdeki akım üzerinden toprağa akıp oradan akünün - kutbuna ulaşıp döngüyü tamamlayacaktır. İşte aynı şey şebekedeki faza dokunduğumuzda neden çarpıldığımız da açıklıyor. Benim anlatmak istediğim oydu.

Ben de az önce denedim akü olayını. İstersen sen bi daha dene :)

İnsan vücudunun nerelerde nasıl davranacağını kestiremezsin. Hele hele çok karmaşık olan insan vücudunu direk omik olarak ele almak çok yanlıştır. Çünkü sadece kalbi bile örnek alırsan, kalp yeteri kadar AC akıma maruz kaldığında fibrilasyona uğrar ve kalp krizi olur. Fakat yeteri kadar DC akımda ise direk durur. Bunu söyleyerek bile insan vücudunu direk omik ele almak ne kadar doğru gerisini sen düşün.
kemal anlatımın yanlış oldu.
"Bir akünün - ucunu toprakla, + ucunu voltmetre nin + tarafına, voltmetrenin - tarafını da toprağa değdir. Toprak iletken olduğu için voltmetrende yaklaşık 12V civarı bişi ölçeceksin. İşte bu durumda iken akünün + kutbuna dokun direk çarpılırsın ?"

12voltun "gerçek anlamda bir insanı çarptığını nerde gördün? en fazla gıdıklar. otomobilde bağlıyken çarpıyor ama araç çalışıyor ve her yer indüksiyon bobini... sadece akünün kutuplarını araç çalışırken ölçüyorsun, 30V civarında okuyor.

sonra yaptığın deneyde topraktan DC geçiyor ve tamamlıyor demişsin. insanı gerçekten çarpması için vücuttan kaç mA gçmesi gerekiyor?

benim aklım karıştı... biriniz diyor "dc topraktan tamamlanmaz" diğeriniz "tamamlanır..."
topraktan DC olursa to akım mı geçmez, yoksa AC şebekeden iyi doğrultulursa toprağa mı geçmez?

kemal bize ispat gerekiyor gıcıklık değil mi ;D  yaptığın testi fotoğraflayabilir misin? video şart değil.

Kemal88

Alıntı yapılan: seron - 18 Ağustos 2015, 00:06:56kemal anlatımın yanlış oldu.
"Bir akünün - ucunu toprakla, + ucunu voltmetre nin + tarafına, voltmetrenin - tarafını da toprağa değdir. Toprak iletken olduğu için voltmetrende yaklaşık 12V civarı bişi ölçeceksin. İşte bu durumda iken akünün + kutbuna dokun direk çarpılırsın ?"

12voltun "gerçek anlamda bir insanı çarptığını nerde gördün? en fazla gıdıklar. otomobilde bağlıyken çarpıyor ama araç çalışıyor ve her yer indüksiyon bobini... sadece akünün kutuplarını araç çalışırken ölçüyorsun, 30V civarında okuyor.

sonra yaptığın deneyde topraktan DC geçiyor ve tamamlıyor demişsin. insanı gerçekten çarpması için vücuttan kaç mA gçmesi gerekiyor?

benim aklım karıştı... biriniz diyor "dc topraktan tamamlanmaz" diğeriniz "tamamlanır..."
topraktan DC olursa to akım mı geçmez, yoksa AC şebekeden iyi doğrultulursa toprağa mı geçmez?

kemal bize ispat gerekiyor gıcıklık değil mi ;D  yaptığın testi fotoğraflayabilir misin? video şart değil.

Yahu arkadaşlar, 12V çarpsa nolur çarpmasa nolur :) Benim anlatmak istediğimi anlamışsınız. Sadece sen değil seron buradaki çoğu kişi hala anlamamış sanırım. Benim demek istediğim toprak iletkendir, eğer bir voltaj kaynağının bir tarafını topraklarsanız, diğer uca dokunduğunuzda çarpılırsınız. Yani çarpılmaktan kastım illa akımdan sırıtır hale gelmek demek değildir. Üzerinizden akım geçer onu kastediyorum. Az yada çok. Evet anlatım uzun ve yanlış oldu nispeten. Kısacası akünün - ucunu toprağa gömün, + ucuna da dokunun bakalım noluyo =) Ama ayağınıza bot mot bişi giymeyin ve mümkünse toprakta olun. Elbette bu 12V olursa hissetmezsiniz bile. Bunun bide 311V falan olduğunu düşünün. Voltmetre ile de ölçebilirsiniz. Akünün - ucunu toprakladınız. Referans noktası toprak olacak şekilde de voltmetre ile de ölçtünüz, bakın bakalım voltmetrede ne kadar değer ölçüyorsunuz ? Siz kendinizde toprağa bastığınız müddetçe, o akünün + kutbuna değdiğinizde üzerinizden akım geçecektir.

2sn ye kadar 10mA ve 10ms ye kadar 200mA ölümcül değil. Bu değerlerin üstünde kalp atışlarında aksaklıklar görüldüğü Emo nun kitabında yazmaktadır.

Dışarıda gram ışık yok fakat gündüz vakti unutmazsam tekrar ispatını yapıp koyabilirim. Elinizde akü varsa deneyin göreceksiniz.

DC nin topraktan tamamlanıp tamamlanmayacağını ben zaten izah ettim. Önceki mesajlarımda var.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

seron

tamam.

ben de evimizin bahçesine bir topraklama levhası kurup, iki adet 9V pili seri bağlayıp bu testi kendim de yapacağım.
voltmetre ile ölçüp gerilim olup olmadığını, varsa kaç volt olduğuna kadar, hatta başlangıçta kaç volt görünüyor zamanla kaça düşüyor  test edip sonuçları yazarım.

şayet dediğin doğru ise yamyam abinin burada başına ekşirim >:(  ;D

şayet olmazsa, o zaman sana ekşirim  ;D  ;D  ;D  bu konu çok uzadı çözelim artıkın şunu...

ben çıkıyorum. yarın görüşmek üzere.

Kemal88

Alıntı yapılan: seron - 18 Ağustos 2015, 00:28:23tamam.

ben de evimizin bahçesine bir topraklama levhası kurup, iki adet 9V pili seri bağlayıp bu testi kendim de yapacağım.
voltmetre ile ölçüp gerilim olup olmadığını, varsa kaç volt olduğuna kadar, hatta başlangıçta kaç volt görünüyor zamanla kaça düşüyor  test edip sonuçları yazarım.

şayet dediğin doğru ise yamyam abinin burada başına ekşirim >:(  ;D

şayet olmazsa, o zaman sana ekşirim  ;D  ;D  ;D  bu konu çok uzadı çözelim artıkın şunu...

ben çıkıyorum. yarın görüşmek üzere.

İlla topraklama levhası olması şart değil. Kablo ile toprağa değdir yeter. Toprakta birleştirdiğin kablo uçları birbirine ne kadar uzak olursa o kadar voltaj düşer. Bu deney, bizim şebekedeki faza dokunduğumuzda neden çarpılırız olayını da açıklıyor. Kaldıki şebekedeki nötr topraklı, burdaki deneyde bahsettiğim akünün - ucu gibi. İnsan vücudunu empedans olarak ele alabiliriz. Direk olarak omik almak yanlıştır. Ayağımıza ayakkabı giyersek bu izolasyon olur. İzolasyonda bi nevi kapasitans gibidir. Kapasitörlerinde birbiri ile yalıtılmış plakalardan yapıldığından bahsetmiştik. Ayakkabı giydiğimizde eğer - ucu topraklı yada şebekeden izole olmayan DC baranın + sına dokunursak ve bu DC bara ayakkabıdaki izolasyonu delmeyecek şekilde, dielektrik dayanımını aşmazsa o zaman çarpılmayız. Fakat AC olursa, frekans varsa o zaman bu ayakkabı izolasyonu düşük empedans gösterebilir ve çarpılırız. Olayın kısaca özeti bence budur.

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

Kemal88

Benim anlatmaya calistigim bisi var ve halen anlamak istemiyorsunuz. @Yusuf usta , ben topraklama yerine gecer dedim mi ? Demedim. Bi yerlerinizden uydurup ondan sonra yok bunlar elektrikci yok bunlar bizim gibi ince islerden anlamaz falan diye egonuzu oksayacak seyler soylemenize gerek yok. Topraklama icin emo dan egitim de aldim. Benim anlatmaya calistigim 50 kere soylememe ragmen, sebekede faza dokundugumuzda fazin bizi neden carptiginin cevabini vermektir. Bunun cevabi noturun toprakla temas ettiginden dolayi yani alcak gerilim trafolarinin yildiz noktasinin noturle topraklanmis olmasidir. Bunu anlamayip yada anlamamaya calisip hala bi yerinizden bisiler uydurup benim soyledigimi soylemek ne kadar dogrudur.

Ha pardon topraklayin falan diye anlatmisim ama ordaki topraklamadan kastim elbette bildigimiz topraklama degildir sadece topraga degsin anlaminda soyledim.

Madem civiyi ters cakmaya calisiyorum o zaman, civiyi duzeltip istediginiz yere cakabilirsiniz. Buyrun civi sizin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Kemal88 - 18 Ağustos 2015, 11:04:49Bi yerlerinizden uydurup ondan sonra yok bunlar elektrikci yok bunlar bizim gibi ince islerden anlamaz falan diye egonuzu oksayacak seyler soylemenize gerek yok. Topraklama icin emo dan egitim de aldim...........................Bunu anlamayip yada anlamamaya calisip hala bi yerinizden bisiler uydurup benim soyledigimi soylemek ne kadar dogrudur.

Ha pardon topraklayin falan diye anlatmisim ama ordaki topraklamadan kastim elbette bildigimiz topraklama degildir sadece topraga degsin anlaminda soyledim.

Madem civiyi ters cakmaya calisiyorum o zaman, civiyi duzeltip istediginiz yere cakabilirsiniz. Buyrun civi sizin.
Yunus Emre söylesin ben susma hakkımı kullanıyorum.
girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep,
dediler ilim geride, illa edep illa edep.

sizinle muhatap olduğum için özür diliyorum. yerden göğe benim eşekliğim, kusura bakmayınız. selametle...

seron

yusuf usta küçük birşeyi düzelteyim:
ışıldakta bahsettiğim kondansatör, düşürme amaçlı kullandığım kondansatör değil; diyot köprüsü çıkışında filitreleme amaçlı kondansatör idi. tabi yeterli büyüklüğe sahip olmadığı için çarpılıyorumdur ya da hepimiz yanılıyoruzdur.

savunduğun iddia ile benim çarpılma durumum çakıştığı için bu konuyu açtım.

ac motor hız kontrolünde verdiğin ve konuyu asıl açan asma'nın da dediğine göre o devre de sanki çarpılma riski içeriyor gibi idi ve ben de olmaz olası lanet ışıldak devremdeki çarpılma deneyimimi hatırlayarak konuyu buraya getirdim.

o konu dahilindeki devrenin çıkışının sağlıklı regüle edilip edilmediğini bilmiyoruz.
yamyam ustanın bahsettiği DC topraktan tamamlanmaz tezini kanıtlamadık. gerek bende bir monitör(smps) sökeceğim gerekse pil ile toprak deneyi yapacağız ve ak g... kara g... belli olacak.

bu arada her ne kadar kavgaya karşı olsam da kemalin abi diyeceği birisine hitap tarzı ve tekrar tekrar "bir yerinden uyduruyorsun" gibi sözleri hoşuma gitmedi. de ki yusuf usta yanlış biliyor diyelim. yine de öyle denmez. sen desteklediğim bir üyesin ayıp ediyorsun.

a.k.* ne zaman mantıklı birşey sorsam ya eleştirildim, ya bir iki kişiyle aram açıldı. bir ışıldak yaptım iyi ki bir ışıldak yaptın gibisinden az daha dayak yiyecektim. şu konuyu bir sonuca bağlıyayım s...* olup gideceğim zaten burdan.
-----------
a.k. : artık kapatalım
s... : sevincik delisi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Ağustos 2015, 17:38:14o konu dahilindeki devrenin çıkışının sağlıklı regüle edilip edilmediğini bilmiyoruz.
yamyam ustanın bahsettiği DC topraktan tamamlanmaz tezini kanıtlamadık. gerek bende bir monitör(smps) sökeceğim gerekse pil ile toprak deneyi yapacağız ve ak g... kara g... belli olacak.

Bilimsel ispata dayanmayan konularda bu gibi tartışmaların yaşanacağını daha önceleri belirtmiştim. Bu sebeple ki önceleri bu konuya ilgi göstermemiştim.
Ama madem bir konu açtın ve bilimsel bir tartışma istiyorsun ben elimden geldiğince katılırım.
Gerek AC gerekse DC mutlaka bir yerden bir şekilde geçer, geçecektir. Arada ince bir nüans vardır.
Toprağın da omik bir direnci bulunmaktadır ve bu direnç doğrultusunda hem DC hem de AC topraktan akacaktır.
AC de ise toprak direnci omik olarak belirlenemez. Temel olarak toprak (EARTHING) AC de SONSUZ SIFIR noktasıdır. DC de sonsuz sıfır noktası olarak belirlenemez.
TEORİNİN İSPATI.
Daha önce küçük örneklerle değinmiş olduğum üzere.
Bir  frekans (AC) bir ucu antene verilir ve diğer ucu topraklanırsa, gerek antene doğru gerekse toprağa doğru bir akım akacaktır.
Bakınız MARKONİ ANTENLER ve PRENSİPLERİ. (Yanlış hatırlamıyorsam)
Bir anten sisteminin omik direnci toprağa göre sonsuzdur. Yani antene giden uç ile toprak hattının arasındaki direnci ölçmeye kalkarsak sadece aradaki HAVA direncini ölçmeye çalışmış oluruz. (Anten bobini hesaba dahil edilmez)  Ama literatürde markoni çeyrek dalga antenlerin toprağa göre olan direnci 50 OHM olarak verilmiştir. Demekki frekans ile doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Frekans yükseldikçe anten dalga boyu da kısalacağı için anten boyutu ve doğal olarak toprak temas yüzeyi de azalacaktır.

DİKKAT
Yanılgı olmaması için TAM DALGA ANTENLER veya DİPOL gibi antenleri örnek almayınız.
Bir markoni çeyrek dalga anten sisteminin beslemesini AC değil de DC yaparsak ne olacaktır.
DC gerilimin tepe noktaya ulşaşacağı anlık DARBE sürecinde bir akım geçişi olacaktır. Bundan sonra ise;
Sistemin toplam direnci (Anten hava ve toprak) DC akımın geçmesine müsaade edecektir. Bu üç unsurun toplam direnci ne kadar küçükse o kadar fazla akım geçeceği aşikardır. Ancak belirtmek gerekirse milyarlarca kilo ohm veya mega ohmlar seviyesindeki bu toplam direnç üzerinden ölçülebilecek değerde bir akım geçmesi pek olası değildir. Ancak bu kadar direnç üzerinden belirli bir akım geçebilmesi uygulanan DC gerilimin potansiyel farkı ile doğru orantılı olup YILDIRIM bir örnek gösterilebilir.

seron

bunlar doğru açıklamalar olabilir ama konuyu çözmemize(kapatmamıza) yardımcı olmaz.

bıktık artık ama tekrar tekrar söylemek zorundayım. yukardaki haticeleri değil, neticeleri öğrenmek istiyoruz.

çok iyi kondansatörlenmiş ya da sizlerin deyimi ile ac adına hiçbirşey kalmamış bir DC ucun teki topraktan tamamlanıyor mu tamamlanmıyor mu? tamamlanmaz demişsin. bunu yaptığım deneyle de görürsem sana inanırım. ama görmezsem anlattıkların terik bilgi olarak kalır. kaç mikroamper geçeceği ile ilgilenmiyorum; yusuf ustanın otokuplörlü ACmotor kontrol devresi toppraksız iken elleyince tehlike arz ediyorsa konumuz kapandı demektir. etmiyorsa yine kapandı demektir.

Kemal88

Arkadaşlar bu forumda artık sadece kendi açtığım konulara mesaj yazıcam. Birisinin benle alay eder gibi dalga geçer gibi konuştuğunu anladığım takdirde, büyük küçük bakmam düşündüklerimi söylerim içime atmam. Bu yanlış bir davranış olabilir ama sinsilikten iyidir. Bu arada kimseye sinsi dediğim yok kimse yanlış anlamasın. Benim tek demek istediğim nötürün topraklı olmasından dolayı bizim çarpılmamız olayıdır. Ama demek istediğimi anlamayıp yada anlamamaya çalışıp, topraklama kelimesinden beni eleştirmeye çalışmayı kusura bakmayın hazmedemem. Bu bana biraz yanlışı olsunda nasıl eleştirsem acaba gibisinden düşünceleri getirmedi değil. Yani eleştirmek, dalga geçmek için bahaneye bakar gibi olduklarını hissettiğim an olay değişir. Altyapısı olmayan, temel eğitimi olmayan insanlar bana ilimden bilimden bahsettiğinde ben buna sadece gülerim. Herkese kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Ağustos 2015, 18:41:42çok iyi kondansatörlenmiş ya da sizlerin deyimi ile ac adına hiçbirşey kalmamış bir DC ucun teki topraktan tamamlanıyor mu tamamlanmıyor mu? tamamlanmaz demişsin. bunu yaptığım deneyle de görürsem sana inanırım. ama görmezsem anlattıkların terik bilgi olarak kalır. kaç mikroamper geçeceği ile ilgilenmiyorum;
 yusuf ustanın otokuplörlü ACmotor kontrol devresi toppraksız iken elleyince tehlike arz ediyorsa konumuz kapandı demektir. etmiyorsa yine kapandı demektir.
Ölçü aletini ohm kademesine al.
Problarının her ikisini de toprağa sok. Ölçtüğün değeri gel burada söyle o zaman konuşalım.

seron

DC akım kanağı olan bir akümülatörden toprak hattı vasıtası ile elektrik akımı geçiyorsa, (daha fazla akü seri bağlandığında tehlike arzedecektir)
bir smps güç kaynağı(yusuf ustanın monitörünün güç kaynağı olabilir, başka smps olabilir, veya konu dahilindeki ac motor hız kontrol devresindeki dc devresi olabilir) çıkış katından toprağa en ufak bir elektrik kaçağı oluyorsa (ki biz aslen iyi bir filtrelemeden bahsetmiyorduk o devre de çarpılma oluyor mu diyorduk)

o zaman tüm teoriler çöker ve deneye dayalı DAHA BİLİMSEL bir sonuç ortaya çıkar. bilim, sadece yazılı bilgilerden ibaret değildir. ampiriktir(deneyle ispat ister) ben yakın zamanda bu deneyleri yapacağım. şayet yukarıdaki gibi bir sonuca erişirsem herhalde herkesin susması için yeterli sonuca ulaşmış olurum.

şayet ufak da olsa bir akım geçişi olmaz da yukarıdaki ustaların bahsettiği gibi olursa bu sefer ben susacağım. zaten yukarıda da belirttim siteye katılımımı sonlandırıyorum. istediğim gibi bir tartışma ortamı, hoşgörü, alttan alma yok.

şu zihinlerinizin derinliklerindeki "ben daha iyi biliyorum başkaları bilmiyor" inancını bir bitirin artık. bakın ben söylediklerimde inat etmiyorum.  konuyu sizlere açtım, tartışalım da sonuca ulaşalım diye daha hala yarış peşindeyiz.

asma

@seron
Yine adım geçmiş.  :D
Ben konu açmadım , çarpılma riski olduğunu söyledim ve uyardım. Nasıl düzeltileceğini de söyledim. Benim görevim orada bitti.
9. sayfada, bundan önceki 8 sayfaya cevap veremem , Kemal'in düştüğü hataya düşüp , senin yöneldiğin yoldan gitmek istemiyorum.
İstersen bir baştan bir de sondan örnek vereyim:
Konu başlığı Yusuf ustanın DC de FAZ olmaz sözünden geliryordu değil mi? Evet olmaz. Şebeke gerilimini köprü diyotla doğrulttuğunda elde ettiğin iki uç faz veya nötr olmaz , bu uçlardaki dalgalı gerilim halinden filtreli daha düzgün bir hale getirirsen de olmaz , regüle etsen de olmaz.
Mr_YAMYAM tarafından anlatılan bilimsel gerçek hikayelerinin kimseye faydası olacağını sanmıyorum , konuyu bulandırmaktan başka bir şey olmuyor. Örnek:  Tesla radyo yayını yapabilmek için gerekenleri resmi başvurusuyla kayıt altına aldıktan sonra Markoni olayı gerçekleştirmiş ve dünyaya yaymıştır. Tesla itiraz etse de sonuç alamamıştır , ölümünden sonra evet o haklıydı demişler.
seron isminin altındaki küçük resimin Teslanın resmi olması dışında benim örneğimin konuyla ne alakası var , kime ne faydası var?

Bir de bahçendeki toprağa iletken tel sokup akım geçiyor mu diye deneylere bence girme.
1- İki ucuna dokunduğunda seni çarpmayacak DC kaynak (9V luk pil veya 12voltluk akü) topraklandığında da çarpmaz.
2- Bahçe toprağından DC geçiremediğinde değil , aynı potansiyel farka sahip AC uyguladığında da geçmediğini gördüğünde yorum yapmalısın.

Kendimi tutamadım , hem yazdım hem de gönderdim. Kaç defa bu konuya mesaj yazıp , göndermeden sildiğimi hatırlamıyorum.

Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 18 Ağustos 2015, 20:40:17İstersen bir baştan bir de sondan örnek vereyim:
Konu başlığı Yusuf ustanın DC de FAZ olmaz sözünden geliryordu değil mi? Evet olmaz. Şebeke gerilimini köprü diyotla doğrulttuğunda elde ettiğin iki uç faz veya nötr olmaz , bu uçlardaki dalgalı gerilim halinden filtreli daha düzgün bir hale getirirsen de olmaz , regüle etsen de olmaz.
Mr_YAMYAM tarafından anlatılan bilimsel gerçek hikayelerinin kimseye faydası olacağını sanmıyorum , konuyu bulandırmaktan başka bir şey olmuyor. Örnek:  Tesla radyo yayını yapabilmek için gerekenleri resmi başvurusuyla kayıt altına aldıktan sonra Markoni olayı gerçekleştirmiş ve dünyaya yaymıştır. Tesla itiraz etse de sonuç alamamıştır , ölümünden sonra evet o haklıydı demişler.
seron isminin altındaki küçük resimin Teslanın resmi olması dışında benim örneğimin konuyla ne alakası var , kime ne faydası var?

Kolay gelsin.
Benim anlattıklarım anlaşılamamış demekki :D
DC toprağa akar diyenler ile DC topraktan geçer ifadeleri, aynı şeyi ifade etmez.
Anten örneği AC gerilimin toprağa ve antene yayılımının anlaşılabilmesi için konulmuştur. Bunu anlayamayan arkadaşlarımız DC yi antene uygulayıp haberleşme yapabilirler. Ne de olsa günümüzdeki çoğu haberleşme tekniği RADYO DALGALARI ile yapılmaktadır.
Bundan sonra ben de PES ediyorum. Konu ile ilgili arkadaşlar kendi araştırmalarını yapabilirler.

seron

;D
herkesi birbirine düşürdüm
kendimi kuyuya daş atan yüce şahıs gibi hissediyorum  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D
yemin ediyorum gülüyorum şuanda kıpkırmızı oldum terledim hava sıcak zaten  ;D  ;D  ;D

Yusuf usta

not: yazı muhatabı sadece ve sadece @seron 'dur...

Seron biz dünkü çadır kavminin bedevileri değiliz. kültürel bir geçmişimiz ve aile terbiyemiz var. bu terbiye bize şunu öğretti ki, edep ve saygı olmayan yerde ne hakikat savunulur, ne de bilim, sanat işe yarar...

bu nedenle anlatılanların doğruluğu artık gölgede kalıyor. Biz ne sporu, be bilimsel çalışmayı ne sanatı ne de başka bir kavramı insanlar arasındaki saygı ve haya anlayışından önde tutarız kardeşim.

bu nedenle ne benden bahset bu başlıkta ne de söylediklerimden. benim için konu burada bitmiştir. Boşver, sen hiçbirşey bilmediğini sanmaya devam et, benim gözümde senin bildiğin üç, saygısızlık yapanların on üç'ünden evladır, başımın üzerinde yeri var kardeşim. bana edepsizlikle gelen anlatıya, bilgiye ihtiyacım yok. İnsanı bilmek değil, uygulayabilmek kurtarır. ve bizim kültürümüzde ilim önce haddini bilmektir. Biz haddimizi biliriz.  sevgiler...

Yusuf usta

@asma
siz moderatörsünüz.
forumdaki insanlara çivi sokan, münasip ve uygun yerlerinden bahseden birisini etik olarak beğenerek destekleyemezsiniz. kimse kimseye saldırıda bulunmamalı. ben elektronik alt yapısı olmayan birisi değilim. ben mezun olduğum yıl belki bu forum üyelerinin büyük çoğunluğu daha yeni doğmuştu. Seron'a hitaben yazdığım iletiyi üzerinde değerlendirip, @Mr_YAMYAM 'ı muhatap alarak onun dilinde anlaşılabilir olan latife ettiğim yazıyı kendi üzerine kurgulayıp küplere binen diğer üyelerin öfkesini kontrol etmelerini söylemeniz gerekmektedir. Amerikada yaşamıyoruz, burası türkiye. Bizim halkımızın belli bir espri anlayışı, dili vardır. Bizim için önce insan sonra diğer mevhumlar gelir. İnsanı insan yapan en önemli şey diğer insanlara karşı saygısıdır.

asma

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Ağustos 2015, 09:23:20@asma
siz moderatörsünüz.
forumdaki insanlara çivi sokan, münasip ve uygun yerlerinden bahseden birisini etik olarak beğenerek destekleyemezsiniz. kimse kimseye saldırıda bulunmamalı. ben elektronik alt yapısı olmayan birisi değilim. ben mezun olduğum yıl belki bu forum üyelerinin büyük çoğunluğu daha yeni doğmuştu. Seron'a hitaben yazdığım iletiyi üzerinde değerlendirip, @Mr_YAMYAM 'ı muhatap alarak onun dilinde anlaşılabilir olan latife ettiğim yazıyı kendi üzerine kurgulayıp küplere binen diğer üyelerin öfkesini kontrol etmelerini söylemeniz gerekmektedir. Amerikada yaşamıyoruz, burası türkiye. Bizim halkımızın belli bir espri anlayışı, dili vardır. Bizim için önce insan sonra diğer mevhumlar gelir. İnsanı insan yapan en önemli şey diğer insanlara karşı saygısıdır.
Yusuf usta
Bu olaydan rahatsız olduğunuzda şikayet edebilirdiniz ve şikayet eden kişi kendi mesajlarını silmez , değiştirmez. Böylece değerlendirecek kişi objektif olabilir.
Ben Kemalin yazdıklarından rahatsız oldum , onun yaptığından bahsederken hata olduğunu belirttim. Mesajımı okumuşsunuzdur sanırım.
Beğeni olayına bakışınız gerçekten ilginç. Ben bir daha böyle durumlar yaşanmaması için kendi açtığı konular dışında mesaj yazmayacağını belirttiği için beğendim. Siz nasıl, başka mesajını ve ya tüm mesajlarını beğenmişim gibi tepki verdiğinizi anlamıyorum. Benim beğendiğim mesajda etik olmayan bir şey yok.

Ayrıca yaş ve tecrübeye saygısızlık etmek benim de hiç hoşuma gitmeyen olaylardandır.
Ben sizin gibi dile getirmesem de ben mezun olduğumda doğanlar askerliğini yapmış koca adamlar. Karşısındakinin bir birey olduğunu unutana ne denir? Buyurun siz söyleyin.
Ben bir istek (davet) üzerine moderatör oldum. Olmasaydım daha rahat mesaj yazardım , ilgimi çekmeyen konuları takip etmek zorunda kalmazdım. Ben moderatörüm çok mutluyum şeklinde bir imaj oluşturdumsa kusura bakmayın , öyle bir şey yok.

Sizin bahsettiğiniz gibi ben de Mr_YAMYAM  a latife ettim , hatta biraz da laf soktum. Kendisini, şahsıma veya foruma küstürecek bir yorum yaptıysam kendisinden özür dilerim.

Sizin gibi bir güzel sözle bitireyim:
Yaradılanı Yaradandan ötürü sevmek gerekir.

Kolay gelsin. 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 19 Ağustos 2015, 13:58:36Sizin bahsettiğiniz gibi ben de Mr_YAMYAM  a latife ettim , hatta biraz da laf soktum. Kendisini, şahsıma veya foruma küstürecek bir yorum yaptıysam kendisinden özür dilerim.

Sizin gibi bir güzel sözle bitireyim:
Yaradılanı Yaradandan ötürü sevmek gerekir.

Kişisel saldırı ayrıdır bilimsel bir konuda DÜRTMEK ayrıdır.
Ben bana yöneltilen mevzuyu zaten saldırı olarak algılamadım. Dürtüldüğümü anlayarak dedim ki;
DC nin toprağa akmasıyla DC nin topraktan geçmesi farklıdır. Çünkü anlatımlarımın anlaşılamamış olduğu ve ortalığı bulandırdığı belirtilmiştir.
Zaten tüm kavganın ana tema'sı bu mevzuudur.
DC toprağa akıyorsa bir DC gerilime dokunduğunuzda çarpılırsınız. DC topraktan geçiyorsa (Tamamlanıyorsa) tek hesap edilmesi gereken nokta, tüm toprak koşulları gereği (göstereceği direnç) geçebilecek akımı hesaplayabilmektir. (Delikanlı olan hesaplar)  ;D
Böylesine basit bir konuda, böylesine kişileri KIRABİLECEK şekilde bir ortam doğuyorsa kendi adıma diyorum ki.
HALA ÇOK EKSİKLERİMİZ VAR.

seron

konu ne durumda olursa olsun, ben bu konuyu sonlandırarak kesin bir cevaba, bilgiye erişmeye çalıştığımdan kendimce devam ettireceğim. ister katılan olur ister olmaz. ben iyi niyetle herkesi davet ediyorum.

çünkü temel elektrik seviyesinde bir bilgi, vakti zamanında öğrenilmemiştir ve profesyonel seviyedeki birçok elektronik muhattabı, bu konu karşısında biraz şamşırmış görünmektedir.

şimdi...

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ağustos 2015, 14:45:23DC nin toprağa akmasıyla DC nin topraktan geçmesi farklıdır.

bu nedir? ben anlamadım açıklayabilir misiniz lütfen. zira bana ikisi de aynı şey gibi geliyor ama bilgili olduğumdan değil cahillikten.

bir de bu nedir:
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ağustos 2015, 14:45:23DC toprağa akıyorsa bir DC gerilime dokunduğunuzda çarpılırsınız. DC topraktan geçiyorsa (Tamamlanıyorsa) tek hesap edilmesi gereken nokta, tüm toprak koşulları gereği (göstereceği direnç) geçebilecek akımı hesaplayabilmektir. (Delikanlı olan hesaplar)  ;D

ok karmaşık ve uzun bir cümle gibi geldi. bunu da açıklarsanız yine sevinirim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Ağustos 2015, 15:55:06konu ne durumda olursa olsun, ben bu konuyu sonlandırarak kesin bir cevaba, bilgiye erişmeye çalıştığımdan kendimce devam ettireceğim. ister katılan olur ister olmaz. ben iyi niyetle herkesi davet ediyorum.

çünkü temel elektrik seviyesinde bir bilgi, vakti zamanında öğrenilmemiştir ve profesyonel seviyedeki birçok elektronik muhattabı, bu konu karşısında biraz şamşırmış görünmektedir.

şimdi...
bu nedir? ben anlamadım açıklayabilir misiniz lütfen. zira bana ikisi de aynı şey gibi geliyor ama bilgili olduğumdan değil cahillikten.

bir de bu nedir:ok karmaşık ve uzun bir cümle gibi geldi. bunu da açıklarsanız yine sevinirim.
Dünyadaki her maddenin bir özdirenci vardır. Bir metal iletken olsun bir yarıiletken olsun veya yalıtkan olarak bilinen plastik olsun.
Tüm bunların OMİK olarak bir direnç değeri vardır.
Akımın bunlardan akabilmesinin tek koşulu ise gerilimin o direnc üzerinden ne kadar akım akıtabildiğidir.
Bir metal iltkene 1V bile uygulasan hemen hemen aynen iletilecektir. Çünkü göstermiş olduğu direnç çok küçüktür.
Bir plastik vbg bir metaryele 1V uygularsan bu gerilim plastiğin özdirenci doğrultusunda engellenecek ve neredeyse hiçbir elektron geçişi (elektrik) olmayacaktır.
Toprağın da kendine göre belli bir direnci vardır. Bu direnç değeri toprağın
Kuruluk veya ıslaklık oranına göre,
İçerisindeki tuzlar veya asitik maddeler doğrultusunda
İçerisindeki meteryaller (Metalik veya ametalik) doğrultusunda.
Değişmektedir.
Bu kurallar DC bazında incelenmektedir.

AC bazında ise toprak sonsuz sıfır noktası demiştik.
Bir toprak hattına FAZ verilirse frekans doğrultusunda toprağa YAYILACAKTIR. Yani toprağa bir AC gidişi sözkonusudur ve bu gidişin belli bir direnci yoktur. Yani sonsuzdur. Toprağa yaptığımız iletkenin (Topraklama levhası) boyutu ve hacmi doğrultusunda toprak daha az ya da fazla direnç göstermektedir. Keza frekansımız arttıkça toprak iletim hattı özellikleri değişecektir. Toprağa akım akabilmesi için 50Hz te 10 metre bakır çubuk kullanırsak bu bakır çubuğun topraklama direnci 1KHz e göre çok çok fazla olacaktır. Yani toprağa 1A akıtabilmek için 50Hz te 1 metre çubuk kullanıyorsak 1 KHz te belki de 10cm çubuk yeterli olacaktır.
Vermiş olduğum ANTEN örneği incelenirse.
Trafomuzun bir ucu anten diğer ucu toprak ise frekansa bağlı olarak toprak hattı ile antene bir AC akım akmaktadır. Halbuki anten ila toprak arasında ciddi bir omik direnç (hava direnci) sözkonusudur.
Bahsi geçen şehir şebekelerindeki topraklama sistemleri esasen topraktan devreyi tamamlamak değildir. Buradaki topraklama sistemin SIFIR noktasının belirlenmesi olayıdır. Eğer bu yapılmazsa NÖTR hattı asla NÖTR olmayacaktır.
Anlaşılabilmesi için şöyle bir örnek vereyim.
TT şebekelerde sistem bir uçtan topraklanmaktadır. 100lerce metre ilerde ise iletilen faz kuvvetli bir toprak hattına bağlanırsa SİSTEM KISA DEVRE demektir.
Peki yüzlerce metre ilerdeki faz hattı nasıl oluyor da topraktan dönüş sağlayabiliyor. Mantıken bu kadar mesafedeki toprağın direnci binlerce yüzbinlerce ohm olması gerekmez mi.
Anten örneğine yeniden dönersek
Bir ucu toprağa bağlı bir sistemde anten yok ise toprak hattına yine de bir akım akmayacaktır. Ülen bu neee:D
hani toprak sonsuz sıfır noktasıydı her AC yi emiyordu ?
Buradaki temel nüans toprak hattının dönüşü sağlayabilmesi iin her iki taraftan bir iletkenlik görevi yapmasıdır. Anten de bir iletkendir ve havaya elektromanyetik dalgalar yayar. Toprak ta bir iletkendir ve kendi içerisine dalgaları emer.
Bu son bahsettiklerim DC de asla geçerli olmaz. DC de sadece sistem OMİK DİRENÇ olarak hesaplanmalıdır.

seron

anladım.

ben yine elimdeki imkanlar elverdiğince piller ile deneyler yaparak sonuçları burada bildireceğim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Ağustos 2015, 17:08:42anladım.

ben yine elimdeki imkanlar elverdiğince piller ile deneyler yaparak sonuçları burada bildireceğim.
Pillerle ne ölçebileceğini sanıyorsun ki :D
Sadece toprağın o andaki omik direncini ölçebilirsen ölçersin.
Ama pillerle değil de AC frekans ile uğraşırsan birşeyler öğrenebilirsin.

seron

ben ne demek istediğini anlıyorum.

kesin olarak anlamaya çalıştığım NETİCE: "çarpar mı?" olayıdır ve hala çözüme kavuşmamıştır.

eğer seri bağlanmış 2 adet 9V pili ölçü aletinden okuyabilirsem, 220Volta(DC) ulaşabilecek sayıda bataryayı da okutabilirim, ve dolayısıyla çarpar sonucuna ulaşmaya çalışıyorum.

eğer sonuç böyle olacaksa,
Doğrultucu köprüsünün çıkışına istediğin kadar kondansatör, redresör vb koy, yine de toprak hattıyla arasında bir akım oluşabilecek ve çarpma tehlikesi olabilecek demektir. ve anlatmaya çalıştığın HATİCELER bu deneylerle güme gidecek demektir.

anlattığın bilgilerin kaynağı sağlam yerler olabilir. ama bu konuda deney yapılmış mı?
hesap-kitaplar mantıklı olabilir. veya belki de deneylerle ispatlanmıştır ama ben görmedim ki? dahası ben yeterli bilgiye sahip değilim ve hala kafamda şüpheler var.

ben konuyu kapatırken diyeceğim ki:
arkadaşlar AC kaynağınızın(prizin) ucuna taktığınız doğrultucu olsun, sağlıklı bir SMPS olsun, bunun ne artı ne eksi ucuna dokunmayın, çarpar.
veya diyeceğim ki,
dokunun çarpmaz...
işte bu basit ve kısa sonuca ulaşmaya çalışıyorum.
yani kısaca alternatif akımda veya doğru akımda toprak direncini merak etmiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Ağustos 2015, 17:54:38ben ne demek istediğini anlıyorum.

kesin olarak anlamaya çalıştığım NETİCE: "çarpar mı?" olayıdır ve hala çözüme kavuşmamıştır.

eğer seri bağlanmış 2 adet 9V pili ölçü aletinden okuyabilirsem, 220Volta(DC) ulaşabilecek sayıda bataryayı da okutabilirim, ve dolayısıyla çarpar sonucuna ulaşmaya çalışıyorum.

ben konuyu kapatırken diyeceğim ki:
arkadaşlar AC kaynağınızın(prizin) ucuna taktığınız doğrultucu olsun, sağlıklı bir SMPS olsun, bunun ne artı ne eksi ucuna dokunmayın, çarpar.
veya diyeceğim ki,
dokunun çarpmaz...
işte bu basit ve kısa sonuca ulaşmaya çalışıyorum.
yani kısaca alternatif akımda veya doğru akımda toprak direncini merak etmiyorum.
Zaten merak etseydin böyle olmazdın.
yahu seni iyice bir köteklesem acaba anlatabilirmiyim bilmiyorum.
Yusuf usta diyor ki orada DC vardır çarpmaz.
Diğer arkadaşlar diyor ki hayır orada DC olsa da çarpar.
Ben de diyorum ki ;
Toprağa DC akmaz AC akar.
Eğer o güç kaynağının o noktası bir titreşim (Herhangi bir AC geriim) barındırıyorsa toprağa vücut üzerinden akım akacaktır.
Toprağa akan bu akım 5 mA i geçiyorsa çarpılmaya başlanıyor demektir. 100mA civarı toprağa akım akıyorsa dokunan kişi resmen dansediyor demektir.
Burada ispat edilmesi gereken konu DC nin mi AC nin mi çarptığı değildir. Bahsi geçen o güç kaynağında ne kadar AC gerilim olduğudur. Sadece bilindik şebeke gerilimi değil, switch mode transistrün titreşimleri bile darbeli ise bu bir AC demektir. Yani kare dalga da toprağa akar ama hesapları farklıdır. Darbelerin oluşumu ve bitişi esnasında bile toprağa akım sözkonusudur.
NE DEMİŞTİM ?
Alıntı YapDC gerilimin tepe noktaya ulşaşacağı anlık DARBE sürecinde bir akım geçişi olacaktır.
Ama o güç kaynağının kalitesi hakkında kimseler yorum yapmadığı için bol bol kavga ediyorsunuz.

seron

pekala
ben aşağıda eklediğim resime cevap verbilmemiz için;
kaliteli bir spms nereden bulacağım?
bu konu nasıl ispata kavuşacak?
hala muamma?

söylediklerine bakarsak...
konuyu şöyle kapatabilir miyiz:
"elinizdeki akü ise korkmayın 500V bilem olsa çarpmaz;
elinizdeki bir AC-DC güç kaynağı ise güvenmeyin; ve ellemeyin.
neticede:
bir şebekeye bağlı olan güç kaynağının hiç bir yerine ellemeyin..."

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Ağustos 2015, 18:23:29pekala
ben aşağıda eklediğim resime cevap verbilmemiz için;
kaliteli bir spms nereden bulacağım?
bu konu nasıl ispata kavuşacak?
hala muamma?

söylediklerine bakarsak...
konuyu şöyle kapatabilir miyiz:
"elinizdeki akü ise korkmayın 500V bilem olsa çarpmaz;
elinizdeki bir AC-DC güç kaynağı ise güvenmeyin; ve ellemeyin.
neticede:
bir şebekeye bağlı olan güç kaynağının hiç bir yerine ellemeyin..."

Sana bir görev veriyorum. Bu görevi tamamlamadan sakın gelme.
220V ve akkor flamanlı 5W lık bir lamba bulacaksın.
Bu lambanın tam akımı 220V ta 22mA civarıdır. Bu akımda da insan çarpılır demiştik.
Çok iyi bir toprak hattı bulacaksın. Artık kendin mi yaparsın kalorifer tesisatına mı bağlarsın musluğa mı bağlarsın bilemem. Ama bu lambanın bir ucu toprak hattına bağlı iken diğer ucunu faz'a değdirdiğinde tam yanması şarttır.
Tam yanmıyorsa toprak hattın yeterli değildir.
Tam yanıyorsa eğer.
Lambayı istediğin adaptörün istediğin noktasına değdirerek deneyler yapabilirsin. Hatta mümkünse uygun gerilimde pillerin bir ucuna da bağlayarak yapabilirsin.
Lambanın yandığı noktalar çarpılacağını gösterir, yanmıyorsa çarpılmazsın diyebiliriz. yine de tam bilimsel olması için lamba ile toptak hattı arasına AC ampermetre bağlanmalıdır. Ampermetrenin gösterdiği değer 5mA i geçiyorsa çarpılmaya başlıyorsun demektir.
Bu deneyi yapmadan gelenler pataklanacaktır.
 >:(   ;D   8)

seron

"220V ve akkor flamanlı 5W lık bir lamba bulacaksın."
böyle bir lamba var?
gece lambaları bilem 10Wattan başlıyor... ki genellikle 15Watt olanlarını bulabiliyorum...
5Watt'ı nerden bulacaz? >:(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Ağustos 2015, 18:50:14"220V ve akkor flamanlı 5W lık bir lamba bulacaksın."
böyle bir lamba var?
gece lambaları bilem 10Wattan başlıyor... ki genellikle 15Watt olanlarını bulabiliyorum...
5Watt'ı nerden bulacaz? >:(
Nerden bulursan bul adamı.. Pardon YAMYAM'ı hasta etme :D
15W lık bulabiliyorsan 3 tanesini serii bağlarsın olur sana 5W lık lamba.

seron

yav 10W olmuyor mu! 22 değil de 44mA olsa olma mı?
3 adet seri lamba yapacam diye bana üç adet zahmet çıkarttıracan >:(  ;D

asma

Alıntı yapılan: seron - 19 Ağustos 2015, 19:06:25yav 10W olmuyor mu! 22 değil de 44mA olsa olma mı?
Bu sıralar çıplak ayak çok geziyorsun , Yamyam seni seviyor , 22mA de çarpılırsan kendini kurtarırsın 44mA de odunla müdahale gerekir.  ;D
10W veya 15W fark etmez , iki tane aynı, flamanlı ampul bulup seri bağlasan yeter.  ;)  Korkma bi şey olmaz.

Ayrıca neden kalorifer veya su borusu arıyoruz anlamadım , evde toprak hattı yok mu. Doğrudan toprak hattına bağlayalım bir ucu.

Bu arada kaçak akım sigortası varsa atar.  ;D  Haberin ola

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 19 Ağustos 2015, 19:30:50Ayrıca neden kalorifer veya su borusu arıyoruz anlamadım , evde toprak hattı yok mu. Doğrudan toprak hattına bağlayalım bir ucu.

Bu arada kaçak akım sigortası varsa atar.  ;D  Haberin ola
Gerçek anlamda toprak hattı varsa olur. Ama toprak hattını nötr e bağlamışlarsa yine kafalar karışır.
Burada toprağa akan akım ölçülecektir. Nötr e değil.

Alıntı yapılan: seron - 19 Ağustos 2015, 19:06:25yav 10W olmuyor mu! 22 değil de 44mA olsa olma mı?
NOT'lu hatırlatma.
Burada 22mA değil de 44mA olmuyor mu demek SUÇ'tur. Hem de ciddi bir suçtur ve affı yoktur.
Oldu olacak fırın rezistansı bağlayıp 4A akıtmaya çalış bakalım noolacak.  >:(
Aslında bu deney 5mA den başlayan çarpılma noktası deneyi için yaklaşık 1W lık ampül ile yapılmalıydı ama zora koşmak ta istemedim.

seron

Alıntı yapılan: asma - 19 Ağustos 2015, 19:30:50Bu arada kaçak akım sigortası varsa atar.  ;D  Haberin ola
evde kaçak akım rölesi var ve onu ikide bir attırıp sorun yaşamak istemiyorum. zira deneyi yaparken antalyanın vazgeçilmezi klimadan mahrum kalacağız.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ağustos 2015, 19:47:27Gerçek anlamda toprak hattı varsa olur. Ama toprak hattını nötr e bağlamışlarsa yine kafalar karışır.
evin tesisatı nötrden ayrık temel topraklaması adını verdiğimiz, kurulurken de bizzat izlediğim levha gömme tekniği ile yapılmış, sanırım adına TT topraklama denilen bir topraklama şeklidir.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ağustos 2015, 19:47:27Aslında bu deney 5mA den başlayan çarpılma noktası deneyi için yaklaşık 1W lık ampül ile yapılmalıydı ama zora koşmak ta istemedim.
Allah razı olsun, iyi ki de zora sokmak istememişsin  ;D  ::) . ben 10W lamba bulamazken 1 veya 5 wattı nasıl bulacam?
ama üç adet 10W gece lambasını birşekilde seri bağlayıp 3,33W yapmaya çalışacağım.
tabi bu deneyi hemen yapmam olanaksız.

@asma bırak çıplak ayağı utanmasam evde de cıbıl gezecem. sen buraları bilir misin? şu anda sauna da gibiyim ter gı...m 'dan damlıyor ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Ağustos 2015, 20:21:30. ben 10W lamba bulamazken 1 veya 5 wattı nasıl bulacam?
ama üç adet 10W gece lambasını birşekilde seri bağlayıp 3,33W yapmaya çalışacağım.
tabi bu deneyi hemen yapmam olanaksız.
Şavalak şaban. Birşeyi öyle beleşten öğretirler mi adama.. Pardon BEYEFENDİ'ye.
Az biraz deney yap ki kendi gözüne kulağına ve kuyruğuna inanasın.
Yukarda bahsetmiş olduğum olay:
İstersen 1000W lık soba bağlayıp 4A geçirmeye çalışma mantığı nedir.
Bizim amacımız bir insan vücudunun çarpılmaya başladığı akımı görmemizdir. Daha yukarı talep edilen akım amaca uygun olmadığı gibi bu akımı bir PSU nun her noktasından alamazsın. Özellikle bir kondansatör devreye seri giriyorsa zor 4A akacaktır.
Bu kadar akım geçmeyeceğine göre dokunduğun PSU içerisindeki FAZ ucu hariç hiçbir yerde çarpılma olmuyor diyeceksin :D
HAA NOT:
Deney sadece akkor flamanlı lambalar ile veya uygun değerdeki bir direnç ile yapılabilir.
Floresan, LED veya sarfiyatsız denilen ampüller burada amaca uygun değildir. Akkor flamanlı lamba kullanılmasının nedeni lambanın yanması anında direk UYARI anlamındadır.
Eğer uygun değerde bir direnç ile yapılmak istenirse direnç ila toprak hattı arasına hassas bir AC ampermetre bağlanmalıdır.
Bu tür AC ampermetreler daha zor bulunur ve pahalıdır.
Bu kıyağımı da unutma haa :D

seron

bugün 220-230V 7 (yedi) wattlık iki tane gece lambası aldım.
hani bi'milyoncularda satılan gece lambalarının ampullerinden; buji dipli sivri lamba.
ikisini seri bağlarsam 3,5W olur. bu da herhalde deneyimiz için yeterli olabilir.

yapılacaklar:
lambaları seri bağlayarak bir ucunu toprağa,    sonra sırasıyla diğer ucunu seri ampermetreye ve şebekeye
bir doğrultma köprüsüne (filtresiz/kondansatörsüz)
ucuna kondansatör eklenmiş D. köprüsüne
bir PC güç kaynağının DC  uçlarına (içeriden) bağlayıp                 
sonuçları kontrol edeceğim.
sonra aynı deneyi pillerle sürdürerek iki adet 9V pili seri bağlayarak, seri bir  (mili)ampermetre ile herhangi bir ucunu topraklayarak ölçüm yapacağım.
sonuçları fotolarla da destekleyerek sizlere sunarım.
biraz zaman alabilir çünkü çok sıcak, yapmaya üşeniyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 20 Ağustos 2015, 17:46:08bugün 220-230V 7 (yedi) wattlık iki tane gece lambası aldım.
hani bi'milyoncularda satılan gece lambalarının ampullerinden; buji dipli sivri lamba.
ikisini seri bağlarsam 3,5W olur. bu da herhalde deneyimiz için yeterli olabilir.

yapılacaklar:
lambaları seri bağlayarak bir ucunu toprağa,    sonra sırasıyla diğer ucunu seri ampermetreye ve şebekeye
bir doğrultma köprüsüne (filtresiz/kondansatörsüz)
ucuna kondansatör eklenmiş D. köprüsüne
bir PC güç kaynağının DC  uçlarına (içeriden) bağlayıp                 
sonuçları kontrol edeceğim.
sonra aynı deneyi pillerle sürdürerek iki adet 9V pili seri bağlayarak, seri bir  (mili)ampermetre ile herhangi bir ucunu topraklayarak ölçüm yapacağım.
sonuçları fotolarla da destekleyerek sizlere sunarım.
biraz zaman alabilir çünkü çok sıcak, yapmaya üşeniyorum.

Yanlış anlatım.
İki adet seri lambanın bir ucuna PROB takılacaktır. Diğer ucuna ise istenirse HASSAS bir AC ampermetre bağlanacaktır. DC ampermetre olmaz. Bu AC ampermetre 5mA değişimleri okuyabilecek hassasiyette olmalıdır.
Ampermetrenin diğer ucu toprak hattına bağlanacaktır.
Sistem toprak hattı nötr ile birleşik ise testlerde yanılgı payı olabilecektir. Bu yüzden sistem nötr hattı ile toprak hattının birleşik olup olmadığından emin olunmalıdır.
PROB lu olan uç PSU devresindeki DC yerlere dokunularak ne kadar akımın toprağa aktığı görülmelidir. Lambaların tam yanması demek o noktaya dokunan bir insan çarpılacaktır demektir.
Lambalar çok az ve sönük yanıyorsa;
Eğer devrede ampermetre var ise ve 1mA civarı akım gözleniyorsa bu durum olası kaçak akımları göstermektedir. Yani DC içerisindeki az miktardaki nabazanları ifade etmektedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın