Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA) (2803 Kez okunmuş)

İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA)

Sayın elektronikseverler,

Birçoğumuzun bildiği üzere evimizdeki bir prizin faz noktasına bir kontrol kalemini dokundurursak kontrol kalemi ışıldar. Bunun nedeni faz hattı ile trafonun topraklama levhası arasında -vücudumuz üzerinden- bir akım geçişidir.

Peki ya bu AC yi diyot köprüsü ile tam dalga; ya da tek bir diyotla yarım dalga doğru akıma çevirirsek...

Bu durumda Faz yok mu oluyor? Çarpılmaz mıyız?

Bu konuda forumumuzdan değerli üyemiz @Yusuf usta'yla anlaşamadık.

Kendisi:
"şayet şebeke AC'sini DC'ye direkt çevirirsen artık Faz veya Nötr söz konusu olmaz, yok olur. Çıkıştaki artı yada eksiden birine ellerseniz çarpılmazsınız. Kondansatörü düşünün: şarj edip bir ucuna dokununca çarpılıyor musunuz, hayır. O halde bunda da çarpılmazsınız."

...diyor.

Ben ve belli başlı bazı üyeler de diyoruz ki:
"kondansatörde depolanmış veya pilde bulunan bir DC nin durumu ile şebekeden direkt(yalıtımsız) doğrultulmuş bir DC birbirinden farklıdır. Diyotlar DC ye çevirme işlevi görse de, faz hattı yine de diyotlar üzerinden geçip sırasıyla insan vücudu(ya da her ne bağlıyorsanız onun) üzerinden toprağa geçip oradan da trafo/üretim tesisinin topraklamasına ulaşır. Direkt dokunmada ise yalıtım yoksa çarpılma riski kesine yakındır. Ola ki ayağınızda uygun bir ayakkabı/terlik varsa, veya kolunuzla bacağınızla duvara, fayansa neyin dokunmazsanız çarpılmayabilirsiniz ama,..

Şebekeden direkt doğrultulmuş bir DC de faz olur, çarpar, ve kontrol kalemini yakar"

...diyoruz.

Diyoruz da anlatamıyoruz ;D kendisi video çekerek çarpılmadığını gösterdi:
https://www.facebook.com/video.php?v=1682028995363593

Videoda atladığı bir durum vardı:
-Kontrol kalemiyle kontrol etmedi.
-Kendini yalıtmış idi.
-oradaki güç devresinde DC çıkıştaki noktalar, bir komponent vasıtası ile her iki uçtan toprağa verildiyse çarpılma riski minimize olmuş, kaçak akım rölesinin, her iki ucun toprağa eşit değerde irtibatlanması  nedeniyle atması engellenmiş olabilir; ayrıca kontrol kalemi değdirildiğinde yanmayabilir veyahut çok sönük yanabilirdi.

Ben de kendisinin videolu ispatına misilleme olarak bir video çektim. Buyrun:
kota/kodek  sorunu olabilecek arkdaşlara önceden bilgi:
video çözücüsü: mp4 native
video kabuğu(uzantı): avi
video boyutu: 640x480 piksel
video süresi: 8dk 20sn
video boyutu: 83.8MB

https://www.youtube.com/watch?v=cNJqi1ympoc

Bu konu, tamamiyle "DOĞRU BİLGİYE ULAŞMAK" amacıyla açılmıştır. Bu deneyi yapacaksanız dikkatli olunuz! Maksat bilgilerimizi tokuşturup en doğru en iyiye ulaşmak. Isteyen yorum yazabilir isteyen yazmaz. Veya isteyen istediği tarafı tutabilir...

Şimdi bu konuda bazı açıklamalar yapalım.

Önemli notlar:

-Bir prizdeki nötre dokunurken ayağınız yere basarsa(birşekilde kendinizi topraklarsanız) çarpılmazsınız.
-Bir prizdeki faza dokunurken ayağınız yere basarsa çarpılırsınız.
-Bir elinizle prizdeki nötre bir elinizle de prizdeki topraklamaya(binanızın toprak hattına) dokunursanız çarpılırsınız.
-Bir elinizle faza ve diğer elinizle prizdeki topraklamaya dokunursanız çarpılırsınız.
-Bir elinizle nötre, diğer elinizle faza dokunursanız, eve ya ambulans, ya da cenaze arabası gelebilir!
-Bir sanayi prizinde iki faza birden dokunursanız kurtulmanız imkansıza yakındır; en azından organ ya da işlev kaybı veyahut ciddi düzeyde yanıklarla karşılaşır, birkaç ay hastanede yatarsınız! bu, en iyi senrayo idi.

-Topraklama sistemi, birçok Avrupa ülkesi ve Amerika’da kullanılmamaktadır. (nedenini bilmiyorum)
-Topraklama sisteminde faz ya da nötr’den toprağa, oradan şebeke levhasına akım dönüşümü vardır.
-Ac şebeke geriliminde, araya seri diyot, doğrultucu, seri kondansatör, seri direnç bağlamak, gücün kendisini topraktan tamamlamayacağı anlamına gelmez.

Bir 220/220 trafo düşünün. Yani girişi de çıkışı da 220V olsun. Bu trafonun çıkışını topraklamamak şartıyla,
-Çıkışa doğrultucu bağlarsanız, doğrultucunun çıkışından herhangi bir kutba dokunursanız çarpılmazsınız.
-Bu uçlardan ikisine birden dokunursanız çarpılırsınız.
-Bu trafonun sekonder AC uçlarına kontrol kalemini değdirirseniz, kontrol kalemi iki uçta da yanmaz.
-Bu trafonun herhangi bir AC ucunu bir levhayla toprağa irtibatlandırırsanız, DC çıkışına dokunup bedeninizin herhangi bir yeriyle yere, duvara, musluğa vb dokunursanız çarpılırsınız.
-Bu toprak hattı kurulmuş trafonun sekonderinden, topraklama yapılmamış(FAZ) uca kontrol kalemi değdirirseniz kontrol kalemi yanar; diğer uç (NÖTR) yanmaz.
-Bu trafonun faz(topraklanmamış) ucuna veyahut DC uçlarından herhangi bir ucuna elle dokunup kendinizi topraklarsanız çarpılırsınız, ve kontrol kalemi de yanar.
-Bu trafonun pirimer uçlarından her ikisine de kontrol kalemi ile dokunursanız kontrol kalemi ikisinde de ışıldar.

Yukarıda bahsettiğim birçok Avrupa ülkesi ve amerikada kullanılan topraksız sistem, yukarıda örneğini verdiğimiz “topraklamasız trafo” durumuna göre çalışır: iki uca dokunulmadığı sürece tek AC ucundan çarpılma olmaz.

Yusuf usta'nın ilgili konuda verdiği devrede devrenin şasisi topraklanmıştır. Dolayısıyla (diğer-topraklanmamış uca dokunulmadığı sürece) çarpmaz fakat; kaçak akım rölesini attırır.

Yukarıda anlattığım özellikleri lütfen usta-acemi herkes okuyup anlamaya çalışsın.
Yanlışım varsa tartışalım/düzeltelim.

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: İzolesiz DC'de FAZ olur mu? (TARTIŞMA)

Yanıt #1
@seron

Videoda atladığım durum yok,
-Kontrol kalemiyle kontrol ettim. sen de et. yanmaz.
-Kendimi yalıtmadım. ayakta dikildim bir elimde fotoğraf makinesi diğer elimde problarla çekim yaptım.
ve diyorsun ki:
-oradaki güç devresinde DC çıkıştaki noktalar, bir komponent vasıtası ile her iki uçtan toprağa verildiyse çarpılma riski minimize olmuş, kaçak akım rölesinin, her iki ucun toprağa eşit değerde irtibatlanması  nedeniyle atması engellenmiş olabilir; ayrıca kontrol kalemi değdirildiğinde yanmayabilir veyahut çok sönük yanabilirdi.

hayır topraklama yoktu. topraklama hattı bağlı olmayan üçlü uzatma fişe takılıydı. ve uzatma kablosu 2x0.75 kablodan müteşekkildi.

şuna katılıyoruz hepimiz, dc'ye çevirilen Ac akım ile aküdeki akım farklıdır. bir diyotun eksi ucunu elle tutup prize sok dersen yemem yani :) fakat köprü diyot olup çıkışında da kondansatör bağlanarak dalgalanma minimize edilmişse, yani kaliteli ve gerçek anlamdakine yakın bir DC elde edilmişse çarpılmazsın.

bu konuda tartışacak birşey yok, kural belli kanun belli... kanun derken elektriğin kendi kanunlarından bahsediyoruz tabii...

bu tartışmanın ana kaynağı olan optokuplor ile yalıtılmış iki ayrı devrenin eksi uçlarının birleştirilmesi olayında durum farklı. birleşik şaseler toprak hattına bağlanıyor. bağlamadığım halde de çarpılmadım ama, bu herkes her durumda çarpılmaz anlamına gelmiyor. yani birisi ille de çarpılayım ruhum açılsın demiyorsa tavsiye etmiyoruz. :)

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #2
@seron

hayır topraklama yoktu. topraklama hattı bağlı olmayan üçlü uzatma fişe takılıydı. ve uzatma kablosu 2x0.75 kablodan müteşekkildi.

bu konuda yanlışım olabilir kabul ediyorum.

@seron

şuna katılıyoruz hepimiz, dc'ye çevirilen Ac akım ile aküdeki akım farklıdır. bir diyotun eksi ucunu elle tutup prize sok dersen yemem yani :) fakat köprü diyot olup çıkışında da kondansatör bağlanarak dalgalanma minimize edilmişse, yani kaliteli ve gerçek anlamdakine yakın bir DC elde edilmişse çarpılmazsın.

buna katılmıyorum. videoda gödüğünüz devrede filtreleme amaçlı bir kondansatör zaten var idi. videoyu çok uzun olduğundan kesmiş idim. o videoda diğer ışıldağı da sökerek onda da kondansatör filtrelemesi var onda da aynı durum söz konusuydu ve kontrol kalemi olsun çarpılma olayı olsun, sonuç aynı idi (gerçi çarpılma kısmını denemedim ;D )

kondansatörler 10 ila 22uF 400V elektrolitik idi. şimdi o değerler küçük dediğini duyar gibiyim bu değerleri örnek 1000uF ye çıkarırsam, fişi takar takmaz diyotlar patlıyor. dolayısıyla iyi bir filtreleme ile de durumun aynı olduğunu ispatlayabilmemin hiç yolu yok desem yeri.

diyotların patlamasının nedeni, fişi takarken beraber kondansatörün boş olduğu için aşırı yük durumu olmasından ileri gerliyor. @AphaniusMento adlı üyemizin masa lambası deneyinde de bu durumla karşılaşmış idik. devamlı diyotları patlatıp duruyordu. sonunda kondansatörü küçültünce sorunu çözdü.

bence çarpar çarpaaaaaaaar... :)

neyse ben diğer üyelerin de katılımını bekliyorum. ben bu konuda yeterli olmadığımdan diğer usta üyelerin katılımının daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilmemize yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

bir de her insanın vücut direncinin farklı olduğunu, dolayısıyla o monitörün güç kaynağına dokunulunca kimisinin hiçbirşey hissetmeyip, kimisinin hafif bir karıncalanma hissedebileceğini, kimisinin de "yandım anam" diye bağıracağını hatırlatalım.

Yanıt #3
Kavgaya ben de katılayım.
Öncelikle tüm arkadaşların ÇARPILMA kelimesini bilimsel olarak açıklaması gereklidir.

Yanıt #4
Kavgaya ben de katılayım.
Öncelikle tüm arkadaşların ÇARPILMA kelimesini bilimsel olarak açıklaması gereklidir.

çarpılma:

elektrik enerjisinin 5 etki türünden biri olan fizyolojik etki yi ifade etmek için kullanılır.
bir canlının vücuduna verilen elektrik akımı, hücreleri elektroliz eder, yanıklara neden olabilir ve sinir sisteminde kalıcı veyahut geçici hasarlara neden olabilir. bu duruma çarpılma diyoruz.

elektriğin çarpılma etkisi tıpta,
kalp hastalıklarını tedavi amaçlı elektroşok tedavisinde,
sinir hastalıklarını tedavi amaçlı elektroşok tedavisinde,
masaj gibi amaçlar için yine elektroşok etkisi ile,
savunma amaçlı olarak da elektroşok silahlarında kullanılmaktadır.

elektrik enerjisinin 5 etkisi vardır:
ısı etkisi (ısıtmada)
ışık etkisi (aydınlatmada)
manyetik etki (bilimum bobinli yapılar, hoparlörler, bilgisayar-bellek teknolojilerinde vb)
kimyasal etki (elektroliz, piller ve bataryalar olayı, metallerin kaplanması vb[galvanotekni, galvanoplasti] )
fizyolojik etki (çarpma etkisi)

Yanıt #5
çarpılma:

elektrik enerjisinin 5 etki türünden biri olan fizyolojik etki yi ifade etmek için kullanılır.
bir canlının vücuduna verilen elektrik akımı, hücreleri elektroliz eder, yanıklara neden olabilir ve sinir sisteminde kalıcı veyahut geçici hasarlara neden olabilir. bu duruma çarpılma diyoruz.

elektriğin çarpılma etkisi tıpta,
kalp hastalıklarını tedavi amaçlı elektroşok tedavisinde,
sinir hastalıklarını tedavi amaçlı elektroşok tedavisinde,
masaj gibi amaçlar için yine elektroşok etkisi ile,
savunma amaçlı olarak da elektroşok silahlarında kullanılmaktadır.

elektrik enerjisinin 5 etkisi vardır:
ısı etkisi (ısıtmada)
ışık etkisi (aydınlatmada)
manyetik etki (bilimum bobinli yapılar, hoparlörler, bilgisayar-bellek teknolojilerinde vb)
kimyasal etki (elektroliz, piller ve bataryalar olayı, metallerin kaplanması vb[galvanotekni, galvanoplasti] )
fizyolojik etki (çarpma etkisi)

Bilimsel olarak yetersiz bir açıklama olmuş.
ÇIK DIŞARI  >:(
Bakalım çarpılma olayını bilimsel olarak kim açıklayabilecek :D

Yanıt #6
yav daha ne açıklaması istiyorsun?  ???
elektrik akımı sinirlerdeki elektrik düzenini bozarak kasları istemsiz kasıyor ve buna da çarpılma denmiyor mu?

Yanıt #7
yav daha ne açıklaması istiyorsun?  ???
elektrik akımı sinirlerdeki elektrik düzenini bozarak kasları istemsiz kasıyor ve buna da çarpılma denmiyor mu?
Seninkisi VAR-YOK mantığı. Yani elektrik geçerse çarpılırız geçmezse bişii olmaz mantığı.
Gerçi bu olay TIP ilmi ile ilgili ama o kadar da bilimselliğe gerek kalmadan yaklaşık olarak açıklanabilmelidir.
Şöyle bir örnek vererek sana yardımcı olayım.
Elinde ibreli bir ölçü aletin var. Ohm kademesinde ve yaklaşık 500Kohm kademesinde vücudunun omik direncini ölçüm yapacaksın. İki elini problara tutuyorsun.
Acaba ne olur :D

Yanıt #8
Seninkisi VAR-YOK mantığı. Yani elektrik geçerse çarpılırız geçmezse bişii olmaz mantığı.
Gerçi bu olay TIP ilmi ile ilgili ama o kadar da bilimselliğe gerek kalmadan yaklaşık olarak açıklanabilmelidir.
Şöyle bir örnek vererek sana yardımcı olayım.
Elinde ibreli bir ölçü aletin var. Ohm kademesinde ve yaklaşık 500Kohm kademesinde vücudunun omik direncini ölçüm yapacaksın. İki elini problara tutuyorsun.
Acaba ne olur :D

çarpılırım  :)
(hadi açıklamamı iste)

Yanıt #10
Aslında AC voltajda çarpılma vücudun kapasitör gibi davranmasından kaynaklanır.Düşünecek olursak kapasitör iki iletken levha arasına konmuş yalıtkan bir levhadan oluşur.

Şunu da eklemekte fayda var.SMPS devreleri ile uğraşırken; girişteki doğrultma kapasitörlerinden çarpılmışlığım vardır. Ve fiş takılı değildi.

Konunun TIBBI yönüne gelecek olursak.
Vücud üzerinden geçecek olan akım vücuttaki hasarı belirler.Kalp aritmilerine neden olur.Sinir hücreleri,kas hücreleri, vb. hücreler voltaj değişimlerine duyarlı olduğu için çarpılmalarda uyarılır ve hasar görür.Nitekim hücre mebraninin içi ve dışı arasındaki potansiyel fark milivoltlar seviyesindedir.

Yanıt #11
Üfürme de açıklamasını yap :D
Yoksa seni yusuf ustaya veririm iyice bir benzetir haa :D

çarpılırım dedim. yani elektrik çarpması olayı eğer vücuttan az veya çok elektrik geçmesi ise, evet bu multimetrenin problarını tuttuğumda birşey hissedemesemde çarpılmış olurum.

çarpma deyince aklımıza ciddi şekilde rahatsız olma gelir. oysa 24V da da çarpılma vardır, 12 voltta da... parmaklarınız ıslakken 12V uçlarına dokunursanız anlarsınız.

yani mantıken bizi rahatsız etmese de ya da anlayamasak da, insan vücudunun elektriği iletme durumuna, veya tersten söyleyelim; elektriğin insan vücudundan geçmesine "çarpılma" denir.

oldu?

Yanıt #12
Vücut üzerinden akım belli miktarda elektrik akımının geçirilmesi veya geçmesi işlemine ÇARPILMA denilir.
Tam olarak bilmesem de;
5 mA den büyük akımlar çarpılmanın başlangıcını işaret eder. (Vücut yapısına göre değişir.)
10mA den büyük akımlar kesin olarak çarpılmadır. (istisnalar olabilir.)
100mA ve daha büyük akımlarda vücut belli kasılmalardan dolayı zarar görür. Tıp ilmine göre yanılmıyorsam Kalp üzerinden geçen akım 10mA veya üzerinde ise kalbi durdurabilmektedir.
Ayrıca 100mA den daha büyük akımlar vücut üzerinde ciddi yanıklar oluşturabilmektedir. Bu yanıkların yoğunluğu, haliyle geçen akımın şiddeti doğrultusunda belirlenir.
Bu anlatılanlara göre bir insanın çarpılabilmesi için öncelikli tek koşul vücut üzerinden akım akması ve bu akımın 5mA den büyük olması gereklidir.
ŞİMDİ.
İzolesiz DC de FAZ olur mu gibi anlamsız bu konuyu anlamlı hale getirebilmek için bu çarpılma olayının teknik olarak ispatlanması gereklidir.
Yani ortada ne FAZ vardır ne de DC. Sonuçta insan vücudu hem AC de çarpılır hem de DC de. Öyle ise bahsetmiş olduğunuz iddianız için buyrun bilimsel kavgaya :D

Yanıt #13
anlamadım ben... :(
hayır tanımlamaları anladım da şunu anlamadım:
"İzolesiz DC de FAZ olur mu gibi anlamsız bu konuyu anlamlı hale getirebilmek için bu çarpılma olayının teknik olarak ispatlanması gereklidir.
Yani ortada ne FAZ vardır ne de DC. Sonuçta insan vücudu hem AC de çarpılır hem de DC de. Öyle ise bahsetmiş olduğunuz iddianız için buyrun bilimsel kavgaya :D "

1-biz tehlkeli şekilde çarpılmadan bahsediyoruz
2-biz izolesiz doğrultulmuş DC de faz-nötr olur mu, onu tartışıyoruz.

yusuf usta "olmaz" dedi. "artık dc ye çevirdik, çarpmaz da kontrol kalemi yanmaz da" dedi.
ben de "çarpar da kontrol kalemi yanar da" dedim.

şimdi yukarıdaki tanımla ne alakamız var?
ha tamam, kontrol kaleminden vücudumuza oradan toprağa... akım geçiyor.

sen onu bunu bırak da, yusuf ustanın videoda gösterdiği monitörün DC sine kontrol kalemini dayasak yanma mı?
benim çektiğim video oradaki teoriyi çürütme mi, ya da videonun eksik bir teoriyi anlattığını ve tam bir isbat olduğunu gösterme mi? onu söyle.

ya da bildiğin birşey varsa;

biz neyi bilmemiz gerektiğini?
neyi blmediğimizi?
neyi sormamız gerektiğini bilmiyoruz ?
sen söyle.

yamyam abi foruma ve konumuza katılım az. dolayısıyla soru cevap kısmını benim kapasitemden fazla uzatırsan, bu sefer bilgiler karma-karışık oluyor, senin amplifikatörler tasarım... konusu gibi arap çorbasına dönüyor. o konuyu pdf yapayım dedim, işin içinden çıkamadım. ne bir sıra var ne bir düzen var. belli bir müfredatta anlatsaydın, şimdiye elimizde cillop gibi kitap olacaktı. şimdi ise konu rahmetlik oldu...

bir başkası bu konuyu okursa, fazla dağılmadan ve sıkılmadan kafamızdaki soruların cevabını alsın.

Yanıt #14
Tehlikeli çarpılmanın açıklamasını yukarda yapmıştım.
İnsan vücudundan belli bir miktarın üzerinde akım geçerse bu tehlikeli çarpılmadır.
İZOLESİZ DC demek yalıtılmamış DC demektir. Yanı kablonun plastik kısımları izoledir :D Buradaki DC yi izole etmek ne anlamda kullanılmıştır ki:D
DC de faz nasıl olabiliyor. Anlam karmaşası.
FAZ demek AC canlı uç anlamına gelir. DC ile hiçbir ilgisi ya da akrabalığı yoktur. Yani FAZ, FAZ'dır DC ise DC'dir.
Eğer bir AC gerilim ihtiva eden iletken izole edilmişse bu insan için çarpılmayı önlemek amacıyla araya yüksek değerde DİRENÇ gösteren bir madde ile kaplanmış demektir.
Ama şöyle olsaydı.
İZOLE EDİLMİŞ BİR DEVREDE ac VE DC ye çarpılma olasılıkları ile IZOLE EDİLMEMİŞ BİR DEVREDE AC ve DC ye çarpılma olasılıkları demiş olsaydın daha bir mantıklı olacaktı.
Alıntı
biz neyi bilmemiz gerektiğini?
neyi blmediğimizi?
neyi sormamız gerektiğini bilmiyoruz ?
sen söyle.
1 Vücüdun çarpılabilmesi için içerisinden geçmesi gereken akım miktarı.
2 Vücudun üzerinden akım akıtılabilmesi için akım yollarının tam bilinmesi.
Yusuf usta söylemlerinde az da olsa bahsetmiş. DC de çarpılabilmek için eksiye veya artıya dokunmak yeterli değildir. Her iki uca da dokunmak gereklidir. Çünkü akım bir kutuptan diğer kutba doğru akacaktır. İnsan vücudu üzerinden geçerse insan çarpılacaktır.
Öyleyse söyleyin bakalım AC de neden sadece FAZ ucuna dokununca çarpılıyoruz.?